Literatura | Kalejdoskop kulturalny regionu łódzkiego
Dzięki głosom łodzian, oddanym w Budżecie Obywatelskim 2022/2023 na projekt ponadosiedlowy, Biblioteka Miejska w Łodzi po raz kolejny uruchamia dla swoich czytelników bezpłatny dostęp do ebooków i audiobooków.
Ukazał się debiutancki tomik Marty Ziętali, mieszkającej w Łasku poetki związanej z grupą Na Progu. Książkę "Słowa przyjemne i nieprzyjemne w dotyku" wydało wydawnictwo Poligraf.
Książka „Łódź Ulissesa” autorstwa Macieja Świerkockiego została ogłoszona najlepszą pracą z zakresu nauk humanistycznych w Polsce w VIII edycji Konkursu im. I Rektora UŁ Prof. Tadeusza Kotarbińskiego. Laureat otrzyma 50 000 zł na dalsze badania naukowe. Gala Konkursu, po kilkuletniej przerwie spowodowanej pandemią, wróciła do Filharmonii Łódzkiej. Konkurs jest promocją badań, publikacji humanistycznych i samej humanistyki. Jest to jedyna tego rodzaju niezależna nagroda w Polsce, przyznawana naukowcom przez instytucję naukową.
RECENZJA. Ośmioro dziennikarzy z regionu łódzkiego (w tym Wojciecha Góreckiego czy Jarosława Warzechę) zaproszono do napisania jedenastu reportaży poświęconych województwu: wybitnym postaciom z nim związanym, ale też szczególnym miejscom, inicjatywom, wydarzeniom czy wręcz pojedynczym artefaktom. Zebrano je w tom zatytułowany „Ślady”. Pisze Aleksandra Talaga-Nowacka.
10. Nagrodę Literacką im. Juliana Tuwima przyznano podczas XVI Festiwalu Puls Literatury. Do tegorocznej Nagrody Tuwima nominowanych było troje twórców: Renata Lis, Jerzy Jarniewicz i Michał Witkowski.
Już 1 XII premiera pierwszego na polskim rynku kryminału graciarsko-motoryzacyjnego. „Złoty peugeot” Marcina Andrzejewskiego zabiera nas w lata 70. i czasy środkowego Gierka. Głównym elementem fabuły są liczne samochody z epoki, a akcja kryminału dzieje się w Łodzi.
Działające w strukturze Łódzkiego Domu Kultury wydawnictwo Kwadratura ogłasza otwarty konkurs na książkę poetycką. Do końca roku autorzy mogą nadsyłać swoje propozycje. Zwycięzca wybrany przez powołane przez organizatorów jury zostanie zaproszony do wydania książki. Przewidziano też nagrody finansowe.
W Akademickim Ośrodku Inicjatyw Artystycznych rozpoczynają się nowe warsztaty literackie. Skierowane są do osób, które zawsze chciały pisać, ale brakło im czasu i odwagi, oraz do tych, które już piszą i chcą się dalej rozwijać - poznać różne metody, style i gatunki pisania.
Łódzki poeta, krytyk, tłumacz, profesor UŁ Jerzy Jarniewicz zdobył Nagrodę Literacką "Nike" 2022. Tom poetycki "Mondo cane" zdaniem jury jest najlepszą polską książką wydaną w 2021 roku. Gratulujemy!
W Dziale Zbiorów Specjalnych Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej im. Marszałka J. Piłsudskiego w Łodzi istnieje unikatowa kolekcja Muzeum Książki Dziecięcej.