Literatura | Kalejdoskop kulturalny regionu łódzkiego
Ukazała się poświęcona polskiemu światu komiksowemu książka Piotra Kasińskiego „Komiksowy kalejdoskop”, opublikowana przez Wydawnictwo Kurc z Koluszek. Większość zamieszonych w niej felietonów pochodzi z „Kalejdoskopu”.
Przedstawicielstwo Komisji Europejskiej w Polsce już po raz piąty wydało komiks z cyklu „Bohaterowie Panueuropy”. Tym razem tytuł wydawnictwa brzmi „Paneuropa. Solidarni z Ukrainą”. Jest historią o niesieniu pomocy uchodźcom. Wydawnictwo promuje także konkretne miejsca w Łodzi sfinansowane w większości ze środków Unii Europejskiej – Mediatekę MeMo, a także Wigencję, nową siedzibę Teatru Pinokio. Komiks będzie miał premierę podczas Międzynarodowego Festiwalu Komiksu i Gier rozpoczynającego się w Łodzi 7 października, w nowym Centrum Komiksu i Narracji Interaktywnej EC1.
W Łodzi powstało nowe wydawnictwo – Pulp Books. Na stronie internetowej założyciele i ekipa opowiadają o sobie, odwołując się do postaci z popkultury, a pełnione przez siebie w firmie funkcje nazywają, jakby rozdzielali role podczas napadu na bank. Czy rzeczywiście rozbiją sejf?
Spośród 180 bibliotek publicznych w województwie łódzkim aż 123 otrzymały ministerialne dotacje m.in. na zakup nowości wydawniczych. W sumie – 1 575 550 zł. Przy podziale funduszy komisja uwzględniała kryteria: demograficzne i czytelnicze oraz możliwości finansowe bibliotek i wielkość wkładów własnych.
Premiera książki „Wielka Szpera” autorstwa Marka Millera i Piotra Weycherta, opartej na relacjach ostatnich 90 żyjących świadków akcji wysiedleńczej z łódzkiego getta - połączona z czytaniem fragmentów publikacji przez Adama Ferencego odbędzie się na Stacji Radegast 11 IX o godz. 18.
od 22 WRZEŚNIA 2023 / 23 WRZEŚNIA 2023

Jeśli nie chcesz być harcerzem, miej ze sobą chociaż nóż

RECENZJA. Można powiedzieć, że w pewnym sensie czekałem na tę książkę, że brakowało mi takiego osobnego głosu. I nawet jeśli przez ostatnich kilka lat górę wziął sceptycyzm, a gusty literackie bardzo się u mnie wyostrzyły, "Dziwniej nie będzie" Tomasza Smogóra jawi mi się jako propozycja świeża, udana i, trochę paradoksalnie, nieudziwniona, więc nieprzeszarżowana. Pisze Rafał Gawin.
Kolejny prezent miastu, a przede wszystkim jego mieszkańcom i miłośnikom sprawili w roku 600-lecia Łodzi autorzy przewodnika „I Ty zostaniesz lodzermenschem”. Już tytuł intryguje – jest bowiem bezpośrednim nawiązaniem do popularnej niegdyś powieści dla młodzieży „I ty zostaniesz Indianinem” Wiktora Woroszylskiego, wydanej w 1960 roku, dwa lata później sfilmowanej.
Ukazał się pierwszy tom monografii historycznej „Łódź poprzez wieki. Historia miasta” pod tytułem „Łódź poprzez wieki. Historia miasta. Dzieje Łodzi do 1820 roku”. Już jest w księgarniach, ponadto będzie także w Bibliotece Miejskiej. Niebawem ukażą się kolejne tomy, w sumie będzie ich pięć. Pierwszy tom to ponad 600 stron, w tym przeszło 100 kolorowych zdjęć grafik, wykresów, map oraz mnóstwo niezwykle interesujących informacji.
Ogłoszono wyniki 31. edycji Nagrody Złoty Ekslibris Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej im. Marszałka Józefa Piłsudskiego w Łodzi. „Atlas historyczny miasta Łodzi” według projektu Łódzkiego Towarzystwa Naukowego otrzymał Nagrodę Złotego Exlibrisu w kategorii Najlepsza Książka o Łodzi.
122 tysiące i 98 złotych – tyle wynosi dotacja z Instytutu Książki dla Dyskusyjnych Klubów Książki w województwie łódzkim. Otrzymała ją Wojewódzka Biblioteka Publiczna im. Marszałka Józefa Piłsudskiego w Łodzi, a ministerialny grant przeznaczy na spotkania autorskie, zakup książek, organizację warsztatów i szkoleń dla moderatorów klubów.