Literatura | Kalejdoskop kulturalny regionu łódzkiego
Tomaszowianie wreszcie doczekali się albumowej publikacji prezentującej stare fotografie z ich miasta.
Wspólny wieczór autorski Barbary Gajewskiej i Elżbiety Walczak. Pierwsza z nich właśnie wydała tomik w wydawnictwie Kwadratura.
“Karty z dziejów Tomaszowa Mazowieckiego” to tytuł książki wydanej przez Archiwum Państwowe w Piotrkowie Trybunalskim wspólnie z Muzeum w Tomaszowie Mazowieckim im. Antoniego hr. Ostrowskiego.
Z okazji 100-lecia odzyskania Niepodległości Archiwum Państwowe w Piotrkowie Trybunalskim wydało ciekawą książkę, które powinna zainteresować nie tylko historyków zajmujących się tematyką Legionów Polskich Józefa Piłsudskiego.
Jerzy Waleńczyk całe życie był związany z Łodzią – tu się urodził i zmarł, a spora część jego twórczości dotyczyła tego miasta: dzielnic, peryferii, ulic i parków, kawiarni i restauracji, a przede wszystkim ludzi, zwłaszcza tych prostych, stale doświadczanych przez przewrotny los.
Takie spotkania mogą utwierdzać w przekonaniu, że mimo wszystko wydawanie tomików poezji ma sens.
Wyspiański w Opocznie, Citroen w Głownie, pierwowzór Supermana spod Strykowa... W Wojewódzkiej Bibliotece Publicznie w Łodzi premierę miała książka „Sekrety województwa łódzkiego” (Dom Wydawniczy Księży Młyn). Spotkanie z jej autorami nazwano nawet nieoficjalną inauguracją obchodów 100-lecia województwa.
Racjonalista Joyce w literaturze pozornie szydził z okultyzmu, mistycyzmu i ezoteryki, w życiu prywatnym był zaś, jak na Irlandczyka przystało, przesądny.
Mieszkańcy Tomaszowa Mazowieckiego mieli możliwość odkrycia wydobytej z mroków zapomnienia pięknej i tragicznej postaci Lutka Orenbacha.

RECENZJA. „Tango bez Edka” to swoiste opus magnum Tomasza Bocheńskiego, kontrowersyjnego i charyzmatycznego profesora, który od lat wykłada na polonistyce Uniwersytetu Łódzkiego. Przyciąga i odpycha jednocześnie – jak najlepsza literatura, która musi stawiać opór. Takie też są eseje zgromadzone w tej książce.