Literatura | Kalejdoskop kulturalny regionu łódzkiego
WARSZTATOWNIA. Czy da się uhonorować pisarza fantastycznego, ani razu nie wypowiadając słowa „fantastyka”? Jak najbardziej. Tegoroczna laudacja dla laureata Nike Radka Raka pokazała coś, co wypływało już wcześniej przy różnych okazjach. Literatura głównego nurtu, a w szczególności tzw. literatura „wysoka” ma problem z fantastyką. Pisze Anna Szumacher.
FELIETON. Zrobiłem sobie małe intelektualne ćwiczenie – starałem się wypisać dziesięć książek, które w ciekawy sposób przedstawiają Łódź. Powieści (i nie tylko), których akcja toczy się w naszym mieście, których bohaterowie są łodzianami lub jako przybysze świeżym okiem patrzą na Łódź. Pisze Piotr Grobiński.
Tradycyjnie w styczniu, w ramach Jaskulanów, Dom Literatury w Łodzi przypomina postać Zdzisława Jaskuły, nieodżałowanego poety z ulicy Wschodniej i reżysera, którego niestety nie ma już z nami.
Początek roku przyniósł kolejną smutna wiadomość - odeszła Dorota Filipczak, poetka, profesor Wydziału Filologicznego Uniwersytetu Łódzkiego.
Na Facebooku Domu Literatury odbędzie się spotkanie z autorami komiksu "Będzie dobrze" (Timof i cisi wspólnicy, 2020) - Pawłem Rzodkiewiczem i Tomkiem Woroniakiem. Spotkanie poprowadzi Marcin Bałczewski. 
od 3 LUTEGO 2021

Książka Anny Stryjewskiej

Książka Anny Stryjewskiej "Zośka. Przepustka do szczęścia" (Wydawnictwo Szara Godzina) ukaże się 3 II 2021 roku. Autorka mieszka w Łodzi, a akcja jej powieści rozgrywa się w tym mieście. Książka jest oparta na rzeczywistych wydarzeniach z przełomu lat 60. i 70. XX wieku w Łodzi.
Wojewódzka Biblioteka Publiczna im. Marszałka J. Piłsudskiego w Łodzi zaprasza do korzystania ze specjalnej oferty przygotowanej dla osób słabowidzących, starszych, chcących dać odpocząć oczom.
Biblioteka Miejska w Łodzi przygotowała dla swoich czytelników świąteczną niespodziankę. Od 16 XII 2020 uruchamia darmowy dostęp do e-booków. Wśród 60 tysięcy tytułów dostępnych za pośrednictwem Legimi znajdziemy zarówno nowości wydawnicze, jak i starsze wydania cieszące się niesłabnąca popularnością.
Laureatem tegorocznej Nagrody Literackiej im. Juliana Tuwima został Wojciech Nowicki. Nagrodę przyznano 13 grudnia 2020 r. podczas tegorocznej edycji (online) Festiwalu Puls Literatury, organizowanego przez Dom Literatury w Łodzi i Stowarzyszenie Pisarzy Polskich Oddział w Łodzi. Prezentujemy wygłoszoną laudację. 
Za Najlepszą Książkę o Łodzi jury Nagrody „Złoty Ekslibris Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej im. Marszałka Józefa Piłsudskiego w Łodzi” uznało publikację Marcina Jakuba Szymańskiego pt. „Łódź na wodach dziejów - biografia miasta”.