Literatura | Kalejdoskop kulturalny regionu łódzkiego
Wrześniowe spotkania autorskie, które odbyły się w ramach Dyskusyjnych Klubów Książki działających w Łodzi i województwie łódzkim, są już dostępne na kanale YouTube Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej im. Marszałka Józefa Piłsudskiego.  
Przygotowywana od kilku miesięcy gra „Kosmiczny dyLEMat” jest już dostępna. Gra została przygotowana przez uczestniczki warsztatów z tworzenia scenariuszy do gier i obsługi aplikacji Action Track w ramach projektu „Zagraj w Lema”. Fabuła gry opisuje przygody pilota Pirxa, jego problemy z wyruszeniem w podróż, którą zaplanował.
21 lat temu Kacper Bartczak wydał debiutancką książkę. Przez ten czas łódzki autor, krytyk i tłumacz stał się znaną i ważną postacią w środowisku poetyckim. Publikuje, tłumaczy, juroruje, jest nominowany i habilitowany, nadaje ton. Ma wpływ na przepływ, daje wkłady w wykłady, pracuje i wydaje w biurze (literackim), bywa w Rorty Clubie.
Wydawnictwo Księży Młyn przygotowało publikację dotyczącą organizowanej w Łodzi w latach 1997-2002 Parady Wolności. Autorem jest Bartłomiej Kluska. Dzięki uprzejmości wydawcy prezentujemy jeden z rozdziałów książki (w załączniku pod tekstem).
Wydawnictwo Fabryka Słów kontynuuje cykl łódzkiego pisarza fantasy Feliksa W. Kresa "Księga Całości". W pierwszych dniach września 2021 r. ukazał się czwarty tom sagi: "Grombelardzka Legenda - Wstęgi Aleru". Książkę, podobnie jak poprzednie tomy, wzbogacają go ilustracje Przemysława Truścińskiego.
WYWIAD. – Mam poczucie, że nie jesteśmy w stanie skomunikować się ze sobą. Mnie to przeszkadza, mnie to dotyka. To największa bolączka, z którą się mierzę, i która najbardziej przeszkadza mi w świecie. Być może dlatego tak mielę ten temat, obrabiam go – mówi Anna Ciarkowska, autorka powieści „Dewocje”.
Wojewódzka Biblioteka Publiczna im. Marszałka Józefa Piłsudskiego w Łodzi realizuje projekt „Zagraj w Lema”. Tematem zaplanowanych wydarzeń będzie życie i twórczość Stanisława Lema. Rok 2021 to 100-lecie jego urodzin. Z gry będą mogli korzystać bibliotekarze oraz użytkownicy bibliotek z województwa łódzkiego.
Inspirujące książki dla młodych i nastoletnich czytelników zostały zgromadzone w Dziale Dziecięcym Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej im. Marszałka J. Piłsudskiego w Łodzi. Różnorodny zbiór literatury jest stale aktualizowany i dostosowany do potrzeb i zainteresowań  młodych czytelników.
Leon Weintraub przeżył Litzmannstadt Getto i Auschwitz. Doskonale pamięta każdy szczegół rozstania z matką. Powiedzieli sobie, że wkrótce się spotkają, następnego dnia już nie żyła – wraz z siostrą zostały zagazowane.
Feliks W. Kres to pseudonim łódzkiego pisarza, który zamilkł na lata. Właśnie ukazało się wznowienie trzeciego tomu jego najsłynniejszego cyklu - „Księgi całości”. Autor zapowiada również nowe tytuły.