Literatura | Kalejdoskop kulturalny regionu łódzkiego
W Dziale Zbiorów Specjalnych Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej im. Marszałka J. Piłsudskiego w Łodzi można oglądać najmniejszy i największy starodruk z jej kolekcji.
ROK TYRMANDA. Chciał być malarzem, studiował architekturę wnętrz, by zostać pisarzem. Lekceważony i niewydawany, a zarazem dostrzegany i podziwiany. Krytykujący władzę, która czytała to, co napisał. I nagradzała. Samochodem, paszportem. W Ameryce – jak mawiał – ani pisać, ani żyć już nie potrafił.
RECENZJA. „Więc przyrzekł sobie. Nigdy więcej tajemnic. Oprócz tej jednej”. Co ten cytat wnosi do naszego życia? A cała powieść? Na pewno pomaga uświadomić sobie, że każdy z nas ma jakąś przeszłość, którą nie zawsze chce się dzielić, nawet ze swoją rodziną. Pisze Wiktoria Siewierska.
Niezależnie od tego, czy wierzycie w miłość od pierwszego wejrzenia, czy nie wierzycie w istnienie tego uczucia w ogóle, Dom Literatury zaprasza na Literackie Walentynki. W programie spotkanie z Katarzyną Tubylewicz i Turniej Wiersza Erotycznego.
RECENZJA. Piękny to zwyczaj – obdarowywanie jubilata poświęconą mu księgą, w której przyjaciele, uczniowie, następcy, koledzy po fachu ofiarują swoje artykuły, wspomnienia, relacje związane z jubilatem. W roku 75-lecia Łodzi filmowej dostaliśmy taką księgę. Ma jednego autora, a przygotował on ją na swój jubileusz – 90. urodzin. Pisze Mieczysław Kuźmicki.
RECENZJA. Nigdy nie wiedziałem, co zrobić, kiedy poeta puszcza oko – publicznie, w wierszu. Odwrócić głowę, uśmiechnąć się z fałszywą aprobatą? Nie mam nic przeciwko samemu puszczaniu oka, tworzeniu specyficznego porozumienia z odbiorcą, ufundowanego na dystansie, niedomówieniu, ironii. Pisze Tomasz Cieślak.
Wojewódzka Biblioteka Publiczna im. Marszałka Józefa Piłsudskiego w Łodzi poleca surfowanie po wirtualnej „Literackiej Mapie Województwa Łódzkiego”: Znajdziemy na niej oznaczenia lokalizacji, z którymi byli związani pisarze, i "miejsc akcji" pojawiających się w tekstach literackich. 
W maju 2021 roku odbędzie się 29. edycja Nagrody Złoty Ekslibris Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej im. Marszałka Józefa Piłsudskiego w Łodzi. Nagroda przyznawana jest w czterech kategoriach: Najlepsza książka o Łodzi, Najlepsza książka o Ziemi Łódzkiej, Najlepsze wydawnictwo albumowe o Łodzi, Najlepsze wydawnictwo albumowe o Ziemi Łódzkiej.
LITERATURA. Ten wielki łodzianin, znany w całej Europie eseista, tłumacz i dziennikarz, zmarł 26 lutego 2016 roku. Był polskim Niemcem i jednocześnie wspaniałym niemieckim Polakiem. Mija piąta rocznica jego śmierci i setna urodzin. Pisze Andrzej Sznajder. 
FELIETON. Z perspektywy tłumacza „Ulisses” to jeden wielki problem translatorski, złożony z tysięcy drobniejszych, które odznaczają się na ogół taką właściwością, że nie można ich definitywnie rozstrzygnąć. Pisze Maciej Świerkocki.