Sztuka | Kalejdoskop kulturalny regionu łódzkiego
RECENZJA. Ta „wystawa” tylko pobudza tęsknotę za prawdziwymi ekspozycjami. Na dłuższą metę ograniczenie do oglądania wirtualnych reprezentacji dzieł sztuki jest nie do zniesienia. Szczęśliwie to tylko rodzaj zapowiedzi online wystawy w realu, poświęconej twórczości wybitnego łódzkiego awangardzisty Antoniego Starczewskiego, zapowiadanej na 2021 rok. Pisze Aleksandra Talaga-Nowacka.
„Antoni Starczewski. Transpozycje” to nowa wystawa w Centralnym Muzeum Włókiennictwa w Łodzi dostępna online. Ekspozycja poświęcona jest postaci wybitnego artysty i jego dokonaniom twórczym. Można ją oglądać za pośrednictwem portalu Digitex, który prezentuje wirtualne zbiory CMWŁ.
Projekty Anny Bąk i Witka Gretzyngiera, dedykowane sąsiadującej z Manufakturą witrynie ms2, są dostępne dla oglądających od 22 grudnia. Prace umieszczone pomiędzy zamkniętym muzeum a otwartym centrum handlowym, wykorzystują i tematyzują witrynę jako przestrzeń ekspozycyjną, a także odnoszą się do charakteru miejsca.
Przed świętami w Niepublicznym Przedszkolu na Rybnej prowadzonym przez Fundację „Hippocampus” odbyły się nietuzinkowe zajęcia dla dzieci. Placówkę odwiedzili: Katarzyna Tośta – pomysłodawczyni projektu Dziecięca Akademia Komiksowa i Jakub Wiejacki – rysownik satyryczny i komiksowy.
PODSUMOWANIE. To było najlepsze z rodzimych wydarzeń kulturalnych, które z musu przeniesiono do sieci. Całej tej operacji nie potraktowano jako zła koniecznego lub „sytuacji awaryjnej”, ale jak wyzwanie. I tak też rozumiem rolę wydarzeń, które oprócz robienia co roku dobrej roboty, gdy trzeba, stają się generatorami zmiany, liderami innowacji. Pandemia w końcu minie, a wykonana praca pozostanie. Będzie widać, kto tego czasu nie zmarnował, kto zareagował na miarę czasów. Pisze Łukasz Kaczyński.
W poniedziałek 14 grudnia o godz. 12 po raz 18. przyznano łódzką Nagrodę im. Katarzyny Kobro. Założeniem nagrody wręczanej przez artystów jest wyróżnienie i uhonorowanie postaw twórców progresywnych i poszukujących. Laureatką za 2019 rok została Ewa Ciepielewska.
We wrześniu 2020 r. odbyła się kolejna edycja Łódź Design Festival. Organizatorzy, zdając sobie sprawę z tego, że w tym trudnym roku nie wszyscy mogli dotrzeć do Łodzi na wystawy, postanowili pokazać je online.
RECENZJA. Jeśli rozumieć psy jako awatary ludzi, to artyści mają dla nas pozytywne przesłanie – cieszmy się, póki mamy czym. I pozwólmy dać się ukoić. O pandemicznej wystawie z cyklu „Podróże do miejsc z widokiem na końce światów” w ms1 pisze Aleksandra Talaga-Nowacka.
RECENZJA. Nie czekamy na katastrofę. Już do niej doszło – przynajmniej w projekcie Alek Sarny prezentowanym w ms1. Ale koniec świata nie jest ostateczny. To tylko koniec „naszego” świata, do którego sami doprowadziliśmy. Co dalej? Pisze Aleksandra Talaga-Nowacka.
Łódzka artystka Magdalena Moskwa została laureatką prestiżowej Nagrody im. Jana Cybisa za rok 2020, przyznawanej przez warszawski okręg Związku Polskich Artystów Plastyków. Uhonorowano ją za całokształt twórczości w zakresie malarstwa.
  • Uwaga! Z powodu zagrożenia koronawirusem wydarzenia mogą być odwoływane. Proszę potwierdzać informacje u organizatorów.