od 20 WRZEŚNIA 2024
Nowa instalacja artystyczna Bordallo II
W Łodzi stworzył już naścienną instalację „Jerzyk”. Teraz portugalski artysta Bordalo II wrócił na zaproszenie Fundacji Urban Forms i Grupy Echo – Archicom, by przez swoją twórczość głosić pochwałę natury i konieczność jej ochrony. Na elewacji kamienicy przy ul. Słowiańskiej 1/9 naprzeciwko Fuzji 20 IX 2024 odsłonięto kolejną instalację tego twórcy.
26 WRZEŚNIA 2024 - 18 LISTOPADA 2024
(Nie)widzialne pomniki wolności
Wystawa Wojciecha Wilczyka "(Nie)widzialne pomniki wolności" prezentuje typologię wizualną upamiętnień znoszenia pańszczyzny w postaci krzyży i kapliczek, które autor odszukał i udokumentował w latach 2020-2024. Wystawa odbywa się w ramach Festiwalu Łódź Wielu Kultur. Wernisaż 26 IX o godz. 18. Festiwalowe spotkanie z artystą: 6 X o godz. 17.
od 13 WRZEŚNIA 2024
/
18 WRZEŚNIA 2024
Nowy sezon w Pracowni 413
Pracownia 413, prowadzona przez malarza Jacka Świgulskiego, wraca do regularnych zajęć plastycznych dla młodzieży i dorosłych. Wszystkie osoby pragnące rozpocząć lub kontynuować naukę w zakresie malarstwa sztalugowego, rysunku artystycznego i technicznego oraz animacji komputerowej, a także pogłębiać wiedzę o sztuce, są zaproszone na zajęcia do Pracowni 413, które odbywają się w Edu-SOWA UŁ (ul. Rewolucji 1905 r. 66).
12 WRZEŚNIA 2024 - 24 LISTOPADA 2024
Woń gnijących kwiatów
Tak zatytułowaną wystawę otworzy 12 IX o godz. 18 Galeria Willa. Ekspozycja jest projektem artystycznym z udziałem trojga artystów: Leny Achtelik, Justyny Smoleń i Łukasza Stokłosy, z którego twórczością łódzcy odbiorcy mieli już okazję zapoznać się przy okazji wystawy „Zdążyć przed nocą” w Galerii Bałuckiej.
od 29 SIERPNIA 2024
Abstrakcje Koperkiewicza
Galeria Stara Drukarnia zaprasza na wystawę prac Jonasza Koperkiewicza, absolwenta Wydziału Grafiki i Malarstwa Akademii Sztuk Pięknych w Łodzi. To artysta zajmujący się malarstwem abstrakcyjnym, gdzie kolor i forma są kluczowymi narzędziami w jego artystycznym eksperymencie. Otwarcie 29 VIII o godz. 19.
od 13 SIERPNIA 2024
Łukasz z Bałut o Bałutach
Łukasz z Bałut – muzyk, performer, artysta wizualny – od lat zajmuje się obserwowaniem i dokumentowaniem Bałut w piosenkach, zdjęciach i filmach. To, jak w ostatnim czasie zmieniła się dzielnica, przypomni tym razem wystawą swoich fotografii, zatytułowaną „Nasze Bałuty”, a prezentowaną nie w galerii, a na froncie bałuckiego sklepu spożywczego „U BRONKA” przy ul. Wojska Polskiego 82. Otwarcie 13 VIII o godz. 18.
RECENZJA. Bogusław Linda nie będzie już mógł opowiadać o mieście meneli – nie w tym miejscu. Historii, teraźniejszości i przyszłości ulicy Włókienniczej poświęcono pierwszą wystawę z cyklu prezentującego wyjątkowe miejsca Łodzi, zorganizowaną w Kamienicy Hilarego Majewskiego. Pisze Aleksandra Talaga-Nowacka.
Łódź Art Center otrzymało w czerwcu 2024 dofinansowanie projektu „Nitka” – instalacji artystycznej autorstwa Izabeli Bołoz. W przejściu łączącym Art_Inkubator i kompleks Fuzja powstanie obiekt, mający za zadanie symbolicznie zintegrować dwie przestrzenie, funkcjonujące przez długi czas oddzielnie, choć historycznie tworzące jednolity krajobraz kulturowy.
RECENZJA. Dosłownie i metaforycznie czerpiący z natury osikowy relief Włodzimierza Ciesielskiego z układem żyłek liścia, a tuż obok intelektualny, abstrakcyjny obraz Andrzeja Gieragi z delikatnie zarysowanymi figurami geometrycznymi. Dwa skrajnie różne podejścia do sztuki, a jednak dziwnie współgrające. Trwa druga edycja wystawy emerytowanych nauczycieli akademickich ASP w Łodzi „Kontinuum”. Pisze Aleksandra Talaga-Nowacka.
17 LIPCA 2024 - 24 LISTOPADA 2024
Beata Bols. Sztuka i ewakuacja
Muzeum Sztuki zaprasza na wystawę „Beata Bols. Sztuka i ewakuacja”, która stanowi podsumowanie działań twórczych artystki z ostatniej dekady. Wernisaż 17 VII o godz. 18 w ms1.