Sztuka | Kalejdoskop kulturalny regionu łódzkiego
11 PAŹDZIERNIKA 2023 - 25 LUTEGO 2024

Pejzaż łódzki Nowosielskiego

Trwa Rok Jerzego Nowosielskiego. Z tej okazji Muzeum Sztuki ms1 otworzy 11 X o godz. 18 ekspozycję „Nowosielski w Łodzi”. Znajdą się na niej prace z lat 1950–62, kiedy to artysta mieszkał w naszym mieście (był wykładowcą w PWSSP, należał do grupy Piąte Koło, współpracował z Teatrem Pinokio). Tu stworzył serię obrazów „Pejzaż łódzki”. Oprócz nich na wystawie można będzie zobaczyć malarstwo abstrakcyjne, religijne i portrety.
23-letnia Aleksandra Kmita jest jedną z trojga laureatów Nagrody „Kalejdoskopu” w tegorocznym Konkursie im. Strzemińskiego – Sztuki Piękne dla studentów Akademii Sztuk Pięknych w Łodzi. Doceniliśmy jej dojrzały, nieco niepokojący malarski tryptyk z martwą naturą.
RECENZJA. Śpieszmy się kochać sztukę publiczną, tak szybko odchodzi – z taką refleksją opuszczam wystawę prezentującą dorobek Bogdana Skopińskiego w Ośrodku Propagandy Sztuki. Często owej twórczości nawet nie zauważamy – tak wpisuje się w otoczenie. Nie ma już hotelu Centrum, nie ma zajazdu w Emilii, nie ma starego dworca Łódź Fabryczna – a wszystkie te miejsca (jak i wiele innych) zdobiły ceramiczne ściany Skopińskiego. Nie ma w mieście jego charakterystycznych słupów ogłoszeniowych ani surowej rzeźby-fontanny przy Łódzkim Domu Kultury… Pisze Aleksandra Talaga-Nowacka.
5 PAŹDZIERNIKA 2023 - 31 GRUDNIA 2023

Józef Panfil. Fundament prawdy

Co tak naprawdę tworzy artystę? To pytanie, mimo że często pozbawione jednoznacznej odpowiedzi, często pada w kontekście analizy procesu twórczego. Panfil poprzez swoje realistyczne malarstwo zbliża się do ukazywania prawdy na temat istnienia. Swoje poszukiwania umieszcza na płótnach, które pomimo małego formatu noszą znamiona Wielkiego Malarstwa. Otwarcie wystawy w ms1 5 X o godz. 18.
27 WRZEŚNIA 2023 - 18 LUTEGO 2024

Maski czasu Nachta-Samborskiego

Wystawa "Artur Nacht-Samborski. Maski czasu" dotyczy późnego okresu twórczości malarza (lata 60. - połowa lat 70. XX wieku). Ówczesne prace artysty wyzbyte są znamion konwencjonalnej portretowości i dają się ująć terminem "głowy" lub "maski". Wernisaż w ms1 27 IX o godz. 18.
Alicja Pangowska jest jedną z trojga laureatów Nagrody „Kalejdoskopu” w tegorocznym (2023) Konkursie im. Strzemińskiego – Sztuki Piękne dla studentów Akademii Sztuk Pięknych w Łodzi. Naszą uwagę przyciągnął cykl jej obrazów „Z łemkowskich wsi”, zainspirowany kulturą rusińskich mieszkańców Beskidów.
RECENZJA. Lata 60. i 70. XX wieku to był w łódzkiej sztuce niezwykły czas – kulminacja twórczości realistycznej tak oryginalnej, że docenianej i hołubionej nie tylko w Łodzi. Dość wspomnieć, że na kolejnych jedenastu prezentacjach prac polskich realistów w warszawskiej Zachęcie to łódzkie malarstwo robiło największe wrażenie. Pisze Aleksandra Talaga-Nowacka.
6 WRZEŚNIA 2023 - 28 STYCZNIA 2024

Andrzej Łobodziński. Prace z lat 1956-1972

Wystawa Andrzeja Łobodzińskiego – jednego z czołowych przedstawicieli łódzkiej neoawangardy ukaże dwa równoległe, dopełniające się nurty jego artystycznej aktywności: malarstwo i eksperymentalną twórczość dźwiękową, która powstawała we współpracy z Ireneuszem Pierzgalskim i Krystynem Zielińskim. Otwarcie 6 IX o godz. 18 w Muzeum Sztuki ms1.
29 SIERPNIA 2023 - 30 WRZEŚNIA 2023

Paralele tożsamości

Muzeum Regionalne im. Stanisława Sankowskiego w Radomsku zaprasza na wystawę prac Zenovii Shulhy „Paralele tożsamości - gliniański kilim, tkanina, ubiór, kostium”. Wernisaż 29 VIII o godz. 17 w galerii muzeum przy ul. Narutowicza. Artystka jest pracownikiem Lwowskiej Narodowej Akademii Sztuk.
RECENZJA. Gdy artysta-pedagog odchodzi na emeryturę, nie staje się automatycznie artystą emerytem. Po prostu ma więcej czasu na tworzenie sztuki – to bowiem imperatyw, który nie zanika z czasem. Dojrzały okres życia zwykle nie wiąże się z poszukiwaniami i eksperymentami, raczej z kontynuowaniem opracowanych przez siebie wcześniej metod twórczych. W takim przekonaniu utrzymują nas dzieła emerytowanych nauczycieli Akademii Sztuk Pięknych w Łodzi, prezentowane w Galerii ASP przy Piotrkowskiej. Pisze Aleksandra Talaga-Nowacka.