Sztuka | Kalejdoskop kulturalny regionu łódzkiego
6 WRZEŚNIA 2019 - 12 STYCZNIA 2020

Raport troski w ms1

W ramach cyklu "Prototypy" byli już w Muzeum Sztuki Dom Mody Limanka oraz Libera, Majewska i Smoleński. Teraz pora na Caycedo i Rydet. Otwarcie wystawy i towarzyszący wernisażowi koncert zespołu Same Suki 6 IX o godz. 18.
Rozmowa z Hubertem Ronkiem – jednym z najciekawszych twórców komiksów w Polsce, rysownikiem pochodzącym z Tomaszowa Mazowieckiego.
MŁODA SZTUKA. Okazuje się, że to wszystko jest piękne tylko jako wspomnienie. Ten zamek jest jak plastikowe góry, które przeżyją nas wszystkich. To jest nasza cywilizacja w jednym ujęciu: świetnie się bawiliśmy, ale wszystko, co po nas zostało, to kupa plastiku - mówi młoda łódzka artystka Marta Krześlak.
RECENZJA. Znaleziony na ulicy zgnieciony list – nośnik silnych emocji – staje się znakiem rozpoznawczym intrygującej twórczości Marka Chlandy. Są i inne nawracające znaki-symbole: fantomy, które udają międzyludzkie relacje, linia rzeki, figury Malewicza, zdekonstruowane kształty swastyki. Jest analiza ruchu, procesu i kąta prostego. I wiele więcej do odkrycia. Pisze Aleksandra Talaga-Nowacka.
RECENZJA. Ta wystawa miała się odbyć sto lat temu, ale do niej nie doszło. Udało się teraz. W jednym miejscu spotykają się artyści z grup Jung Idysz i Bunt, którzy wraz z Formistami zaczęli artystyczną rewolucję w Polsce.
Józef Kępiński miał 5 lat, gdy we wrześniu 1939 roku był świadkiem ogromnych zniszczeń, jakie spowodowały bombardowania samolotów Luftwaffe w Działoszynie. Być może dlatego jego działalność artystyczna ma na celu upiększanie otaczającej nas rzeczywistości?
Urodził się na Podhalu, ożenił nad Bałtykiem, aż los rzucił go wreszcie do Działoszyna, czyli jak mówi, w połowie drogi od morza do gór…
Józef Panfil w Tomaszowie Mazowieckim jest artystą znanym i cenionym. Prezydent Miasta Marcin Witko w rozmowie ze mną stwierdził: - Jestem fanem Józka.
Dr Agnieszka Godszling łączy ciekawą twórczość artystyczną z pracą pedagogiczną.  Specjalizuje się w tkaninie artystycznej, choć z tą dziedziną sztuki związała się przez przypadek.
Książka "Galeria Wschodnia. Dokumenty 1984-2017 / Documents 1984-2017" stanowi monumentalne opracowanie historii jednej z najdłużej działających w Polsce autorskich przestrzeni sztuki. Galeria Wschodnia to ważny przykład samoorganizacji artystów oraz ośrodek, którego historia jest symptomatyczna dla przemian w ruchu galerii niezależnych.