Sztuka | Kalejdoskop kulturalny regionu łódzkiego
Klaudia Pieniak jest jedną z dwóch laureatek nagrody „Kalejdoskopu” w XXXIX Konkursie im. Władysława Strzemińskiego – Sztuki Piękne dla studentów ASP w Łodzi. W jej cyklu czarno-białych fotografii „Mistyfikacje” urzekła nas ich dojrzałość, świadomość formy – roli kompozycji czy światła – oraz metaforyczność. Do tego artystka znalazła sposób na atrakcyjne zaprezentowanie prac: umieściła je w czarnych ramkach tworzących małe gablotki i podświetliła.
Muzeum Sztuki otrzyma milion złotych dofinansowania zadania „Rozwój Kolekcji Muzeum Sztuki w Łodzi – edycja XI” w ramach programu „Narodowa kolekcja sztuki współczesnej” ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.
RECENZJA. Charakterystyczne dla artysty operowanie na płótnie wieloma technikami graficznymi i malarskimi sprawia, że przedstawienia zdają się żyć własnym życiem i ulegać nieustannym przemianom. Nakładające się na siebie warstwy linii, barw i faktur przywodzą na myśl struktury materii organicznej, tym samym pozwalając wpisać sztukę Piotra Pasiewicza w nurt abstrakcji biomorficznej. Pisze Maria Mażewska.
2 LIPCA 2022 - 21 SIERPNIA 2022

Fotonbit Omuleckiego

Galeria Ogrodowa8 zaprasza na wystawę „Fotonbit” prezentującą prace Igora Omuleckiego, artysty wizualnego i wykładowcy.
RECENZJA. Dowiadujemy się, że obrazy solarne Modzelewskiego, tworzone od 1946 roku, poprzedziły „powidoki” Władysława Strzemińskiego – obu współpracujących ze sobą twórców zainspirowały zjawiska optyczne powstające w oku pod wpływem światła słonecznego, ale to Modzelewski pierwszy odwzorował je na płótnie. Pisze Aleksandra Talaga-Nowacka.
RECENZJA. To dobry kierunek. Tak powinniśmy myśleć, tak odczuwać. Z miłości do świata – ludzi, zwierząt, roślin, krajobrazów – nie może wyniknąć nic złego. A budowanie wspólnot i empatia są koniecznością w obliczu trwającej czy nadchodzącej katastrofy – bez tego żadna jednostka nie przetrwa. Jako ludzie musimy współpracować, musimy szanować siebie nawzajem i wszelkie inne stworzenie. Razem tworzymy przecież jeden ekosystem, a bez zwierząt i roślin ludzkość nigdy by się nie rozwinęła. Pisze Aleksandra Talaga-Nowacka.
10 CZERWCA 2022 - 18 GRUDNIA 2022

Nieopowiedziane historie

Polskie fotografki w latach 70.-90. XX w. stanowiły mniejszość w tym zdominowanym przez mężczyzn zawodzie. Wystawa „Jedyne. Nieopowiedziane historie polskich fotografek” w ramach Międzynarodowego Festiwalu Fotografii w Łodzi przypomni ich historie i fotografie. Otwarcie 10 VI o godz. 17.
RECENZJA. Realizm można interpretować wciąż na nowo i mówić jego językiem o skomplikowanych zjawiskach równie sugestywnie, jak przy pomocy abstrakcji, dlatego malarstwo Jerzego Krawczyka może być inspiracją dla poszukiwań współczesnych twórców sztuki przedstawiającej. Pisze Aleksandra Talaga-Nowacka.
W maju 2022 r. na dziedzińcu Centralnego Muzeum Włókiennictwa odtworzono monumentalną ceglaną kompozycję autorstwa Antoniego Starczewskiego, przygotowaną oryginalnie dla przestrzeni wystawienniczych Zachęty - Narodowej Galerii Sztuki. Zrobiono to z zachowaniem rytmów stworzonych przez autora.
RECENZJA. Organizatorzy Łódź Design Festival już dość dawno temu odeszli od prezentowania pięknych przedmiotów na rzecz promowania twórczości, która próbuje rozwiązywać problemy, jakimi projektanci obiektów użytkowych zwykle się nie zajmują. Pisze Aleksandra Talaga-Nowacka.