Sztuka | Kalejdoskop kulturalny regionu łódzkiego
W związku z epidemią na Akademii Sztuk Pięknych nie odbędzie się tegoroczna edycja Międzynarodowych Letnich Kursów Grafika i Tkanina Artystyczna PATA. W zamian wszystkich artystów uczestniczących dotąd w PATA (od 2013 r.) i tych zapisanych na PATA 2020, a także wykładowców, asystentów i członków zespołu organizacyjnego kursów zaproszono do udziału w wirtualnej i stacjonarnej wystawie „Lockdown 2020 PATA Uniting People”.
ROZMOWA. Sztuka nie jest wieczna – nie pojawiła się sama z siebie na drodze ewolucji człowieka, w którymś momencie została powołana do życia, zmieniała się, instytucjonalizowała,  i, zmieniając się dalej, może roztopić się w innego typu doświadczeniach. Może stracić to, co ją odróżniało od innych praktyk społecznych  – mówi prof. Ryszard W. Kluszczyński, specjalista od sztuki nowych mediów  i cyberkultury, w rozmowie z Łukaszem Kaczyńskim.
od 10 CZERWCA 2020

Kalendarz Virako 20/21

Wkrótce pojawi się najnowsze wydanie unikatowego wydawnictwa, które Virako zainicjowało w 2009 roku. Kalendarz Virako wyróżnia się walorami artystycznymi, estetycznymi i limitowanym, bardzo niskim nakładem. Gwarancją powodzenia tego przedsięwzięcia są jednak głównie wybitni twórcy. W dotychczasowych edycjach kalendarza z Virako współpracowali: Joanna Pawłowska, Filip Maranda, Janusz Kaniewski, Chris Niedenthal, Jodi Bieber, Ryszard Horowitz, Andrzej Pągowski, Arkadiusz Branicki i Izabela Urbaniak. W tym roku dołączył jeden z najlepszych polskich fotografów mody Sebastian Ćwik.
Na platformie Tumblr wystartował nowy projekt online Muzeum Sztuki w Łodzi. W odpowiedzi na ograniczenia w zakresie przemieszczania, spotykania czy komunikowania się muzeum zainicjowało internetową kolekcję „Praca = Dokumentacja wyobraźni” złożoną z prac międzynarodowej grupy artystek i artystów.
TEMAT NUMERU. - Eksplorowanie możliwości nowych technologii może być fascynujące - mówi Witek Gretzyngier, artysta multimedialny, zajmujący się wykorzystaniem nowych technologii w sztuce (nominowany do naszej nagrody Armatka Kultury za 2019 roku), w rozmowie z Joanną Glinkowską. 
SZTUKA NA PERYFERIACH. Oddolne inicjatywy zyskują na znaczeniu. Pojawia się coraz więcej miejsc prezentujących aktualną sztukę poza obiegiem instytucjonalnym. Pisze Joanna Glinkowska.
Przeszliśmy preselekcję w konkursie Polish Graphic Design Awards. Dziś dotarła do nas informacja, że nowy layout "Kalejdoskopu", który wdrożyliśmy w jubileuszowym dla pisma 2019 roku, znalazł się w drugim etapie tego prestiżowego konkursu w kategorii "Nowy projekt lub redesign magazynu". 
Wysoka na prawie trzy metry rzeźba złożona z liter "Łódź" autorstwa Rafała Grzelewskego stanęła w gastropasażu Monopolis. Wykonana z aluminium polakierowanego na kolory kojarząca się z nową identyfikacją wizualną miasta, jest wariacją na temat pracy "Love" Roberta Indiany.
MŁODA SZTUKA. Aborygeni opierają sztukę, kulturę i prawo na historii wspólnego śnienia - mówi Julita Goździk, artystka multimedialna, scenografka i kostiumografka, w rozmowie z Joanną Glinkowską. 
RECENZJA. Jakaż to przyjemność, w dobie epidemii obejrzeć sztukę na żywo... Wystawa „obrazów bez tekstu” i obiektów Michała Batorego w Galerii Ultramaryna była  w drugiej połowie marca chyba jedyną czynną w Łodzi. Pisze Aleksandra Talaga-Nowacka.