Teatr | Kalejdoskop kulturalny regionu łódzkiego
RECENZJA. Wieczór debiutów choreograficznych w Teatrze Wielkim w Łodzi zaprezentowano online. Pandemia zadecydowała nie tylko o formie przekazu – wywarła też wpływ na treść powstałych w ostatnich tygodniach spektakli, czyniąc je wyjątkowym świadectwem trudnej teraźniejszości. Pisze Magdalena Sasin.
Teatr Powszechny w Łodzi rusza z drugim sezonem internetowego serialu teatralnego „Pomoc domowa radzi”. W czwartek 4 II o 18 na YouTubie wyemituje pierwszy odcinek, który będzie dostępny bezpłatnie dla widzów w Polsce i na świecie.
ROZMOWA MIESIĄCA. Wierzę, że teatr będzie żył i będzie na niego zapotrzebowanie. Co do pytania, jaki to będzie teatr... Są tacy, którzy twierdzą, że widz będzie oczekiwał uczestniczenia w fikcji, która nie będzie pogłębiała jego traum i problemów, a raczej da wytchnienie, wzruszenie czy uśmiech. Czas pokaże – mówi Marcin Hycnar, aktor i reżyser, od 1 grudnia 2020 r. dyrektor Teatru im. Jaracza w Łodzi. Rozmawia Łukasz Kaczyński. 
Teatr Nowy im. Kazimierza Dejmka w Łodzi zaprasza do udziału w interaktywnej grze teatralnej "Uratuj spektakl". Nagrodą jest dostęp do spektaklu "Lilia wodna" w reżyserii Bartosza Turzyńskiego. 
Teatr Lalek Arlekin proponuje nauczycielom i edukatorom ofertę warsztatową, która może być wykorzystana podczas zdalnego nauczania. Zajęcia mogą być przeprowadzane w trakcie lekcji lub poza nimi poprzez platformę Teams lub Zoom. Do wyboru dla każdej z klas jest jedna z trzech przedstawionych propozycji. 
"My Hero-ina" to autorski profilaktyczny spektakl teatralny Teresy Radzikowskiej Binkowskiej ukazujący problem narkomanii w środowisku młodzieży poszukującej autorytetów i ideałów w obojętnym, skupionym na "wyścigu szczurów" świecie.
Parkour to zjawisko wykreowane we Francji około 25 lat temu o bogatym dorobku międzynarodowym oraz szerokim spektrum. Parkour, potocznie postrzegany jako miejski sport, właściwie jest sztuką pokonywania przestrzeni, a nawet filozofią życia. Ten oddolny ruch szybko stworzył rozległe środowisko i silnie oddziałuje społecznie. Jego miejsce w kulturze jest oczywiste, a jednak niedowartościowane. Rusza nowa inicjatywa Akademickiego Ośrodka Inicjatyw Artystycznych, poświęcona właśnie parkourowi. 
NASZ LAUREAT. Jak przebiegała praca nad polską prapremierą musicalu "Pretty Woman" w reżyserii Wojciecha Kościelniaka - opowiada Dominik Mironiuk, laureat naszej nagrody dla młodego aktora za kulturę słowa na 38. Festiwalu Szkół Teatralnych. 
RECENZJA Monodram Sławomira Suleja „Mój jazz”, w którym aktor (a zarazem reżyser) wciela się w postać Andrzeja „Idona” Wojciechowskiego wspominającego historię legendarnego łódzkiego zespołu Melomani, na razie z powodu pandemii można oglądać wyłącznie w sieci, ale jego twórcy mają nadzieję, że niedługo będą mogli pokazać swoje dzieło publiczności. Pisze Piotr Grobliński.
Czytelny i funkcjonalny repertuar, przestrzeń atrakcyjnej prezentacji zespołu i spektakli online. Teatr Nowy im. Kazimierza Dejmka w Łodzi w kolejny rok wchodzi z nową stroną internetową i z nowym pomysłem na siebie. – Pod hasłem „Nowy! od nowa” kryje się wiele zmian, które sukcesywnie będziemy wprowadzać – zapowiada Krzysztof Dudek, dyrektor teatru.