7 GRUDNIA 2023
Debata o sprawczości

Czy mieszkańcy są liderami zmian mającymi realną sprawczość? Kto słucha mieszkańców i z nimi rozmawia? To, czy mieszkańcy mają realny wpływ na miasto, będzie przedmiotem debaty organizowanej przez Uniwersytet Łódzki. Wydarzenie odbędzie się 7 XII o godz. 18 w Galerii Wozownia 11.
9 GRUDNIA 2023 - 14 GRUDNIA 2023
Spotkania u Majewskiego

Instytucja InLodz21 zaprasza do Kamienicy Hilarego Majewskiego na wykład poświęcony architekturze XIX-wiecznej Łodzi, warsztat towarzyszący wystawie "Obłoki srebrzyste" i spotkanie poświęcone sprawie procesu Marcelo Zammenhoffa, oskarżomego o obrazę uczuć religijnych. Na wszystkie wydarzenia wstęp bezpłatny.
od 30 LISTOPADA 2023
Kalejdoskop 12/23

NOWY NUMER. Kultura zawsze pozostaje na końcu listy ważnych spraw polityków dysponujących publicznymi pieniędzmi. Z konsekwencjami takiej sytuacji każdego dnia mierzą się osoby pracujące na zapleczu kultury przy organizowaniu koncertów, wystaw, spektakli, festiwali, spotkań, warsztatów, przy wydawaniu książek i produkcji filmów. Wykonują mnóstwo czynności: od aktywności twórczych, jak wymyślenie idei przedsięwzięcia, programu imprezy, przez zmagania z papierologią, po działania prozaiczne typu sprawdzenie biletów czy posprzątanie terenu. Ich praca na ogół jest niewidoczna, traktowana z pobłażliwym lekceważeniem i opłacana na poziomie najniższej krajowej. Dlaczego zatem ludzie legitymujący się rozległą wiedzą, wysokimi kwalifikacjami, świetnie radzący sobie w trudnych, kryzysowych sytuacjach, godzą się na takie warunki?
11 GRUDNIA 2023 - 31 STYCZNIA 2024
Portrety i pozy LEONA Niemczyka

Galeria Opus otworzy 11 XII o godz. 19 wystawę poświęconą zmarłemu 17 lat temu Leonowi Niemczykowi z okazji stulecia jego urodzin. Znajdą się na niej fotografie aktora.
1 STYCZNIA 1970
Konkurs na dyrektora WBP

Zarząd Województwa Łódzkiego ogłasza konkurs na kandydata na stanowisko dyrektora Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej im. Marszałka Józefa Piłsudskiego w Łodzi.

Już tylko do 31 X do godziny 23.59 można głosować na Skansen w Kwiatkówku i Grodzisko w Tumie w ogólnopolskim konkursie na najlepszy produkt turystyczny 2023 roku.Obydwa obiekty turystyczne są częścią Muzeum Archeologicznego i Etnograficznego w Łodzi.
od 30 PAŹDZIERNIKA 2023
Kalejdoskop 11/23

NOWY NUMER. Ekologiczny znaczy lepszy. Słowo to w XXI wieku zrobiło zawrotną karierę. Do tego stopnia, że wytarło się i zużyło. Stało się słowem kluczem, który jednak nie pasuje do właściwego zamka. Fałszywa świadomość dodatkowo przeszkadza w uporaniu się z problemem współczesności, jakim jest degradacja środowiska naturalnego i groźba katastrofy klimatycznej.

RECENZJA. Znacząca dedykacja otwiera książkę Błażeja Ciarkowskiego „Słowo architekta. Opowieści o architekturze Polski Ludowej”. Brzmi: „Pamięci tych, którzy odbudowywali, projektowali i budowali Polskę” – to wyraz szacunku 41-letniego architekta i historyka sztuki, który w ciągu wielu lat przeprowadził rozmowy z czterdziestoma polskimi architektami, urbanistami i konstruktorami starszego pokolenia, a ich efekty zamieścił we wspomnianej publikacji Wydawnictwa Uniwersytetu Łódzkiego. Pisze Aleksandra Talaga-Nowacka.

19 X 2023 r. poznaliśmy wyniki pierwszej edycji Konkursu na Nagrodę Architektoniczną Prezydenta Miasta Łodzi. Konkurs zakładał wyłonienie i nagrodzenie najlepszych realizacji w dziedzinie architektury z terenu miasta Łodzi, których realizacja została zakończona i oddana do użytkowania w ciągu ostatnich 5 lat.

To oni powalczą o nagrody, rozpoznawalność i uznanie świata mody. Znamy nazwiska finalistów konkursu Złota Nitka 2023, organizowanego przez łódzką Akademię Sztuk Pięknych. Eksperckie jury zdecydowało, że w gali finałowej swoje kolekcje zaprezentują: Julia Burak, Maria Czarnecka, Robert Geserick, Natalia Kowalska, Monika Łuczak, Oliwia Matlak, Gabriela Nowak, Sandra Skórka, Tomasz Umbras, Hanna Wojciechowska, Anastasiya Zaretskaya i Dominik Żyża.