Wiadomości | Kalejdoskop kulturalny regionu łódzkiego
8 PAŹDZIERNIKA 2022 / 9 PAŹDZIERNIKA 2022

EC1 Łódź za złotówkę

8-9 X to IX. edycja Dni Otwartych Funduszy Europejskich - z tej okazji w te dni można zwiedzić Centrum Nauki i Techniki EC1 za złotówkę.
od 6 PAŹDZIERNIKA 2022

Ukraińskie baśnie do słuchania

Wojna w Ukrainie zadziwiła świat okrucieństwem i brutalnością, zmuszając miliony osób do opuszczenia swoich domów. Nie oszczędziła także najmłodszych i najsłabszych - dzieci. To z myślą o nich powstał najnowszy projekt Stowarzyszenia Soundsitive Studio: „(U)kraina bajek - ludowe baśnie ukraińskie w wersji audio”. Premierę pierwszych materiałów zaplanowano na 6 X.
Reakcja pana Profesora de Lazari na mój tekst nie jest dla mnie zaskoczeniem. Wpisuje się bowiem ona w konwencję relacji zachodzących między badaczami z kręgu studiów nad Rosją a pozostałymi wschodniosłowiańskimi slawistami. W owej relacji wciąż zdaje się pokutować rosyjskocentryczny dyskurs dominacji – pisze prof. Agnieszka Matusiak, slawistka, szefowa Centrum Transkulturowych Studiów Posttotalitarnych na Wydziale Filologicznym Uniwersytetu Wrocławskiego.
4 PAŹDZIERNIKA 2022 - 8 PAŹDZIERNIKA 2022

Sztuka wobec wojny

Pokazy filmowych dokumentów, zrealizowanych na polsko-ukraińskiej i polsko-białoruskiej granicy, fotograficzne portrety wojennych uciekinierek, rozmowy o powinnościach artystów w trudnych czasach i brawurowa satyra na militaryzm w reżyserii Łukasza Kosa – w Fabryce Sztuki w Łodzi trwa cykl wydarzeń w ramach projektu „Sztuka wobec wojny”. Już 4 X zaprezentowane zostaną filmy „Shadows” i „The Other Refugees”. W weekend natomiast na scenę Teatru Chorea powróci „Śmierć na gruszy”.
8 PAŹDZIERNIKA 2022 - 8 PAŹDZIERNIKA 2022

Festiwal Spadającego Liścia II

Łódzka Fundacja ARTernatywa, która działa od stycznia 2020 roku i zajmuje się nieformalną edukacją artystyczno-kulturalną, 8 X od godz. 12 zaprasza na Festiwal Spadającego Liścia II do parku im. Skrzywana w Łodzi.
NOWY NUMER. Muzyka w swej najbardziej wysublimowanej postaci może być przejawem doskonałości, znakiem istnienia absolutu. Poukładane w rozmaite struktury dźwięki stanowią komunikat, który działa na wrażliwość słuchacza w sposób bezpośredni, pozawerbalny. Wystarczą same dźwięki – drgające cząsteczki powietrza. Coś tak abstrakcyjnego każdy odbiera na swój sposób, a jednocześnie ten przekaz jest w stanie zestroić emocje tłumów. Nierzadko twórca dodaje do dźwięków słowa i wtedy muzyka zaczyna przemawiać wprost. Czy jednak muzyka jest w stanie nas zmienić, sprawić, byśmy zrozumieli, pobudzić nasz zapał, zjednoczyć w dobrej sprawie?
Archiwa społeczne są fenomenem współczesnej kultury. Prowadzą je fundacje i stowarzyszenia, samorządowe instytucje kultury, głównie biblioteki, ale też osoby prywatne. – Początkiem archiwów jest pasja i zaciekawienie, chęć odkrywania nieznanych szerzej fragmentów historii – mówi Katarzyna Ziętal, dyrektorka Centrum Archiwistyki Społecznej.
7 PAŹDZIERNIKA 2022 / 8 PAŹDZIERNIKA 2022

Oksana Zabużko w Łodzi

Wybitna ukraińska pisarka, poetka, której czołowe powieści uznawane są za największe sukcesy wydawnicze w historii niezależnej Ukrainy, główna ambasadorka „ukraińskości” na Zachodzie będzie przez dwa dni gościć w Łodzi. У п’ятницю (7 жовтня) розпочинається низка заходів, пов’язаних із приїздом до Лодзя Оксани Забужко – видатної української письменниці та поетеси.
14 PAŹDZIERNIKA 2022 - 16 PAŹDZIERNIKA 2022

Zielona niepodległość - Igrzyska Wolności

9. Igrzyska Wolności odbędą się w dniach 14–16 X w EC1 w Łodzi pod hasłem „Zielona niepodległość”. Wszystkie wydarzenia transmitowane będą również online na stronie internetowej i na Facebooku – za darmo i bez konieczności rejestracji.
Wystawa "Miasto-Moda-Maszyna" w CMWŁ Wydarzeniem Historycznym Roku 2021! To już druga z rzędu nagroda dla Centralnego Muzeum Włókiennictwa w Łodzi. W zeszłej edycji nagrodę w tej samej kategorii otrzymała wystawa „Łódzkie mikrohistorie. Ludzkie mikrohistorie”.