Wiadomości | Kalejdoskop kulturalny regionu łódzkiego
Noc Kupały jest pierwszym z trzech spotkań cyklu "Szwalnia wielokulturowa", które odbędą się w ramach Retrospektywy - jubileuszu 15-lecia Teatru Szwalnia. 22 VI przestrzeń zostanie oddana mniejszości ukraińskiej, by mogła opowiedzieć o tradycjach w temacie Święta Kupały. Opowieści dopełni część warsztatowa oraz występ Chóru Namysto.
7 CZERWCA 2024 - 28 CZERWCA 2024

Dla tolerancji

Mediateka MeMo zaprasza na serię wydarzeń pod hasłem "Tęczowy czerwiec". Wydarzenia są organizowane z myślą o promowaniu równości, akceptacji i różnorodności, a także wsparciu dla społeczności LGBTQ+.
od 29 MAJA 2024

Kalejdoskop 06/2024

NOWY NUMER. Dziś mainstreamem w kulturze jest to, co medialnie widoczne, co ma dużą oglądalność. Alternatywę zaś stanowią zjawiska i postawy pozostające w cieniu, na uboczu globalnej uwagi. Podział ten przebiega w poprzek systemów wartości, światopoglądów, ocen merytorycznych oraz tego, co oficjalne, instytucjonalne albo prywatne i oddolne. Kultura alternatywna stoi zatem w opozycji do medialnych mód, wzmożeń i masówek. Realizuje się w niszach branżowych, regionalnych, towarzyskich, rówieśniczych. Jej siłą jest pasja, bezinteresowność, poświęcenie. Mimo upływu lat, mimo zmian, jakim podlega rzeczywistość społeczna, nieco odmiennie rozumiana alternatywa wciąż podszyta jest buntem, niezgodą na otaczający świat, potrzebą zamanifestowania swojej odrębności.
Jeśli dużo chodzimy, cały czas przetwarzamy obserwowany krajobraz, niejako wchłaniamy go organicznie, zaczynamy nim żyć, a także postrzegać przestrzeń jako tekst. Potem wystarczy go spisać – mówią organizatorki spacerów odbywających się w ramach projektu „Miastopisanie/Miastoczytanie”: Milena Rosiak, Anna Ciarkowska i Magdalena Skrzypczak ze Stowarzyszenia Literackiego im. Krzysztofa Kamila Baczyńskiego.
Przez dwa dni (6 i 7 VI 2024) beneficjenci „BLISKO” – programu grantowego Narodowego Centrum Kultury – wymieniali się informacjami o zrealizowanych przedsięwzięciach i  doświadczeniami z tym związanymi. W ciągu pięciu lat funkcjonowania programu skorzystało z niego blisko 200 bibliotek, które zostały wsparte grantami na łączną kwotę niemal 22 milionów złotych. Na miejsce spotkania bibliotekarzy wybrano łódzką Mediatekę MeMo.
Narodowe Centrum Kultury Filmowej, oprócz zwiedzania wystaw stałych Kino Polonia oraz Materia Kina, proponuje również udział w zajęciach grupowych w nowoczesnych studiach edukacji filmowej: telewizyjnym, dźwięku oraz pracowni animacji i charakteryzatorni.
od 29 KWIETNIA 2024

Kalejdoskop 05/24

NOWY NUMER. „Kalejdoskop” ukazuje się dzięki publicznym pieniądzom. Gdy powstawał w latach 70., nie można było inaczej. Teraz to rzadkość. Ten sposób finansowania zawsze niósł określone konsekwencje dla lokalnego pisma poświęconego kulturze. W PRL – ostatnie miejsce w kolejce po przydziałowy papier i dostępność drukarni. W realiach rynkowych po 1989 roku – konfrontację z oczekiwaniem, że kultura musi na siebie zarobić. Utrzymanie niszowego pisma było więc znacznie trudniejsze. Rewolucja cyfrowa pogorszyła sytuację wszystkich tytułów drukowanych. „Kalejdoskopowi” udało się przetrwać już 50 lat, właśnie dzięki pieniądzom publicznym, pieniądzom nas wszystkich. Stąd płynie dla redakcji podstawowe zobowiązanie i odpowiedzialność. Podtrzymujemy tradycję rozmowy o kulturze.
10 MAJA 2024 - 22 CZERWCA 2024

Szwalnia Retrospektywa

SZWALNIA RETROSPEKTYWA to wielomiesięczne (kwiecień – grudzień 2024) wydarzenie artystyczno-społeczne podsumowujące 15 lat działalności Teatru Szwalnia. Jubileusz jest okazją do wspólnego świętowania, wspomnień i budowania nowych relacji wokół spektakli, koncertów, ogólnopolskich festiwali teatralnych – Szwalnia_dok (przegląd spektakli non-fiction), MonoFest (konkurs spektakli jednego aktora), a także wielokulturowych spotkań ze zwyczajami, pieśniami i tańcami, których współgospodarzami będą przedstawiciele mniejszości narodowych – ukraińskiej, romskiej i kurdyjskiej.
Teatr Szwalnia zaprasza na warsztaty: „Teatr Powiązań”, „Literacki zawrót głowy” i „Dziennikarska pasja”.
W budynku dawnego kina Bałtyk, przekazanym w darowiźnie Filharmonii Łódzkiej, za 101 milionów zł powstanie Centrum Edukacji Muzycznej Województwa Łódzkiego.