Wiadomości | Kalejdoskop kulturalny regionu łódzkiego
Annie Ciszowskiej, dyrektor Akademickiego Ośrodka Inicjatyw Artystycznych, 31 maja 2022 r. kończy się kontrakt. Umowa nie zostanie przedłużona.
NOWY NUMER. Zaczytanie to stan ducha, otwartość i ciągłe zaciekawienie. Przenikająca umysł przyjemność, niecierpliwe wyczekiwanie chwili, kiedy znów będzie można oddać się innym światom, myślom, emocjom. To stan podszyty wciąż obecnym poczuciem niespełnienia, bo przecież nigdy nie uda nam się połknąć tego oceanu. A jednak raz za razem coś zmusza, by zaczerpnąć kolejny haust. Zew czytania wzmaga się w nas niezależnie od tego, jak trudnym partnerem bywa książka. Nie chodzi tylko o to, że nie wymyślono lepszego sposobu przekazywania informacji i zdobywania wiedzy. Ludzie wciąż będą czytali książki, bo bez tego część z nich nie wyobraża sobie dobrego życia.
21 MAJA 2022 - 3 CZERWCA 2022 / 21 MAJA 2022 - 21 MAJA 2022

VIII Łódzkie Senioralia

21 V prezydent miasta Łodzi przekaże seniorom klucze do bram miasta i dokona oficjalnego otwarcia Łódzkich Senioraliów (potrwają do 3 VI). Gwiazdą tegorocznej inauguracji będzie Stanisława Celińska. Koncert artystki poprzedzą występy wokalne, taneczne i kabaretowe.
Niedawno ukazał się drugi numer drukowanej wersji półrocznika "Kalejdoskop Kultury", wydawanego przez Łódzki Dom Kultury, a współfinansowanego przez Uniwersytet Łódzki, Szkołę Filmową w Łodzi i Akademię Sztuk Pięknych w Łodzi (merytoryczna współpraca - Muzeum Sztuki w Łodzi). Premiera - 31 V.
14 MAJA 2022 - 14 MAJA 2022 / 9 PAŹDZIERNIKA 2022 - 9 PAŹDZIERNIKA 2022

Rękodzielnia na Pietrynie

Dużym zainteresowaniem cieszą się ostatnio targi towarów wytworzonych metodą rzemieślniczą. W Łodzi będą się one odbywały cyklicznie pod hasłem "Rękodzielnia na Pietrynie". Pierwsze - 14-15 V.
13 MAJA 2022 - 12 CZERWCA 2022 / 22 CZERWCA 2022

Nowy festiwal w Piotrkowie!

Festiwal "Pomiędzy słowem a obrazem – PRZEJŚCIA" w Piotrkowie Trybunalskim rozpocznie się w najbliższy weekend dwoma wydarzeniami: wystawą Joanny Wiszniewskiej-Domańskiej i koncertem "Na końcu oddechu jest słowo" grupy poetycko-muzycznej Przeznaczenie.
Łódzka Aleja Gwiazd wzbogaci się o kolejną gwiazdę. 88. gwiazda uhonoruje 55 lat działalności Stowarzyszenia Filmowców Polskich. Odsłonięcie 14 V o godz. 13 na ul. Piotrkowskiej 77.
Poznaliśmy laureatów 30. edycji Nagrody Złoty Ekslibris oraz 13. edycji Nagrody Superekslibris Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej im. Marszałka Józefa Piłsudskiego w Łodzi.
Wiele środowisk ludzi kultury nie może się pogodzić z faktem odwołania ze stanowiska dyrektora Muzeum Sztuki w Łodzi Jarosława Suchana, który od 2006 roku znakomicie prowadził tę placówkę i na powrót włączył ją w międzynarodowy obieg.
Koncerty, premierowe spektakle, artystyczne rezydencje wypełnią dwuletni projekt ACT IN_OUT. Fabryka Sztuki w Łodzi rozpoczyna współpracę z partnerami z Norwegii i Islandii. Tamtejsza publiczność pozna polskich twórców, zaś w Łodzi zaprezentują się zespoły muzyczne i teatralne oraz rezydenci z Islandii i Norwegii. Rezultat pierwszej z rezydencji – wideo „Stock for Future: Emotions” Stefana Kornackiego zobaczyć będzie można na stronie internetowej projektu już 2 maja.