Wiadomości | Kalejdoskop kulturalny regionu łódzkiego
Koncerty, spektakle, projekcje w przestrzeni miejskiej: Festiwal Łódź Czterech Kultur 2020 krótszy i podporządkowany obowiązującemu reżimowi sanitarnemu, ale… aktualny! Fani dobrej kultury miejskiej mogą rezerwować daty: 3-6 września.
Jak w dzieciństwie wyglądali pracownicy Łódzkiego Domu Kultury? Możecie przekonać się na zdjęciach, które część z nich udostępniła podczas tegorocznego Dnia Dziecka. W gronie tym nie brakuje przedstawicieli redakcji "Kalejdoskopu". 
EDYTORIAL / czerwiec 2020. Z czym kultura wyjdzie z Sieci? Jaka będzie? Jak osadzi się w niej i w „realu”? A może „zamiast zastanawiać się, czy sztuka w świecie wirtualnym ma rację bytu, powinniśmy szukać odpowiedzi na pytanie, jak najlepiej moglibyśmy jej w tym świecie doświadczyć”? Pisze Łukasz Kaczyński.
NOWY NUMER. Czy "usieciowienie" kultury może być impulsem do nowego myślenia o jej miejscu? Do nowych form twórczości? Jak Sieć zmienia postrzeganie dzieł sztuki? Z jakim doświadczeniem wrócimy do bezpośredniego z nimi kontaktu? Odpowiedzi szukają z nami badacze nowych mediów, artyści działający w internecie - m.in. bohater okładki Witek Gretzyngier. Pytamy też, gdzie zniknął ponadlokalnie cenny Tansman Festival i analizujemy badania na temat relacji twórców festiwali filmowych z tymi, którzy rozdzielają publiczne dofinansowania. 
MIASTO/ZMYSŁ. To, co jeszcze niedawno było zupełnie normalne, na co nie zwracaliśmy uwagi: spacery, wyjście do pracy, rutynowe spotkania ze znajomymi, niespodziewanie stało się marzeniem mas. Sytuacja, w jakiej znalazł się świat w związku z pandemią, skłania do refleksji i pytań o rzeczywistość, w której przyszło nam żyć – dodajmy, prawie na pewno nie ostatni raz. Pisze Piotr Salata-Kochanowski.
PODKASTY KALEJDOSKOPU. Zapraszamy do posłuchania drugiego z naszych podkastów tematycznych - "O sztuce przetrwania (kwarantanny)". Autorzy "Kalejdoskopu": Andrzej Poniedzielski, Łukasz Maciejewski, Anna Ciarkowska, Maciej Cholewiński, Maciej Robert, Anna Szumacher i... Karol (lat 3) odpowiadają w nim na trzy pytania. 
Po raz ósmy Wydział Kultury UMŁ przyznał 12 stypendiów dla młodych twórców kultury w dziedzinach: sztuki wizualne, film, teatr, muzyka, taniec, literatura, sztuki projektowe. Każdy ze stypendystów otrzymał 10 tys. zł na realizację zgłoszonego projektu.
FELIETON. Choć teraz mieszkam w uroczej okolicy, w której jest więcej furtek niż bram, a najwięcej ogródków, to  z nostalgią wspominam czasy, kiedy prawdziwe miasto było na wyciagnięcie ręki. Wielkie, wspaniałe miasto – Łódź. Pisze Maciej Cholewiński.
Siódma edycja festiwalu Rockowanie w wersji online organizowanego przez Łódzki Dom Kultury otrzymała 70 tys. zł dofinansowania w ramach programu dotacyjnego „Kultura w sieci”. Na wsparcie i rozwój działalności kulturalnej i artystycznej w sieci w czasie epidemii koronawirusa Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego przeznaczyło 60 mln zł.
FELIETON. Myślę, że gdyby wydać książkę „Komiks w czasach pandemii”, byłaby to pasjonująca lektura. Tragiczne wiadomości przeplatają się z żartobliwymi akcjami artystów, jedne wydawnictwa zwalniają pracowników, inne właśnie rozpoczynają działalność, część rysowników traci pracę, podczas gdy inni nie mogą nadążyć z realizacją zleceń. Pisze Piotr Kasiński.
  • Uwaga! Z powodu zagrożenia koronawirusem wydarzenia mogą być odwoływane. Proszę potwierdzać informacje u organizatorów.