Wiadomości | Kalejdoskop kulturalny regionu łódzkiego
W budynku dawnego kina Bałtyk, przekazanym w darowiźnie Filharmonii Łódzkiej, za 101 milionów zł powstanie Centrum Edukacji Muzycznej Województwa Łódzkiego.
Miejska Strefa Kultury przygotowała dwa nowe projekty. Pierwszy, poświęcony tańcowi, już jest realizowany, drugi, edukujący dzieci i młodzież w zakresie patriotyzmu, ruszy w maju.
Instytucja kultury, mieszcząca się w historycznej Kamienicy Hilarego Majewskiego przy Włókienniczej 11, zaprasza wszystkich dawnych i obecnych mieszkańców ul. Włókienniczej do współpracy przy tworzeniu Archiwum Historii Mówionej.
od 4 KWIETNIA 2024

Pro Publico Bono

Już po raz 15. Towarzystwo Przyjaciół Łodzi przyznaje medale „Pro Publico Bono” im. Sabiny Nowickiej dla ludzi i instytucji, którzy wnieśli twórczy wkład do kultury polskiej i samej Łodzi. Dokonania na tym polu mają tu szczególne znaczenie, bowiem patronka medalu, Sabina Nowicka (1914-2006), była wybitną animatorką teatru, muzyki i baletu. Dlatego medal jest przyznawany w okresie obchodów Międzynarodowego Dnia Teatru.
Dziesięć łódzkich instytucji kultury otrzymało ministerialne środki finansowe na rozwój projektów kulturalnych i festiwali, zwiększanie dostępności czy publikacje, takie jak "Tygiel Kultury". Łodzianie mogą się spodziewać także premier teatralnych i wydarzeń artystycznych adresowanych do młodzieży. Łączna kwota, którą będą dysponować instytucje, przy zabezpieczeniu wkładu własnego miasta, wynosi ponad 2 mln zł.
28 MARCA 2024 / od 29 MARCA 2024

Kalejdoskop 04/24

NOWY NUMER. Sztuczna inteligencja? Tak nas straszyli, a tu z dużej chmury mały deszcz. Ta postawa to objaw społecznej ignorancji, przekonania o doskonałości ludzkiego umysłu, któremu nic nie dorówna. Chodzi jednak o to, że AI jest obcym rodzajem inteligencji, tworzy wewnętrzny model świata zupełnie inny niż ludzki. Tego nie da się porównać. Tworzy nowe treści. Jacek Dukaj w wywiadach przekonuje za to, że teraz algorytmy zajmą się twórczością. Nie rozstrzygając tego sporu, musimy przyznać, że systemy sztucznej inteligencji są wykorzystywane w coraz większym zakresie. A to znaczy, że AI coraz bardziej zmienia nasze życie. Jesteśmy świadkami przełomu. Powinniśmy zrobić wszystko, żeby się do niego przygotować. Zaplanujmy naszą przyszłość ze sztuczną inteligencją.
od 20 MARCA 2024

Małe granty na kulturę

Wydział Kultury Urzędu Miasta Łodzi ogłosił nabór wniosków o przyznanie dotacji w programie "Małe granty". Organizacje pozarządowe mogą otrzymać wsparcie finansowe wydarzeń lub projektów kulturalnych w kwocie do 10 tys. zł.
Na logikę – muzea nie powinny mieć u siebie eksponatów, o których nic nie wiedzą. Wszystkie muszą być zinwentaryzowane, a jeśli muzealnicy mają jakieś wątpliwości, konsultują się z innymi specjalistami. Mimo to w zbiorach można jednak znaleźć przedmioty nieznanego zastosowania i pochodzenia – nieliczne, ale jednak.

Nie będzie Festiwalu Łódź Czterech Kultur. Odsłona festiwalu pod nową nazwą - Festiwal Wielu Kultur - nastąpi w październiku, a nie, jak dotychczas, we wrześniu. O zmianę terminu postulowali studenci łódzkich uczelni, a zmiana nazwy to znak czasów. 23. edycję zainauguruje koncert World Orchestra. Grzech Piotrowski. Jest to międzynarodowy projekt muzyczny, będący zderzeniem muzyki świata z orkiestrą symfoniczną, jazzem, folklorem i muzyką filmową.

od 29 LUTEGO 2024

Kalejdoskop 03/24

NOWY NUMER, NOWA SZATA! Jak budować tożsamość w mieście, które przeżyło tyle wzlotów i upadków, któremu brak ciągłości? Łódź co prawda za każdym razem odradza się jak feniks, ale kontuzjowany i okopcony. Trzeba pobudzić refleksję nad tym, czym właściwie było to miasto, zachęcić do odkrywania jego fenomenu. Dziś łódzkość pielęgnuje tworzona oddolnie kultura. Zwłaszcza muzyka rockowa oddaje klimat miasta. Zainteresowanie Łodzią rośnie. Niezbędna do tego wydaje się łączność mieszkańców z własnym dziedzictwem historycznym i kulturowym. Jednym z ważniejszych wątków łódzkiego dziedzictwa jest narracja ukazująca losy robotników, którzy budowali miasto od połowy XIX w. po lata 90. XX w. – czas transformacji, która zepchnęła ich w zbiorową niepamięć. Bez tej wiedzy nie zbudujemy w Łodzi społeczeństwa obywatelskiego.