Wiadomości | Kalejdoskop kulturalny regionu łódzkiego
do 30 WRZEŚNIA 2019

Edukacja kulturowa - konkurs

Konkurs na realizację przedsięwzięć z zakresu edukacji kulturowej realizowany jest przez Łódzki Dom Kultury w ramach programu Bardzo Młoda Kultura 2019-2021 woj. łódzkie.
Po wakacjach wracamy z mocnym numerem. Przyglądamy się Manifestowi Wolnej Kultury, bo nie był on dostatecznie przegadany i przemyślany. Rozmawiamy z Tomaszem Bąkiem – poetą, który właśnie czeka na werdykt Nagrody Literackiej Gdynia. Podsumowujemy Festiwal Transatlantyk, przyglądamy się w szczegółach rewitalizacji, dzięki której powstaje Monopolis. A co jeszcze?
Znajomy zadzwonił mówiąc, że muszę zobaczyć ten koncert, bo to będzie rewelacja. Słysząc taką opinię nie sposób nie sprawdzić, czy on przypadkiem się nie pomylił. Ale okazało się, że miał całkowitą rację. To była prawdziwa rewelacja!
W sobotę 18 sierpnia 2019 roku odbył się pierwszy koncert I Festiwalu Sztuki Muzycznej. Licznie przybyła do piotrkowskiego Centrum Idei Ku Demokracji publiczność usłyszała światowe i polskie melodie filmowe.
Jechałem na ten koncert bez przekonania domyślając się, że jakieś dzieciaki bawią się w śpiewanie. Ale srogo się myliłem, bo to był nie tylko świetny koncert, ale zaskakująco profesjonalne widowisko!
22 PAŹDZIERNIKA 2019 - 26 PAŹDZIERNIKA 2019

Młodzi projektanci

W październiku odbędzie się kolejna edycja Łódź Young Fashion - imprezy-konkursu dla młodych projektantów ubioru z całego świata. Kto zawalczy o 30 tys. euro i 30 tys. zł?
Jechali nawet sześć tysięcy kilometrów, z trudem zdobywali pieniądze na przejazd, do tego stali na granicy nawet 6 godzin, a  to wszystko, żeby wziąć udział w XXIX Światowym Festiwalu Marii Konopnickiej, który odbywał się w dniach 15-18 sierpnia 2019 roku.
W niedzielę 11 sierpnia 2019 roku miała miejsce ostatnia odsłona  XII Letniego Festiwalu w Kolegiacie Wolborskiej. Tym razem nie usłyszano operowych arii...
„Nikt głodny odejść od naszej furty nie może” – zapowiedziała Matka Generalna. W poczcie wyjątkowych kobiet, takich jak Stanisława Leszczyńska, Stefania Wilczyńska czy Irena Sendlerowa nie może zabraknąć kolejnego istotnego nazwiska – Janiny Kierocińskiej, która uratowała niejedno ludzkie życie podczas II wojny światowej. W niedzielę 11 sierpnia w Wieluniu odsłonięto ławeczkę, by uhonorować pamięć rodowitej mieszkanki tego miasta. Pisze Paulina Ilska 
Jeśli ktoś myśli, że już żadna z rzek się w Łodzi nie ostała, ma okazję się przekonać, że jest inaczej. Trzeba tylko wiedzieć, którędy iść. A to wie przewodnik z Zielonej Łodzi, która zaprasza na spacer w niedzielę 18 sierpnia.