Wiadomości | Kalejdoskop kulturalny regionu łódzkiego
NASZ LAUREAT. Krótka impresja Pawełka, którą może Pawełek podejrzał przez dziurkę od klucza, a może jej nie podejrzał. Ale na pewno zrobił to, czy też nie zrobił, w ochronnej maseczce. O czasie pandemii pisze Paweł Głowaty, laureat naszej nagrody dla młodego aktora za kulturę słowa na 37. Festiwalu Szkół Teatralnych.
od 16 MAJA 2020

Noc Muzeów w komputerze

Tegoroczna Noc Muzeów będzie inna od poprzednich - w całości odbędzie się w internecie. Na noc z 16 na 17 maja łódzkie i regionalne instytucje przygotowują sporo atrakcji. Na profilach facebookowych można będzie np. obejrzeć świeżo wyremontowane wnętrza pałacu Poznańskiego, pomieszczenia pałacu Steinertów czy nie prezentowane dotąd zbiory Narodowego Centrum Kultury Filmowej.
Również w maju włączamy się w pomoc lokalom gastronomicznym, o których trudnej sytuacji spowodowanej lockdownem pisała na naszych łamach Eliza Gaust. W lokalach, które odpowiedziały na naszą propozycję, do dań zamówionych na wynos dostaniecie majowy "Kalejdoskop".
Zgodnie z założeniami rządowego programu odmrażania gospodarki biblioteki, muzea i galerie sztuki „załapały się“ na otwarcie już w jego drugim etapie, czyli po 4 maja 2020. Jak sobie radzą z tym wyzwaniem? Pisze Paulina Ilska 
TEMAT NUMERU. - Ludzie nie chcą tkwić w zamknięciu w monadach komputerów. Kompulsywnie dążą do spotkań, rozmów, imprez. Jeśli zamknięcie potrwa dłużej, powstaną zastępcze formy bycia - w - kulturze, na wzór obecnych wykładów, koncertów, seminariów. Oczywiście nic nie zastąpi „żywych” spotkań  z filmem czy muzyką - z antropologiem kultury Dariuszem Czają rozmawia Przemysław Owczarek. 
SONDA. Jak kwarantanna zmieniła życie kulturalne w Łodzi i województwie? Co będzie po pandemii? "Kalejdoskop" pyta, odpowiadają organizatorzy życia kulturalnego, artyści, nasi autorzy: Paweł Przytocki, Agnieszka Kubik-Śliczniak, Dariusz Fiet, Maciej Robert, Jadwiga Wojtyszczyk. 
EDYTORIAL / maj 2020. Mamy dość! Charakterystyczny zapach maseczki zaczyna być irytujący. Irytuje gumka uciskająca twarz i uszy. I czy ktoś znalazł sposób na parujące okulary? To i tak najmniej dotkliwe z niedogodności, do których czasowo przywykamy. Pisze Łukasz Kaczyński.
MONOPOLIS WSPIERA KULINARNIE. To akcja, która zaczął prowadzić łódzki deweloper Virako, odpowiedzialny za powstanie centrum kulturalno-biurowego Monopolis. Polega ona na wsparciu z jednej strony swoich gastronomicznych najemców, a z drugiej lekarzy z łódzkich szpitali. 
FINANSOWANIE. 300 tys. zł to pula Wojewódzkiego Programu Mikrograntów na rzecz walki z COVID-19, który ogłosił Zarząd Województwa Łódzkiego. Nabór ofert ma charakter ciągły i zakończy się z chwilą rozdysponowania całej puli pieniędzy przeznaczonej na realizację zadań.
Jak pandemia i kwarantanna zmieniają kulturę, obecność twórców i instytucji w sieci, co będzie, gdy kwarantanna się skończy? Odpowiedzi szukają badacze kultury, antropolodzy, także nasi felietoniści. Bohaterką okładki jest Gabriela Muskała, w obszernej rozmowie miesiąca z Elizą Gaust. Bogdan Sobieszek szuka odpowiedzi na pytanie o idealny festiwal filmowy dla Łodzi, a potem… napięcie tylko rośnie.
  • Uwaga! Z powodu zagrożenia koronawirusem wydarzenia mogą być odwoływane. Proszę potwierdzać informacje u organizatorów.