Wiadomości | Kalejdoskop kulturalny regionu łódzkiego
Na logikę – muzea nie powinny mieć u siebie eksponatów, o których nic nie wiedzą. Wszystkie muszą być zinwentaryzowane, a jeśli muzealnicy mają jakieś wątpliwości, konsultują się z innymi specjalistami. Mimo to w zbiorach można jednak znaleźć przedmioty nieznanego zastosowania i pochodzenia – nieliczne, ale jednak.

Nie będzie Festiwalu Łódź Czterech Kultur. Odsłona festiwalu pod nową nazwą - Festiwal Wielu Kultur - nastąpi w październiku, a nie, jak dotychczas, we wrześniu. O zmianę terminu postulowali studenci łódzkich uczelni, a zmiana nazwy to znak czasów. 23. edycję zainauguruje koncert World Orchestra. Grzech Piotrowski. Jest to międzynarodowy projekt muzyczny, będący zderzeniem muzyki świata z orkiestrą symfoniczną, jazzem, folklorem i muzyką filmową.

Nieznana, ale z pewnością ogromna liczba nowożeńców pierwszym tańcem rozpoczynała tutaj wspólne życie. Wielu nauczycieli miało wystawy swoich dzieł, ściany słuchały niezliczonych braw dla chórów i grup teatralnych. Dziś wesel już się tu nie urządza, ale rozmaite działania artystyczne wciąż się odbywają i na przykład wystawy plastyczne rozplanowane są do końca roku, trudno znaleźć wolny termin.
od 29 LUTEGO 2024

Kalejdoskop 03/24

NOWY NUMER, NOWA SZATA! Jak budować tożsamość w mieście, które przeżyło tyle wzlotów i upadków, któremu brak ciągłości? Łódź co prawda za każdym razem odradza się jak feniks, ale kontuzjowany i okopcony. Trzeba pobudzić refleksję nad tym, czym właściwie było to miasto, zachęcić do odkrywania jego fenomenu. Dziś łódzkość pielęgnuje tworzona oddolnie kultura. Zwłaszcza muzyka rockowa oddaje klimat miasta. Zainteresowanie Łodzią rośnie. Niezbędna do tego wydaje się łączność mieszkańców z własnym dziedzictwem historycznym i kulturowym. Jednym z ważniejszych wątków łódzkiego dziedzictwa jest narracja ukazująca losy robotników, którzy budowali miasto od połowy XIX w. po lata 90. XX w. – czas transformacji, która zepchnęła ich w zbiorową niepamięć. Bez tej wiedzy nie zbudujemy w Łodzi społeczeństwa obywatelskiego.
10 MARCA 2024 - 8 GRUDNIA 2024

Targi Staroci, Rękodzieła i Sztuki Użytkowej

Stacja Księży Młyn – Targ Staroci, Rękodzieła i Sztuki Użytkowej to odbywające się regularnie od 2019 roku plenerowe targi, organizowane przez Fundację Przędzalnia Sztuki, którą tworzą dwie łódzkie artystki mające swoje pracownie na Księżym Młynie: Natalia Kalisz i Ewa Żochowska.
Senior to ma klawe życie. Ma kartę seniora i dzięki niej może taniej, a zatem i więcej korzystać z rozmaitych aktywności. Również z dóbr kultury, choć w tym przypadku dostęp do zniżek jest bardziej ograniczony.
Dwunastu laureatów stypendiów artystycznych Miasta Łodzi do końca 2024 roku przedstawi łodzianom projekty artystyczne: koncerty, spektakle, wystawy czy literaturę.
od 1 LUTEGO 2024

Kalejdoskop 02/24

NOWY NUMER, NOWA SZATA! 50-letni „Kalejdoskop” od teraz wygląda inaczej, ale cele, które sobie stawiamy, przygotowując jego treść, pozostają te same. Chcemy dostrzegać to, co dzieje się w świecie sztuki, literatury, teatru i filmu w Łodzi i województwie. Obserwować ważne dla kultury procesy, być inspiracją dla refleksji i dyskusji. Przez pół wieku „Kalejdoskop” stał się częścią tożsamości Łodzi. A jaka ona jest? Gdzie leżą jej źródła? Co ją kształtowało przez ostatnich dwieście lat? Tropów szukamy w historii, literaturze, przestrzeni, w losach naszych bliskich, zakorzenionych w mieście od dekad.
Wydział Kultury Urzędu Miasta Łodzi ogłosił konkurs "Łódź Pełna Kultury", w ramach którego organizacje pozarządowe mogą otrzymać dofinansowanie na realizację łódzkich wydarzeń kulturalnych - jednorazowo nawet 260 000 zł. Oferty można składać do 31 I.
„Kalejdoskop” ma 50 lat. Na jego łamach wciąż trwa rozmowa o kulturze, czyli o tym, co ważne dla mieszkańców Łodzi i województwa, co sprawia, że ich życie staje się lepsze. To wielka odpowiedzialność pełnić funkcję przewodnika po świecie sztuki, literatury, teatru i filmu. „Kalejdoskop” kontynuuje dzieło pokoleń siedmiorga redaktorów i redaktorek naczelnych, którzy kształtowali oblicze pisma, zgodnie z własną wizją i potrzebami zmieniającego się świata. Na początku „Kalejdoskop” potrzebny był jako informator. Teraz tę rolę przejęły media elektroniczne, a miesięcznik lepiej sprawdza się jako platforma inicjowania dyskusji, wymiany myśli i obserwacji ważnych dla kultury procesów.