Wiadomości | Kalejdoskop kulturalny regionu łódzkiego
Już tylko do 31 X do godziny 23.59 można głosować na Skansen w Kwiatkówku i Grodzisko w Tumie w ogólnopolskim konkursie na najlepszy produkt turystyczny 2023 roku.Obydwa obiekty turystyczne są częścią Muzeum Archeologicznego i Etnograficznego w Łodzi.
od 30 PAŹDZIERNIKA 2023

Kalejdoskop 11/23

NOWY NUMER. Ekologiczny znaczy lepszy. Słowo to w XXI wieku zrobiło zawrotną karierę. Do tego stopnia, że wytarło się i zużyło. Stało się słowem kluczem, który jednak nie pasuje do właściwego zamka. Fałszywa świadomość dodatkowo przeszkadza w uporaniu się z problemem współczesności, jakim jest degradacja środowiska naturalnego i groźba katastrofy klimatycznej. 
RECENZJA. Znacząca dedykacja otwiera książkę Błażeja Ciarkowskiego „Słowo architekta. Opowieści o architekturze Polski Ludowej”. Brzmi: „Pamięci tych, którzy odbudowywali, projektowali i budowali Polskę” – to wyraz szacunku 41-letniego architekta i historyka sztuki, który w ciągu wielu lat przeprowadził rozmowy z czterdziestoma polskimi architektami, urbanistami i konstruktorami starszego pokolenia, a ich efekty zamieścił we wspomnianej publikacji Wydawnictwa Uniwersytetu Łódzkiego. Pisze Aleksandra Talaga-Nowacka.
19 X 2023 r. poznaliśmy wyniki pierwszej edycji Konkursu na Nagrodę Architektoniczną Prezydenta Miasta Łodzi. Konkurs zakładał wyłonienie i nagrodzenie najlepszych realizacji w dziedzinie architektury z terenu miasta Łodzi, których realizacja została zakończona i oddana do użytkowania w ciągu ostatnich 5 lat.
To oni powalczą o nagrody, rozpoznawalność i uznanie świata mody. Znamy nazwiska finalistów konkursu Złota Nitka 2023, organizowanego przez łódzką Akademię Sztuk Pięknych. Eksperckie jury zdecydowało, że w gali finałowej swoje kolekcje zaprezentują: Julia Burak, Maria Czarnecka, Robert Geserick, Natalia Kowalska, Monika Łuczak, Oliwia Matlak, Gabriela Nowak, Sandra Skórka, Tomasz Umbras, Hanna Wojciechowska, Anastasiya Zaretskaya i Dominik Żyża.
Plakat do 22. edycji Festiwalu Łódź Czterech Kultur #Tożsamość został doceniony w Korei Południowej. Kuki Krzysztof Iwański, twórca identyfikacji wizualnej FŁ4K 2023, odebrał złoty medal podczas Oesol International Typography Awards 2023.
od 12 PAŹDZIERNIKA 2023

Otwarcie wystaw stałych w NCKF!

Długo oczekiwanie wystawy stałe Narodowego Centrum Kultury Filmowej w EC1 zostaną otwarte 12 X. Na początku udostępnione będą dwie wystawy stałe i bogato wyposażone zaplecze edukacyjne.
od 28 WRZEŚNIA 2023

Kalejdoskop 10/23

NOWY NUMER. Łodzi filmowej dawno już nie ma, ale pozostało nam odpowiedzialne zadanie pielęgnowania jej dziedzictwa. Otwarcie wystaw i sal edukacyjnych w Narodowym Centrum Kultury Filmowej wydaje się krokiem ku wypełnieniu tego ważnego dla tożsamości miasta obowiązku. Działająca od 2016 roku instytucja nie zaznaczyła się jakoś szczególnie w animowaniu życia filmowego miasta. Ale po drodze była do wykonania gigantyczna praca związana z przygotowaniem wystaw stałych i zaplecza edukacyjnego, borykanie się z kryzysami i konieczność okrojenia przyjętych koncepcji. Może teraz NCKF rozwinie skrzydła. I kto wie, czy to nie najtrudniejsze zadanie – uczynić z NCKF prawdziwe centrum kultury filmowej. Jakże inaczej potoczyły się losy Centrum Komiksu i Narracji Interaktywnej (instytucji nieco mniejszego kalibru). I tu nie obyło się bez kryzysów i przesuwania terminów realizacji. Jednak to przykład pozytywnego uporu i konsekwencji w działaniu jednego człowieka.
Wojewódzka Biblioteka Publiczna im. Marszałka Józefa Piłsudskiego w Łodzi realizuje projekt „Legendarne Łódzkie”, który zakłada promocję literatury dotyczącej województwa łódzkiego oraz utrwalanie jego dziedzictwa kulturowego. Inspiracją do realizacji projektu stał się zbiór legend i podań związanych z naszym regionem.
Uroczystość inaugurująca nowy sezon kulturalny w Łodzi 2023/2024 odbyła się 22 września 2023 w nowej siedzibie Teatru Pinokio. Dyplomy odebrali laureaci tegorocznego programu stypendiów artystycznych oraz artyści i animatorzy wyróżnieni za osiągnięcia w dziedzinie twórczości artystycznej, upowszechniania i ochrony kultury. Tytuły "Mecenas łódzkiej kultury" otrzymały dwie firmy.