Wiadomości | Kalejdoskop kulturalny regionu łódzkiego
W dawnej chińskiej restauracji przy placu Wolności powstaje nowoczesna biblioteka, a w niej kawiarnia, sale warsztatowe, czytelnia oraz specjalna strefa dla dzieci i młodzieży ze Śródmieścia.
Wojewódzka Biblioteka Publiczna im. Marszałka Józefa Piłsudskiego od końca sierpnia do października 2021 roku organizuje Festiwal „Zapolska pod lupą” (pod patronatem „Kalejdoskopu”).
24 WRZEŚNIA 2021 - 26 WRZEŚNIA 2021

Light.Move.Festival 2021

W ostatni weekend września (24-26 IX) w przestrzeni Łodzi odbędzie się Festiwal Światła. Budynki, parki oraz place miasta zostaną rozświetlone przez projekcje i iluminacje tworzone przez międzynarodowych artystów.
Wojewódzka Biblioteka Publiczna im. Marszałka Józefa Piłsudskiego w Łodzi zaprasza do obejrzenia wystaw online: „Na wakacje książkę bierz!” oraz „B jak Brzechwa. Wystawa cyfrowa z okazji 55. rocznicy śmierci poety”.
Kazimierz Kowalski był śpiewakiem operowym oraz wieloletnim dyrektorem naczelnym i artystycznym Teatru Wielkiego w Łodzi. Zmarł 1 VIII 2021 r. w wieku 70 lat.
Podczas otwarcia 23. Kina na Granicy w Cieszynie, Łukasz Maciejewski, dyrektor artystyczny festiwalu po polskiej stronie (obok Łukasza Kazimierowicza i Jakuba Gajdicy – dyrektorów organizacyjnych KNG po polskiej i czeskiej stronie), otrzymał order „Zasłużony dla Kultury Polskiej” za budowanie mostów kulturowej przyjaźni pomiędzy Polakami, Czechami i Słowakami oraz za tworzenie marki „Kina na Granicy”.
28 lipca 2021 r. zmarła Barbara Połomska - wybitna aktorka przez 64 lata związana z Teatrem Powszechnym w Łodzi.
„Turystyczne niedziele w województwie łódzkim” to cykl promocyjnych przejazdów pociągami i innymi przyjaznymi środowisku środkami transportu do miejsc ciekawych przyrodniczo w regionie. Pierwsza wycieczka do Spały już się odbyła. Najbliższą zaplanowano w niedzielę 25 VII. Uczestnicy odwiedzą okolice Kopalni Węgla Brunatnego w Bełchatowie oraz powstałej w wyniku jej prac Góry Kamieńskiej.
W REGIONIE. Ciche ding-dong rozlega się punktualnie o północy. Wtedy kardynał schodzi z portretu i, sunąc korytarzami, dogląda domu. Kilkanaście kilometrów dalej Kopernik szuka pióra, a Napoleon wyznaje miłość Marysieńce. Niedaleko są też: certyfikowany karp, pałace i piękne konie oraz plaże w Rydwanie. Pisze Dawid Brykalski.
W lipcu Biblioteka Miejska w Łodzi uruchamia ofertę dla obcokrajowców mieszkających na terenie miasta. „Biblioteka dla każdego” to projekt finansowany z funduszy norweskich. Migranci z Białorusi będą się uczyli języka polskiego i korzystali z porad specjalistów.