Wiadomości | Kalejdoskop kulturalny regionu łódzkiego
W grudniu 2019 r. świętował 70-lecie Wytwórni Filmów Oświatowych, w której spędził większą część zawodowego życia. Odznaczono go Złotym Medalem „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”. Stanisław Śliskowski razem z grupą twórców doczekał się takiego podziękowania za współtworzenie polskiej kinematografii. Pisze Mieczysław Kuźmicki.
Gośćmi Igrzysk Wolności 2021 będą Yuval Noah Harari oraz Frans de Waal, którzy wystąpią w dyskusji o empatii, kryzysie ekologicznym i wyzwaniach dla przyszłości ludzkości.
Wydział Kultury UMŁ przyznał w marcu w sumie 100 tys. zł na 14 projektów w ramach tzw. Małych Grantów.
23 lutego 2021 r. w wieku 99 lat zmarła Maria Kondek, artystka i poetka.
MIASTA PRZYSZŁOŚCI/DEBATA. Zbliża się debata organizowana przez Narodowe Centrum Kultury Filmowej w związku z obecnością Łodzi w sieci Miast Kreatywnych UNESCO i z opracowywaną Strategią Miasta Filmu. Medialnie patronujemy wydarzeniu. O festiwalach jako narzędziach do eksperymentowania i tworzenia nowych rozwiązań dla kultury oraz o strategiach, która umożliwiają większą elastyczność w reagowaniu na zmieniające się realia pisze kolejny z gości debaty – Michał Piernikowski, dyrektor Łódź Design Festival, inicjator i współorganizator wielu projektów związanych z przemysłami kreatywnymi i współzałożyciel Łódź Art Center.
EDYTORIAL / marzec 2021. Kiedy skończyliśmy rozmawiać? Pytam bez pretensji do szerszych kategorii. Myślę o rozmowie, którą prowadzić mogą między sobą związani z różnymi tytułami publicyści i dziennikarze kulturalni, freelancerzy, twórcy, szeroko rozumiani uczestnicy sfery publicznej. Nie próbuję idealizować, zastanawiam się nad samą umiejętnością prowadzenia sporu i miejscami dla niego. Pisze Łukasz Kaczyński we wstępniaku do numeru 03/21.
Łódzkie klocki architektoniczne zostały nagrodzone architektonicznym Oscarem! Projekt otrzymał srebrny medal Międzynarodowego Konkursu Designu (IDA) w Los Angeles w kategorii Teaching Aids. Duet projektantów: Marta Nowacka i Łukasz Orzechowski został wybrany spośród kilkunastu tysięcy zgłoszeń.
Biblioteka "Filia na Motylowej" zaprasza na spotkanie z przewodnikiem turystycznym Patrykiem Robachą, rodowitym łodzianinem, pasjonatem Łodzi i jej historii, twórcą "Łodzi zwanej pożądaniem" (organizującej spacery miejskie i wycieczki - aktualnie online).

Czym był rok 2020 dla Monopolis, rewitalizacyjnej wizytówki Łodzi? Łódzki kompleks biurowo-usługowy mimo niesprzyjających okoliczności odniósł międzynarodowy sukces i wspierał potrzebujących. I nadal rośnie. Jakie są plany na przyszłość?
W wieku 86 lat 8 lutego zmarł aktor Teatru Powszechnego Michał Szewczyk, który wystąpił w kilkudziesięciu filmach i serialach. Z Powszechnym był związany od 1958 roku.