Wiadomości | Kalejdoskop kulturalny regionu łódzkiego
WARSZTATOWNIA. W Europie spektakl teatralny był i jest jedyną w swoim rodzaju mieszanką iluzji i realności. Czym zatem jest aktorstwo? Reżyser teatralny Michał Rzepka przybliża trzy najważniejsze metody aktorskie XX wieku. Zaczynając od metody Konstantina Stanisławskiego.
NOWE CZASOPISMO. Za projekt layoutu odpowiada studio graficzne Fajne Chłopaki, jedna z łódzkich marek designerskich, znana z okładek dla wydawnictwa Czarne i Państwowego Instytutu Wydawniczego. Podczas starań Łodzi o tytuł Europejskiej Stolicy Kultury 2016 studio odpowiadało za wydawniczą formę aplikacji „(R)ewolucja”. 
Dzisiaj - 8 kwietnia - jest Jom ha-Szoa, czyli Dzień Pamięci o Zagładzie oraz Międzynarodowy Dzień Romów. Wczoraj był Dzień Pamięci Ofiar Ludobójstwa w Rwandzie. To dobry moment, żeby przypomnieć ważny projekt edukacyjny Centrum Dialogu im. Marka Edelmana poświęcony Piramidzie nienawiści Gordona Allporta.
Dwunastu nowych stypendystów Prezydent Miasta Łodzi otrzymało w kwietniu 2021 r. wsparcie w wysokości 10 tys. zł na realizację swoich projektów kulturalnych.
TEMAT NUMERU. Taniec już dawno oderwał się od scen i parkietów (zarówno tych dworskich, jak i klubowych). Jednocześnie choreografia stała się narzędziem, z którego korzystać można poza tańcem. Od lat wykorzystuje się ją w rozmaitych dziedzinach: od psychoterapii po tworzenie wystaw. Pisze Joanna Glinkowska.
Nie żyje Krzysztof Krawczyk, ikona polskiej piosenki. Artysta miał 74 lata. Przez ostatnie dwa tygodnie zmagał się COVID-19. Kiedy poczuł się lepiej, opuścił szpital. Jednak po dwóch dniach w domu 5 kwietnia zasłabł. Żona Ewa Krawczyk poinformowała, że przyczyną śmierci były choroby współistniejące. Pogrzeb - 10 kwietnia.
Rektor Szkoły Filmowej w Łodzi dr hab. Milenia Fiedler wystosowała oficjalny komunikat i apel do mediów w związku z pojawiającymi się pytaniami i wątpliwościami dotyczącymi działań podejmowanych przez władze Szkoły w sprawie zgłoszonych przez absolwentkę Annę Paligę mobbingowych praktyk niektórych wykładowców wobec studentów.
Umowę na dofinansowanie z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego rewitalizacji Księżego Młyna w Łodzi podpisał marszałek województwa łódzkiego Grzegorz Schreiber. Miasto Łódź, które będzie realizować to zadanie, otrzyma ponad 13,5 mln zł z funduszy unijnych i blisko pół miliona zł z budżetu państwa.
Rektorka Szkoły Filmowej w Łodzi dr hab. Milenia Fiedler wystosowała oficjalne oświadczenie w odpowiedzi na wypowiedź i publikację absolwentki Wydziału Aktorskiego.
Narodowe Centrum Kultury Filmowej wydało komiks "Prószyński. Odwieczne pieśni", którego głównym bohaterem jest Kazimierz Prószyński (grudzień 2020 r.). Dziś nieco zapomniany ojciec polskiego kina, który na kilka miesięcy przed lumierowskim kinematografem skonstruował pierwszy na świecie aparat do rejestracji i odtwarzania filmów – pleograf.