Wiadomości | Kalejdoskop kulturalny regionu łódzkiego
Poznaliśmy laureatów 30. edycji Nagrody Złoty Ekslibris oraz 13. edycji Nagrody Superekslibris Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej im. Marszałka Józefa Piłsudskiego w Łodzi.
Wiele środowisk ludzi kultury nie może się pogodzić z faktem odwołania ze stanowiska dyrektora Muzeum Sztuki w Łodzi Jarosława Suchana, który od 2006 roku znakomicie prowadził tę placówkę i na powrót włączył ją w międzynarodowy obieg.
Koncerty, premierowe spektakle, artystyczne rezydencje wypełnią dwuletni projekt ACT IN_OUT. Fabryka Sztuki w Łodzi rozpoczyna współpracę z partnerami z Norwegii i Islandii. Tamtejsza publiczność pozna polskich twórców, zaś w Łodzi zaprezentują się zespoły muzyczne i teatralne oraz rezydenci z Islandii i Norwegii. Rezultat pierwszej z rezydencji – wideo „Stock for Future: Emotions” Stefana Kornackiego zobaczyć będzie można na stronie internetowej projektu już 2 maja.
Jak poinformowało Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Andrzej Biernacki - artysta i krytyk z Łowicza - został powołany na stanowisko pełniącego obowiązki dyrektora Muzeum Sztuki w Łodzi. Zastąpił Jarosława Suchana, który był dyrektorem muzeum od 2006 roku.
NOWY NUMER. Trudno nam pogodzić się z docierającymi z Ukrainy wstrząsającymi obrazami bestialstwa agresorów i niezawinionego cierpienia ich ofiar. Okrucieństwo i pogarda dla ludzkiego życia wróciły. W chwilach zamętu, bezradności, upadku tego, co wydawało się nienaruszalne, i niepewności, co dalej, szukamy ostoi, oparcia w dobru, które ocalało. Dla wielu pokoleń, w różnych momentach dziejowych, matecznikiem wartości duchowych, moralnych, estetycznych, wzorem prostoty, szczerości i piękna życia była idealizowana prowincja.
Kilkaset wydarzeń edukacyjnych, kulturalnych i sportowych czeka na uczestników Łódzkich Senioraliów w dniach 21 V – 3 VI. Gwiazdami tegorocznej edycji będą Stanisława Celińska i Skaldowie.
Pod koniec ubiegłego roku w Łodzi powstała Miejska Strefa Kultury, którą tworzą dotychczasowe domy kultury i ich filie. To w sumie aż 15 placówek kulturalnych, które zajmują się pracą na rzecz lokalnych społeczności osiedlowych w całym mieście.
Odnowione elewacje i zmodernizowane przestrzenie Białej Fabryki, nowoczesna infrastruktura oraz przystosowane do celów wystawienniczych wnętrza mieszczące dwie nowe wystawy stałe, które w sposób przekrojowy przedstawiają bogatą historię Łodzi. W Centralnym Muzeum Włókiennictwa w Łodzi z końcem marca 2022 roku dobiegł końca kompleksowy, czteroletni projekt inwestycyjny warty 15 milionów złotych.
NOWY NUMER. A więc wojna! Rosja napadła na niepodległe państwo – Ukrainę. Myślę, że większość z nas nie wierzyła, że to może się stać w Europie, po sąsiedzku. Polskę i Ukrainę łączy i dzieli trudna historia. Jednak w obliczu ogromu tragedii, która spadła na ukraiński naród, historyczne zaszłości zeszły na drugi plan. Polacy pospieszyli z pomocą. Nasze narody znalazły się teraz bliżej niż kiedykolwiek. To bliskość oparta na współczuciu i bezinteresowności. Jest zatem szansa, by w tym trudnym czasie zbudować nowy rozdział naszej wspólnej historii. Dlatego potrzebna nam jest wiedza na temat Ukrainy, która pozwoli lepiej zrozumieć i wyzbyć się stereotypów.
Teatr w fabryce, biblioteka i rodzinna restauracja – 100-letnia "Wigencja" przy ul. Sienkiewicza jest w trakcie rewitalizacji.