Wiadomości | Kalejdoskop kulturalny regionu łódzkiego
W niedzielę 17 listopada 2019 roku na wernisaż do piotrkowskiego Centrum Idei Ku Demokracji przyszły tłumy. Wkrótce okazało się, że wielu z gości przyjechało nawet z odległych miejscowości, np. ze Szczekocin, Koła, Radomska, Żarnowa, Bełchatowa, gdyż chcieli  obejrzeć największą z dotychczasowych wystaw swojego ulubionego artysty.
IX Ogólnopolski Festiwal Amatorskich Teatrów Młodzieży i Dorosłych „Trybuna Teatru” odbywał się w dniach 15-17 listopada 2019 roku.
Koncert galowy Państwowego Zespołu Ludowego Pieśni i Tańca „Mazowsze” zachwycił licznie zgromadzoną publiczność w Hali Sportowej w Wolborzu. Doszedł on do skutku dzięki Szkole Podstawowej im. Miry i Tadeusza Sygietyńskich w Proszeniu.
Regionalne Towarzystwo Społeczno-Kulturalne „ERSKA” na czele z Łukaszem Kwietniem wspaniale promuje patriotyczne śpiewanie wśród dzieci i młodzieży. Czyni to przy wsparciu lokalnych władz samorządowych Bełchatowa i powiatu bełchatowskiego, a także Miejskiego Centrum Kultury.
W tym roku mija 50. rocznica tragicznej i przedwczesnej śmierci Krzysztofa Komedy Trzcińskiego. Z tego powodu 2019 rok UNESCO ogłosiło rokiem najsłynniejszego polskiego muzyka i kompozytora jazzowego, a w piotrkowskim Centrum Idei Ku Demokracji odbył się wyjątkowy koncert…
FELIETON. Moje spojrzenie jest o dwie, trzy sekundy za długie. Jesteście zawstydzeni, jakbyście mieli nie twarz, ale dziwną przypadłość. Ten kawałek ciała, o którym zdążyliście zapomnieć, zadziwia, nagle odbity od szyby albo od cudzego spojrzenia. Mimiczne dzieło sztuki. Pisze Anna Ciarkowska.
Znakomite efekty przynosi współpraca Towarzystwa Śpiewaczego im. Stanisława Moniuszki w Radomsku z Piotrkowską Orkiestrą Kameralną pod kierunkiem Ewy Izydorczyk-Grzelak. Podczas koncertu „Moniuszkowcy Moniuszce w 200. rocznicę urodzin” publiczność mogła usłyszeć nowy program, w którym zaprezentowano kompozycje autorstwa nie tylko ojca polskiej opery narodowej.
DYSKUSJA. Dialog społeczny w kulturze, taki z prawdziwego zdarzenia, od dawna nie toczy się w Łodzi z braku przygotowanych do tego partnerów – po każdej ze stron. Jako środowisko nie widzimy odmiennej wrażliwości urzędnika lub artysty, wręcz odmawiamy poczynaniom ocenianym z zewnątrz jakiegokolwiek racjonalnego charakteru. Pisze Tomasz Majewski*.
KOMENTARZ. W rozgrywającej się dotąd w mediach dyskusji o konkursie na nowego dyrektora Centrum Dialogu im. Marka Edelmana ślizgamy się głównie na powierzchni problemu. Jakkolwiek obrazoburczo to zabrzmi, wynik konkursu jest w nim sprawą – z pewnego punktu widzenia – drugorzędną. Pisze Łukasz Kaczyński.
Rozmowa z Kaludi Kaludovem, światowej sławy tenorem.
  • Uwaga! Z powodu zagrożenia koronawirusem wydarzenia mogą być odwoływane. Proszę potwierdzać informacje u organizatorów.