Wiadomości | Kalejdoskop kulturalny regionu łódzkiego
NOWY NUMER. To nie jest tak, że wszystkiemu winne są nowe technologie. Świat kształtują ci, którzy nimi zarządzają, mając na uwadze coraz większe wpływy. Dlatego dzisiejsza muzyka popularna traci charakter i autentyczność. Ma być przyjemna i bezpieczna. Nad wszystkim czuwa algorytm i format wygładzający dźwięki wedle uśrednionego gustu. Ci, którzy grają muzykę oryginalną, ambitną, niepokorną, trafiają do coraz bardziej kurczącej się niszy. I nawet nie zauważamy, że na każdym kroku to algorytm podpowiada, co ma nam się podobać.
W środę 24 XI 2021 r. odsłonięto w łódzkiej Alei Gwiazd gwiazdę reżysera i scenarzysty Andrzeja Żuławskiego. Zrobili to: syn reżysera Xawery Żuławski, brat Mateusz Żuławski oraz operator Andrzej Jaroszewicz.
Wybitny aktor filmowy i teatralny odsłonił 18 XI 2021 r. swoją gwiazdę na ul. Piotrkowskiej.
od 1 LISTOPADA 2021

Rusza Miejska Strefa Kultury

Od 1 XI 2021 r. zaczyna funkcjonować w Łodzi Miejska Strefa Kultury. Nowa instytucja powołana została w oparciu o pięć dotychczas działających domów kultury - pomimo protestów ich pracowników i innych osób związanych z kulturą.
NOWY NUMER. Łódź to trudne miasto – taka opinia pokutuje zwłaszcza wśród tych, którzy próbują tu realizować swoje artystyczne czy organizatorskie ambicje. Borykają się z brakiem funduszy, deficytem zrozumienia i dobrej woli decydentów, absurdami przepisów, niedostateczną uwagą ze strony mieszkańców. Tkwią w klinczu przez dekady albo szybko rezygnują. Jednak, choć Łódź nie przyjmuje z otwartymi ramionami, potrafi inspirować. Dlatego artyści tu przybywają. Ale czy jest dla nich miejsce w grze o przyszłość miasta?
Pierwsza jej firma istniała pod nazwą „Wytwarzanie waty z cukru”. Potem Teresa Kopias założyła własny dom mody, który szybko odniósł sukces, a styl projektantki naśladowali inni. Marka w październiku 2021 roku obchodzi 30-lecie istnienia. Pisze Andrzej Sznajder.
NOWY NUMER. Kiedy Anna Paliga oskarżyła wykładowców Szkoły Filmowej w Łodzi o stosowanie przemocy wobec studentów, tama pękła. Sieć zalała fala komentarzy, oświadczeń, doniesień. Publicznie oskarżeni stanęli pod pręgierzem, medialne wyroki zapadły bez prawa do obrony. Teraz, kiedy emocje już nieco opadły, włączając się w nurt nielicznych publikacji analizujących sytuację, spróbowaliśmy pokazać w „Kalejdoskopie”, jak złożony, delikatny i nieoczywisty jest to problem. Zastanowić się, co musimy zrobić, by teatr stał się miejscem bezpiecznym.
Podczas inauguracji łódzkiego sezonu artystycznego 2021/22 (23 IX w Teatrze Arlekin) wręczono nagrody dla artystów i animatorów kultury, dyplomy dla laureatów stypendiów artystycznych oraz wyróżnienia dla mecenasów kultury.
Piotrkowska – najpiękniejsza ulica Łodzi i najdłuższy pasaż handlowy Europy - pełna butików, concept storów, pracowni projektantów mody. Piotrkowska, przy której można podziwiać witryny eksponujące projekty najmodniejszych projektantów i mieć możliwość odwiedzania sklepów branży fashion – to cel projektu „Moda na Łódź”, zainaugurowanego w OFF Piotrkowska Center.
Kultura to nie tylko spektakle czy koncerty. To również szeroko rozumiane zaplecze. Dziś możemy zamówić bilet na dowolne wydarzenie w każdym teatrze, kinie, klubie czy filharmonii, siedząc w domowym fotelu. A ktoś ten proces obsługuje i nadzoruje. Jak to jest prowadzić stabilną firmę, a jednocześnie samemu być artystą? O tym rozmawiamy z Michałem „Olkiem” Olkowskim, dyrektorem popularnej bileterii – serwisu Bilety24.pl.