Wiadomości | Kalejdoskop kulturalny regionu łódzkiego
Do 21 października trwała druga edycja Łódź Young Fashion. Oglądaliśmy kolejne prezentacje mody w ramach wieczorowych gali (kto nie dostał się na pokazy, mógł oglądać transmisje na żywo w namiocie koło Akademii Sztuk Pięknych i w Internecie). Wiele kolekcji zachwycało!
„Malowanie na jedwabiu - warsztaty twórcze” to projekt Gminnej Biblioteki Publicznej w Rozprzy, który był  realizowany od września do października w ramach współorganizacji projektów kulturalnych na terenie województwa łódzkiego.
Wielkim finałem zorganizowanym w Łódzkim Domu Kultury zakończyła się 6 edycja projektu Kolorowa Lokomotywa Na zielonym szlaku 2018, skierowanego do dzieci z województwa łódzkiego. Rozstrzygnięto 3 główne konkursy - fotograficzny, plastyczny i gobelin. Przyznano 9 nagród głównych i 100 wyróżnień.
Kolejna edycja Forum Twórczości Dojrzałej "Przystanek 60+ odbyła się w Miejskim Domu Kultury w Opocznie. Uczestnicy wzięli udział cyklu wykładów. Niespodzianką był koncert Sylwii Strugińskiej-Wochowskiej – solistki Teatru Muzycznego w Łodzi z zespołem.
Kalejdoskop czytany - to nowa platforma, którą przygotowaliśmy dla naszych Czytelników i której działalność dziś inaugurujemy. Już teraz można posłuchać pierwszych interpretacji artykułów, które pojawiły się na naszych łamach. Zaczyna związany z nami od lat Andrzej Poniedzielski, który czyta... Andrzeja Poniedzielskiego.
„WspieraMY kobiety z SENSem” to jeden z 29 projektów realizowanych w województwie łódzkim, który otrzymał dofinansowanie ze środków Łódzkiego Domu Kultury oraz Urzędu Marszałkowskiego w Łodzi w ramach zadania pn. „Współorganizacja projektów kulturalnych na terenie województwa łódzkiego”.
Ksiądz Waldemar Sondka od dwóch lat nie organizuje już Festiwalu Kultury Chrześcijańskiej, ale wciąż zaprasza do Łodzi znakomitych artystów. W tym roku okazją do dwutygodniowego maratonu kulturalnego będzie jubileusz 25-lecia Kościoła Środowisk Twórczych.
Podczas inauguracji roku kulturalnego 2018/2019 w Łodzi przyznano 23 Nagrody Prezydenta Miasta. W październikowym numerze "Kalejdoskopu" odnajdziemy dwoje spośród uhonorowanych: Tomasz Rodowicz napisał tekst, a Anna Bobrowska-Ekiert udzieliła wywiadu!
Jeśli uznać słowo „przyszłość” za zbiór wyobrażeń, do których przyzwyczaiło nas science-fiction, to można stwierdzić, że właściwie już w niej żyjemy. Zaawansowane technologie komputerowe, cyfrowe środowiska i obdarzone sztuczną inteligencją programy na dobre wniknęły do naszej codzienności, stając się prawie niezauważalne. Jak odpowiada na to film?
O swojej wizji komiksu, o tym, co się dziś sprzedaje, a co niekoniecznie, mówili główni goście Międzynarodowego Festiwalu Komiksu i Gier: Alvaro Oritz, Peter Milligan, Brian Azzarello i Greg Lockard. Słuchał Patryk Lewy.