Aktualności | Kalejdoskop kulturalny regionu łódzkiego
Paweł Kwiatkowski, asystent w Pracowni Technik Łączonych Akademii Sztuk Pięknych w Łodzi, otrzymał pierwszą nagrodę podczas Międzynarodowego Biennale Grafiki w Bukareszcie (2019) za prace "Haust" i "Play, stop, rewind". Do wystawy zakwalifikowało się 125 artystów, a spośród nich nagrodzonych zostało sześciu.
Grand Prix XXIV Forum Kina Europejskiego Cinergia w Konkursie Europejskich Debiutów i Filmów Drugich Kryształową Łódkę zdobył niemiecki film „Błąd systemu” Nory Fingscheidt. W Konkursie Polskich Debiutów i Filmów Drugich Grand Prix Kryształowe Jabłko otrzymał dokument opowiadający o Łodzi „Diagnosis” Ewy Podgórskiej. Podczas piątkowej gali zamknięcia festiwalu Złoty Glan odebrał Roman Polański.
EDYTORIAL / grudzień 2019. Co decyduje o wartości jakiegoś dzieła? Skoro kilkanaście tysięcy osób uczestniczy w show André Rieu i udaje, że umie tańczyć walca, to znaczy, że ta forma uczestnictwa w kulturze ma dla nich znaczenie – może nie warto jej negować? Może do tych samych osób trafiłby np. „Ulisses” Joyce’a – tylko nie każdy jego znawca potrafi go przybliżyć? Rieu czy Joyce – wybieram Joyce’a. Ale zamiast nadrobić braki w literaturze, wyszukuję w sieci mashupy. Pisze Łukasz Kaczyński.
Wirtualna rzeczywistość to nowe medium, które potrafi oszukać ludzki umysł, przenosząc odbiorcę w inny świat. Teraz to my przeżywamy, a nie bohater, jak to było w tradycyjnym filmie. Technologia dostępna jest w domenie cyfrowej zaledwie od czterech, pięciu lat i to jej okres pionierski – język VR (Virtual Reality) dopiero się kształtuje.
Roman Polański ma być gościem piątkowego zakończenia 24. Forum Kina Europejskiego "Cinergia". Zaplanowano spotkanie z nim i pokaz najnowszego filmu "Oficer i szpieg". W sobotę odbyć się ma zamknięte spotkanie reżysera ze studentami Szkoły Filmowej. Pojawiła się jednak napisana przez jednego z nich i podpisana przez grupę studentów petycja do rektora w tej sprawie. Wczoraj prof. Mariusz Grzegorzek wystosował do studentów oświadczenie. Teraz pojawiły się kolejne dwa oświadczenia, w tym Samorządu Studenckiego.
FELIETON. Wielka Brytania, Filipiny, Indonezja, Nowa Zelandia, Fidżi to kraje wyspiarskie. Polska nie jest krajem wyspiarskim, w Polsce nie ma wielu wysp. Wolin i Uznam to właściwie kawałki lądu oddzielone dość wąskimi odcinkami rzek od Polski i Niemiec. Pisze Krzysztof Golec - Piotrowski. 
Od napędzanego końmi warsztatu browarniczego do artystycznego klubu muzycznego – skierniewickie browary, kojarzone z nazwiskiem Strakacza, mają długą i burzliwą historię. Taka jest też historia browarnictwa w Skierniewicach. Pisze Anna Szumacher. 
Producent filmowy Piotr Dzięcioł odsłonił swoją gwiazdę w Łódzkiej Alei Gwiazd. - To wydarzenie znaczy, że mnie widać w tym mieście, że coś dla niego zrobiłem. Ciągle walczę o to, żeby określenie Łódź filmowa coś znaczyło. Cieszę się, że to zostało docenione, że ludzie w Łodzi zauważyli to, co robię.
Projekt "Filmowe spotkanie z Sądem Ostatecznym Hansa Memlinga" wielopłaszczyznowo promuje dzieło Hansa Memlinga „Sąd Ostateczny”, znajdujące się w gdańskim Muzeum Narodowym.
Laureatką łódzkiej nagrody wręczanej artystom przez artystów została tym razem krakowska twórczyni Cecylia Malik.