Aktualności | Kalejdoskop kulturalny regionu łódzkiego
„Niepodległa.kom – 100 lat polskiego komiksu” – nowy projekt realizowany przez EC1. Odbiorca założy okulary VR oraz słuchawki i przeniesie się w wykreowany na potrzeby doświadczenia świat komiksu. Będzie to ciekawa wizualizacja wzbogacona dźwiękiem w postaci muzycznej oraz głosem lektora oprowadzającego po świecie narracji graficznej.
21 czerwca przypada Światowy Dzień Deskorolki, na której jazda była pierwotnie wyrazem buntu, a teraz staje się dyscypliną olimpijską. Gdzie teraz jeździ się w Łodzi? Odpowiada Piotr Dabov.
Grupa japońskich nastolatków imprezuje beznamiętnie: taniec w rytmach heavy metalu, tablety, komórki. Nagle jeden z nich znajduje stary samurajski miecz. W tym momencie rozbrzmiewa tradycyjna pieśń japońska, a bohater przenosi się do przeszłości… Tak zaczyna się przedstawienie „The Kabuki” zespołu The Tokyo Ballet.
„ab[intra]” znaczy dosłownie: od wewnątrz. Stamtąd właśnie – z duszy, umysłu, z najgłębszych przeżyć tancerzy – pochodzi choreografia i wszystkie emocje spektaklu pod tym tytułem, przedstawionego na Łódzkich Spotkaniach Baletowych w Teatrze Wielkim przez Sydney Dance Company.
Aleksandra Pawłowska specjalnie dla nas wykonała fotograficzne portrety Pawła Głowatego, laureata Nagrody „Kalejdoskopu” na 37. Festiwalu Szkół Teatralnych, które znalazły się na okładce i ilustrują tekst w środku czerwcowego numeru "Kalejdoskopu". W numerze prezentujemy także galerię jej zdjęć.
Łódzki Teatr Muzyczny wzbogacił swój repertuar o kolejny kasowy musical. Po zeszłorocznym sukcesie „Les Misérables” dyrekcja sięgnęła po inny tytuł tych samych twórców, czyli Claude’a-Michela Schönberga i Alaina Boublila: „Miss Saigon” – opowieść o miłości na tle wojny w Wietnamie.
NASZA NAGRODA. Nie jestem zwolennikiem metod aktorskich, więc rozważanie o spuściźnie np. Grotowskiego nieszczególnie mnie rusza. Jestem wielkim zwolennikiem – i może to jest moja metoda – szacunku dla słowa. Ja sobie wymyśliłem to, a nie Stanisławskiego czy innego pana z przeszłości – mówi Paweł Głowaty, laureat Nagrody „Kalejdoskopu” dla młodego aktora za kulturę słowa na tegorocznym 37. Festiwalu Szkół Teatralnych.
Galeria Kalejdoskopu to miejsce, które oddajemy osobom zaprzyjaźnionym ze sztuką, zorientowanym w najnowszych zjawiskach i popularyzującym je. Kolejnymi kuratorami są twórcy obchodzącej 35-lecie Galerii Wschodniej przy ul. Wschodniej 29/3 w Łodzi: Adam Klimczak, Jerzy Grzegorski i Ewelina Chmielewska.
25 CZERWCA 2019

Premiera Kalejdoskop 45

Zapraszamy na premierę i prezentację jubileuszowej antologii „45. The Best of... Kalejdoskop. Felietony”. Na ponad dwustu stronach zebraliśmy wybrane felietony najlepszych autorów. Tę publikację wyobraziliśmy sobie jako kolejny ważny element „obchodów” 45-lecia naszego magazynu – także jako atrakcyjny od strony wizualnej obiekt, który pokaże, że „Kalejdoskop” w jego dość już przecież długim trwaniu to przede wszystkim ludzie.
Łączy polskich twórców animacji ze światem i świat z polskimi twórcami, artystów z producentami, producentów z dystrybutorami. Mowa o łódzkiej firmie Momakin. – Spoiwo – tak lubią mówić o sobie tworzące ją ekspertki. Pod wrażeniem lalek autorstwa łódzkich plastyków, które Momakin wysłał w świat byli Henry Selick czy Guillermo del Toro.