Wiadomości | Kalejdoskop kulturalny regionu łódzkiego
KOMENTARZ. W rozgrywającej się dotąd w mediach dyskusji o konkursie na nowego dyrektora Centrum Dialogu im. Marka Edelmana ślizgamy się głównie na powierzchni problemu. Jakkolwiek obrazoburczo to zabrzmi, wynik konkursu jest w nim sprawą – z pewnego punktu widzenia – drugorzędną. Pisze Łukasz Kaczyński.
Rozmowa z Kaludi Kaludovem, światowej sławy tenorem.
Pracownicy Centrum Dialogu im. Marka Edelmana w Łodzi wystąpili w obronie dyrektor Joanny Podolskiej. W liście, który napisali do prezydent Łodzi Hanny Zdanowskiej, apelują o pozostawienie na stanowisku obecnej dyrektor. List jest efektem pojawiających się od kilku dni w mediach nieoficjalnych informacji, że Podolską ma zastąpić wskazany przez komisję konkursową Jacek Grudzień.
Poniedzielski w dialogu z Koftą, Maciejewski w sporze z Żuławskim, Syska o wadze scenarzystów godnych Nobla, Zyner pyta o biznesowy sznyt Łodzi, Golec z podłódzkiej wsi koresponduje: jesteśmy milionem małych wysp. Rozmowa miesiąca: Marcin Brzozowski i 10 lat Teatru Szwalnia, Dariusz Stachura jako dyrektor opery, Jagiełło o tym czy przekładać na język współczesny np. "Treny" Kochanowskiego, w Galerii "K": Ty jesteś kuratorem... sztuka Józefa Robakowskiego. Temat numeru: Co mówi tkanina, czyli jak Triennale Tkaniny chce otworzyć nas na nowe myślenie o tkaninie.
Oddział w Radomsku Polskiego Towarzystwa Historycznego od prawie 15 lat prowadzi niebywale cenną pracę nad utrwalaniem i popularyzacją historii regionu. W tym czasie jego członkowie wydali kilkanaście interesujących książek oraz szesnaście tomów „Zeszytów Radomszczańskich”.
Rozmowa z etnomuzykologiem prof. Piotrem Dahligiem po zakończeniu II Ogólnopolskiego Konkursu Tańca Ludowego „5 minut dla oberka” im. Jacka Lewandowskiego w Łodzi.
Po kilku latach przerwy powróciła inicjatywa organizacji dyktanda, które do niedawna przyciągało miłośników polskiej ortografii z całego kraju.
Z pewnością każdy miłośnik kina i teatru słyszał niejednokrotnie, jak aktor, czy reżyser przygotowując się do pracy nad widowiskiem historycznym opowiadał, ile przeczytał książek, żeby wiernie oddać realia epoki. Tymczasem w przypadku twórców poruszających tematykę psychologiczną trudno doszukać się, aby chwalili się wiedzą zaczerpniętą z literatury specjalistycznej...
Bełchatowski Festiwal Sztuki Jabłka nabiera rozmachu. Trzecia edycja imprezy przyjemnie zaskoczyła różnorodnością oferty kulturalnej. Zaprezentowali się aktorzy, muzycy, literaci, malarze, fotograficy… Oferta była tak bogata, że niemożliwe było uczestniczenie we wszystkich wydarzeniach, gdyż niektóre z nich się pokrywały. Wstęp nie tylko był bezpłatny, ale ponadto przybywający goście otrzymywali smaczne jabłka.
Piękne, barokowe wnętrze Sanktuarium Matki Bożej Trybunalskiej wieczorem 4 października 2019 roku wypełniła muzyka wykonana przez orkiestrę oraz chór składający się w sumie z niespełna 150 osób z Piotrkowa Trybunalskiego i Radomska.