Wiadomości | Kalejdoskop kulturalny regionu łódzkiego
Na zaproszenie Rektor Akademii Sztuk Pięknych im. Władysława Strzemińskiego w Łodzi prof. dr hab. Jolanty Rudzkiej-Habisiak oraz Senatu tej uczelni gościem honorowym inauguracji roku akademickiego 2019/2020 był wicepremier prof. Piotr Gliński. Minister kultury i dziedzictwa narodowego wziął również udział w towarzyszącym inauguracji wernisażu prac Józefa Panfila, wybitnego współczesnego artysty malarza, absolwenta łódzkiej ASP. Wówczas też znalazł czas na udzielenie wypowiedzi dla czytelników naszego „Kalejdoskopu”:
Zarówno pod względem liczby wykonawców, jak i długości trwania była to jedna z największych imprez w ponad stuletnich dziejach tej sali widowiskowej.  Chodzi o koncert charytatywny zatytułowany „Mam jeszcze dosyć wiary” dla chorego muzyka Pawła Małolepszego zorganizowany w Miejskim Ośrodku Kultury w Piotrkowie Trybunalskim.
WYWIAD. – Urzędnicy wychodzą z założenia, że to mieszkańcy mają zrobić coś z przestrzenią, żeby było ciekawie. Miasto powinno tworzyć przestrzenie neutralne, a rolą mieszkańców jest reszta. Ale jak mogą oni zrobić cokolwiek, jeżeli nie przewidzi się konkretnych funkcji na etapie projektowania? – pytają redaktorzy Fabryczna.in. Na portalu skupiają się na tym, co w Łodzi wyjątkowe, niepowtarzalne, ciekawe, piękne. Fabryczna to również projekt społeczny, mający na celu dokonanie zmian w mieście.
W bełchatowskim Miejskim Centrum Kultury PGE Giganty Mocy do końca września 2019 roku można oglądać „Wystawę jubileuszową „Ja – 25 lat” Mariusz Gosławski”.
„Młody Duch Tańca” to rozwijający od trzech lat polsko-japoński projekt mający na celu promocję kultury obu narodów poprzez wspieranie utalentowanej tanecznie młodzieży. Na widowisko w sali  piotrkowskiego MOK-u przyjechała publiczność z Łodzi, Tomaszowa Mazowieckiego, Zduńskiej Woli...
Zbigniew Zamachowski to jeden z najbardziej cenionych, lubianych i zapracowanych polskich aktorów współczesnych. W dniu 12 września br. był gościem piotrkowskiego Centrum Idei Ku Demokracji. Spotkanie prowadził dziennikarz Leszek Bonar.
Corocznie na przełomie sierpnia i września w wielu miejscowościach odbywają się lokalne dożynki. Często na tych imprezach można posłuchać interesujących zespołów ludowych, bo bez nich prawdziwe polskie dożynki nie mogą się obyć...
"K" 10/19. Pod hasłem „Więcej miejsca!” pytamy o przestrzeń dla kultury w mieście i o wpływ artystów na przestrzeń publiczną. W rozmowie miesiąca Iza Połońska mówi Magdalenie Sasin o uruchamianiu śpiewem ciała i o radzeniu sobie z poczuciem straty. Rafał Syska pisze o tym jak Hollywood uratuje nas przed zagładą zombie-progresywizmu, Bogdan Sobieszek o cinematic VR, czyli nowym medium, które wiele czerpie z filmu (ilustruje Michał Arkusiński). Będzie też kilka tekstów o Szalomie Aszu i ŁóPTA.
Plenerowe widowiska muzyczne prezentowane corocznie w końcu lata to już tradycja oczekiwana przez piotrkowską publiczność. Tym razem spektakl pokazany został nie na rynku starego miasta, jak to zazwyczaj bywało, ale po raz pierwszy na dziedzińcu Miejskiego Ośrodka Kultury przy Alejach 3 Maja 12.
Z dużym rozmachem zorganizowany został Regionalny Turniej Sołectw w Szadku, w którym rywalizowało 26 sołectw z ośmiu gmin: Szadek, Głuchów, Nieborów, Uniejów, Rawa Mazowiecka, Pątnów, Sieradz i Zapolice. Impreza miała charakter konkursu nad którym patronat objął Marszałek Województwa Łódzkiego pan Grzegorz Schrejber.