Wiadomości | Kalejdoskop kulturalny regionu łódzkiego
To było super spotkanie – powiedział Tomasz Konieczny podsumowując wydarzenie, które miało miejsce w sobotę 7 września 2019 roku w Łódzkim Domu Kultury.
Kim jest Anna Lasota? Być może jeszcze niewiele osób kojarzy jej nazwisko, ale wszyscy ci, którzy uczestniczyli w jej koncercie, z pewnością zapamiętają ją na długo.
TEMAT NUMERU. Zmieniają się modele myślenia o rzeczywistości społecznej. Inaczej postrzegamy rolę urzędowych mecenasów – chcemy widzieć w nich nie tylko źródła finansowego wsparcia, ale i partnerów do rozmowy o naszych przedsięwzięciach i szerszej polityce kulturalnej regionu. Pisze Karolina Sikorska.
TEMAT NUMERU. Poza strukturami Urzędu rozpościera się szerokie pole kultury. Niestety, dla Urzędu coraz mniej widoczne. Urząd, którego polityka w sferze kultury staje się mocno zachowawcza, nigdy nie dostrzeże tego, co w kulturze najbardziej potencjalne albo aktualne. Decydent lub decydentka zakładają bowiem milcząco z góry wspólny sens, którego się ongiś dopracowali i chcieliby jedynie, żeby był on teraz respektowany i podzielany. Pisze Tomasz Majewski.
TEMAT NUMERU. Jeśli Manifest Wolnej Kultury Łodzi potraktować jako zestaw współrzędnych, które mają doprowadzić organizatorów kultury do najlepszego z możliwych modeli, to dyskusję z 4 czerwca towarzyszącą jego ogłoszeniu można uznać za próbę narysowania mapy łódzkiej kultury. A przynajmniej gdy rozmówcom – przy braku reprezentantów urzędu miasta skazanych na monolog – udało się wyjść poza katalog typowych bolączek środowiska. 
Rozmowa z Hubertem Ronkiem – jednym z najciekawszych twórców komiksów w Polsce, rysownikiem pochodzącym z Tomaszowa Mazowieckiego.
W sobotę 24 sierpnia w Centrum Idei Ku Demokracji odbył się zupełnie wyjątkowy koncert, w którym wystąpił światowej sławy tenor Kaludi Kaludov wraz z uczestnikami prowadzonych przez siebie warsztatów wokalnych. Była to druga impreza organizowana w ramach I Festiwalu Sztuki Muzycznej.
Po wakacjach wracamy z mocnym numerem. Przyglądamy się Manifestowi Wolnej Kultury, bo nie był on dostatecznie przegadany i przemyślany. Rozmawiamy z Tomaszem Bąkiem – poetą, który właśnie czeka na werdykt Nagrody Literackiej Gdynia. Podsumowujemy Festiwal Transatlantyk, przyglądamy się w szczegółach rewitalizacji, dzięki której powstaje Monopolis. A co jeszcze?
Znajomy zadzwonił mówiąc, że muszę zobaczyć ten koncert, bo to będzie rewelacja. Słysząc taką opinię nie sposób nie sprawdzić, czy on przypadkiem się nie pomylił. Ale okazało się, że miał całkowitą rację. To była prawdziwa rewelacja!
W sobotę 17 sierpnia 2019 roku odbył się pierwszy koncert I Festiwalu Sztuki Muzycznej. Licznie przybyła do piotrkowskiego Centrum Idei Ku Demokracji publiczność usłyszała światowe i polskie melodie filmowe.