Aktualności | Kalejdoskop kulturalny regionu łódzkiego
Światowej sławy śpiewak Tomasz Konieczny 22 stycznia 2025 roku wystąpił z recitalem w rodzinnej Łodzi. Program jego występu pogodził oczekiwania zarówno koneserów, jak i przygodnych melomanów. Pisze Magdalena Sasin.
Film „Dziewczyna z igłą" w reżyserii Magnusa von Horna otrzymał nominację do Oscara w kategorii Najlepszy Film Międzynarodowy. Choć do nagody Akademii zgłoszony został przez Danię, a scenariusz oparty został na prawdziwej historii, która rozegrała się w Kopenhadze, to w dużej mierze także łódzki projekt. Publikujemy rozmowę z reżyserem oraz recenzję filmu.
Od października 2025 roku dwieście osób będzie mogło rozpocząć naukę w Branżowym Centrum Umiejętności dla realizatorów nagrań i nagłośnień. Placówka będzie mieściła się w Zespole Szkół i Placówek Oświatowych Nowoczesnych Technologii Województwa Łódzkiego w Łodzi przy ul. Narutowicza 122. Ma to być pierwsza w kraju taka szkoła, wyposażona w najnowocześniejszy specjalistyczny sprzęt.
Artyści, muzea i instytucje kultury zapraszają na unikatowe licytacje w ramach tegorocznego 33. finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy.
od 25 STYCZNIA 2025

Przyjaciel wilk

Na premierę spektaklu „Piaskowy Wilk” na podstawie opowiadań Åsy Lind (pod patronatem "Kalejdoskopu") zaprasza 25 I Teatr Pinokio. To podróż do świata dziecięcej wyobraźni, przeżyć i uniwersalnych prawd.
Muzeum Tradycji Niepodległościowych w Łodzi, Oddział Radogoszcz, zaprasza na nową wystawę „Pamięć ruin…”. To podróż w przeszłość, która przypomina dramatyczne wydarzenia z nocy 17 na 18 stycznia 1945 roku. Wystawa została zaaranżowana na ocalałej klatce schodowej dawnego Niemieckiego Rozszerzonego Więzienia Policyjnego w Radogoszczy – miejsca o szczególnym znaczeniu historycznym.
od 23 STYCZNIA 2025

Młodzi mistrzowie muzyki

Pod hasłem M3, czyli „Młodzi mistrzowie muzyki” kryje się cykl koncertów studentów Akademii Muzycznej w Łodzi, które odbędą się w zrewitalizowanym podwórku Wydziału Kultury Urzędu Miasta Łodzi. Sala mieści się przy ul. Moniuszki 3, stąd nazwa miejsca Galeria M3.
Sieradzka telewizja 8TVR realizuje film o dworze w Kalinowej w gminie Błaszki, w którym – jak mówi miejscowa legenda – Stanisław Moniuszko napisał operę „Straszny dwór”. Producentem jest właściciel dworu i spółki Agrosad Radosław Wróbel i jego żona Anna.
RECENZJA. Pierwsza premiera w nowym roku kalendarzowym w Teatrze Powszechnym w Łodzi to przedstawienie „Nie trzeba było tego mówić” na podstawie dramatu Salomé Lelouch. Reżyser Jakub Przebindowski wraz z francuską autorką zaprasza widzów do świata realistycznego i uniwersalnego. W gąszczu słów, które padają ze sceny, nietrudno odnaleźć własne codzienne doświadczenie, kiedy zmagamy się z problemami w komunikacji z drugim człowiekiem. Pisze Maria Sławińska.
od 16 STYCZNIA 2025

Dyplomowy "Kopciuch"

Tym razem na deskach Teatru Studyjnego musical. I to w reżyserii dyrektora artystycznego Przeglądu Piosenki Aktorskiej - Cezarego Studniaka! Spektakl bazuje na dramacie Janusza Głowackiego "Kopciuch". W 1982 r. tekst został uznany przez „The Guardian” i „The Times” najlepszą sztuką roku. Premiera spektaklu dyplomowego Wydziału Aktorskiego Szkoły Filmowej w Łodzi - 16 I o godz. 19.07.