Aktualności | Kalejdoskop kulturalny regionu łódzkiego
Muzeum Miasta Łodzi, mieszczące się w pałacu, dla którego na zamówienie rodziny Poznańskich swoje dzieła malował Samuel Hirszenberg – łodzianin, jeden z najwybitniejszych polskich malarzy żydowskiego pochodzenia – to najlepsze miejsce dla prac tego artysty. Nie dziwi więc, że gdy tylko jest okazja, muzeum zdobywa je z różnych źródeł.
Klimaty dawnej Łodzi przypomniał poniedziałkowy koncert Yankel Band zatytułowany „Z tancbudy Szai Magnata”, który odbył się w ramach Festiwalu Łódź Czterech Kultur.
Wybór projektu wnętrz i wystaw stałych Narodowego Centrum Kultury Filmowej wchodzi w decydującą fazę. Miasto zaprezentowało propozycje trzech biur projektowych, które wzięły udział w konkursie. Centrum ma być w całości gotowe na koniec 2019 roku, a na wykonanie ostatecznego projektu i budowę przeznaczono 57 mln zł.
Gdyby zapytać łodzian o utwory, które kojarzą im się z ich miastem, pewnie większość wymieniłaby „Prząśniczkę”, a w dalszej kolejności na muzykę rapera O.S.T.R. i ewentualnie twórczość zespołu Ich Troje. A gdyby tak zaśpiewać jakieś nowe piosenki o Łodzi?
Summer Dying Loud to swoista wizytówka Aleksandrowa Łódzkiego, dzięki której ta miejscowość jest rozpoznawalna w Polsce, przynajmniej przez fanów mocnych rockowych i metalowych brzmień. Dziewiąta edycja festiwalu przyciągnęła tłumy.
Śmierci nie da się przetłumaczyć na żaden język, bo czy można przetłumaczyć nic?
Trwa Ogólnopolska Konferencja Kultury poświęcona rozwiązaniom dla teatru, organizowana przez ministerstwo kultury. Jednym z dyskutantów jest Olgierd Łukaszewicz, ceniony aktor i prezes Związku Artystów Scen Polskich. Przed wyjazdem do Gdańska mówił nam o możliwym końcu ZASP-u jaki znamy, o mechanizmie dialogu scenicznego dla artystów sceny oraz o sporze z Lechem Śliwnikiem w sprawie nowej ustawy dla teatrów.
Jutro (13 września) odbędzie się na Starych Powązkach pogrzeb Julii Hartwig, jednej z najwybitniejszych współczesnych poetek. Zachęcamy do lektury fragmentu książki „Julia Hartwig. Wdzięczność” Anny Legeżyńskiej, która ukaże się w październiku nakładem Wydawnictwa Uniwersytetu Łódzkiego.
11 września zmarł w Warszawie w wieku 94 lat Jerzy Skrzepińki jeden z najwybitniejszych polskich scenografów filmowych. Urodzony w podłódzkim Tuszynie (1923) i wykształcony w Łodzi artysta był uczniem scenografów Romana Manna i Anatola Radzinowicza. Pracę w Wytwórni Filmów Fabularnych przy ul. Łąkowej rozpoczął w 1950 roku.
Projekt OFF Galeria odwołuje się do tradycji dziewiętnastowiecznej Łodzi, miasta czterech kultur i do jej mitu założycielskiego. W jego ramach czterech twórców z kręgu street artu z Izraela, Niemiec, Rosji i Polski (Łódź) wykona na ścianach kamienic na terenie Starego Polesia murale inspirowane obrazami z kolekcji Muzeum Miasta Łodzi.