Film | Kalejdoskop kulturalny regionu łódzkiego
W Łodzi powstają zdjęcia do filmu dokumentalnego poświęconego Stanisławowi Mikulskiemu, znanemu przede wszystkim z roli Hansa Klossa w serialu „Stawka większa niż życie”. Reżyseruje Jarosław Antoszczyk.
To niekonwencjonalny album - artbook o Szkole Filmowej na jej 65. urodziny. Książka zawiera eseje wizualne, wykonane rozmaitymi technikami i w różnych stylach, pokazujące osobiste związki ich autorów ze szkołą.
– Temat musi cię poruszać, musi być ważny dla ciebie, jeśli chcesz o tym opowiadać, ale film to jest komunikacja, a nie masturbacja – Michael Haneke mówił młodym reżyserom 12 października podczas spotkania w Szkole Filmowej w Łodzi.
– To najbardziej wzruszająca chwila w moim życiu – powiedział znakomity austriacki reżyser, laureat Oscara Michael Haneke, odbierając doktorat honoris causa Szkoły Filmowej w Łodzi podczas inauguracji roku akademickiego.
Serial animowany "Parauszek i przyjaciele" łódzkiego Studia Se-ma-for Produkcja Filmowa ma zapewnioną światową dystrybucję. Trafił do katalogu Zodiak Kids, globalnego potentata w branży rozrywki dziecięcej. "Parauszek" zadebiutował na targach filmowych MIPCOM w Cannes.
– Staramy się udowodnić wszystkim „życzliwym obserwatorom”, którzy twierdzą, że na Polańskim i Kieślowskim to się ta szkoła skończyła, że nie mają racji - mówi Mariusz Grzegorzek, rektor PWSFTViT.
Rozmowa ze Zbigniewem Zamachowskim, który opowiada o związkach z rodzinnym miastem oraz o swojej drodze do aktorstwa.
Nagrodę Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej w kategorii „Edukacja młodego widza” otrzymał projekt "Między nami autorami" łódzkiego Stowarzyszenia Edukacyjno-Kulturalnego „Venae Artis” prowadzony na portalu edukacjafilmowa.pl.
Ukazał się niezwykły album autorstwa Stanisława Zawiślińskiego i Tadeusza Wijaty, opowiadający dzieje Wytwórni Filmów Fabularnych przy ul. Łąkowej 29 - miejsca najważniejszego dla polskiej kinematografii. Utkana ze wspomnień książka opisuje powstanie przemysłu filmowego w Łodzi, jego rozkwit i upadek.
Główną nagrodę 38. Gdynia Festiwalu Filmowego - Złote Lwy - zdobył film "Ida" w reżyserii Pawła Pawlikowskiego, a wyprodukowany przez łódzkie studio Opus Film.