
Dom Literatury w Łodzi powołał do życia Nagrodę Translatorską im. Ireny Tuwim. Nagroda przyznawana będzie wybitnym tłumaczom i tłumaczkom literatury światowej na język polski. Jej celem jest uhonorowanie osób, które przyczyniają się do popularyzacji literatury zagranicznej poprzez swoje światowej klasy przekłady. Inicjatywa ta stanowi ważny krok w promocji i docenianiu pracy tłumaczy.

W pierwszej połowie 2025 roku – w rocznicę ostatniego koncertu Artura Rubinsteina w Łodzi, który odbył się w łódzkiej filharmonii 30 maja 1975 roku z okazji jubileuszu 60-lecia Orkiestry Symfonicznej – ma pojawić się książka dla dzieci o tym wybitnym pianiście. Jej autorem jest Grzegorz Kasdepke, jeden z najpopularniejszych autorów dla dzieci i młodzieży, z dorobkiem 50 książek.

Dom Literatury w Łodzi ogłosił trójkę nominowanych do tegorocznej Nagrody Literackiej im. Juliana Tuwima. To wyróżnienie przyznawane najwybitniejszym polskim pisarzom i pisarkom zostanie wręczone już po raz 12.

Harmonia człowieka z naturą, przepracowywanie niełatwych okresów w historii Polski oraz świata czy sztuczna inteligencja – takie tematy zainspirowały szóstkę finalistów pierwszej edycji Konkursu Dramaturgicznego im. Łucjana Kościeleckiego o Pióro Jaracza organizowanego przez Teatr im. Jaracza w Łodzi.

Przedstawicielstwo Komisji Europejskiej w Polsce już po raz szósty wydało komiks z cyklu „Paneuropa”. Tym razem tytuł wydawnictwa brzmi „Licho nie śpi”. Jest historią o pozytywnych zmianach w Polsce, które dokonały się dzięki wstąpieniu Polski do Unii Europejskiej. Motyw przewodni komiksu - zmiany nie jest przypadkowy. W tym roku bowiem przypada 20 rocznica wstąpienia Polski do Unii Europejskiej. Komiks będzie miał premierę podczas niebawem rozpoczynającego się w Łodzi Międzynarodowego Festiwalu Komiksu i Gier.

Maciej Robert, dyrektor Domu Literatury w Łodzi i felietonista "Kalejdoskopu", uzyskał stypendium niemieckiej Fundacji Stiftung Genshagen i wziął udział w programie rezydencyjnym, w ramach którego pracował nad przekładem swojej książki „Rzeki, których nie ma” na język niemiecki.

Książka "43 wiersze dla @kareniny630" zwyciężyła w drugiej edycji konkursu Wydawnictwa Kwadratura. Tom otwiera trzecią serię poetycką naszej łódzkiej oficyny. A nowa seria to także nowa szata graficzna z eleganckimi tłoczeniami.

Ukazał się IV tom monografii „Łódź poprzez wieki. Historia miasta”. Premiera odbyła się 19 VII 2024 r. w Muzeum Miasta Łodzi. Ta część publikacji, zrealizowanej w ramach 600-lecia nadania praw miejskich, poświęcona jest miastu z czasów PRL i współczesnemu. Odnajdziemy w niej nieoczywiste wątki i mniej znane odsłony powojennej Łodzi.
od 21 MAJA 2024
Nowa książka Barysa

Nakładem Wydawnictwa Literackiego 22 V ukaże się kolejna książka Łukasza Barysa pt. „Małe pająki”. 21 V o godz. 18 w Domu Literatury odbędzie się spotkanie z autorem wokół tej książki.
od 15 MAJA 2024
Nowy kryminał Andrzejewskiego

Księgarni PWN (ul. Więckowskiego 13) 15 V o godz. 18 odbędzie się premiera nowego kryminału Wydawnictwa Kusiński autorstwa Marcina Andrzejewskiego. Rozmowę z autorem poprowadzi Grzegorz Wysocki, fragmenty książki przeczyta Maciej Piotrowski.