Literatura | Kalejdoskop kulturalny regionu łódzkiego
Tradycyjnie w styczniu, w ramach Jaskulanów, Dom Literatury w Łodzi przypomina postać Zdzisława Jaskuły, nieodżałowanego poety z ulicy Wschodniej i reżysera, którego niestety nie ma już z nami.
Początek roku przyniósł kolejną smutna wiadomość - odeszła Dorota Filipczak, poetka, profesor Wydziału Filologicznego Uniwersytetu Łódzkiego.
Na Facebooku Domu Literatury odbędzie się spotkanie z autorami komiksu "Będzie dobrze" (Timof i cisi wspólnicy, 2020) - Pawłem Rzodkiewiczem i Tomkiem Woroniakiem. Spotkanie poprowadzi Marcin Bałczewski. 
od 3 LUTEGO 2021

Książka Anny Stryjewskiej

Książka Anny Stryjewskiej "Zośka. Przepustka do szczęścia" (Wydawnictwo Szara Godzina) ukaże się 3 II 2021 roku. Autorka mieszka w Łodzi, a akcja jej powieści rozgrywa się w tym mieście. Książka jest oparta na rzeczywistych wydarzeniach z przełomu lat 60. i 70. XX wieku w Łodzi.
Wojewódzka Biblioteka Publiczna im. Marszałka J. Piłsudskiego w Łodzi zaprasza do korzystania ze specjalnej oferty przygotowanej dla osób słabowidzących, starszych, chcących dać odpocząć oczom.
Biblioteka Miejska w Łodzi przygotowała dla swoich czytelników świąteczną niespodziankę. Od 16 XII 2020 uruchamia darmowy dostęp do e-booków. Wśród 60 tysięcy tytułów dostępnych za pośrednictwem Legimi znajdziemy zarówno nowości wydawnicze, jak i starsze wydania cieszące się niesłabnąca popularnością.
Laureatem tegorocznej Nagrody Literackiej im. Juliana Tuwima został Wojciech Nowicki. Nagrodę przyznano 13 grudnia 2020 r. podczas tegorocznej edycji (online) Festiwalu Puls Literatury, organizowanego przez Dom Literatury w Łodzi i Stowarzyszenie Pisarzy Polskich Oddział w Łodzi. Prezentujemy wygłoszoną laudację. 
Za Najlepszą Książkę o Łodzi jury Nagrody „Złoty Ekslibris Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej im. Marszałka Józefa Piłsudskiego w Łodzi” uznało publikację Marcina Jakuba Szymańskiego pt. „Łódź na wodach dziejów - biografia miasta”.
od 12 GRUDNIA 2020

Dramaty z Bośni i Hercegowiny

Z inicjatywy Instytutu Teatralnego im. Mieczysława Hertza w Łodzi przy wsparciu współwydawców: Mazowieckiego Instytutu Kultury w Warszawie i Międzynarodowego Festiwalu Teatralnego MESS – Scena MESS w Sarajewie (Internacionalni teatarski festiwal MESS – Scena MESS) zostanie wydana publikacja pt. "Obudź mnie, gdy to się skończy. Wybór nowych dramatów z Bośni i Hercegowiny". Spotkanie na temat książki - 12 XII online.
Andrij Lubka jest ukraińskim poetą, prozaikiem i tłumaczem. Będzie gościć na  XIV Festiwalu Puls Literatury w Łodzi. Spotkanie autorskie z poetą poprowadzi Maciej Robert. 
  • Uwaga! Z powodu zagrożenia koronawirusem wydarzenia mogą być odwoływane. Proszę potwierdzać informacje u organizatorów.