Literatura | Kalejdoskop kulturalny regionu łódzkiego
Ogłoszono wyniki 31. edycji Nagrody Złoty Ekslibris Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej im. Marszałka Józefa Piłsudskiego w Łodzi. „Atlas historyczny miasta Łodzi” według projektu Łódzkiego Towarzystwa Naukowego otrzymał Nagrodę Złotego Exlibrisu w kategorii Najlepsza Książka o Łodzi.
122 tysiące i 98 złotych – tyle wynosi dotacja z Instytutu Książki dla Dyskusyjnych Klubów Książki w województwie łódzkim. Otrzymała ją Wojewódzka Biblioteka Publiczna im. Marszałka Józefa Piłsudskiego w Łodzi, a ministerialny grant przeznaczy na spotkania autorskie, zakup książek, organizację warsztatów i szkoleń dla moderatorów klubów.
21 marca obchodziliśmy Światowy Dzień Poezji. W Łódzkim Domu Kultury rozstrzygnięto otwarty konkurs na tom poetycki - poznaliśmy nazwiska laureatów i wysłuchaliśmy ich utworów. Dla wszystkich miłośników poezji zagrał zespół Polski Piach.
Znamy już zwycięzcę konkursu na tom poetycki wydawnictwa Kwadratura. Jury w składzie: Joanna Chachuła, Przemysław Dakowicz i Krzysztof Kleszcz na posiedzeniu 18.02.2023 przyznało I miejsce, nagrodę finansową i wydanie tomiku TOMASZOWI SMOGÓROWI z Kłodzka (godło: konstruktor) za zestaw "Dziwniej nie będzie"
Uzasadnienie: "Za sugestywne, niepokojące wiersze, w których brzmi jazz, a nad głową przepływa płaszczka i niemy manat".
Dzięki głosom łodzian, oddanym w Budżecie Obywatelskim 2022/2023 na projekt ponadosiedlowy, Biblioteka Miejska w Łodzi po raz kolejny uruchamia dla swoich czytelników bezpłatny dostęp do ebooków i audiobooków.
Ukazał się debiutancki tomik Marty Ziętali, mieszkającej w Łasku poetki związanej z grupą Na Progu. Książkę "Słowa przyjemne i nieprzyjemne w dotyku" wydało wydawnictwo Poligraf.
Książka „Łódź Ulissesa” autorstwa Macieja Świerkockiego została ogłoszona najlepszą pracą z zakresu nauk humanistycznych w Polsce w VIII edycji Konkursu im. I Rektora UŁ Prof. Tadeusza Kotarbińskiego. Laureat otrzyma 50 000 zł na dalsze badania naukowe. Gala Konkursu, po kilkuletniej przerwie spowodowanej pandemią, wróciła do Filharmonii Łódzkiej. Konkurs jest promocją badań, publikacji humanistycznych i samej humanistyki. Jest to jedyna tego rodzaju niezależna nagroda w Polsce, przyznawana naukowcom przez instytucję naukową.
RECENZJA. Ośmioro dziennikarzy z regionu łódzkiego (w tym Wojciecha Góreckiego czy Jarosława Warzechę) zaproszono do napisania jedenastu reportaży poświęconych województwu: wybitnym postaciom z nim związanym, ale też szczególnym miejscom, inicjatywom, wydarzeniom czy wręcz pojedynczym artefaktom. Zebrano je w tom zatytułowany „Ślady”. Pisze Aleksandra Talaga-Nowacka.
10. Nagrodę Literacką im. Juliana Tuwima przyznano podczas XVI Festiwalu Puls Literatury. Do tegorocznej Nagrody Tuwima nominowanych było troje twórców: Renata Lis, Jerzy Jarniewicz i Michał Witkowski.
Już 1 XII premiera pierwszego na polskim rynku kryminału graciarsko-motoryzacyjnego. „Złoty peugeot” Marcina Andrzejewskiego zabiera nas w lata 70. i czasy środkowego Gierka. Głównym elementem fabuły są liczne samochody z epoki, a akcja kryminału dzieje się w Łodzi.