Literatura | Kalejdoskop kulturalny regionu łódzkiego
Łódzki poeta, krytyk, tłumacz, profesor UŁ Jerzy Jarniewicz zdobył Nagrodę Literacką "Nike" 2022. Tom poetycki "Mondo cane" zdaniem jury jest najlepszą polską książką wydaną w 2021 roku. Gratulujemy!
W Dziale Zbiorów Specjalnych Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej im. Marszałka J. Piłsudskiego w Łodzi istnieje unikatowa kolekcja Muzeum Książki Dziecięcej.
Maciej Świerkocki, łodzianin, tłumacz literatury anglojęzycznej, felietonista "Kalejdoskopu", zdobył Nagrodę Literacką Gdynia za przekład "Ulissesa" Jamesa Joyce'a (Wydawnictwo Officyna, Łódź 2021). Werdykt jury 17. edycji nagrody ogłoszono 26 sierpnia 2022 roku.
Wojewódzka Biblioteka Publiczna im. Marszałka Piłsudskiego w Łodzi, odpowiadając na zapotrzebowanie czytelników, od 2016 r. tworzy kolekcję komiksów. Obecnie Biblioteka ma ponad 4800 tytułów.
Przemierzanie województwa łódzkiego szlakami Literackiej Mapy Województwa Łódzkiego proponuje Wojewódzka Biblioteka Publiczna im. Marszałka Józefa Piłsudskiego w Łodzi. To ciekawy pomysł na wakacyjno-weekendowe wyprawy.
Czytania nigdy za wiele, bo jak dotąd nie wynaleziono skuteczniejszego narzędzia i metody przekazywania wiedzy i wychowywania świadomych, właściwie dekodujących rzeczywistość obywateli.
Nakładem Czytelnika ukazała się książka „Czesław Czapliński, Ryszard Kapuściński. Życie w podróży, życie jako podróż. Rozmowy”.
Do udziału w konkursach: fotograficznym, literackim i słowno-muzycznym z okazji 200-lecia wydania ballad i romansów Adama Mickiewicza w pierwszym tomie „Poezyj” zaprasza Wojewódzka Biblioteka Publiczna im. Marszałka Józefa Piłsudskiego w Łodzi. Prace w konkursach można składać drogą elektroniczną, pocztą lub osobiście w siedzibie biblioteki od 2 maja do 30 września 2022 r.
Co mnie łączy z Ulą z „Kości, które nosisz w kieszeni”? W wielu miejscach pokrywają się nasze historie, ale też sposób odczuwania świata, myślenia czy stosunki rodzinne. Z drugiej strony te styki się rozmywają. W porównaniu do Uli pochodzę z rodziny uprzywilejowanej, nie miałem takiego hardcorowego dorastania – mówi Łukasz Barys, pochodzący z Pabianic laureat Paszportu „Polityki”.
Biblioteka Miejska działa na rzecz Ukraińców przybywających do Łodzi. W filiach BMwŁ dostępna jest przestrzeń do spędzania czasu. Cała oferta jest bezpłatna, wystarczy się zapisać. Karty zapisu biblioteka ma również w języku ukraińskim.