Literatura | Kalejdoskop kulturalny regionu łódzkiego
Już 1 XII premiera pierwszego na polskim rynku kryminału graciarsko-motoryzacyjnego. „Złoty peugeot” Marcina Andrzejewskiego zabiera nas w lata 70. i czasy środkowego Gierka. Głównym elementem fabuły są liczne samochody z epoki, a akcja kryminału dzieje się w Łodzi.
Działające w strukturze Łódzkiego Domu Kultury wydawnictwo Kwadratura ogłasza otwarty konkurs na książkę poetycką. Do końca roku autorzy mogą nadsyłać swoje propozycje. Zwycięzca wybrany przez powołane przez organizatorów jury zostanie zaproszony do wydania książki. Przewidziano też nagrody finansowe.
W Akademickim Ośrodku Inicjatyw Artystycznych rozpoczynają się nowe warsztaty literackie. Skierowane są do osób, które zawsze chciały pisać, ale brakło im czasu i odwagi, oraz do tych, które już piszą i chcą się dalej rozwijać - poznać różne metody, style i gatunki pisania.
Łódzki poeta, krytyk, tłumacz, profesor UŁ Jerzy Jarniewicz zdobył Nagrodę Literacką "Nike" 2022. Tom poetycki "Mondo cane" zdaniem jury jest najlepszą polską książką wydaną w 2021 roku. Gratulujemy!
Maciej Świerkocki, łodzianin, tłumacz literatury anglojęzycznej, felietonista "Kalejdoskopu", zdobył Nagrodę Literacką Gdynia za przekład "Ulissesa" Jamesa Joyce'a (Wydawnictwo Officyna, Łódź 2021). Werdykt jury 17. edycji nagrody ogłoszono 26 sierpnia 2022 roku.
Wojewódzka Biblioteka Publiczna im. Marszałka Piłsudskiego w Łodzi, odpowiadając na zapotrzebowanie czytelników, od 2016 r. tworzy kolekcję komiksów. Obecnie Biblioteka ma ponad 4800 tytułów.
Przemierzanie województwa łódzkiego szlakami Literackiej Mapy Województwa Łódzkiego proponuje Wojewódzka Biblioteka Publiczna im. Marszałka Józefa Piłsudskiego w Łodzi. To ciekawy pomysł na wakacyjno-weekendowe wyprawy.
Czytania nigdy za wiele, bo jak dotąd nie wynaleziono skuteczniejszego narzędzia i metody przekazywania wiedzy i wychowywania świadomych, właściwie dekodujących rzeczywistość obywateli.
Nakładem Czytelnika ukazała się książka „Czesław Czapliński, Ryszard Kapuściński. Życie w podróży, życie jako podróż. Rozmowy”.
Do udziału w konkursach: fotograficznym, literackim i słowno-muzycznym z okazji 200-lecia wydania ballad i romansów Adama Mickiewicza w pierwszym tomie „Poezyj” zaprasza Wojewódzka Biblioteka Publiczna im. Marszałka Józefa Piłsudskiego w Łodzi. Prace w konkursach można składać drogą elektroniczną, pocztą lub osobiście w siedzibie biblioteki od 2 maja do 30 września 2022 r.