Literatura | Kalejdoskop kulturalny regionu łódzkiego
Co mnie łączy z Ulą z „Kości, które nosisz w kieszeni”? W wielu miejscach pokrywają się nasze historie, ale też sposób odczuwania świata, myślenia czy stosunki rodzinne. Z drugiej strony te styki się rozmywają. W porównaniu do Uli pochodzę z rodziny uprzywilejowanej, nie miałem takiego hardcorowego dorastania – mówi Łukasz Barys, pochodzący z Pabianic laureat Paszportu „Polityki”.
Biblioteka Miejska działa na rzecz Ukraińców przybywających do Łodzi. W filiach BMwŁ dostępna jest przestrzeń do spędzania czasu. Cała oferta jest bezpłatna, wystarczy się zapisać. Karty zapisu biblioteka ma również w języku ukraińskim.
Wojewódzka Biblioteka Publiczna im. Marszałka Józefa Piłsudskiego w Łodzi bierze udział w kampanii społecznej "Mała książka - wielki człowiek". Pomysłodawcą i organizatorem akcji jest Instytut Książki. Kampania przypomina o korzyściach wynikających ze wspólnego, rodzinnego czytania już od pierwszych miesięcy życia dziecka. 
Początek II wojny światowej. Łódź. Młoda nauczycielka Laura z miłości do męża pochodzenia żydowskiego podejmuje drastyczną decyzję i dobrowolnie zamieszkuje z jego rodziną w łódzkim getcie. Książka Anety Krasińskiej "Nauczycielka z getta" ukaże się 16 III.
O książce poetyckiej kutnowskiego poety Arkadiusza Aulicha zatytułowanej "Skądinąd" pisze Kinga Młynarska. Tomik ukazał się pod koniec roku nakładem wydawnictwa Kwadratura.
Wojewódzka Biblioteka Publiczna im. Marszałka Józefa Piłsudskiego w Łodzi zaprasza do oglądania na platformie „Drzwi do kultury” dwóch videocastów poświęconych Witoldowi Pileckiemu.
Z okazji Jubileuszu 55-lecia Teatr Wielki w Łodzi przygotował okolicznościowe wydawnictwa. Są to albumy z fotografiami ze spektakli i teatralnymi projektami oraz kalendarz. 
Wojewódzka Biblioteka Publiczna im. Marszałka J. Piłsudskiego w Łodzi zaprasza grupy zorganizowane do skorzystania podczas ferii zimowych ze swojej oferty. Wśród propozycji są gry na smartfony oraz spotkania literackie.
Mroczna i brudna historia przesiąknięta tym, co w człowieku najniebezpieczniejsze – poczuciem bezkarności. Kryminał, w którym psychika i moralność czytelnika zostają wystawione na nie lada próbę. „Nikt” Macieja Kaźmierczaka to kolejna powieść łódzkiego pisarza, której fabuła toczy się właśnie w Łodzi. 
Artur Rubinstein nazywany jest mistrzem, wirtuozem, a nawet "tytanem fortepianu". Z okazji 135. rocznicy urodzin (przypadała 28 I) wybitnego pianisty urodzonego w Łodzi, Wojewódzka Biblioteka Publiczna im. Marszałka J. Piłsudskiego zaprasza do oglądania wystaw online.