Literatura | Kalejdoskop kulturalny regionu łódzkiego
10. Nagrodę Literacką im. Juliana Tuwima przyznano podczas XVI Festiwalu Puls Literatury. Do tegorocznej Nagrody Tuwima nominowanych było troje twórców: Renata Lis, Jerzy Jarniewicz i Michał Witkowski.
Już 1 XII premiera pierwszego na polskim rynku kryminału graciarsko-motoryzacyjnego. „Złoty peugeot” Marcina Andrzejewskiego zabiera nas w lata 70. i czasy środkowego Gierka. Głównym elementem fabuły są liczne samochody z epoki, a akcja kryminału dzieje się w Łodzi.
Działające w strukturze Łódzkiego Domu Kultury wydawnictwo Kwadratura ogłasza otwarty konkurs na książkę poetycką. Do końca roku autorzy mogą nadsyłać swoje propozycje. Zwycięzca wybrany przez powołane przez organizatorów jury zostanie zaproszony do wydania książki. Przewidziano też nagrody finansowe.
W Akademickim Ośrodku Inicjatyw Artystycznych rozpoczynają się nowe warsztaty literackie. Skierowane są do osób, które zawsze chciały pisać, ale brakło im czasu i odwagi, oraz do tych, które już piszą i chcą się dalej rozwijać - poznać różne metody, style i gatunki pisania.
Łódzki poeta, krytyk, tłumacz, profesor UŁ Jerzy Jarniewicz zdobył Nagrodę Literacką "Nike" 2022. Tom poetycki "Mondo cane" zdaniem jury jest najlepszą polską książką wydaną w 2021 roku. Gratulujemy!
W Dziale Zbiorów Specjalnych Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej im. Marszałka J. Piłsudskiego w Łodzi istnieje unikatowa kolekcja Muzeum Książki Dziecięcej.
Maciej Świerkocki, łodzianin, tłumacz literatury anglojęzycznej, felietonista "Kalejdoskopu", zdobył Nagrodę Literacką Gdynia za przekład "Ulissesa" Jamesa Joyce'a (Wydawnictwo Officyna, Łódź 2021). Werdykt jury 17. edycji nagrody ogłoszono 26 sierpnia 2022 roku.
Wojewódzka Biblioteka Publiczna im. Marszałka Piłsudskiego w Łodzi, odpowiadając na zapotrzebowanie czytelników, od 2016 r. tworzy kolekcję komiksów. Obecnie Biblioteka ma ponad 4800 tytułów.
Przemierzanie województwa łódzkiego szlakami Literackiej Mapy Województwa Łódzkiego proponuje Wojewódzka Biblioteka Publiczna im. Marszałka Józefa Piłsudskiego w Łodzi. To ciekawy pomysł na wakacyjno-weekendowe wyprawy.
Czytania nigdy za wiele, bo jak dotąd nie wynaleziono skuteczniejszego narzędzia i metody przekazywania wiedzy i wychowywania świadomych, właściwie dekodujących rzeczywistość obywateli.