Literatura | Kalejdoskop kulturalny regionu łódzkiego
8 XII 2021 r. w Instytucie Europejskim w Łodzi odbyła się gala jubileuszu 20-lecia Instytutu Pamięci Narodowej Oddział w Łodzi, podczas której rozdano wybranym instytucjom statuetki Alis Libertatis - Skrzydła Wolności. Wśród uhonorowanych znalazły się Łódzki Dom Kultury i Wojewódzka Biblioteka Publiczna im. Marszałka Józefa Piłsudskiego w Łodzi.
RECENZJA. Gdyby to dzielnice oskarżano o przestępstwa i wykroczenia, Bałuty byłyby pierwsze na liście podejrzanych. Na pewno ta zła w powszechnej opinii dzielnica byłaby obserwowana, może dostałaby kuratora. Być może opieka społeczna sprawdzałaby, czy dobrze wychowuje swoje dzieci. O książce Tomasza Włodkowskiego „Zła dzielnica” pisze Piotr Grobliński.
od 18 LISTOPADA 2021

Premiera "Tramwaju Tanfaniego"

18 XI do łódzkich księgarń trafi pierwsza książka z serii "Kryminalna Łódź" Wydawnictwa Kusiński. Spotkanie z Marcinem Andrzejewskim, autorem "Tramwaju Tanfaniego", odbędzie się 18 XI o godz. 18 w księgarni PWN (Więckowskiego 13).
WYWIAD. – Znajdziemy w tej powieści fragmenty niezwykle ciężkie, nie czyni to jednak „Ulissesa” dziełem hermetycznym. Można czytać go na wiele sposobów, na przykład jako powieść realistyczną – mówi Maciej Świerkocki, autor nowego przekładu „Ulissesa”, który ukazał się właśnie nakładem łódzkiego Wydawnictwa Officyna. Z Maciejem Świerkockim rozmawia Rafał Gawin.
WYWIAD. – Mam poczucie, że nie jesteśmy w stanie skomunikować się ze sobą. Mnie to przeszkadza, mnie to dotyka. To największa bolączka, z którą się mierzę, i która najbardziej przeszkadza mi w świecie. Być może dlatego tak mielę ten temat, obrabiam go – mówi Anna Ciarkowska, autorka powieści „Dewocje”.
Wojewódzka Biblioteka Publiczna im. Marszałka Józefa Piłsudskiego w Łodzi realizuje projekt „Zagraj w Lema”. Tematem zaplanowanych wydarzeń będzie życie i twórczość Stanisława Lema. Rok 2021 to 100-lecie jego urodzin. Z gry będą mogli korzystać bibliotekarze oraz użytkownicy bibliotek z województwa łódzkiego.
Inspirujące książki dla młodych i nastoletnich czytelników zostały zgromadzone w Dziale Dziecięcym Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej im. Marszałka J. Piłsudskiego w Łodzi. Różnorodny zbiór literatury jest stale aktualizowany i dostosowany do potrzeb i zainteresowań  młodych czytelników.
Leon Weintraub przeżył Litzmannstadt Getto i Auschwitz. Doskonale pamięta każdy szczegół rozstania z matką. Powiedzieli sobie, że wkrótce się spotkają, następnego dnia już nie żyła – wraz z siostrą zostały zagazowane.
Witold Jabłoński – łodzianin, pisarz oraz tłumacz. Zdarzyło mu się w życiu być dyrektorem oraz dziennikarzem. Za młodu był sekretarzem Jerzego Andrzejewskiego. Pisze horrory, czasem kryminały, powieści obyczajowe, a przede wszystkim fantasy – historyczne i słowiańskie. Zajmuje się również przekładami rosyjskiej literatury science fiction.
Trudno o lepszą niż zabytkowy Księży Młyn lokalizację dla wydawnictwa, które specjalizuje się m.in. w historii Łodzi. Tam właśnie, na dawnym robotniczym osiedlu, a konkretnie w tzw. konsumach Scheiblera, mieści się Dom Wydawniczy Księży Młyn. W bogatej ofercie tytułów znajdziemy wiele traktujących o Łodzi, jej historii, wojskowości, infrastrukturze, architekturze, kulturze oraz kuchni. Prezentujemy nowości, jakie ukazały się nakładem wydawnictwa w ostatnich tygodniach.