Literatura | Kalejdoskop kulturalny regionu łódzkiego
Miejska Biblioteka Publiczna w Piotrkowie Trybunalskim w ostatnich paru latach stała się wydawcą wartościowych książek o tematyce regionalnej. W dniu 20 listopada 2018 roku miała miejsce promocja publikacji, w której trzy piotrkowianki opisały postaci sześciu piotrkowianek.
Rawa Mazowiecka to niewielkie miasto o ciekawej, lecz mało znanej historii, której symbolem są ruiny zamku książąt mazowieckich z XIV wieku. Tymczasem niedawno symbolem tutejszych dziejów z pierwszej połowy XX wieku stała się wydana w listopadzie br. książka Zofii Lisickiej.
Spotkanie z Błażejem Ciarkowskim, autorem książki "Miastoprojektanci. Łódzcy architekci w czasach PRL-u" odbędzie się 21 listopada o g.17 w Łódzkiej Okręgowej Izbie Architektów RP (ul. Północna 12 w Łodzi).
Często w domach widzimy piękne płytki ceramiczne i nawet nie wiemy, gdzie zostały wyprodukowane. Ze znacznym prawdopodobieństwem możemy przyjąć, że w Opocznie. Tam tradycja ich produkcji sięga już ponad 130-lat.
Pochodzący w Łodzi, a mieszkający w Brzezinach Grzegorz Panek w swej debiutanckiej książce połączył dwie pasje: jazdę motocyklem i historię najnowszą Polski.
„Co los mi przeznaczy” - to tytuł pięknej i wyjątkowej książki, do której powstania przyczyniło się kilkoro członków jednej rodziny, a można nawet powiedzieć, że kilka pokoleń.
Obchodzące czterdziestolecie Muzeum Miasta Zgierza wydało powieść Jehudy Elberga „Kalman Kaleka”. Autor urodził się w Zgierzu w 1912 r. jako syn i wnuk rabina, był spokrewniony z rodziną Singerów (w tym z Isaakiem B. Singerem, laureatem literackiego Nobla w 1978 r.).
„Większe” Tomasza Dalasińskiego to najnowsza książka wydawnictwa Kwadratura, której premiera odbyła się 8 listopada w Łódzkim Domu Kultury. Spotkanie poprowadził Piotr Grobliński.
Usłyszałam to pytanie i zdziwiłam się, że nie było skierowane do mnie. Przez moment zapomniałam, że takie pytania zadaje się trampkom, balerinom, szkolnym tenisówkom, a ja jestem już w wieku czółenek i espadryli, więc od kilku lat nikt mi go nie zadał.
Dzięki uprzejmości łódzkiego wydawnictwa Officyna publikujemy obszerny fragment "W stronę Swanna", pierwszego tomu "W poszukiwaniu utraconego czasu" Marcela Prousta. To jego pierwszy od 1937 roku i wersji Tadeusza Boya-Żeleńskiego przekład, autorstwa Krystyny Rodowskiej. "W stronę Swanna" jest owocem dojrzewania Prousta do formy artystycznej. W efekcie wykształcił własną formę i język, których nowatorstwo nie od razu spotkało się z aprobatą wydawców i krytyków. Książka jest już w sprzedaży.