Literatura | Kalejdoskop kulturalny regionu łódzkiego
Pokaż mi spis kontaktów w swoim smartfonie, a dowiem się, kim jesteś. Nazwiska powiedzą wszystko? „Wiersze dla kolegów” Rafała Gawina, najnowszy zbiór łódzkiego poety, to w sporej części taka właśnie książka telefoniczna.
W wakacyjnym numerze kulturalnego pisma powinienem polecić lekkie a dobre komiksowe lektury na urlop lub zdradzić, co szykują wydawcy na drugą połowę roku. Ale nie pójdę tą drogą i z przyjemnością cofnę się do zakończonego roku szkolnego.
Skłamany konserwatysta i obwoźny twórca nowego człowieka, Flaubert, Witkacy i Mrożek, Edek i społeczeństwo nowoczesnego pozoru spotykają się w nowej książce Tomasza Bocheńskiego, cenionego krytyka i badacza literatury, witkacologa, kierownika Katedry Literatury Polskiej XX i XXI wieku UŁ.  "Tango bez Edka" będzie zbiorem esejów o literaturze i ma być dostępna w przyszłym tygodniu. Ukaże się w Wydawnictwie Kusiński. Premierowo prezentujemy wstęp do niej.
Dzięki uprzejmości wydawnictwa Przypis, będącego marką wydawnictwa Officyna, prezentujemy fragment książki "Papierowi bandyci". Ukazała się ona w serii Archiwa popkultury i dotyczy literatury obiegu brukowego. Redaktorami tomu są kulturoznawcy Monika Rawska oraz Łukasz Biskupski, dawniej przez lata najmłodszy autor "Kalejdoskopu". 
Przypominamy recenzję tomu "Puste noce" Jerzego Jarniewicza, nagrodzonego Silesiusem dla książki roku 2018. Recenzję napisał Tomasz Cieślak, krytyk literacki, wykładowca, prorektor UŁ, a ukazała się ona w numerze lutowym "Kalejdoskopu". Udostępniamy też rozmowę z poetą o kontrkulturze.http://www.e-kalejdoskop.pl/literatura-a215/ruchy-kontrkulturowe-kielkuja-nieustannie-r6365
VIII Ogólnopolski Festiwal "Noc poezji i muzyki". Podobnie jak w roku poprzednim, będzie to impreza dwudniowa, która odbędzie się w dniach 22 i 23 czerwca.
Konkurs wydawniczy organizowany przez Wydział Kultury Urzędu Miasta Łodzi ma ma na celu finansowe wsparcie niskonakładowych, niekomercyjnych publikacji związanych z Łodzią. W aktualnej edycji dofinansowano wydanie 10 książek.
O „polskim akcencie” mówimy zazwyczaj w kontekście zawodów sportowych, w których nie bierzemy bezpośredniego udziału, choć duma narodowa – bo przecież nie dziecinny kompleks niższości – nie pozwala nam się do tego przyznać. Szukamy wtedy rezerwowego sędziego polskiego pochodzenia albo rodzimych przodków drugiego bramkarza.
A gdyby tak tomiki poetyckie stały się ogólnodostępne? – Bardzo ładna idea, ale nie sądzę, że zapanowałby boom na poezję. Jednak trzeba mieć świadomość, że przez brak dostępności poezja współczesna traci czytelnika – mówi ANNA MOCHALSKA, młoda poetka z Bydgoszczy (rocznik 1992), której tom „Same głosy” opublikowało Wydawnictwo Kwadratura ŁDK.
Premiera trójjęzycznego wydania zbioru wierszy Janusza Różewicza była głównym punktem dwudniowych obchodów setnej rocznicy urodzin poety. W holu Miejskiego Domu Kultury w Radomsku otwarto też wystawę rękopisów i unikatowych zdjęć, była projekcja filmu Nasz starszy brat, debata o patriotyzmie i czytanie wierszy zabitego przez Niemców poety.