Literatura | Kalejdoskop kulturalny regionu łódzkiego
PRACOWNIA DZIENNIKARSKA. Prezentujemy teksty uczestników warsztatów dziennikarsko-literackich. Pracownia działa przy Kalejdoskopie od marca 2020. Jej założeniem było uczestnictwo w wydarzeniach kulturalnych i pisanie tekstów na ich temat. Pandemia spowodowała stworzenie nowego programu zajęć, którego efektem jest  m.in. cykl "Sprawozdań z pandemii". Piszą: Wiktoria Siewierska, Kajetan Kuźmicki, Eryk Wałowski, Natalia Roguz i Maja Gołębiowska. 
MIASTO/ZMYSŁ. BEZDROŻA LITERATURY. Śląsk, ze Śląskiem i o Śląsku. W ostatnim czasie Śląsk jest na tapecie. Górny Śląsk. I nie chodzi wcale o politykę, dążenia autonomiczne, kwestie tożsamościowe czy pytania o przyszłość polskiego węgla i górników – chodzi o literaturę. Pisze Maciej Robert. 
Wywiad z Kacprem Bartczakiem, poetą, tłumaczem, amerykanistą z UŁ - o wierszach Petera Gizziego, o poezji amerykańskiej i tegorocznym Noblu. Rozmawia Piotr Grobliński.
Premiera książki "Łże-reportaże i prawdziwe fikcje" odbędzie się w czwartkowe popołudnie 24 września w Księgarni Do Dzieła (ul. Próchnika 3). Stanowi ona ciekawe studium na temat współczesnego, szeroko rozumianego reportażu. Ukazała się nakładem Wydawnictwa Uniwersytetu Łódzkiego. Początek o godz. 18
KSIĄŻKA/RECENZJA. Staranne wydanie, gruba oprawa, abstrakcyjny kolaż w pastelowych barwach na okładce – tym, co przyciąga uwagę w pierwszej kolejności, jest wizualna strona książki. Tłoczone złote litery składające się na tytuł „Tyle piękna” nie naprowadzają na temat publikacji, ale intrygują. Pisze Joanna Glinkowska. 
KSIĄŻKA/RECENZJA. Jak traktujemy zwierzęta? Jakie ograniczenia nakłada kultura na nasze relacje z nimi? Dwanaścioro autorów tekstów z tomu „Różnice kulturowe w traktowaniu zwierząt” zastanawia się nad tym z perspektywy różnych dyscyplin naukowych. Nad tym, czy powinniśmy dbać o ich dobrostan, nikt z nich się nie zastanawia, wszyscy biorą to za pewnik. Pisze Aleksandra Talaga-Nowacka.
Gry mobilne na smartfony stają się coraz popularniejsze. Można z nich korzystać na wiele sposobów: przemieszczając się po całym mieście, w wybranym parku albo… pokonując drogę wirtualnie, bez ruszania się z kanapy. A zarazem pogłębiać wiedzę o literaturze.
FELIETON. Pisząc artykuł lub pracę naukową, trzeba wybierać. Grażyna Ewa Karpińska i Aleksandra Krupa-Ławrynowicz z Uniwersytetu Łódzkiego, autorki „Etnograficznego przewodnika po łódzkim osiedlu” – Grembachu – miały prawo skomponować historię, jak chciały. Swoje do powiedzenia może mieć też jednak czytelnik (na przykład ja, łapiący się podczas lektury za głowę). Pisze Maciej Cholewiński.
WARSZTATOWNIA. – Zostawiam sobie prawo do opowiedzenia historii tak, jak czuję. Skracam do momentu, aż bardziej się nie da. Ale bohaterowie wciąż gadają po swojemu – mówi Mikołaj Grynberg o najnowszej książce i o przejściu od dokumentu do prozy. Z autorem książki "Poufne" rozmawia Eliza Gaust.
Znani głównie z fabrykanckiej działalności, często owiani złą sławą, jako wyzyskujący robotników, głodni sukcesu i fortuny przemysłowcy. Książka „Geyerowie – pionierzy Łodzi przemysłowej” ukazuje wielopokoleniową rodzinę fabrykantów w innym świetle, dając kompleksowy obraz burzliwych dziejów Ludwika Geyera i jego potomków.