Literatura | Kalejdoskop kulturalny regionu łódzkiego
Wojewódzka Biblioteka Publiczna im. Marszałka Józefa Piłsudskiego w Łodzi poleca surfowanie po wirtualnej „Literackiej Mapie Województwa Łódzkiego”: Znajdziemy na niej oznaczenia lokalizacji, z którymi byli związani pisarze, i "miejsc akcji" pojawiających się w tekstach literackich. 
W maju 2021 roku odbędzie się 29. edycja Nagrody Złoty Ekslibris Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej im. Marszałka Józefa Piłsudskiego w Łodzi. Nagroda przyznawana jest w czterech kategoriach: Najlepsza książka o Łodzi, Najlepsza książka o Ziemi Łódzkiej, Najlepsze wydawnictwo albumowe o Łodzi, Najlepsze wydawnictwo albumowe o Ziemi Łódzkiej.
LITERATURA. Ten wielki łodzianin, znany w całej Europie eseista, tłumacz i dziennikarz, zmarł 26 lutego 2016 roku. Był polskim Niemcem i jednocześnie wspaniałym niemieckim Polakiem. Mija piąta rocznica jego śmierci i setna urodzin. Pisze Andrzej Sznajder. 
FELIETON. Z perspektywy tłumacza „Ulisses” to jeden wielki problem translatorski, złożony z tysięcy drobniejszych, które odznaczają się na ogół taką właściwością, że nie można ich definitywnie rozstrzygnąć. Pisze Maciej Świerkocki.
Wojewódzka Biblioteka Publiczna im. Marszałka Józefa Piłsudskiego w Łodzi zaprasza do zdobywania wiedzy przez zabawę – do grania w literackie gry na smartfony przygotowane w aplikacji Action Track. Gry są bezpłatne i dostępne 24 godziny na dobę.
Marzysz o pracy dziennikarza? Zapraszamy do Pracowni dziennikarskiej, w której nauczysz się pisać artykuły, recenzje, przeprowadzać i redagować wywiady. Czekamy na Ciebie. Warsztaty prowadzone są przy redakcji Kalejdoskopu. 
Dom Literatury zaprasza na spotkanie online z poetką Anną Mochalską i poetą Tomaszem Fijałkowskim. Spotkanie będzie transmitowane na profilu Domu Literatury w Łodzi. Poprowadzi je nieoceniony Rafał Gawin. 
Dom Literatury zaprasza na spotkanie z Justyną Sobolewską, krytyczką i recenzentką, która tym razem wystąpi w roli autorki. Spotkanie będzie dotyczyło książki o Kornelu Filipowiczu „Miron, Ilia, Kornel. Opowieść biograficzna o Kornelu Filipowiczu“ (Wydawnictwo Iskry). 
RECENZJA. Łukasz Barys, młody poeta z Pabianic, w swojej krótkiej biografii twórczej (rocznik 1997) zdobył już kilka znaczących nagród literackich, m.in. w prestiżowym konkursie im. Reinera Marii Rilkego, zaś pół roku temu wyróżnienie w II ogólnopolskim konkursie na książkę literacką „Nowy dokument tekstowy”, którego efektem jest publikacja debiutanckiego tomu wierszy „Wysokie słońce”.  Na zbiór składają się liryki świadczące o dużej świadomości warsztatowej Barysa – i jego poetyckiej odwadze. Pisze Tomasz Cieślak. 
FELIETON. Zdaje się, że ostatnio strasznie marudziłem nad jedną książką wydaną przez Uniwersytet Łódzki. W ramach szczerego zadośćuczynienia chciałbym wyśpiewać hymn na cześć wydanego przezeń zbioru „Budzi się Łódź… Obrazy miasta w literaturze do 1939 roku”, pracy pod redakcją K. Badowskiej, T. Cieślaka, K. Pietrych, P. Pietrycha i K. Radziszewskiej. Pisze Maciej Cholewiński.