Literatura | Kalejdoskop kulturalny regionu łódzkiego
Przygotowywana od kilku miesięcy gra „Kosmiczny dyLEMat” jest już dostępna. Gra została przygotowana przez uczestniczki warsztatów z tworzenia scenariuszy do gier i obsługi aplikacji Action Track w ramach projektu „Zagraj w Lema”. Fabuła gry opisuje przygody pilota Pirxa, jego problemy z wyruszeniem w podróż, którą zaplanował.
21 lat temu Kacper Bartczak wydał debiutancką książkę. Przez ten czas łódzki autor, krytyk i tłumacz stał się znaną i ważną postacią w środowisku poetyckim. Publikuje, tłumaczy, juroruje, jest nominowany i habilitowany, nadaje ton. Ma wpływ na przepływ, daje wkłady w wykłady, pracuje i wydaje w biurze (literackim), bywa w Rorty Clubie.
Wydawnictwo Księży Młyn przygotowało publikację dotyczącą organizowanej w Łodzi w latach 1997-2002 Parady Wolności. Autorem jest Bartłomiej Kluska. Dzięki uprzejmości wydawcy prezentujemy jeden z rozdziałów książki (w załączniku pod tekstem).
Wydawnictwo Fabryka Słów kontynuuje cykl łódzkiego pisarza fantasy Feliksa W. Kresa "Księga Całości". W pierwszych dniach września 2021 r. ukazał się czwarty tom sagi: "Grombelardzka Legenda - Wstęgi Aleru". Książkę, podobnie jak poprzednie tomy, wzbogacają go ilustracje Przemysława Truścińskiego.
WYWIAD. – Mam poczucie, że nie jesteśmy w stanie skomunikować się ze sobą. Mnie to przeszkadza, mnie to dotyka. To największa bolączka, z którą się mierzę, i która najbardziej przeszkadza mi w świecie. Być może dlatego tak mielę ten temat, obrabiam go – mówi Anna Ciarkowska, autorka powieści „Dewocje”.
Wojewódzka Biblioteka Publiczna im. Marszałka Józefa Piłsudskiego w Łodzi realizuje projekt „Zagraj w Lema”. Tematem zaplanowanych wydarzeń będzie życie i twórczość Stanisława Lema. Rok 2021 to 100-lecie jego urodzin. Z gry będą mogli korzystać bibliotekarze oraz użytkownicy bibliotek z województwa łódzkiego.
Inspirujące książki dla młodych i nastoletnich czytelników zostały zgromadzone w Dziale Dziecięcym Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej im. Marszałka J. Piłsudskiego w Łodzi. Różnorodny zbiór literatury jest stale aktualizowany i dostosowany do potrzeb i zainteresowań  młodych czytelników.
Leon Weintraub przeżył Litzmannstadt Getto i Auschwitz. Doskonale pamięta każdy szczegół rozstania z matką. Powiedzieli sobie, że wkrótce się spotkają, następnego dnia już nie żyła – wraz z siostrą zostały zagazowane.
Feliks W. Kres to pseudonim łódzkiego pisarza, który zamilkł na lata. Właśnie ukazało się wznowienie trzeciego tomu jego najsłynniejszego cyklu - „Księgi całości”. Autor zapowiada również nowe tytuły.
Witold Jabłoński – łodzianin, pisarz oraz tłumacz. Zdarzyło mu się w życiu być dyrektorem oraz dziennikarzem. Za młodu był sekretarzem Jerzego Andrzejewskiego. Pisze horrory, czasem kryminały, powieści obyczajowe, a przede wszystkim fantasy – historyczne i słowiańskie. Zajmuje się również przekładami rosyjskiej literatury science fiction.