Literatura | Kalejdoskop kulturalny regionu łódzkiego
Na Facebooku Domu Literatury odbędzie się spotkanie z autorami komiksu "Będzie dobrze" (Timof i cisi wspólnicy, 2020) - Pawłem Rzodkiewiczem i Tomkiem Woroniakiem. Spotkanie poprowadzi Marcin Bałczewski. 
od 3 LUTEGO 2021

Książka Anny Stryjewskiej

Książka Anny Stryjewskiej "Zośka. Przepustka do szczęścia" (Wydawnictwo Szara Godzina) ukaże się 3 II 2021 roku. Autorka mieszka w Łodzi, a akcja jej powieści rozgrywa się w tym mieście. Książka jest oparta na rzeczywistych wydarzeniach z przełomu lat 60. i 70. XX wieku w Łodzi.
Wojewódzka Biblioteka Publiczna im. Marszałka J. Piłsudskiego w Łodzi zaprasza do korzystania ze specjalnej oferty przygotowanej dla osób słabowidzących, starszych, chcących dać odpocząć oczom.
Biblioteka Miejska w Łodzi przygotowała dla swoich czytelników świąteczną niespodziankę. Od 16 XII 2020 uruchamia darmowy dostęp do e-booków. Wśród 60 tysięcy tytułów dostępnych za pośrednictwem Legimi znajdziemy zarówno nowości wydawnicze, jak i starsze wydania cieszące się niesłabnąca popularnością.
Laureatem tegorocznej Nagrody Literackiej im. Juliana Tuwima został Wojciech Nowicki. Nagrodę przyznano 13 grudnia 2020 r. podczas tegorocznej edycji (online) Festiwalu Puls Literatury, organizowanego przez Dom Literatury w Łodzi i Stowarzyszenie Pisarzy Polskich Oddział w Łodzi. Prezentujemy wygłoszoną laudację. 
Za Najlepszą Książkę o Łodzi jury Nagrody „Złoty Ekslibris Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej im. Marszałka Józefa Piłsudskiego w Łodzi” uznało publikację Marcina Jakuba Szymańskiego pt. „Łódź na wodach dziejów - biografia miasta”.
od 12 GRUDNIA 2020

Dramaty z Bośni i Hercegowiny

Z inicjatywy Instytutu Teatralnego im. Mieczysława Hertza w Łodzi przy wsparciu współwydawców: Mazowieckiego Instytutu Kultury w Warszawie i Międzynarodowego Festiwalu Teatralnego MESS – Scena MESS w Sarajewie (Internacionalni teatarski festiwal MESS – Scena MESS) zostanie wydana publikacja pt. "Obudź mnie, gdy to się skończy. Wybór nowych dramatów z Bośni i Hercegowiny". Spotkanie na temat książki - 12 XII online.
Andrij Lubka jest ukraińskim poetą, prozaikiem i tłumaczem. Będzie gościć na  XIV Festiwalu Puls Literatury w Łodzi. Spotkanie autorskie z poetą poprowadzi Maciej Robert. 
Jacek Koprowicz, pisarz, scenarzysta i reżyser, profesor Szkoły Filmowej w Łodzi, napisał powieść o tragicznych wydarzeniach na jeziorze Gardno, gdzie w 1948 roku utopiła się grupa łódzkich harcerek. O swojej powieści pt. "Otchłań" autor opowie podczas wirtualnego spotkania. Transmisja na facebookowym kanale SNG Kultura rozpocznie się w sobotę 5 grudnia o 17.00.
Wręczenie Łódzkiej Nagrody Literackiej im. Juliana Tuwima już 13 grudnia. Gala jest finałowym wydarzeniem Festiwalu Puls Literatury, który odbywa się w Łodzi w dniach 5-13 grudnia 2020. Nagrodę przyznaje Dom Literatury i Stowarzyszenie Pisarzy Polskich Oddział w Łodzi, jej fundatorem jest Urząd Miasta Łodzi. Laureat lub laureatka otrzymuje 50 tys. złotych i statuetkę zaprojektowaną przez Zofię Lisiewicz.