Literatura | Kalejdoskop kulturalny regionu łódzkiego
Wojewódzka Biblioteka Publiczna im. Marszałka Józefa Piłsudskiego w Łodzi wręczyła Nagrody Laureatom 28. Edycji Nagrody Złoty Ekslibris i 11. Edycji Nagrody Superekslibris oraz 29. edycji Nagrody Złoty Ekslibris i 12. edycji Nagrody Superekslibris. Biblioteka zaprasza również na wystawę, na której prezentowane są książki laureatów oraz autorów nominowanych do nagród. Ekspozycja przygotowana przez Dział Zbiorów Regionalnych czynna będzie do 10 VI.
Wydana w działającym przy Łódzkim Domu Kultury wydawnictwie Kwadratura książka poetycka Ewy Jarockiej "Cienie piszczących psów" została nominowana do Nagrody Literackiej Gdynia. Oczywiście w kategorii poezja. O tym, czy zdobędzie nagrodę, przekonamy się pod koniec sierpnia.
Pseudonim Feliks W. Kres jest z pewnością znany miłośnikom literatury fantasy. Kryje się pod nim Witold Chmielecki – łodzianin i prekursor tego gatunku w Polsce, barwna postać. Po licznych sukcesach zaprzestał pisania na blisko dziesięć lat. Właśnie powraca ze swoim najsłynniejszym cyklem „Księga Całości” oraz z nowymi tytułami.
RECENZJA.Choć nie jest pozbawiona usterek, trzeba ja nazwać znakomitą - o książce "Wielki przemysł, wielka cisza. Łódzkie zakłady przemysłowe 1945-2000" pisze Piotr Grobliński w "Kalejdoskopie" 04/21. Publikacja Stowarzyszenia "Topografie" właśnie została uznana za najlepszą książkę o Łodzi i otrzymała Nagrodę Złoty Ekslibris.
Publikacja „Wielki przemysł, wielka cisza: łódzkie zakłady przemysłowe 1945-2000” autorstwa Agaty Zysiak, Joanny Kocemby-Żebrowskiej, Marty Madejskiej, Eweliny Kurkowskiej, Marcina Szymańskiego, Wiesławy Różyckiej-Stasiak, Michała Grudy otrzymała nagrodę Złoty Ekslibris w kategorii Najlepsza Książka o Łodzi. To 29. edycja konkursu organizowanego przez Wojewódzką Bibliotekę Publiczną im. Marszałka Józefa Piłsudskiego w Łodzi.
– Czy jest jakiś powód, dla którego współcześnie nie mielibyśmy się kierować ponadczasowymi mądrościami? – pyta prof. JERZY ZAJADŁO, którego książka „Minima Iuridica. Refleksje o pewnych (nie)oczywistościach prawniczych” została wybrana najlepszą książką humanistyczną roku 2020 w Polsce w Konkursie im. Prof. Tadeusza Kotarbińskiego, organizowanym przez Uniwersytet Łódzki. Autor jest kierownikiem Katedry Teorii i Filozofii Państwa i Prawa Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Gdańskiego.
Na platformie wspieram.to pojawił się proekologiczny komiks science-fiction "Aquaworld". Pomysł na niego narodził się w odpowiedzi na pytanie: Co zostawimy naszym dzieciom? Co, jeśli odpowiedzią będzie ucieczka lub pozostawienie ich samych sobie? Autorem scenariusza jest Marcin Bałczewski, rysunki tworzy Agnieszka Sowała-Kozłowska.
Najnowszy tom poetycki Krzysztofa Grzelaka „Poborca mocy” ocenia Tomasz Cieślak.
Największe fabryki Łodzi i historie ich pracowników od PRL do transformacji - 3 III o godz. 18 odbędzie się premiera online książki "Wielki przemysł, wielka cisza. Łódzkie zakłady przemysłowe 1945-2000".
W Dziale Zbiorów Specjalnych Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej im. Marszałka J. Piłsudskiego w Łodzi można oglądać najmniejszy i największy starodruk z jej kolekcji.