Muzyka | Kalejdoskop kulturalny regionu łódzkiego
RECENZJA. Starożytni bohaterowie, barokowa muzyka oraz w pełni współczesna tematyka – tak najkrócej można podsumować premierę opery „Platée” Jeana Philippe’a Rameau, przygotowaną przez Akademię Muzyczną w Łodzi. Pisze Magdalena Sasin.
Akademia Muzyczna im. Grażyny i Kiejstuta Bacewiczów w Łodzi we współpracy z Trondheim Symfoniorkester & Opera oficjalnie rozpoczęła działania w ramach projektu „Nowe głosy, ponownie odkryte opery. Powołanie Polsko-Norweskiej Akademii Operowej”. W poniedziałek 8 XI 2021 w pałacu Akademii Muzycznej przy ul. Gdańskiej odbyła się konferencja prasowa inaugurująca projekt.
Soundedit to festiwal producentów muzycznych – mistrzów w swojej dziedzinie. Można było się więc spodziewać, że jakość koncertów również będzie mistrzowska, jeśli chodzi o wykonanie i brzmienie. Tak się jednak nie stało i dopiero występ Midge’a Ure’a na finał drugiego dnia festiwalu okazał się produkcją profesjonalną pod każdym względem.
Zakończył się 13. Międzynarodowy Festiwal Producentów Muzycznych Soundedit. Podczas sobotniej gali nagrody Człowiek ze Złotym Uchem odebrali Midge Ure, frontman zespołu Ultravox, Tomasz Lipiński oraz członkowie duetu Skalpel – Marcin Cichy i Igor Pudło.
28 MAJA 2022

Nick Mason w Łodzi

Nick Mason's Saucerful of Secrets to grupa perkusisty Pink Floyd. Zespół wystąpi na jedynym koncercie w Polsce 28 V 2022 roku w łódzkim Klubie Wytwórnia. Koncert odbędzie się w ramach trasy "The Echoes Tour". 

8 KWIETNIA 2022 - 10 KWIETNIA 2022

Marillion w Łodzi

Zespół Marillion po sukcesie artystycznym i frekwencyjnym dwóch poprzednich Marillion Weekends, które odbyły się w naszym kraju w 2017 i 2019 roku, ponownie zdecydował się na zorganizowanie tego wyjątkowego święta fanów w Polsce. I znów wybór padł na Łódź. Marillion Weekend Poland odbędzie się zatem w Klubie Wytwórnia w dniach 8-10 IV 2022 roku.

Zespół Dead Can Dance wyrusza w nową trasę koncertową „Europa – 2022”. Brendan Perry i Lisa Gerrard wraz zespołem powrócą do Polski po trzech latach. Koncert odbędzie się w łódzkiej Atlas Arenie 5 V 2022 roku.
Stjepan Hauser i Luka Sulić - duet chorwackich wiolonczelistów powróci na jedyny koncert do Polski. Każdy ich występ pełen jest rockowych i popowych przebojów w zaskakujących interpretacjach. Popularny na całym świecie 2Cellos wystąpi w Atlas Arenie w Łodzi 13 V 2022 roku. 
Tegoroczna edycja aleksandrowskiego festiwalu Summer Dying Loud musiała przejść organizacyjną metamorfozę, by można ją było przeprowadzić. Zamiast trzech dni, impreza potrwa dzień, a wystąpią wyłącznie polskie zespoły.
Łódzki zespół Jezabel Jazz zagra 21 października podczas afterparty pierwszego dnia Międzynarodowego Festiwalu Producentów Muzycznych Soundedit. Będzie to pierwszy koncert formacji po 15 latach milczenia. W tym roku ukazała się antologia „Euforia” zawierająca nagrania z dwóch albumów Jezabel Jazz.