Muzyka | Kalejdoskop kulturalny regionu łódzkiego
Mimo młodego wieku mają na koncie sukcesy na polskich i międzynarodowych estradach. Bohaterkami przedostatniego koncertu w ramach wakacyjnego cyklu „Muzyczne Matinée”, organizowanego w pałacu Poznańskich, będą flecistka Zofia Dutkiewicz i klarnecistka Wiktoria Jancz.
Nakładem warszawskiej fundacji Muzyka Zakorzeniona oraz Łódzkiego Domu Kultury ukazała się płyta Kapeli Romana Wojciechowskiego. Album prezentuje stylowe wykonania tradycyjnych melodii opoczyńskich nagrane w studiu i w naturalnym kontekście tanecznej zabawy.
RECENZJA. W nietypowym terminie – na początku lipca, w rzadko otwieranym dla widowni pomieszczeniu – malarni Teatru Wielkiego w Łodzi, odbyła się premiera przedstawienia prezentującego mało znane oblicze tańca: choreoterapię. Pisze Magdalena Sasin.
8 LIPCA 2023 - 26 SIERPNIA 2023

Letnisko Księży Młyn

Cykl koncertów plenerowych. Usłyszymy jazz mieszający się z hip-hopem, pop, muzykę alternatywną oraz elektronikę. Letnisko zainauguruje 8 lipca występ Julii Wieniawy. Podczas kolejnych koncertów do 26 sierpnia pojawią się m.in. Brodka, Mery Spolsky, Daria ze Śląska, duet LXS (Steez i Lena Osińska), Kinny Zimmer oraz Karaś/Rogucki.
RECENZJA. Zgadzam się z tymi, którzy twierdzą, że propozycja Lisy Gerrard i Julesa Maxwella z płyty „Burn” dalece nie dorównuje muzyce Dead Can Dance z najlepszego okresu w latach 80. i 90. XX wieku. Jednak warto było znaleźć się w Teatrze Wielkim w Łodzi, by na żywo posłuchać śpiewającego anioła, doświadczyć bliskości i siły tego niesamowitego głosu. Pisze Bogdan Sobieszek.
23 VI Rawski BIG BAND zagra o godz. 20.00 na Placu Wolności w Rawie Mazoweckiej koncert pod tytułem „Na wolności”. W programie znane przeboje i….pokaz mody. Wstęp wolny.
RECENZJA. Nie tylko sztuka, ale także refleksja nad ułomnościami ludzkiej natury połączyły muzyków z Łodzi i norweskiego Trondheim. Przygotowali wspólnie premierę opery „David & Bathsheba” współczesnego kompozytora norweskiego Ståle Kleiberga. Spektakl w ramach międzynarodowego projektu „Nowe głosy, ponownie odkryte opery” został pokazany w marcu w Trondheim, 21 maja na scenie łódzkiej uczelni odbyła się jego polska prapremiera. Pisze Magdalena Sasin.
27 MAJA 2023 - 3 GRUDNIA 2023

Polish Camerata Swojemu Miastu

Festiwal Polish Camerata Swojemu Miastu prezentujący utwory łódzkich kompozytorów oraz arcydzieła muzyki poważnej, takie jak np. IX Symfonia Ludwiga von Beethovena, rozpocznie się 27 V i potrwa do 3 XII. Wstęp na koncerty, które będą się odbywały w trzech miejscach, jest wolny.
Trwa druga edycja Międzynarodowego Festiwalu Muzycznego MELOS. Wydarzenie odbywa się w obiektach, perłach regionu łódzkiego: Muzeum Walewskich w Tubądzinie i Pijalni Wód Termalnych w Poddębicach. Te miejsca względu na swój wyjątkowy potencjał, z powodzeniem mogą zmieniać się w sale koncertowe.
Organizatorami festiwalu jest Muzeum Okręgowe w Sieradzu i Poddębicki Dom Kultury i Sportu.
RECENZJA. Kiedy słucham tej płyty, oczyma wyobraźni widzę ludzi tańczących na parkiecie, a raczej niezobowiązująco podrygujących w rytm syntezatorowych dźwięków w klimacie sytnhpopowej potańcówki lat 80. i 90. XX wieku. Pisze Bogdan Sobieszek.