Muzyka | Kalejdoskop kulturalny regionu łódzkiego
Barry Adamson, Nick Mason, Piotr Madziar oraz Leszek Kamiński otrzymają nagrodę „Człowieka ze Złotym Uchem”. Gala wręczenia statuetek odbędzie się w Klubie Wytwórnia w sobotę 5 listopada – ostatniego dnia Festiwalu Soundedit. Nagrodą zostają uhonorowani najlepsi producenci muzyczni na świecie oraz osoby, dla których muzyka to nie tylko zawód, ale przede wszystkim pasja.
PODSUMOWANIE. Diagnozę kondycji człowieka najtrafniej potrafią sformułować nie politycy, psycholodzy czy nawet naukowcy, ale artyści. Przyglądając się spektaklom tegorocznych Łódzkich Spotkań Baletowych w Teatrze Wielkim w Łodzi, nie da się zbagatelizować lęku i poczucia zagrożenia: czy naprawdę jest aż tak źle? Pisze Magdalena Sasin.
14. edycja Międzynarodowego Festiwalu Producentów Muzycznych Soundedit rozpocznie się w łódzkim Klubie Wytwórnia już 3 listopada i potrwa trzy dni! Koncerty polskich i zagranicznych gwiazd, rozbudowany program warsztatów, wyjątkowe spotkania oraz nagroda „Człowieka ze Złotym Uchem”, to najmocniejsze punkty programu łódzkiej imprezy.
WYWIAD. - Ja bym to nazwał raczej alternatywnym popem. Także dlatego, że popularności sensu stricto ta płyta mi nie przyniosła. Gdy robiliśmy w studiu utwór „Toto”, Paweł Cieślak puścił instrumental i powiedział: „Jakiś niezły popik tutaj leci”. Jeżeli ktoś potrzebuje ramek, to w porzo. Nie kluczę na siłę i nie zwodzę, bo to mnie bawi – po prostu cały czas interesuje mnie coś nowego. Jestem przeciwny ironicznemu dystansowaniu się do wszystkiego – mówi PATRYK PIETRZAK, łódzki muzyk i aktor (rocznik 1991).
od 30 WRZEŚNIA 2022 / 30 WRZEŚNIA 2022

Koncert symfoniczny i wystawa

Filharmoniczny piątek to kolejna sposobność do obcowania ze sztuką wiolinistyczną najwyższej próby. Dzieła epoki romantyzmu wykona Maciej Łabecki, na co dzień koncertmistrz Orkiestry Symfonicznej FŁ oraz wykładowca klasy skrzypiec łódzkiej Akademii Muzycznej.
25 PAŹDZIERNIKA 2022

Polish Camerata gra Beethovena

Rozpoczęła się jesienna tura VII festiwalu "Polish Camerata swojemu miastu - Ludwig van Beethoven, spóźniony jubileusz". 
Po poprzednich sukcesach "Fortepiany Wolności" wracają pod retkińską tężnię solankową przy ul. Hufcowej 20. 7 VIII o godz. 19 wystąpi Marcel Baliński - pianista, kompozytor i animator kultury. Udział w wydarzeniu jest bezpłatny.
Jan Szymański, instrumentalista z Albinowa zdobył główną nagrodę na 56. Ogólnopolskim Festiwalu Kapel i Śpiewaków Ludowych w Kazimierzu Dolnym nad Wisłą (24-26 czerwca 2022 r.)
FELIETON. W 2014 roku byłem w łódzkiej Atlas Arenie na koncercie Black Sabbath i Aerosmith, a dwa lata później na The Cure. I podobało mi się. Mogłem wykrzyczeć refreny ulubionych kawałków z przeszłości i udawać, że znów mamy lata osiemdziesiąte, a ja jestem ponad 30 lat młodszy. Miałem dobre miejsca, z boku hali, z otwartym widokiem na scenę, gdzie malutkie sylwetki muzyków nie budziły wątpliwości. Pisze Dariusz Bilski.
Podczas tegorocznej edycji Studenckiej Wiosny Teatralnej w Lublinie (18–21 maja) spektakl dyplomowy studentów Katedry Musicalu Akademii Muzycznej w Łodzi zdobył dwie nagrody.