Muzyka | Kalejdoskop kulturalny regionu łódzkiego
Swoje 55 urodziny obchodzi jeden z najlepszych w województwie łódzkim Zespół Folklorystyczny „Smardzewianie”. W tej okazji w sobotę 27 lipca 2019 roku odbył się w Smardzewicach piękny koncert plenerowy.
To jedyny taki konkurs na świecie i odbywa się właśnie w Łodzi. Instant Composition Contest (ICC) – Konkurs Kompozycji Natychmiastowej – jest częścią festiwalu Transatlantyk, który zakończył się 19 lipca 2019 r.
Zamilska (a po niej łódzki dj No. 107) wystąpi 25 października na afterparty podczas 11. edycji Międzynarodowego Festiwalu Producentów Muzycznych Soundedit. Najnowszy album Zamilskiej „Uncovered” pojawił się na rynku w maju. Droga do jego powstania była długa i jak mówi autorka: „wymagała zdobycia się na odwagę zaczynania od początku“.
Wolbórz godnie wpisuje się w obchody światowego Roku Stanisława Moniuszki ogłoszonego przez UNESCO na wniosek Polski, Litwy oraz Białorusi. Piękne pieśni i arie operowe wykonane w zabytkowym wnętrzu tutejszego kościoła pod wezwaniem św. Mikołaja Biskupa wywarły duże wrażenie na publiczności.
W Klubie „Bogart” w ciągu minionych 15 lat występowało wiele gwiazd, których mogłyby zazdrościć bogate kluby, czy placówki kultury działające w dużych miastach. Znany muzyk Lech Janerka kiedyś na antenie radiowej nazwał ten klub pięknym i niesamowitym…
RECENZJA. Ale będą się czepiać. Powraca temat „starej dobrej Comy”, która skończyła się na „Hipertrofii”. Jaki to ma sens? Nigdy nie będzie starej Comy, ponieważ jest nowa – na miarę naszych czasów i możliwości.O płycie "Sen o siedmiu szklankach" pisze Rafał Gawin.
TEMAT NUMERU. Słucham muzyki barokowej od wielu lat, ale dopiero w maju tego roku pierwszy raz byłem na barokowej dyskotece. Wieczory  z taneczną muzyką dawną w klubie DOM to pomysł Grzegorza Fajngolda, klawiszowca znanego z punkowego zespołu  19 Wiosen, także producenta i DJ-a. Pisze Piotr Grobliński.
TEMAT NUMERU. Wielkim sukcesem okazał się już debiut latem 2017 r. na festiwalu Filharmonii Łódzkiej „Kolory Polski”, w archikolegiacie w Tumie. „Barokowa Łódź” to najnowszy projekt orkiestry barokowej Altberg Ensemble. Ponad rok po odebraniu nagrody „Kalejdoskopu” Armatka Kultury instrumentaliści udowadniają, że taki zespół był w Łodzi bardzo potrzebny. Pisze Magdalena Sasin.
Rozmowa z wokalistką Justyną Jędrusik, inicjatorką zaproszenia do Polski mistrza gospel Macka Brandona.
Łódzki Teatr Muzyczny wzbogacił swój repertuar o kolejny kasowy musical. Po zeszłorocznym sukcesie „Les Misérables” dyrekcja sięgnęła po inny tytuł tych samych twórców, czyli Claude’a-Michela Schönberga i Alaina Boublila: „Miss Saigon” – opowieść o miłości na tle wojny w Wietnamie.