Muzyka | Kalejdoskop kulturalny regionu łódzkiego
FESTIWAL. Wojciech Waglewski zaprosił przyjaciół do ponownej realizacji płyty  „Marek Grechuta & Anawa”. T. Koncertowa premiera będzie miała miejsce na Festiwalu Soundedit w Łodzi (22-25 października).
"Słuchanie Starego Polesia" to cykl pięciodniowych rezydencji artystycznych z udziałem uznanych polskich artystek i artystów dźwiękowych spoza Łodzi. Ideą jest międzyśrodowiskowa wymiana doświadczeń, energii i wizji, a przede wszystkim stworzenie trzech słuchowisk inspirowanych dziedzictwem kulturowym, klimatem i specyfiką Starego Polesia. Organizatorem projektu jest Stowarzyszenie Radio Kapitał, a kuratorami - Justyna Banaszczyk i Darek Pietraszewski.
Podczas koncertów Festiwalu Opoczno Folk Attack publiczność doświadcza, jaką siłę mają oberki, polki, mazury i walczyki z repertuaru miejscowych kapel. Okazuje się, że to, co znane i osłuchane, co przed laty stanowiło żelazny zestaw grany na weselach i zabawach, dziś inspiruje popularne zespoły folkowe, które zjeżdżają do Opoczna z całej Polski. Ma wartość dla młodych ludzi (nierzadko z miasta), którzy fascynują się muzyką tradycyjną. Staje się dla nich środkiem artystycznej ekspresji.
od 13 WRZEŚNIA 2020 / 13 WRZEŚNIA 2020

Wirtualna Wytwórnia Jazzu

Klub Wytwórnia ruszył z kolejnymi koncertami jazzowymi. W ramach projektu "Kultura w sieci" łącznie pojawi się sześć polskich zespołów. Wszystkie wydarzenia będą transmitowane online na profilu Wytwórni na Facebooku.
Łódzki zespół Konkubent został zwycięzcą VII edycji festiwalu Rockowanie organizowanego przez Łódzki Dom Kultury. Drugie miejsce przypadło formacji Hethet z Łodzi, a trzecie – zespołowi The Mind Seekers z pomorskich Sierakowic. Pisze Bogdan Sobieszek.
od 2 SIERPNIA 2020 / 7 SIERPNIA 2020

Międzynarodowe kursy pianistyczne

BISMA Bacewicz International Summer Music Academy to międzynarodowe pianistyczne kursy mistrzowskie, które rozpoczną się 2 VIII w łódzkiej Akademii Muzycznej. Weźmie w nich udział 25 pianistów z całego świata. Kursy poprowadzą wybitni pedagodzy Michel Béroff i Claudio Martinez Mehner oraz artyści młodego pokolenia Piotr Sałajczyk i Ilya Maximov.
TEMAT NUMERU. Czym jest beat? Kto kogo dissuje i dlaczego? Jak osiągnąć flow? Czym różni się instrumental od mixtape’a? Kiedy zaczęła się złota era rapu i od czego? Jak wyglądają block party, które przyczyniły się do popularyzacji rapu w jego początkach? W czym musi być dobry szanujący się raper? I czy trap zastąpi rap? Czyli wszystko, co chciałbyś wiedzieć o kulturze hiphopowej, ale nie masz kogo o to zapytać. My odpowiadamy!
TEMAT NUMERU. Jak pisać słowa pod beat? I skąd wziąć dobry beat? – Zależy, czym chcesz się zajmować: freestyle’owymi przechwałkami, czy swoistą poezją ulicy. Wspólne dla tych rodzajów twórczości jest pisanie emocjami i na emocjach nawijanie tego, co się napisało. Trzeba rozpisać oddech, choć jeśli piszesz pod beat, często słyszysz, jak tekst powinien być podawany – mówią Ashton Orson i Szerszeń, tworzący duet Dzieci Piątku. Pisze Łukasz Kaczyński.
TEMAT NUMERU. „Dwa gramofony i kolekcja starych płyt ojca z funkiem to była odpowiedź czarnej biedoty na punk, nową muzykę białych” – tak pewien dziennikarz amerykański określił okoliczności narodzin hip-hopu w południowym Bronksie w drugiej połowie lat 70. XX wieku. Od tej pory muzyka ulicy Afroamerykanów opanowała świat, mnożąc się w dziesiątkach podgatunków i trafiając do mainstreamu. Pisze Bogdan Sobieszek, rozmawiając m.in. z Markiem Dulewiczem z Embryo Nagrania, muzykiem i producentem, mającym w dorobku m.in. trzy Złote Płyty.
„Życie jest” to recital formacji Trzeci Oddech Kaczuchy.  Z legendą piosenki kabaretowej można się spotkać w Ogrodzie Biblioteki w Aleksandrowie Łódzkim już w niedzielę 5 lipca. Recital zainauguruje Muzyczne Lato w Ogrodzie. 
  • Uwaga! Z powodu zagrożenia koronawirusem wydarzenia mogą być odwoływane. Proszę potwierdzać informacje u organizatorów.