Muzyka | Kalejdoskop kulturalny regionu łódzkiego
The Wolfgang Press, New Model Army, Juno Reactor to bohaterowie koncertów trzeciego dnia 16. edycji Międzynarodowego Festiwalu Producentów Muzycznych Soundedit w Klubie Wytwórnia. Po blisko trzydziestu latach reaktywował się kultowy The Wolfgang Press, New Model Army zaprezentuje materiał z nowej płyty, a Junor Reactor udowodni, że z połączenia techno i flamenco może powstać coś niezwykle transowego i elektryzującego.
W ramach cyklu „Fortepiany Wolności" na Stacji Księży Młyn zagra legenda muzyki elektronicznej - Władysław „Gudonis” Komendarek. Wstęp bezpłatny.
Projekt „Niemen znany i mniej znany” oraz duet Matylda/Łukasiewicz pojawią się na scenie Klubu Wytwórnia 25 października podczas 16. edycji Międzynarodowego Festiwalu Producentów Muzycznych Soundedit - organizatorzy ujawniają pierwsze szczegóły programu festiwalu.
od 15 MAJA 2024 / 19 LIPCA 2024

15. Geyer Music Factory

Podczas jubileuszowej edycji festiwalu na dziedzińcu Białej Fabryki zagrają: Grohman Orchestra & Bartek Grzanek, Dorota Miśkiewicz, Atom String Quartet i Motion Trio. Usłyszymy muzykę filmową, brzmienia latynoskie oraz klasyczne i nowoczesne wykonania inspirowane dźwiękami z różnych zakątków świata. Sprzedaż biletów rusza 15 V.
8 V 2024 roku poznaliśmy laureatów VII Międzynarodowego Akademickiego Konkursu Oboistów i Fagocistów im. Józefa Ciepłuchy w Łodzi. Podczas finałowego koncertu w pałacu łódzkiej Akademii Muzycznej, wręczono nagrody, a zdobywcy najwyższych laurów mieli okazję jeszcze raz zaprezentować się publiczności. Byli to: Aseman Esmaeilzadeh z Iranu (I nagroda w kategorii oboju) oraz Tianyou Li z Chin (II nagroda w kategorii fagotu).
Pierwszą nagrodę w konkursie Polskiego Radia Fonogram Źródeł za rok 2023 przyznano ex aequo za płyty „Wolniej. Kapela Jana Szymańskiego”, wydaną przez Łódzki Dom Kultury oraz „Kapela Romana Wojciechowskiego”, wydaną przez Fundację Muzyka Zakorzeniona (wspólnie z Łódzkim Domem Kultury).
Miejski Dom Kultury w Rawie Mazowieckiej ogłasza XXI Rawski Mityng Wokalny. Termin zgłaszania się do konkursu upływa 26 kwietnia. Organizatorzy czekają na zgłoszenia z całej Polski.
– Muzyka barokowa jest popem tamtych czasów – twierdzi słynny kontratenor Jakub Józef Orliński. Skoro tak, on sam jest jak największa rockowa gwiazda naszych czasów. Koncert w Łodzi tylko to potwierdził.
Koncert skrzypcowy fis-moll Henryka Wieniawskiego i II Symfonia c-moll „Elegijna” Zygmunta Noskowskiego znalazły się na nowej płycie nagranej przez Filharmonię Łódzką. Partię solową Koncertu wykonuje Wojciech Niedziółka, student Akademii Muzycznej w Łodzi, najlepszy Polak podczas Konkursu im. Wieniawskiego w 2022 r. w Poznaniu. Wydany przez DUX krążek trafi na rynek 15 II, by symbolicznie uczcić 109. urodziny Filharmonii Łódzkiej (w 1915 r. odbył się pierwszy koncert Łódzkiej Orkiestry Symfonicznej, uznawanej za protoplastę filharmonii).
W Kamienicy Hilarego Majewskiego 27 I o godz. 18 odbędzie się spektakl etiud ruchowych do muzyki Zygmunta Krauze, opracowanych przez dr Magdalenę Owczarek, artystkę i edukatorkę związaną z Akademią Muzyczną w Łodzi.