Muzyka | Kalejdoskop kulturalny regionu łódzkiego
Dwie płyty nagrane z udziałem Orkiestry Symfonicznej Filharmonii Łódzkiej zostały nominowane do Nagrody Muzycznej „Fryderyk” 2020. Prezentują muzykę znakomitych polskich kompozytorów: Aleksandra Tansmana, Grażyny Bacewicz oraz Emila Młynarskiego.
Ukazała się nowa płyta łódzkiego zespołu jazzowego Tubis Trio - „So Us” (premiera 6 grudnia). Zarejestrowany w studiu Akademii Muzycznej w Łodzi materiał to czwarty album wydany przez trio w ciągu trzech lat po: „The Truth” (2017), „Flashback” (2018) i „Sygnowano Bajgelman: Impresje” (2019).
Zespół Ludowy PILICZANIE z Sulejowa, choć istnieje zaledwie od kilkunastu miesięcy, to już posiada szerokie grono fanów, którzy jeżdżą na coraz częstsze ich koncerty. Występy są często filmowane przez miłośników polskiego folkloru i łatwo można je znaleźć w internecie.
20-letni Bułgar Martin Zayranov został zwycięzcą 2. Międzynarodowego Konkursu Skrzypcowego im. Grażyny Bacewicz zorganizowanego przez Akademię Muzyczną w Łodzi.  W gronie laureatów znaleźli się także: Aleksandra Kuls (II nagroda) oraz Marta Gidaszewska i Koreańczyk Woo Hyung Kim (III nagroda ex aequo).
Pierwszy solowy recital 17-letniej Majki Bakalarz okazał się zaskakująco dojrzałym widowiskiem, z oryginalnym repertuarem oraz niebanalnym interpretacjami. Wokalnie wsparli ją przyjaciele z zespołu 5/5, a na fortepianie grał młody pianista Dawid Burda.
Każdy występ Piotrkowskiej Orkiestry Kameralnej to wydarzenie. Tak też było 19 grudnia 2019 roku podczas Koncertu Wigilijnego zorganizowanego przez Państwową Szkołę Muzyczną I i II st. im. Ignacego Jana Paderewskiego w Piotrkowie Trybunalskim.
Rozmowa z Jackiem Bonieckim, dyrektorem i dyrygentem Państwowego Zespołu Ludowego Pieśni i Tańca „Mazowsze” im. Tadeusza Sygietyńskiego.
Jestem przeszczęśliwa, że mam wokół siebie tak wspaniałych ludzi – powiedziała po swoim pierwszym recitalu Alicja Kulbat.
Z dużym rozmachem zorganizowane zostały I Mistrzostwa Polski w Tańcach Narodowych. Nowoczesna hala sportowa Gminnego Ośrodka Sportu i Rekreacji przy ulicy Rokicińskiej w Ujeździe wypełniła się kilkuset młodymi tancerzami z wielu stron Polski.
Koncert galowy Państwowego Zespołu Ludowego Pieśni i Tańca „Mazowsze” zachwycił licznie zgromadzoną publiczność w Hali Sportowej w Wolborzu. Doszedł on do skutku dzięki Szkole Podstawowej im. Miry i Tadeusza Sygietyńskich w Proszeniu.
  • Uwaga! Z powodu zagrożenia koronawirusem wydarzenia mogą być odwoływane. Proszę potwierdzać informacje u organizatorów.