Muzyka | Kalejdoskop kulturalny regionu łódzkiego
od 29 LISTOPADA 2024 / 28 MARCA 2025

Coma wraca!

Reaktywacja legendy polskiego rocka nie może się odbyć bez wizyty w rodzinnym mieście. Coma wraca do Łodzi z koncertem multimedialnym "RE-START".
RECENZJA. Przepiękna opera Giacomo Pucciniego w Teatrze Wielkim w Łodzi zyskała ciekawą wizualnie, wysmakowaną oprawę sceniczną. By się nią rozkoszować, trzeba jednak przymknąć oko na to, że jest trochę na bakier z treścią. Pisze Magdalena Sasin.
Koncertem żeńskiego folkowego tria Sutari w Łowickim Ośrodku Kultury 26 listopada zakończyła się druga edycja Festiwalu Po Rzece, organizowanego przez Łódzki Dom Kultury w partnerstwie z różnymi podmiotami, w tym głównie z Fundacją Muzyka Zakorzeniona.
25 STYCZNIA 2025 / 31 MAJA 2025

Andrea i Matteo Bocelli w Łodzi

2025 rok to będzie rok rodziny Bocellich w Atlas Arenie - 25 I wystąpi tu włoski tenor Andrea Bocelli, a 31 V jego syn Mateo Bocelli, którego kariera solowa nabiera zawrotnego tempa.
RECENZJA. „Giselle” z muzyką Adolphe’a Adama to kwintesencja romantycznego baletu ze wszystkim, co niektórych w tej formie wyrazu zachwyca, innych zaś – zniechęca. Mamy tu więc postaci pozaziemskie, nastrojowe krajobrazy skąpane w świetle księżyca, miłość, zdradę i cierpienie, od strony artystycznej zaś – efektowny taniec na pointach, nasuwający na myśl unoszenie się w przestworza, i stosunkowo proste, symetryczne, łatwe do zapamiętania tematy muzyczne. Pisze Magdalena Sasin.
24 PAŹDZIERNIKA 2024 - 12 CZERWCA 2025

Muzycznie u Sasa

Muzeum Pałac Saski w Kutnie i Państwowa Szkoła Muzyczna I i II stopnia w Kutnie zapraszają na cykl koncertowy pt.: “Muzyczne Spotkania w Pałacu – II sezon”.
Jeden z najwybitniejszych współczesnych pianistów odebrał tytuł doktora honoris causa Akademii Muzycznej w Łodzi. Jest to wyraz uznania dla imponujących dokonań artystycznych Krystiana Zimermana, wielkiego propagatora muzyki polskiej na arenie międzynarodowej, artysty będącego inspiracją dla uznanych muzyków, adeptów i miłośników sztuki pianistycznej na całym świecie.
8 PAŹDZIERNIKA 2024 / 12 PAŹDZIERNIKA 2024

ETNO re:WITALIZACJE 3.0

Projekt „ETNO re:WITALIZACJE 3.0” to interdyscyplinarne przedsięwzięcie edukacyjno-animacyjne, które angażuje uczestników do działań poznawczo-twórczych. Celem jest podniesienie świadomości na temat historycznych i społeczno-kulturowych uwarunkowań sztuki oraz kształtowanie otwartych, twórczych i świadomych własnej tożsamości mieszkańców Łowicza i Sieradza, które rozwijały się dzięki wspólnemu zaangażowaniu Polaków, Niemców, Żydów i Rosjan.
Statuetkę „Człowieka ze Złotym Uchem” Międzynarodowego festiwalu Producentów Muzycznych Soundedit  otrzymają w tym roku: Tadeusz Mieczkowski, Czesław Niemen (pośmiertnie), Chris Thomas oraz Steve Lyon. Festiwal Soundedit wyróżnia artystów dźwięku i brzmienia oraz reżyserów naszych muzycznych wrażeń. Gala wręczenia nagród odbędzie się w sobotę 26 października w łódzkim Klubie Wytwórnia.
W polskiej historii sztuki tańca prof. Ewa Wycichowska jest jedną z najwybitniejszych postaci, które zmieniły oblicze artystyczne i edukacyjne tej dziedziny – ambasadorem polskiej sztuki tańca na świecie. Zaszczytny tytuł artystka odebrała 9 października 2024 r. podczas uroczystej inauguracji roku akademickiego 2024/2025 w Akademii Muzycznej. To pierwszy w Polsce doktorat honoris causa dla tancerki i choreografa, i jeden z pierwszych w tej dziedzinie w Europie.