Sztuka | Kalejdoskop kulturalny regionu łódzkiego
Zbigniew Nowicki to człowiek-orkiestra. Maluje, rysuje, tworzy sztukę wideo, pisze teksty literackie, śpiewa i gra na basie (w God Animals), robi też zdjęcia. Ale najbardziej znany jest jako malarz – jeden z najlepszych w Łodzi. 7 VI o godz. 17 - spotkanie z artystą.
Oto pierwszy rysunek-komentarz spośród tych, które specjalnie dla "Kalejdoskopu" przygotowuje Maria Korczak-Idzińska, studentka ostatniego roku Akademii Sztuk Pięknych w Łodzi. 
Nawiązania do ludowości w profesjonalnej sztuce współczesnej to nie nowość – ale ci najzdolniejsi twórcy potrafią znaleźć sposób, by ich dzieła były świeże i niepowtarzalne. W naszym regionie taką artystką jest Karolina Matyjaszkowicz z Łowicza.
Postaci ustawione horyzontalnie w kilku rzędach, zamknięte w olchowej bryle, ubrane w barwne stroje – to znak rozpoznawczy rzeźby ludowej pochodzącej z Kutna. Tadeusz Kacalak, Andrzej Wojtczak i Antoni Kamiński wypracowali oryginalny styl, którego nie sposób pomylić z rzeźbiarstwem z innych regionów kraju.
"EC1 Łódź – Miasto Kultury” w Łodzi otrzyma grant z programu dotacyjnego Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pn. „Regionalne kolekcje sztuki współczesnej”. Dotacja pozwoli na rozbudowę pierwszej w Polsce instytucjonalnej kolekcji rodzimej sztuki komiksowej, gromadzonej przez Wydział Komiksu i Narracji Interaktywnej EC1 Łódź.
Kamion stał się na tyle modny, że nawet gdy zabrakło pieniędzy na organizację pleneru, w roku 1990 artyści na czele z Jerzym Dudą-Graczem przyjechali nad Wartę na własny koszt.
Znamy się z Kubą od lat. To on w 1974 r. zaprojektował wygląd „Kalejdoskopu”, w którym ja uczyłam się zawodu. Także od Kuby. W sztuce edytorskiej był jednym z najlepszych w Łodzi, znano go w Polsce.
Główne laury przypadły kobietom, a wśród 18 nagrodzonych jest zaledwie dwóch mężczyzn! Na pierwszym piętrze Art_Inkubatora można oglądać prace laureatów XXVIII Konkursu im. Władysława Strzemińskiego – Projekt dla studentów pracowni projektowych czterech wydziałów łódzkiej Akademii Sztuk Pięknych, któremu patronuje „Kalejdoskop”.
Już od pięciu lat co wakacje łódzka Akademia Sztuk Pięknych we współpracy z Międzynarodowym Centrum Sztuki KAUS w Urbino organizuje Letnie Międzynarodowe Kursy Grafiki i Tkaniny Artystycznej PATA. W sumie do Łodzi ściągnęło na nie 227 artystów z 41 krajów świata.
Muzeum Fabryki zaprasza na 2. Międzynarodowe Biennale Grafiki. Wernisaż wystawy odbędzie się w Art_Inkubatorze 14 IV o godz. 16.