Sztuka | Kalejdoskop kulturalny regionu łódzkiego
Działający w Łódzkim Domu Kultury Klub Plastyka Amatora ma już 60 lat! Dziś prezesuje mu Aleksandra Nowicka. Poniżej fragmenty tekstów z jubileuszowego wydawnictwa i prace, które wzięły udział w jubileuszowym konkursie.
FOTOGRAFIA. Połączyć ambicje opiniotwórcze z narzędziami do promowania młodej twórczości, pozwolić przemówić bezpośrednio pracom i stworzyć miejsce dla wyrażania swoich teoretycznych rozpoznań. Spajać środowisko i wyposażać studentów w zestaw praktycznych umiejętności: od kooperacji w grupie, po koordynację procesu redakcyjnego. Na te potrzeby ma odpowiadać, umacniając społeczność studentów fotografii Szkoły Filmowej w Łodzi, magazyn „TON”.
MŁODA SZTUKA. Być może to właśnie wykluczeni z dialogu mogą stanowić podstawę istnienia - mówi Gabriela Porada, artystka multimedialna, w rozmowie z Joanną Glinkowską. 
ROZMOWA MIESIĄCA. Od dzieciństwa malowałam i rysowałam tylko ludzi. Abstrakcja pojawiła się u mnie późno i powoli zdobywa sobie miejsce. Teraz przez pół roku maluję abstrakcje i przez pół roku kompozycje figuratywne – mówi Małgorzata Kosiec, łódzka malarka, w rozmowie z Piotrem Groblińskim. 
od 21 STYCZNIA 2021

Kolekcja MGSŁ online

W czwartek 21 I 2021 rusza nowy projekt online Miejskiej Galerii Sztuki (na Facebooku), który przybliży szerokiej publiczności prace malarskie ze zbiorów MGSŁ. Cykl nagrań „O kolekcji subiektywnie” pozwoli na przypomnienie wielu interesujących dzieł sztuki, zgłębienie ich historii oraz poznanie inspirujących autorów.
RECENZJA. Ta „wystawa” tylko pobudza tęsknotę za prawdziwymi ekspozycjami. Na dłuższą metę ograniczenie do oglądania wirtualnych reprezentacji dzieł sztuki jest nie do zniesienia. Szczęśliwie to tylko rodzaj zapowiedzi online wystawy w realu, poświęconej twórczości wybitnego łódzkiego awangardzisty Antoniego Starczewskiego, zapowiadanej na 2021 rok. Pisze Aleksandra Talaga-Nowacka.
„Antoni Starczewski. Transpozycje” to nowa wystawa w Centralnym Muzeum Włókiennictwa w Łodzi dostępna online. Ekspozycja poświęcona jest postaci wybitnego artysty i jego dokonaniom twórczym. Można ją oglądać za pośrednictwem portalu Digitex, który prezentuje wirtualne zbiory CMWŁ.
Projekty Anny Bąk i Witka Gretzyngiera, dedykowane sąsiadującej z Manufakturą witrynie ms2, są dostępne dla oglądających od 22 grudnia. Prace umieszczone pomiędzy zamkniętym muzeum a otwartym centrum handlowym, wykorzystują i tematyzują witrynę jako przestrzeń ekspozycyjną, a także odnoszą się do charakteru miejsca.
Przed świętami w Niepublicznym Przedszkolu na Rybnej prowadzonym przez Fundację „Hippocampus” odbyły się nietuzinkowe zajęcia dla dzieci. Placówkę odwiedzili: Katarzyna Tośta – pomysłodawczyni projektu Dziecięca Akademia Komiksowa i Jakub Wiejacki – rysownik satyryczny i komiksowy.
PODSUMOWANIE. To było najlepsze z rodzimych wydarzeń kulturalnych, które z musu przeniesiono do sieci. Całej tej operacji nie potraktowano jako zła koniecznego lub „sytuacji awaryjnej”, ale jak wyzwanie. I tak też rozumiem rolę wydarzeń, które oprócz robienia co roku dobrej roboty, gdy trzeba, stają się generatorami zmiany, liderami innowacji. Pandemia w końcu minie, a wykonana praca pozostanie. Będzie widać, kto tego czasu nie zmarnował, kto zareagował na miarę czasów. Pisze Łukasz Kaczyński.