Sztuka | Kalejdoskop kulturalny regionu łódzkiego
od 9 KWIETNIA 2022 / od 9 KWIETNIA 2022

Czym jest portret? A ciało?

Galeria Pop-up Ogrodowa8 w Łodzi zaprasza 9 IV o godz. 18 i 19 na wernisaże dwóch wystaw. O godz. 18 zostanie otwarta ekspozycja "Portret osobisty", o godz. 19 - multimedialna wystawa Marty Miaskowskiej "Cząstki".
RECENZJA. Jednym z walorów dorocznego Konkursu im. Władysława Strzemińskiego – Sztuki Piękne dla studentów łódzkiej ASP jest możliwość obserwowania rozwoju co zdolniejszych młodych twórców. Jeśli któryś z nich rok temu zaprezentował ciekawe prace, można się spodziewać, że w tym roku pokaże jeszcze lepsze. Pisze Aleksandra Talaga-Nowacka.
W Muzeum Miasta Łodzi można zrobić sobie zdjęcie na kultowym fotelu RM58 zaprojektowanym przez Romana Modzelewskiego. Od 28 marca fotel ten będzie można spotkać w różnych miejscach Łodzi. Tego dnia także odbędzie się Quiz z wiedzy o artyście, jego epoce oraz mieście, w którym tworzył. To pierwsze z zaplanowanych wydarzeń w ramach Roku Romana Modzelewskiego.
RECENZJA. Całą gamę efektów kształcenia na wszystkich kierunkach Akademii Sztuk Pięknych w Łodzi można oglądać na dużej wystawie najlepszych dyplomów magisterskich i licencjackich zrealizowanych na uczelni w 2021 roku. Pisze Aleksandra Talaga-Nowacka.
RECENZJA. Spokojnie, tym razem nie zostaną urażone niczyje uczucia. Chyba że wyznawców Michaela Jacksona, którego wizerunek odbiega od ikonicznych. Paweł Hajncel nie jest tylko prowokatorem, jest przede wszystkim komentatorem rzeczywistości, dającym sobie prawo do przekazywania prawdy. Szczerym i wolnym. Pisze Aleksandra Talaga-Nowacka.
Od 15 II w Alei Dobrego Smaku na terenie Manufaktury na fanów fotografii czekać będzie wystawa prac łódzkiego artysty Tomasza Szafnickiego. Według intencji autora zbiór prac zatytułowany „Okna” ma zabrać odbiorców w sentymentalną podróż w głąb człowieka.
Urząd Marszałkowski Województwa Łódzkiego, jako pierwszy w kraju, stworzył platformę internetową dla podlegających sobie jednostek kultury – „Drzwi do kultury” (drzwidokultury.pl). Internauci uzyskali dostęp do spektakli, oper, koncertów, filmów, zabytków, książek, ale również warsztatów, wykładów, lekcji muzealnych, szkoleń, wywiadów, recenzji. Wszystko za pośrednictwem smartfona, laptopa czy komputera, bez wychodzenia z domu. 
Dwanaście spotkań w Pracowni 413 zaplanowano na okres tegorocznych ferii zimowych. Każdy będzie mógł rzucić sobie wyzwanie przekroczenia własnych ograniczeń w dziedzinie rysunku artystycznego i malarstwa sztalugowego. Osoby początkujące będą miały okazję poznać podstawy warsztatowe obu technik.
EtnoGaleria to nowa przestrzeń ekspozycyjna Łódzkiego Domu Kultury, w której prezentowane są najciekawsze zjawiska współczesnej twórczości ludowej województwa łódzkiego. W lutym i marcu można tu oglądać wystawę rzeźbiarską „Patroni naszych imion”.
Jedną z uczestniczek performensu "Czułość" autorstwa Anity Święciak (Ubu Pach) była studentka łódzkiej Akademii Sztuk Pięknych - Martyna Łuszczyńska.