Sztuka | Kalejdoskop kulturalny regionu łódzkiego
od 12 STYCZNIA 2024

Krew miasta

Fotografie widoków miasta, w których dominują graffiti wykonane przez kibiców łódzkich drużyn piłkarskich, są tematem wystawy „Krew miasta”. Autorem zdjęć jest prof. Piotr Stachlewski z Akademii Sztuk Pięknych w Łodzi.
PODSUMOWANIE. Powstanie nowych miejsc prezentacji dzieł, podpisanie umowy o współprowadzeniu Muzeum Książki Artystycznej przez ministerstwo kultury, powołanie festiwalu sztuki i designu – to wszystko wydarzyło się w 2023 roku, roku 600-lecia Łodzi. Pisze Aleksandra Talaga-Nowacka.
RECENZJA. Sale Centralnego Muzeum Włókiennictwa zajmują prace rzeźbiarza Xawerego Wolskiego. Tytułowe „Sploty” objawiają się w obieranych przez artystę technikach pracy, takich jak wiązanie, tkanie, sznurowanie, dzianie czy szydełkowanie. Wolski łączy je często z nietypowymi dla włókiennictwa materiałami, szydełkując z drutu, wyplatając z źdźbeł trawy, splatając sznury terakotowych korali. Pisze Maria Mażewska.
Instalacja Antoniego Starczewskiego "Ściana światła" zostanie otwarta 20 XII o godz. 18 w ms1. "Ściana światła", wykonana ze specjalnie przygotowanych ceramicznych kinkietów, została oficjalnie zaprezentowana publiczności 27 stycznia 1970 roku we foyer przebudowanego Teatru im. Jaracza.
od 29 LISTOPADA 2023

Stanisław Dróżdż w ms2

Instalacja Stanisława Dróżdża "Alea iacta est" była prezentowana po raz pierwszy na 50. Biennale Sztuki w Wenecji w 2003 roku. Teraz można ją oglądać w Muzeum Sztuki ms2.
RECENZJA. Czy sztuka i design mogą mówić o „niematerii”, posługując się nie konceptem, a obiektami materialnymi właśnie? Wydaje się to paradoksem, ale artyści radzą sobie z nim, poprzez obiekty odsyłając widza do niematerialnej rzeczywistości. O pierwszym Festivalu ART&DESIGN w Akademickim Centrum Designu pisze Aleksandra Talaga-Nowacka.
RECENZJA. Mamy w Łodzi nową, atrakcyjną przestrzeń wystawienniczą – a to dzięki instytucji kultury InLodz21, którą umiejscowiono w wyremontowanej pieczołowicie kamienicy Hilarego Majewskiego przy Włókienniczej 11. Pisze Aleksandra Talaga-Nowacka.
RECENZJA. W Galerii AOKZ można oglądać wyniki twórczych eksperymentów dwóch łódzkich artystek pracujących wspólnie od 2020 roku jako Slow Painting Studio. Cieszmy oczy póki możemy, bo za jakiś czas te obrazy… znikną. Pisze Aleksandra Talaga-Nowacka.
Dużą szansę na zrobienie kariery w świecie mody dostał Tomasz Umbras, który wyjechał z Łodzi do Warszawy ze statuetką Złotej Nitki. Za najlepszego spośród dyplomantów łódzkiego Instytutu Ubioru uznano z kolei Gabriela Datę. A to wszystko podczas siódmej edycji Łódź Young Fashion, festiwalu młodej mody (16-18 XI 2023 r.). Pisze Aleksandra Talaga-Nowacka.
RECENZJA. Wszystko, co nas otacza – każdy przedmiot czy niepochodzący od natury obiekt, jak wiadomo, ktoś musi wymyślić i opracować. Co zajmuje najmłodszych projektantów, studentów Akademii Sztuk Pięknych w Łodzi, można przekonać się dzięki wystawie 33. Konkursu im. Władysława Strzemińskiego – Projekt w holu Centrum Promocji Mody ASP. Pisze Aleksandra Talaga-Nowacka.