Sztuka | Kalejdoskop kulturalny regionu łódzkiego
RECENZJA. Nie czekamy na katastrofę. Już do niej doszło – przynajmniej w projekcie Alek Sarny prezentowanym w ms1. Ale koniec świata nie jest ostateczny. To tylko koniec „naszego” świata, do którego sami doprowadziliśmy. Co dalej? Pisze Aleksandra Talaga-Nowacka.
Dobra wiadomość dla fanów komiksu. 31. Międzynarodowy Festiwal Komiksu i Gier Cyber Edition! co prawda się zakończył, ale strona Cyber Edition działa do końca listopada. Treści umieszczone podczas festiwalu są wciąż dostępne. 
Na zorganizowany przez Międzynarodowy Festiwal Komiksu i Gier wspólnie z ambasadą USA konkurs dla dzieci i młodzieży „Komiksowa odyseja kosmiczna” przyszła rekordowa liczba prac.
MŁODA SZTUKA. - Chcieliśmy złączyć różne środowiska. Łączymy twórców streetartowych z twórcami z akademii – mówi Kacper Ogień. Z Tope i Kacprem, założycielami Galerii Goa, zlokalizowanej w pomieszczeniach legendarnego klubu "Fabryka", rozmawia Joanna Glinkowska.
FESTIWAL. Wydarzenia 31. Międzynarodowego Festiwalu Komiksu i Gier (14-15 XI) odbędą się tylko online. Udział umożliwia zakup biletu dostępu do platformy internetowej – 10 zł w przedsprzedaży i po festiwalu, podczas niego 15 zł. Trzeba przejść procedurę rejestracji konta i dokonać opłaty. Jedna osoba może zakupić jeden bilet.
FELIETON. Zbiórki internetowe na rozmaite przedsięwzięcia to nie nowość. Także w branży komiksowej. Sporo się w tej dziedzinie u nas ostatnio dzieje. Mamy nowy rekord kwoty zebranej na wydanie albumu, a poza tym na polski rynek weszła najpopularniejsza na świecie amerykańska platforma crowdfundingowa – Kickstarter. I od razu z ciekawymi komiksowymi projektami. Pisze Piotr Kasiński. 
RECENZJA. Wacław Szpakowski jako twórca awangardowy skupiał się na odczytywaniu zasad rządzących światem, a jedną z najłatwiej uchwytnych jest rytm, widoczny choćby w cyklach przyrodniczych. Próbował go zilustrować, rysując charakterystyczne labirynty. Jak takie podejście do rzeczywistości interpretują twórcy, którzy w większości nastali po nim? Pisze Aleksandra Talaga-Nowacka
Artyści tworzą na wiejskich przystankach PKS w województwie łódzkim dzieła odnoszące się do klasyki polskiego malarstwa i literatury. Wielkoformatowe obrazy składają się na „Śródpolną galerię”. W Rudnikach powstał właśnie 13. obraz, który zamyka tegoroczną (2020) edycję „Folkowych przystanków”.
RECENZJA. Trudno tu o zaskoczenia, bo przecież tradycyjna grafika nie zmienia się dramatycznie. Założenie Międzynarodowego Triennale Małe Formy Grafiki jest takie, że mają to być prace wykonane metodami warsztatowymi – bez udziału nowoczesnych technologii, co najwyżej z nowymi sposobami obrazowania. Pisze Aleksandra Talaga-Nowacka.
od 6 LISTOPADA 2020

Ogrodowa według artystów

6 XI o godz. 17 w rotundzie galerii handlowej Manufaktury zostanie otwarta wystawa prac łódzkich artystów związanych z przemysłem włókienniczym. Każdy z 14 artystów zaprezentuje po dwie prace, jedną charakterystyczną dla ich obecnej twórczości, a drugą odnoszącą się do ich działalności projektowej na potrzeby dawnej fabryki przy Ogrodowej.