Sztuka | Kalejdoskop kulturalny regionu łódzkiego
od 1 PAŹDZIERNIKA 2021

Nowa odsłona wystawy stałej w ms2

Już 1 X o godz. 18 Muzeum Sztuki ms2 w Manufakturze otworzy drugą odsłonę wystawy stałej "Atlas nowoczesności. Ćwiczenia".
RECENZJA. Twórczości tych ośmiorga artystów nie łączy nic poza tym, że jest efektem „głodu malarstwa”, mierzenia się z jego materią, poszukiwania jego granic i prób dostosowania starej techniki do nowych czasów. Ale na wystawie „Hunger of Painting” zdarzają się i takie zestawienia prac, które sugerują dialog między nimi. Pisze Aleksandra Talaga-Nowacka.
6 PAŹDZIERNIKA 2021 / 10 PAŹDZIERNIKA 2021

Wajdowskie plakaty Pągowskiego

Muzeum Kinematografii zaprasza na wystawę czasową plakatów Andrzeja Pągowskiego „Wajda na nowo”. Otwarcie 7 X o godz. 18.  Aby uczcić, przypadające w 2021 roku, 95. rocznicę urodzin i 5. rocznicę śmierci Andrzeja Wajdy, Andrzej Pągowski stworzył plakaty do wszystkich 60 filmów reżysera – zarówno fabularnych, jak i dokumentalnych.
RECENZJA. Gdy pojawia się wystawa sztuki o tematyce historyczno-patriotycznej, jedni są zachwyceni, inni zniesmaczeni. Tych, których ona odrzuca, spróbuję mimo wszystko przekonać: pal sześć duże przegadane obrazy olejne – kunsztu Tadeusza Kokietka należy szukać w małych rysunkach tuszem i akwarelach. Pisze Aleksandra Talaga-Nowacka.
RECENZJA. Pandemiczna niepewność wciąż wymusza szukanie nietypowych rozwiązań dobrych na każdą ewentualność. Jednym z nich jest wystawa w ramach tegorocznej edycji festiwalu Łódź Czterech Kultur, rozlokowana w 26 miejscach na wolnym powietrzu w całym mieście. Pisze Aleksandra Talaga-Nowacka
RECENZJA. Piotr Wypych z przymrużeniem oka odwołuje się do koncepcji „decydującego momentu” w fotografii (ukutej przez Cartier-Bressona) – w jego przypadku decyduje nie tyle przypadkowy moment, ile rozbłysk wizualnej świadomości autora, gdy nagle dostrzega i uwiecznia ciekawy układ form czy kontrast światła i cienia. Pisze Aleksandra Talaga-Nowacka.
„Beauty Bałuty” to tytuł nowego neonu artystycznego, który można oglądać na bocznej ścianie budynku przy ul. Wojska Polskiego 40 (przy skrzyżowaniu z ul. Franciszkańską). Praca o wymiarach 5,5 m x 2,5 m przedstawia słowo „Bałuty”, w którym litery „ał” co 4 sekundy zmieniają się na litery „ea” i na odwrót. Autorem projektu jest łódzki grafik Gouda.
- W malarstwie mogę swobodnie operować gestem, swego rodzaju żywą formą, która uwidacznia się natychmiast po nałożeniu farby. Praca z kolorem jest dla mnie ciekawym doświadczeniem, ponieważ widać, jak zmienia on treść obrazu – najpierw barwa oddziałuje na percepcję wzrokową, a potem zaczynamy się zastanawiać, dlaczego postać jest na przykład zielona - pisze Karolina Kruk, która zdobyła nagrodę „Kalejdoskopu” w Konkursie im. Strzemińskiego – Sztuki Piękne 2021.
RECENZJA. Ułańska szarża? Tak, ale raczej na monopolowy. Edward Dwurnik obnaża nadymanie mitów dotyczących polskości. Ale nie obśmiewa ich, może nawet je szanuje – na jego obrazach bywa, że husarskie skrzydła wyrastają na plecach robotnikom, gdy nabierają oni krzepy i odwagi, by walczyć o swoje. Pisze Aleksandra Talaga-Nowacka.
RECENZJA. Bogdana Konopkę jako reportażystę interesowały różne oblicza funkcjonowania człowieka w świecie, w społeczeństwie, w naturze. Wystawa w Galerii Imaginarium sytuuje je w szerszej przestrzeni – duchowej – która obejmuje swoją aurą całą ziemską rzeczywistość. Pisze Aleksandra Talaga-Nowacka