Aktualności | Kalejdoskop kulturalny regionu łódzkiego
„#ArlekinwDomu!” to akcja, jaką łódzki Teatr Lalek Arlekin prowadzi dla swoich widzów online od początku ogłoszenia stanu epidemicznego. Rodzice, którzy siedzą z dziećmi w domu, mogą codziennie na dobranoc wysłuchać „Szeptanek” - profesjonalnego słuchowiska przygotowanego z domu przez aktora Teatru, który jest jednym z bardziej znanych audiobookowych głosów. 
Galeria Kalejdoskopu to miejsce, które oddajemy osobom zaprzyjaźnionym ze sztuką, popularyzatorom, animatorom kultury, liderom różnych środowisk. Tym razem kuratorem jest Jacek Świgulski, łódzki malarz prowadzący Pracownię Malarstwa i Rysunku w Łódzkim Domu Kultury. 
SERIALE. Co robić, gdy przymusowo zostaliśmy w domach? Zachęcamy do „nadrobienia” poprzednich sezonów dobrych seriali, bo producenci nie śpią – na ekrany właśnie wchodzą nowe odcinki. Zachęcamy, ale nie spojlerujemy. Na początek dwa tytuły. Dlaczego właśnie te?  Pisze Paulina Ilska. 
RECENZJA. Zaczynam tytułem będącym odwróconym cytatem z jednego z wierszy zawartych w „Superorganizmie” – najnowszym tomie Macieja Roberta, uznanego, nagradzanego łódzkiego poety. Pisze Tomasz Cieślak. 
Gratka dla miłośników literatury i gier. Wojewódzka Biblioteka Publiczna im. Marszałka Józefa Piłsudskiego w Łodzi zaprasza do STACJONARNEJ WERSJI gry na smartfony „Literacki surfing” – zagrać można BEZPŁATNIE i BEZPIECZNIE, bo BEZ WYCHODZENIA Z DOMU. Na wersję miejską Biblioteka zaprasza  w spokojniejszych czasach. 
Im więcej informacji (nie zawsze prawdziwych), im większy informacyjny szum wokół nas, tym bardziej ludzie tęsknią za sprawdzonymi faktami, autentycznymi relacjami, światem opisywanym na gorąco. Być może stąd stale rosnąca popularność reportażu, który choć praktycznie zniknął  z codziennych gazet, to odrodził się w formie książkowej. Pisze Piotr Grobliński. 
Filharmonia Łódzka zmuszona była odwołać koncerty, warsztaty i wszystkie inne wydarzenia. Warto jednak nadal słuchać muzyki i czerpać ukojenie z kontaktu z nią. Instytucja zaprasza więc na swój Facebook i kanał YouTube, gdzie sukcesywnie zamieszcza fragmenty koncertów i relacje z najciekawszych wydarzeń w gmachu przy ul. Narutowicza.
FELIETON. Początek roku to czas żniw dla artystów pracujących w brązie. To z tego materiału najczęściej odlewa się statuetki dla ludzi kultury, a że nagród przybywa także w naszym regionie, to niejedna komódka pęcznieje dumą odlewów i rzeźbień. Dowód to ostateczny, że lokalna kultura kwitnie, a jej misją jest wzajemne się docenianie. Pisze Rafał Syska.
KWARANTANNA. Nie wiesz, co czytać podczas kwarantanny? Nie zdążyłeś kupić któregoś z ostatnich numerów naszego pisma? Udostępniamy je bezpłatnie. Do piątku dostęp do ostatnich numerów nie był możliwy z racji przygotowywanej nowej oferty prenumeraty redakcyjnej. Na czas kwarantanny zmieniamy plany i zapraszamy do spędzenia tego czasu z "Kalejdoskopem".
…ale z konkursu ma pochodzić dyrektor Teatru Nowego w Łodzi. Łódzki magistrat właśnie ogłosił jego zasady. Władze miasta odeszły natomiast w końcówce lutego od zapowiedzianych pół roku temu planów i procedury w Teatrze Powszechnym. Zdecydowały się przedłużyć współpracę z Ewą Pilawską o kolejną kadencję. Przy okazji pojawił się też wątek oddzielnej ustawy regulującej działalność teatrów.