Aktualności | Kalejdoskop kulturalny regionu łódzkiego
RECENZJA. Najpierw wątpliwości. Czy jeśli tekst sztuki autorstwa Albeego powstał na podstawie powieści Nabokowa, a nie jest jej przeniesieniem na scenę, to należy porównywać adaptację z oryginałem literackim? I ile wniosła, w interpretacji, inscenizacja Cyza do Albeego, który postawił twarde warunki posłużenia się jego tekstem? Jak wiadomo, 70 lat temu ta powieść odkrywała zupełnie nowe rejony literackich penetracji; dziś te problemy stały się znów niezmiernie aktualne, ale mówimy o nich inaczej…
Łódzki Uniwersytet Trzeciego Wieku im. Heleny Kretz świętuje 40-lecie istnienia. Z tej okazji w poniedziałek w auli Uniwersytetu Łódzkiego przy ul. Lindleya wręczono odznaczenia i dyplomy najbardziej zasłużonym członkom, słuchaczom, wykładowcom. List gratulacyjny dla Łódzkiego Domu Kultury jako instytucji wspierającej działania ŁUTW odebrał dyrektor Jacek Sokalski. W siedzibie domu kultury przy ul. Traugutta uniwersytet ma swoje biuro od 1986 roku.
W niedzielę 2 VI o godzinie 13 Przemysław Owczarek rozpoczął głodowy happening na Ławeczce Tuwima obok wejścia do magistratu. Zapowiedział go 29 V jeszcze jako dyrektor Domu Literatury w Łodzi. Przyjmuje w nim rolę kozła ofiarnego, wciela „w mityczną postać, która przejmie na siebie wszystkie winy magistratu popełnione wobec społeczeństwa obywatelskiego”. Pozostanie w niej do 4 czerwca, dzień i noc. „To właściwie moja publiczna śmierć” – mówi.
TEMAT NUMERU. Na początku była... zbiórka przedmiotów w serwisie społecznościowym. Innymi drogami poszukiwano w ten sposób materiałów, które mogą posłużyć do wydobywania dźwięku i kolekcjonowano nie tylko gotowe dzwoneczki, ale i inne drobiazgi, które nadają się do konstruowania obiektów. Pisze Andrzej Bondski.
Popularna aktorka i piosenkarka Izabela Trojanowska w tym tygodniu odwiedziła Tomaszów Mazowiecki. Powodem wizyty nie był jednak koncert,  lecz realizacja programu telewizyjnego  poświęconego muzyce ludowej.
Dyrektor Domu Literatury w Łodzi, Przemysław Owczarek, przedstawił mediom zarzuty wobec urzędników magistratu, którzy mieli wywierać niedozwolone naciski, naruszać autonomię instytucji i dążyć do likwidacji uznanej w Polsce instytucji. Uważa też, że powołali oni nieobiektywną komisję konkursową na nowego dyrektora. Zarzuty odpierał wiceprezydent Łodzi, którego wypowiedzi sprzeciwiają się pisemnie z kolei pracownicy Domu Literatury. Wiceprezydentowi odpowiedział też dyrektor Owczarek.
Wojewódzki konkurs dziennikarski „ROSpoznanie w kulturze” skierowany jest do młodzieży i dorosłych w wieku 14-25 lat z województwa łódzkiego – uczestników wydarzeń kulturalnych. Zgłoszenia - do 30 września 2019 roku.
Film amerykańskiej reżyserki Marthy Coolidge, nakręcony w Łodzi, 12 lipca otworzy tegoroczną edycję Festiwalu Transatlantyk. Gośćmi Gali będą m.in. Martha Coolidge oraz odtwórca głównej roli męskiej Leo Suter.
Transparentnych procedur, powołania Obywatelskiej Rady Kultury opiniującej ważne decyzje władz (np. powołania dyrektora Wydziału Kultury), doceniania własnego środowiska artystycznego i organizacji pozarządowych, stworzenia mechanizmu oceny pracy urzędników odpowiedzialnych za kulturę i zabezpieczenia autonomii instytucji kultury. To kilka z szeregu postulatów, jakie artyści, animatorzy i organizatorzy łódzkiego życia kulturalnego ogłosili dziś w Manifeście Wolnej Kultury Łodzi.
Starostwo Powiatu Opoczyńskiego już po raz szósty zorganizowało obchody święta, którego celem jest promowanie dziedzictwa regionu oraz przybliżenie mieszkańcom wiedzy o przeszłości. W ramach Międzynarodowego Dnia Ochrony Zabytków zorganizowano z dużym rozmachem kilka konkursów dla dzieci i dorosłych.