Aktualności | Kalejdoskop kulturalny regionu łódzkiego
W nietypowym miejscu i w niebanalny sposób przedstawiona została ciekawa wystawa, której prezentacja podczas swego trwania przeobraziła się w sympatyczne, nieomal rodzinne spotkanie.
Promocja dla studentów na premierę „Ciszy” cieszyła się dużym zainteresowaniem. Teatr Wielki proponuje zatem kolejną akcję promocyjną związaną z XXV Łódzkimi Spotkaniami Baletowymi - „Studencie, nie bój się klasyki!”
Łódzki Dom Kultury, jako jedyna instytucja w województwie łódzkim, otrzymał dofinansowanie na realizację kolejnej edycji programu Bardzo Młoda Kultura 2019-2021, realizowanego przez Narodowe Centrum Kultury. ŁDK tym samym znalazł się w gronie 16 beneficjantów programu w Polsce.
Wsparcie finansowe obejmuje kolejne trzy lata – do 2021 roku, a łączna kwota dofinansowania wynosi 390 tys. zł.
Kateřina Minařiková niedawno została kierowniczką działu edukacji Morawskiej Galerii w czeskim Brnie – poważnej, pięciooddziałowej instytucji prezentującej i design, i sztukę dawną, i sztukę współczesną. Sztuki edukowania kulturowego Kateřina uczyła się m.in. w Muzeum Sztuki w Łodzi. Półroczny staż odbyła tu w 2016 r. jako studentka zarządzania kulturą, związana już z brneńską galerią, która współpracowała wtedy z Muzeum Sztuki przy organizacji łódzkiej wystawy prac Jána Mančuški.
Feofan Bobryk odszedł dwa lata temu. Jego pierwszą indywidualną wystawę w Piotrkowie Trybunalskim zatytułowaną „Jestem w moich obrazach” można oglądać w Galerii „U Panien” przy Centrum Idei Ku Demokracji do 5 czerwca 2019 roku.
RECENZJA. O ciszy mówić muzyką – to paradoks, który tylko w sztuce może odnaleźć sens. Pięknie pokazuje go spektakl „Cisza”, przygotowany przez zespół baletowy Teatru Wielkiego w Łodzi na otwarcie XXV Łódzkich Spotkań Baletowych. Interesujące przedstawienie pozwala obiecywać sobie znakomity ciąg dalszy jubileuszowej edycji festiwalu.
W popularnym odbiorze kultury czeskiej dominują, jak to zwykle bywa, stereotypy. Szwejkostwo to jeden z nich. Przedstawiamy fragment książki Leszka Engelkinga "Szwejkowie i Don Kichoci" przygotowanej przez wydawnictwo Officyna.
– Też kiedyś chciałem wyjechać z Łodzi. Ale wtedy zaczęło się dziać tutaj dobrze. Gdybym zaczął pracę w innym teatrze, teraz zapewne przyjeżdżałbym do Łodzi na castingi – mówi PAWEŁ ERDMAN, śpiewak z łódzkiego Teatru Muzycznego.
Oto okładka czerwcowa - zaprezentowana w niedzielę podczas finału 37. Festiwalu Szkół Teatralnych, a na niej Paweł Głowaty ze Szkoły Filmowej w Łodzi, laureat nagrody "Kalejdoskopu" dla młodego aktora za kulturę słowa.
Wydział Kultury UMŁ wyłonił operatora w konkursie ofert skierowanych do organizacji pozarządowych, których zadaniem będzie przeprowadzenie pilotażowego programu rezydencji artystycznych w Łodzi. W konkursie wpłynęło sześć ofert, z których komisja wytypowała do realizacji propozycję Fundacji In Search Of... pt. "AIR Łódź".