Aktualności | Kalejdoskop kulturalny regionu łódzkiego
W niedzielę 19 maja 2019 roku Gminnym Ośrodku Kultury w Lubochni miał miejsce spektakl pod tytułem „Zapis u rejenta” w reżyserii Michała Adama Pająka.
Podczas uroczystości w Wojewódzkiej Bibliotece Publicznej im. Marszałka Józefa Piłsudskiego, która odbyła się 20 maja 2019 roku, Łódzki Dom Kultury odebrał nagrodę "Złoty Ekslibris" w kategorii Najlepsze wydawnictwo albumowe o ziemi łódzkiej. Doceniono książkę Alicji Woźniak „Wzornik - szycie opoczyńskie, łowickie, sieradzkie”.
Zdobywcą Grand Prix XIII Festiwalu Klarnetowego został Eryk Oliwa z Państwowej Ogólnokształcącej Szkoły Muzycznej w Katowicach, który zagrał perfekcyjnie trzy etiudy Krzysztofa Pendereckiego. Jego nauczycielem  jest  Roman Widaszek.
Ile festiwali filmowych odbywa się corocznie w Łodzi? Na pewno kilkanaście – jeśli weźmiemy pod uwagę cykliczność i słowo „festiwal” lub „przegląd” w nazwie oraz to, że organizowane są na miejscu.
W ramach cyklu „Śpiewam Piotrków” zaprezentowała się kolejna młoda, utalentowana wokalistka. Recital Natalii Cybuli z zespołem Funkees odbył się 16 maja 2019 roku w sali klubowej Miejskiego Ośrodka Kultury.
Akademia Sztuk Pięknych zorganizowała dla swoich studentów konkurs z cyklu „Hommage…”. Tym razem był to „Hommage á Łódź” – młodzi artyści próbowali odpowiedzieć na pytanie, jaka jest Łódź, jaką ma tożsamość, dokąd prowadzą zmiany, które są i będą tu przeprowadzane w najbliższym czasie.
GALERIA. Oto miejsce, które oddajemy osobom zaprzyjaźnionym ze sztuką, zorientowanym w najnowszych zjawiskach i popularyzującym je. Jako pierwszego do kuratorowania zaprosiliśmy Marcina Polaka.
RECENZJA. Choć taniec nowoczesny najlepiej odzwierciedla aktualne tendencje w kulturze i sztuce, klasyka wciąż ma wielbicieli. Stanowiła i nadal stanowi podstawę wszelkich nowych technik w balecie, nawet tych pozornie bardzo od niej odległych. Jej kwintesencja to zwiewność, lekkość i elegancja. Od niej edukację zaczynają wszyscy tancerze. Podczas jubileuszowej edycji Łódzkich Spotkań Baletowych nie mogło jej zabraknąć. Balet „La Sylphide” wykonali tancerze zespołu Opery Rzymskiej (Balletto del Teatro dell’ Opera di Roma).
Zawsze łapczywie rzucam się na taką muzykę – jest jak jazda w nieznane, nigdy nie wiadomo, co wyłoni się zza kolejnego zakrętu. Podróżą pełną niespodzianek – niezależnie od tego, że przebywa się ją po wielekroć – jest debiutancka płyta „PL Lady” łódzkiego zespołu Smash the Crash.
13 maja odbyła się w Łodzi Kaliskiej trzecia debata z cyklu "Kultura na krawędzi". To wspólna inicjatywa poseł Iwony Śledzińskiej-Katarasińskiej i czwórki łódzkich dziennikarzy. Tematem majowego spotkania było finansowanie kultury. W dyskusji prowadzonej przez Marcina Bałczewskiego udział wzięli: Andrzej Biernacki, malarz, twórca łowickiej Galerii Browarnej, Michał Merczyński, animator kultury, pomysłodawca Festiwalu Malta i Jacek Michalak, prezes zarządu spółki Atlas, wieloletni szef galerii Atlas Sztuki.