Aktualności | Kalejdoskop kulturalny regionu łódzkiego
od 10 LISTOPADA 2021

Dzień przed 13 grudnia 1981 r.

Łódzki dziennikarz Igor Rakowski-Kłos postanowił zrekonstruować wydarzenia z przedednia ogłoszenia stanu wojennego. W swojej najnowszej książce „Dzień przed. Czym żyliśmy 12 grudnia 1981” sięga do źródeł - również dotychczas nieznanych - i udziela głosu osobom, dla których ten dzień był szczególny. Publikacja ukazała się nakładem wydawnictwa Znak Literanova.
Publiczność XXVII Międzynarodowego Festiwalu Sztuk Przyjemnych i Nieprzyjemnych 2021, oddając swoje głosy (internetowo oraz tradycyjnie – wypełniając karty plebiscytowe), przyznała tytuł Najlepszego Spektaklu przedstawieniu "3SIOSTRY" w reżyserii Luka Percevala (koprodukcji TR Warszawa oraz Narodowego Starego Teatru im. Heleny Modrzejewskiej w Krakowie).
od 1 LISTOPADA 2021

Rusza Miejska Strefa Kultury

Od 1 XI 2021 r. zaczyna funkcjonować w Łodzi Miejska Strefa Kultury. Nowa instytucja powołana została w oparciu o pięć dotychczas działających domów kultury - pomimo protestów ich pracowników i innych osób związanych z kulturą.
NOWY NUMER. Łódź to trudne miasto – taka opinia pokutuje zwłaszcza wśród tych, którzy próbują tu realizować swoje artystyczne czy organizatorskie ambicje. Borykają się z brakiem funduszy, deficytem zrozumienia i dobrej woli decydentów, absurdami przepisów, niedostateczną uwagą ze strony mieszkańców. Tkwią w klinczu przez dekady albo szybko rezygnują. Jednak, choć Łódź nie przyjmuje z otwartymi ramionami, potrafi inspirować. Dlatego artyści tu przybywają. Ale czy jest dla nich miejsce w grze o przyszłość miasta?
Soundedit to festiwal producentów muzycznych – mistrzów w swojej dziedzinie. Można było się więc spodziewać, że jakość koncertów również będzie mistrzowska, jeśli chodzi o wykonanie i brzmienie. Tak się jednak nie stało i dopiero występ Midge’a Ure’a na finał drugiego dnia festiwalu okazał się produkcją profesjonalną pod każdym względem.
22 października br. rozpoczęły się próby do „Imagine 2” w reżyserii Krystiana Lupy. Spektakl jest koprodukcją Teatru Powszechnego w Łodzi oraz Teatru Powszechnego im. Zygmunta Hübnera w Warszawie. Światowa prapremiera zaplanowana jest w Łodzi na inaugurację XXVIII Międzynarodowego Festiwalu Sztuk Przyjemnych i Nieprzyjemnych (4 marca 2022), a premiera warszawska na 17 marca 2022.
Po rocznej przerwie wznowiono ważne modowe wydarzenie dla młodych projektantów – Łódź Young Fashion, organizowane przez Akademię Sztuk Pięknych w Łodzi i Stowarzyszenie Pola Designu w partnerstwie z miastem. Jednak, ponieważ nieustępliwa zaraza wymusza nietypowe rozwiązania organizacyjne – edycja 2021 również była nietypowa.
Konferencja "Literacka emancypantka", poświęcona Gabrieli Zapolskiej, jest w całości dostępna na kanale YouTube Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej im. Marszałka J. Piłsudskiego w Łodzi. Wydarzenie odbywało się w ramach projektu "ZaPolska pod lupą".
Wrześniowe spotkania autorskie, które odbyły się w ramach Dyskusyjnych Klubów Książki działających w Łodzi i województwie łódzkim, są już dostępne na kanale YouTube Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej im. Marszałka Józefa Piłsudskiego.  
Przygotowywana od kilku miesięcy gra „Kosmiczny dyLEMat” jest już dostępna. Gra została przygotowana przez uczestniczki warsztatów z tworzenia scenariuszy do gier i obsługi aplikacji Action Track w ramach projektu „Zagraj w Lema”. Fabuła gry opisuje przygody pilota Pirxa, jego problemy z wyruszeniem w podróż, którą zaplanował.