Aktualności | Kalejdoskop kulturalny regionu łódzkiego
WYWIAD. – Znajdziemy w tej powieści fragmenty niezwykle ciężkie, nie czyni to jednak „Ulissesa” dziełem hermetycznym. Można czytać go na wiele sposobów, na przykład jako powieść realistyczną – mówi Maciej Świerkocki, autor nowego przekładu „Ulissesa”, który ukazał się właśnie nakładem łódzkiego Wydawnictwa Officyna. Z Maciejem Świerkockim rozmawia Rafał Gawin.
RECENZJA. Starożytni bohaterowie, barokowa muzyka oraz w pełni współczesna tematyka – tak najkrócej można podsumować premierę opery „Platée” Jeana Philippe’a Rameau, przygotowaną przez Akademię Muzyczną w Łodzi. Pisze Magdalena Sasin.
Teatr Kamila Maćkowiaka odchodzi z Monopolis. Spektakle będą tam prezentowane do końca grudnia, a od stycznia 2022 roku teatr na jakiś czas przeniesie się do Centrum Dialogu im. Marka Edelmana, gdzie przedstawienia będą wystawiane co drugi weekend.
Akademia Muzyczna im. Grażyny i Kiejstuta Bacewiczów w Łodzi we współpracy z Trondheim Symfoniorkester & Opera oficjalnie rozpoczęła działania w ramach projektu „Nowe głosy, ponownie odkryte opery. Powołanie Polsko-Norweskiej Akademii Operowej”. W poniedziałek 8 XI 2021 w pałacu Akademii Muzycznej przy ul. Gdańskiej odbyła się konferencja prasowa inaugurująca projekt.
RECENZJA. Dzięki wystawie „Miejsce, sytuacja, okazja, oferta” nieistniejąca Galeria Adres podejmuje dialog ze współczesnymi artystkami. Wokół wyartykułowanego przez Ewę Partum w 1974 roku hasła: „Mój problem jest problemem kobiety” skupiają się performerki i twórczynie sztuk wizualnych, które zostały zaproszone do zaprezentowania swych prac. Pisze Mateusz Bugalski.
Artysta nie musi być osiadłym krajanem. Zobaczy coś ostrzej i dokładniej, nie patrząc na miasto okiem, które zmętniało od długotrwałego nawyku, od nawarstwionych, milcząco omijanych urbanistycznych oczywistości. Pisze Tomasz Majewski.
od 9 LISTOPADA 2021

ŁTF i przyjaciele

„70 zdjęć, 70 prac, 70 autorów - ŁTF i przyjaciele” - wystawa z cyklu "Konfrontacje fotograficzne". Wernisaż 9 XI o godz. 18.30.
od 10 LISTOPADA 2021

Dzień przed 13 grudnia 1981 r.

Łódzki dziennikarz Igor Rakowski-Kłos postanowił zrekonstruować wydarzenia z przedednia ogłoszenia stanu wojennego. W swojej najnowszej książce „Dzień przed. Czym żyliśmy 12 grudnia 1981” sięga do źródeł - również dotychczas nieznanych - i udziela głosu osobom, dla których ten dzień był szczególny. Publikacja ukazała się nakładem wydawnictwa Znak Literanova.
Publiczność XXVII Międzynarodowego Festiwalu Sztuk Przyjemnych i Nieprzyjemnych 2021, oddając swoje głosy (internetowo oraz tradycyjnie – wypełniając karty plebiscytowe), przyznała tytuł Najlepszego Spektaklu przedstawieniu "3SIOSTRY" w reżyserii Luka Percevala (koprodukcji TR Warszawa oraz Narodowego Starego Teatru im. Heleny Modrzejewskiej w Krakowie).
od 1 LISTOPADA 2021

Rusza Miejska Strefa Kultury

Od 1 XI 2021 r. zaczyna funkcjonować w Łodzi Miejska Strefa Kultury. Nowa instytucja powołana została w oparciu o pięć dotychczas działających domów kultury - pomimo protestów ich pracowników i innych osób związanych z kulturą.