Film | Kalejdoskop kulturalny regionu łódzkiego
FELIETON. Byłem licealistą, gdy zaproszono mnie do jury Tarnowskiej Nagrody Filmowej. Przewodniczył mu Andrzej Żuławski. To było spotkanie Guliwera z Liliputami. Ledwo nas zauważał ze swojej wysokości. Zwrot „dobry film” chyba nie przeszedł mu przez gardło. A jednak twórca „Szamanki” mi imponował. Piekielnie złośliwy i inteligentny, światowy, pił whisky, no i świetnie wyglądał. W końcu dobrnęliśmy do finału obrad. Pisze w cyklu "Wodzireje i amatorzy" Łukasz Maciejewski.
FELIETON. Znów pojawiła się tęsknota za Noblem dla scenarzysty. Ktoś powie: scenariusz to półprodukt. Raz bardziej dokładny, raz sprowadzony do luźnych sugestii. Dla wielu scenariusz był źródłem łatwego dochodu, sposobem na przeżycie. Dla innych – nieutalentowanych – etatem, najchętniej przy telenoweli. Ale zdarzali się tacy, dla których świat filmu był samowystarczalnym źródłem artystycznej satysfakcji i miejscem rozkwitu talentu. Pisze Rafał Syska.
SERIALE. Rzeczywistość, w jakiej poruszają się współczesne nastolatki, ukazywana jest dziś na ekranie bardziej bezkompromisowo niż w „Beverly Hills 902010” czy „Jeziorze marzeń”. O serialach młodzieżowych od „Skamu” przez „Ruchome piaski” do „Trzynastu powodów” z punktu widzenia pracy scenarzystów pisze Paulina Ilska. 
10. Festiwal Krytyków Sztuki Filmowej Kamera Akcja zakończył się w niedzielę przyznaniem nagród w Konkursie Etiud i Animacji. Laureatami zostali Michał Chmielewski za etiudę „Hi, how are you” oraz Barbara Rupik, autorka animacji „Duszyczka”.
W EC1 w Łodzi trwa Animarkt Stop Motion Forum - jedyne na świecie wydarzenia branżowe poświęconego animacji stop motion i animacji lalkowej. To pięć dni (do 12 października) wypełnionych kursami mistrzowskimi, konsultacjami, prezentacjami finałowych projektów, które powalczą o atrakcyjne nagrody oraz warsztatami z wybitnymi twórcami.
Dziesiąta edycja Festiwalu Krytyków Sztuki Filmowej Kamera Akcja. Cztery dni w Szkole Filmowej w Łodzi wypełnią dyskusje, spotkania, warsztaty i wiele godzin z głośnymi filmami nagradzanymi na najważniejszych światowych festiwalach.
Są jeszcze ostatnie miejsca na organizowanych przez Narodowe Centrum Kultury Filmowej warsztatach „Historie przyszłości. Reinterpretacje polskiego kina” dla licealistów, uczniów szkół podstawowych (od 13 lat), studentów i wszystkich zainteresowanych powyżej 19. roku życia. Start w ten weekend 4 października.
Zbigniew Zamachowski to jeden z najbardziej cenionych, lubianych i zapracowanych polskich aktorów współczesnych. W dniu 12 września br. był gościem piotrkowskiego Centrum Idei Ku Demokracji. Spotkanie prowadził dziennikarz Leszek Bonar.
Czy uda się zbudować nową Łódź filmową? – Dokonuje się przemiana. Z dawnej stolicy produkcji filmowej Łódź zmienia się w najważniejsze centrum kultury filmowej w Polsce – diagnozowała Anna Wróblewska, prowadząca debatę „Rebranding kinematografii w wymiarze regionalnym: perspektywy Łodzi filmowej” w czerwcu w Szkole Filmowej. Analizy stanu obecnego dokonuje Bogdan Sobieszek.
Wyprodukowana przez Szkołę Filmową w Łodzi etiuda dokumentalna „FAMILY²” w reżyserii Yifan Sun zdobyła studenckiego Oscara w kategorii Documentary (International Film Schools). Jest to opowieść o chińskiej dziewczynie, która jako niemowlę została odebrana rodzicom i adoptowana przez rodzinę z Belgii. Po latach wraca do Chin.