27 PAŹDZIERNIKA 2017 - 29 PAŹDZIERNIKA 2017

Teatr - awangarda w działaniu

Czwarty cykl tegorocznej edycji Festiwalu Teatralnego Perspektywy poświęconej awangardzie w teatrze i bezpośrednio odwołującej się do obchodów 100-lecia awangardy w Polsce. Zaprezentowane zostaną spektakle i koncerty, sesje warsztatów prowadzonych przez zaproszonych artystów oraz spotkania i dyskusje z twórcami i teatrologami.
24 PAŹDZIERNIKA 2017

VIVA NABUCCO

Mija trzydzieści lat od łódzkiej premiery opery „Nabucco” Giuseppe Verdiego. 24 października, dokładnie w rocznicę pierwszego przedstawienia, Teatr Wielki w Łodzi zaprasza na wieczór jubileuszowy ze specjalnym udziałem realizatorów, artystów i Artystów-Seniorów. W listopadzie odbędzie się ostatni w tym sezonie spektakl tego monumentalnego dzieła.
– Zaczynamy piąty sezon „Divy”. Ludzie płaczą, przytulają mnie, mówią: „Panie Kamilu, pan jest taki wartościowy, pan musi dać sobie pomóc”. Już parę razy przerywałem, tłumacząc, że to tylko kreacja – mówi KAMIL MAĆKOWIAK, aktor, który odszedł z Teatru im. Jaracza i założył fundację prowadzącą własny teatr.
Kasowy musical „Les Misérables” na kanwie powieści Victora Hugo to trzy godziny dobrej muzyki i szczerych wzruszeń. Teatr Muzyczny w Łodzi dodaje do tego świetne wykonanie i dynamiczną akcję sceniczną. Premiera, wyreżyserowana przez Zbigniewa Maciasa, stała się dużym sukcesem tej sceny.
…gdy insekt złapał się na muchołapkę, nie mógł żyć dłużej niż 42 minuty. By się nie męczył, bo byłoby to niehumanitarne. Takich norm przestrzegano w bałuckim getcie przy produkcji tych gadżetów dla wojsk Hitlera. I rozumiemy, że inaczej być w tej fabryce nie mogło. No właśnie, rozumiemy, czy tylko przyjmujemy do wiadomości?
Długo wyczekiwaną prapremierę "Fabryki muchołapek" zobaczymy w piątek 13 października w Teatrze Nowym im. K. Dejmka. To dokonana przez Andrzeja Barta, również reżysera spektaklu, adaptacja jego powieści pod tym samym tytułem. - Chciałbym, by ktoś, kto ma szesnaście lat, zapamiętał to przedstawienie do końca życia - przyznaje reżyser.
Rafał Janiak skomponuje operę „Człowiek z manufaktury” – zdecydowało jury międzynarodowego konkursu kompozytorskiego. Zwycięzca otrzymał Grand Prix i 45 tys. zł (30 tys. jako główną nagrodę i 15 tys. na skomponowanie II aktu). II nagroda i 15 tys. zł trafiły do drugiej finalistki konkursu – Katarzyny Brochockiej.
Za nami 30. jubileuszowa edycja Łódzkiego Przeglądu Teatrów Amatorskich - ŁóPTA, podczas której obejrzeliśmy 15 spektaklów przygotowanych przez grupy teatralne z całego regionu.
27 PAŹDZIERNIKA 2017 / 28 PAŹDZIERNIKA 2017

Ciemność

Projekt "Ciemność. To co jest ukryte; to kolejny etap współpracy tancerzy Teatru Chorea z osobami niewidomymi i słabowidzącymi ze Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego nr 6 im. Hieronima Baranowskiego dla Dzieci Niewidomych i Słabowidzących w Łodzi.
Zakończył się III Międzynarodowy Festiwal Sztuki Animacji AnimArt. Przez minione siedem dni festiwal odbywał się w pięciu miejscach w Łodzi (Teatr Lalek Arlekin, ŁDK, EC1, Muzeum Kinematografii, Manufaktura).