Aktualności | Kalejdoskop kulturalny regionu łódzkiego
WARSZTATOWNIA. Czy da się uhonorować pisarza fantastycznego, ani razu nie wypowiadając słowa „fantastyka”? Jak najbardziej. Tegoroczna laudacja dla laureata Nike Radka Raka pokazała coś, co wypływało już wcześniej przy różnych okazjach. Literatura głównego nurtu, a w szczególności tzw. literatura „wysoka” ma problem z fantastyką. Pisze Anna Szumacher.
FELIETON. Nie mogę pozbyć się przymusu pamiętania. I skojarzeń, trochę jak pewien kapral z wojskowego dowcipu, któremu wszystko kojarzyło się z jednym. Jedną właściwie. Opowiem, jak piłem piwo w wyjątkowym towarzystwie. Pisze Mieczysław Kuźmicki. 
FELIETON. Zrobiłem sobie małe intelektualne ćwiczenie – starałem się wypisać dziesięć książek, które w ciekawy sposób przedstawiają Łódź. Powieści (i nie tylko), których akcja toczy się w naszym mieście, których bohaterowie są łodzianami lub jako przybysze świeżym okiem patrzą na Łódź. Pisze Piotr Grobiński.
UWAGA. Podobnie jak my, czekacie na styczniowy "Kalejdoskop", o czym nam mówicie w telefonach do redakcji i mailach. Przepraszamy, nie z naszej winy druk i dostawa zostały zrealizowane z opóźnieniem. Ale...
Tradycyjnie w styczniu, w ramach Jaskulanów, Dom Literatury w Łodzi przypomina postać Zdzisława Jaskuły, nieodżałowanego poety z ulicy Wschodniej i reżysera, którego niestety nie ma już z nami.
FELIETON. Nie wiem, czym ma być wpisane do strategii rozwoju Łodzi Muzeum Cywilizacji, ale najpewniej wiedzą to jego pomysłodawcy. Dopóki jednak nie upublicznią planu, możemy żeglować z własnymi konceptami. Może więc muzeum cyfrowe? Pisze Rafał Syska. 
FELIETON. Łódź filmowa ma 75 lat. Zastanowiłem się w związku z tym, czy mam coś wspólnego z tak zacnym jubileuszem. Stwierdziłem, że mam, a nawet że wniosłem wkład do dorobku pokoleń filmowców. Nie mogło być inaczej, skoro ukończyłem to samo liceum co Stanisław Mikulski. Obaj zdawaliśmy maturę w XI b. Co prawda ja 19 lat po nim, ale zawsze. Pisze Michał B. Jagiełło.
Po raz kolejny aktorzy-wokaliści z całego kraju mogą zawalczyć o statuetkę Jonaszka, nagrody pieniężne, a także o możliwość zaprezentowania się publiczności Festiwalu OFF-Północna. Teatr Muzyczny w Łodzi ogłasza nabór do III Konkursu Piosenki Aktorskiej im. Jonasza Kofty. Zgłoszenia można nadsyłać do 20 III.
Początek roku przyniósł kolejną smutna wiadomość - odeszła Dorota Filipczak, poetka, profesor Wydziału Filologicznego Uniwersytetu Łódzkiego.
FELIETON. „Taki pan młody, a już taki smutny”. Tacy jesteśmy smutni. O „Zabij to i wyjedź z tego miasta”, animacji Mariusza Wilczyńskiego realizowanej przez czternaście lat, słyszałem wiele, również od samego autora, a znając jego dotychczasowe osiągnięcia, spodziewałem się wiele. Jednak to, co zobaczyłem, odkryłem, jest zaskoczeniem. Jest ponad miarę. Pisze Łukasz Maciejewski.