Aktualności | Kalejdoskop kulturalny regionu łódzkiego
1 PAŹDZIERNIKA 2022 - 6 LISTOPADA 2022

Premiera „Kto chce być Żydem?”

Teatr Powszechny w Łodzi 1 X zaprezentuje pierwszą premierę tego sezonu - „Kto chce być Żydem?” Marka Modzelewskiego w reżyserii Jacka Braciaka. 2 X po spektaklu odbędzie się spotkanie z autorem sztuki oraz reżyserem.
23 WRZEŚNIA 2022 - 14 PAŹDZIERNIKA 2022

Game Worlds

Wystawą „Game Worlds” Galeria Galeria ASP przy Piotrkowskiej 68 wpisuje się w program Light Move Festival 2022 oraz tegorocznej edycji Międzynarodowego Festiwalu Komiksu i Gier w Łodzi. Otwarcie 23 IX o godz. 17.
od 23 WRZEŚNIA 2022

Wznowienie „Les Misérables”

Teatr Muzyczny w Łodzi wznawia swój hit - „Les Misérables” - już w piątek 23 IX. Wznowienie tytułu to odpowiedź na ogromne zainteresowanie i pozytywny odbiór publiczności.
Wystawa "Miasto-Moda-Maszyna" w CMWŁ Wydarzeniem Historycznym Roku 2021! To już druga z rzędu nagroda dla Centralnego Muzeum Włókiennictwa w Łodzi. W zeszłej edycji nagrodę w tej samej kategorii otrzymała wystawa „Łódzkie mikrohistorie. Ludzkie mikrohistorie”.
Akademicki Ośrodek Inicjatyw Artystycznych zaprasza młodzież na warsztaty dziennikarskie z edukacją kulturową. To wymarzone zajęcia dla fanów spektakli, książek, filmów, seriali i gier fabularnych. W planach uczestnictwo w wybranych wydarzeniach kulturalnych i pisanie tekstów, które zostaną opublikowane na stronie AOIA.
RECENZJA. Zanim podjęto się częściowej rekonstrukcji grodziska w Tumie, archeolodzy przeczesali jego pozostałości. I znaleźli średniowieczne przedmioty, których może nie da się porównać z wartym około 250 milionów zł skarbem średzkim, ale które są jednak cennym znakiem czasu. A wśród nich – rarytas: pewien skromny pierścień. Pisze Aleksandra Talaga-Nowacka.
Skłonność do zachowywania śladów przeszłości wynika z odwiecznej ludzkiej potrzeby porządkowania świata, wyłaniania z chaosu, wspominania i odtwarzania zniszczonej rzeczywistości. Nasze działanie związane z Łodzią przemysłową jest formą inwentaryzacji spadku – mówi Marta Madejska, współtwórczyni portalu Cyfrowe Archiwum Łodzian Miastograf.pl.
Postęp technologiczny spowodował zmianę spojrzenia na archiwum. Dokumentalne materiały filmowe stały się powszechnie dostępne, zwłaszcza te spoza oficjalnego nurtu – wolne od publicystycznego kontekstu czy propagandowej manipulacji. W sieci powstały zbiory gromadzące zapisy codzienności, które uzupełniać mogą wszyscy. I korzystać z nich. W ten sposób w przyszłości rodzi się nowa przeszłość. Trochę niczym w dziwacznych, zapętlonych fabułach filmów spod znaku s.f.
WYWIAD. Interesuje mnie w teatrze powrót do wielkiej literatury i robienie jej z poszanowaniem słowa, ducha, który jest w tekście zapisany. Ale będzie też miejsce na teksty współczesne, teatr nie może bać się eksperymentu. No i repertuar lżejszy – ambitne komedie – zapowiada Michał Chorosiński, zastępca dyrektora ds. artystycznych Teatru im. Jaracza w Łodzi.
RECENZJA. U zarania wystawy tegorocznej edycji festiwalu Łódź Czterech Kultur, odbywającego się pod hasłem „Blisko”, był popandemiczny głód wspólnego działania, spotkania i bliskości właśnie. Wielu z 20 biorących udział w pokazie, a związanych z Łodzią artystów, zaprosiło do współtworzenia osoby z całego świata – i tak oto na jedną ekspozycję złożyły się prace 80 osób mówiących 22 językami… Pisze Aleksandra Talaga-Nowacka.