Aktualności | Kalejdoskop kulturalny regionu łódzkiego
29 WRZEŚNIA 2023 - 29 PAŹDZIERNIKA 2023

Opowieści z innego świata

29 IX w Powiatowej Bibliotece Publicznej w Sieradzu rozpocznie się wydarzenie „Zagubiony w Indonezji”. Piotr Jabłoński, fotografujący podróżnik opowie o miejscach prezentowanych na fotogramach jego autorstwa. Będą także mahoniowe rzeźby. Wystawa będzie czynna przez miesiąc. W tym czasie Jabłoński wyjedzie w podróż i kolejne z nim spotkanie odbędzie się po trzydziestu dniach, po powrocie z tajemniczej wyprawy do tropików.
Artysta może tworzyć wszystko, ale nie wszystko może udostępniać odbiorcy – tak powiedział sędzia Sądu Okręgowego w Łodzi Tomasz Krawczyk, ogłaszając 14 września 2023 r. wyrok w sprawie przeciwko łódzkiemu artyście multimedialnemu Piotrowi Wygachiewiczowi, oskarżonemu o znieważenie polskiej flagi i przedmiotów kultu religijnego. 
27 WRZEŚNIA 2023 - 18 LUTEGO 2024

Maski czasu Nachta-Samborskiego

Wystawa "Artur Nacht-Samborski. Maski czasu" dotyczy późnego okresu twórczości malarza (lata 60. - połowa lat 70. XX wieku). Ówczesne prace artysty wyzbyte są znamion konwencjonalnej portretowości i dają się ująć terminem "głowy" lub "maski". Wernisaż w ms1 27 IX o godz. 18.
– Jeśli ktoś mnie zapyta o rap symfoniczny w Filharmonii Łódzkiej, powiem: definitywnie nie – tak Paweł Przytocki, dyrektor artystyczny filharmonii podsumował ambicje repertuarowe instytucji podczas konferencji prasowej zorganizowanej u progu nowego sezonu.
od 16 WRZEŚNIA 2023 / 17 WRZEŚNIA 2023

„Czar(cie) gry” w Arlekinie

Rozpoczęty właśnie nowy sezon artystyczny Teatr Lalek Arlekin zainauguruje 16 IX prapremierą przedstawienia „Czar(cie) gry”. Spektakl oparty jest na polskich legendach, także tych o Łodzi. Tekst sztuki powstał specjalnie na zamówienie łódzkiej sceny.
od 16 WRZEŚNIA 2023 / 17 WRZEŚNIA 2023

"Carmen" w Nowym

Na 16 i 17 IX na Małej Scenie Teatru Nowego zaplanowano premierowe spektakle „Carmen” w reżyserii Anny Obszańskiej. To protest przeciwko sprowadzaniu egzystencji człowieka do kategorii ciała-obiektu.
Wojewódzka Biblioteka Publiczna im. Marszałka Józefa Piłsudskiego w Łodzi otrzymała ponad 16  tysięcy złotych dotacji z programu „Kultura cyfrowa” na realizację projektu „Digitalizacja czasopisma „Łodzier Togbłat”.  „Łodzier Togbłat” to wydawany w latach 1908 – 1936 „Dziennik Łódzki” w języku jidysz. ”. Zdigitalizowane będą 743 numery czasopisma. Partnerem w realizacji projektu jest Archiwum Państwowe w Łodzi posiadające pismo w swoich zbiorach.
23 WRZEŚNIA 2023 - 21 PAŹDZIERNIKA 2023

Fenotyp wg Radosza

Galeria AOKZ zaprasza 23 IX na spotkanie ze sztuką artysty nietuzinkowego – Bartłomieja Radosza, dla którego sztuka jest pretekstem do dyskusji na temat współczesnych kanonów piękna, norm wyglądu i sposobów zachowania narzucanych przez kulturę popularną.
Norweskie spojrzenie na polską klasykę, odważny monodram o młodej kobiecie oraz jej zmaganiach z ludźmi i ze światem, tragedia Holocaustu opowiedziana w ramach lekcji hebrajskiego, jakich po wojnie udziela rabin… byłej esesmance. Najstarsza scena dramatyczna w Polsce już w tę sobotę zainauguruje jubileuszowy sezon artystyczny. W planach Jaracza aż 12 premier.
Łodzianin Artur Gogel jeździ rowerem po regionie i szuka materialnych śladów Żydów żyjących tu przed II wojną światową. Wyspecjalizował się w odnajdowaniu pozostałości po mezuzach. I choć to tylko miejsca, w których były mocowane, część jego znalezisk trafiła do kolekcji marki polskich judaików Mi Polin.