Aktualności | Kalejdoskop kulturalny regionu łódzkiego
W jaki sposób opowiedzieć o życiu w łódzkim getcie, by uniknąć popadania w klisze martyrologiczne, emocjonalny szantaż i sztampę na poziomie formy spektaklu? Można odnieść się do kilku mocnych, wiele mówiących szczegółów: pestek wiśni, domku dla lalek, granatowej sukienki w białe grochy. Jak podczas akcji performatywnej Weroniki Fibich i Ewy Łukasiewicz „Dwa pokoje” w Teatrze Szwalnia. Pisze Paulina Ilska.
Galeria Kalejdoskopu to miejsce, które oddajemy osobom zaprzyjaźnionym ze sztuką, popularyzatorom, animatorom kultury, liderom różnych środowisk. Tym razem kuratorem jest Magdalena Świątczak, prowadząca wszystkie galerie Łódzkiego Domu Kultury, w tym najważniejsze: FF i Imaginarium.
TEMAT NUMERU. Czy etno design to tylko nowe słowo, czy może nowa jakość? Inspiracje ludowością sięgają w Polsce okresu międzywojennego. Wtedy twórczość ludowa promowana była jako sztuka narodowa. Wielcy artyści wrócili na wieś, starając się zmienić jakość wzornictwa. Pisze Bogdan Sobieszek. 
RECENZJA. To, co w kunszcie wokalnym Aleksandry Kurzak najbardziej zachwycające, to unikatowa rozpiętość odcieni dynamicznych i interpretacyjnych, osiągana przez śpiewaczkę na krótkich odcinkach, często na przestrzeni jednej zaledwie nuty. Pisze Magdalena Sasin.
od 22 LISTOPADA 2019

Wylęgarnia

Galeria Szklarnia czuła na szczerą, niewykalkulowaną sztukę zaprasza na wystawę nieznanych szerszej publiczności rysunków Mateusza Wosia pt. "Wylęgarnia". Otwarcie 22 XI o godz. 18.
RECENZJA. Wcześniej gniewny i drapieżny, Tomasz Bąk ucichł, uspokoił się, zrezygnował z szarży i prowokacji. Chciano widzieć w nim głos najmłodszego pokolenia twórców, buńczucznego, nieobliczalnego i w fascynujący sposób prześmiewczo-spostrzegawczego. Stępił pióro? Znudził się poprzednim sobą? O tomie "Utylizacja. Pęta miast" pisze Tomasz Cieślak.
Po blisko 20 latach Teatr TV wraca do Łodzi. W czwartkowy wieczór w Teatrze Nowym im. Dejmka pokazano przedpremierowo spektakl „Fantazja polska”, który po majowej premierze na Małej Scenie jego reżyser Maciej Wojtyszko przeniósł na scenę telewizyjną.
2 CZERWCA 2020

Impact Festival

Impact Festival po kilku latach przerwy odbędzie się w Łodzi. Ruszyła sprzedaż biletów na ósmą edycję 2 czerwca 2020 roku w Atlas Arenie. Główną gwiazdą będą pionierzy nu metalu - amerykańska grupa Korn, wystąpi też Bring Me The Horizon.
Co roku na wystawie Konkursu im. Władysława Strzemińskiego – Projekt dla studentów łódzkiej ASP można oglądać naprawdę ciekawe propozycje rozwiązań dla przemysłu i kultury. Co się stało, że tym razem nie możemy się ekscytować?
do 31 GRUDNIA 2019

SILENTIUM

Jubileusz 15-lecia Europejskiego Centrum Kultury Logos stał się okazją do pokazania prac ukraińskiego artysty Danyło Mowczana, który fascynuje się średniowieczną ikoną. W jego pracach widać też wpływy malarstwa Jerzego Nowosielskiego i otwartość na sztukę współczesną. Wystawa w galerii Kościoła Środowisk Twórczych nosi tytuł "Silentium" i będzie pokazywana do końca roku. Paradoksalnie o tej ekspozycji powinno być głośno.