Film | Kalejdoskop kulturalny regionu łódzkiego
Postęp technologiczny spowodował zmianę spojrzenia na archiwum. Dokumentalne materiały filmowe stały się powszechnie dostępne, zwłaszcza te spoza oficjalnego nurtu – wolne od publicystycznego kontekstu czy propagandowej manipulacji. W sieci powstały zbiory gromadzące zapisy codzienności, które uzupełniać mogą wszyscy. I korzystać z nich. W ten sposób w przyszłości rodzi się nowa przeszłość. Trochę niczym w dziwacznych, zapętlonych fabułach filmów spod znaku s.f.
od 22 WRZEŚNIA 2022

Kawalerowicz - faraon kina

Na wystawę „Kawalerowicz – kolekcja” w 100-lecie urodzin wybitnego reżysera zaprasza Muzeum Kinematografii. Zaprezentowane zostaną bogate zbiory muzeum dokumentujące dorobek artystyczny Jerzego Kawalerowicza. Wystawa pokaże również kulisy pracy z kolekcją w Dziale Zbiorów - sposoby opracowywania i magazynowania muzealiów. Otwarcie 22 września.
Historię Melomanów – legendarnej polskiej grupy jazzowej wywodzącej się z Łodzi – przedstawia film dokumentalny „Na zawsze Melomani” w reżyserii Rafała Mierzejewskiego. Początki zespołu sięgają 1947 roku i łódzkiego ośrodka YMCA. Na początku lat 50. Melomani rozwijają skrzydła w składzie: Witold Sobociński (perkusja), Andrzej Wojciechowski (kotły), Jerzy Matuszkiewicz (saksofon), Witold Kujawski (kontrabas) i Andrzej Trzaskowski (fortepian). W 1952 do grupy dołączył również drugi pianista Krzysztof Komeda. Ramy czasowe opowieści wyznacza 1958 rok, kiedy Melomani przestali istnieć.
6 WRZEŚNIA 2022

iHuman

W ramach XV Letniego Festiwalu Filmowego TME Polówka w kinie plenerowym w ogrodzie Oskara Zieglera w sekcji Art & Science pokazany zostanie film dokumentalny „iHuman”.
4 WRZEŚNIA 2022

Z zawiązanymi oczami

W ramach XV Letniego Festiwalu Filmowego TME Polówka na Stawach Stefańskiego w sekcji Polsko-ukraińskie kino plenerowe pokazany zostanie ukraiński film „Z zawiązanymi oczami”. Film opatrzony jest polskimi i ukraińskimi napisami.
Można się zgłaszać do konkursów Krytyk Pisze i Krytyk Mówi w ramach 13. Festiwalu Kamera Akcja. Konkursy mają promować i wspierać rozwój początkujących krytyków filmowych. Do wygrania nagrody pieniężne, współpraca z „Film&TV Kamera” oraz indywidualne lekcje kina z twórcami i krytykami filmowymi. Festiwal Kamera Akcja odbędzie się w dniach 13-16 października w Łodzi.
W Narodowym Centrum Kultury Filmowej w EC1 Łódź rozpoczynają się prace nad kolejną wystawą. „Materia Kina” pozwoli zwiedzającym uczestniczyć w przygodzie, jaką jest film, w interaktywnej „grze w film”: od powstania scenariusza, przez budżet, casting i pracę na planie, po postprodukcję i dystrybucję. To druga ścieżka edukacyjna w NCKF po „Kinie Polonia”, która powstaje od grudnia 2021 roku i będzie opowiadać o 120-letniej historii kultury filmowej na ziemiach polskich od pierwszych projekcji po czasy współczesne.
– To jest film nie o kazirodztwie, ale o miłości, macierzyństwie, samotności i o walce o siebie przeciw całemu światu – o swoim nowym filmie „Głupcy” mówi TOMASZ WASILEWSKI, z którym Mariola Wiktor rozmawiała podczas Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Karlowych Warach.
Już tylko do 12 lipca można się zgłosić do udziału w warsztatach reportażowych (online), organizowanych przez Festiwal Kamera Akcja w ramach projektu „Włącz dostęp. Filmowe lato w łódzkim”. Będzie to pięć spotkań z najlepszymi ekspertami, którzy wprowadzą uczestników w świat reportażu i filmu. Zadaniem uczestników będzie przygotowanie własnych materiałów filmowych, w tym reporterskiej sondy.
– To jest dla mnie przede wszystkim powrót do młodości – tak mówiła o wizycie w Łodzi ANNA DYMNA, odsłaniając swoją gwiazdę w Alei Gwiazd przy ul. Piotrkowskiej. Na spotkanie z aktorką Wajdy, Swinarskiego, Hoffmana, czy Kutza, filmową i serialową Barbarą Radziwiłłówną, Melanią Barską z „Trędowatej”, czy wnuczką Pawlaka z „Nie ma mocnych” i „Kochaj albo rzuć”  przyjechali fani nie tylko z Łodzi. Jeden z nich – mężczyzna na wózku inwalidzkim – wręczył jej własnoręcznie zrobioną maskotkę.