Literatura | Kalejdoskop kulturalny regionu łódzkiego
Maciej Świerkocki, łodzianin, tłumacz literatury anglojęzycznej, felietonista "Kalejdoskopu", zdobył Nagrodę Literacką Gdynia za przekład "Ulissesa" Jamesa Joyce'a (Wydawnictwo Officyna, Łódź 2021). Werdykt jury 17. edycji nagrody ogłoszono 26 sierpnia 2022 roku.
Wojewódzka Biblioteka Publiczna im. Marszałka Piłsudskiego w Łodzi, odpowiadając na zapotrzebowanie czytelników, od 2016 r. tworzy kolekcję komiksów. Obecnie Biblioteka ma ponad 4800 tytułów.
Przemierzanie województwa łódzkiego szlakami Literackiej Mapy Województwa Łódzkiego proponuje Wojewódzka Biblioteka Publiczna im. Marszałka Józefa Piłsudskiego w Łodzi. To ciekawy pomysł na wakacyjno-weekendowe wyprawy.
Czytania nigdy za wiele, bo jak dotąd nie wynaleziono skuteczniejszego narzędzia i metody przekazywania wiedzy i wychowywania świadomych, właściwie dekodujących rzeczywistość obywateli.
Nakładem Czytelnika ukazała się książka „Czesław Czapliński, Ryszard Kapuściński. Życie w podróży, życie jako podróż. Rozmowy”.
Do udziału w konkursach: fotograficznym, literackim i słowno-muzycznym z okazji 200-lecia wydania ballad i romansów Adama Mickiewicza w pierwszym tomie „Poezyj” zaprasza Wojewódzka Biblioteka Publiczna im. Marszałka Józefa Piłsudskiego w Łodzi. Prace w konkursach można składać drogą elektroniczną, pocztą lub osobiście w siedzibie biblioteki od 2 maja do 30 września 2022 r.
Biblioteka Miejska działa na rzecz Ukraińców przybywających do Łodzi. W filiach BMwŁ dostępna jest przestrzeń do spędzania czasu. Cała oferta jest bezpłatna, wystarczy się zapisać. Karty zapisu biblioteka ma również w języku ukraińskim.
Początek II wojny światowej. Łódź. Młoda nauczycielka Laura z miłości do męża pochodzenia żydowskiego podejmuje drastyczną decyzję i dobrowolnie zamieszkuje z jego rodziną w łódzkim getcie. Książka Anety Krasińskiej "Nauczycielka z getta" ukaże się 16 III.
O książce poetyckiej kutnowskiego poety Arkadiusza Aulicha zatytułowanej "Skądinąd" pisze Kinga Młynarska. Tomik ukazał się pod koniec roku nakładem wydawnictwa Kwadratura.
„Nie należy oceniać zupy po składnikach” – mówił Andrzej Sapkowski, gdy w ubiegłym roku oprowadzano go po planach produkcyjnych Netfliksowego „Wiedźmina”. Za to serial możemy już oceniać po obejrzeniu wszystkich odcinków pierwszego i drugiego sezonu. Okazało się, że czas przed telewizorem zmitrężony, Geralt się męczył, męczyłem się i ja.