Literatura | Kalejdoskop kulturalny regionu łódzkiego
od 12 GRUDNIA 2020

Dramaty z Bośni i Hercegowiny

Z inicjatywy Instytutu Teatralnego im. Mieczysława Hertza w Łodzi przy wsparciu współwydawców: Mazowieckiego Instytutu Kultury w Warszawie i Międzynarodowego Festiwalu Teatralnego MESS – Scena MESS w Sarajewie (Internacionalni teatarski festiwal MESS – Scena MESS) zostanie wydana publikacja pt. "Obudź mnie, gdy to się skończy. Wybór nowych dramatów z Bośni i Hercegowiny". Spotkanie na temat książki - 12 XII online.
Andrij Lubka jest ukraińskim poetą, prozaikiem i tłumaczem. Będzie gościć na  XIV Festiwalu Puls Literatury w Łodzi. Spotkanie autorskie z poetą poprowadzi Maciej Robert. 
Jacek Koprowicz, pisarz, scenarzysta i reżyser, profesor Szkoły Filmowej w Łodzi, napisał powieść o tragicznych wydarzeniach na jeziorze Gardno, gdzie w 1948 roku utopiła się grupa łódzkich harcerek. O swojej powieści pt. "Otchłań" autor opowie podczas wirtualnego spotkania. Transmisja na facebookowym kanale SNG Kultura rozpocznie się w sobotę 5 grudnia o 17.00.
Wręczenie Łódzkiej Nagrody Literackiej im. Juliana Tuwima już 13 grudnia. Gala jest finałowym wydarzeniem Festiwalu Puls Literatury, który odbywa się w Łodzi w dniach 5-13 grudnia 2020. Nagrodę przyznaje Dom Literatury i Stowarzyszenie Pisarzy Polskich Oddział w Łodzi, jej fundatorem jest Urząd Miasta Łodzi. Laureat lub laureatka otrzymuje 50 tys. złotych i statuetkę zaprojektowaną przez Zofię Lisiewicz.
Wojewódzka Biblioteka Publiczna im. Marszałka J. Piłsudskiego w Łodzi i Dyskusyjne Kluby Książki w województwie łódzkim zapraszają na spotkanie online z Piotrem Milewskim, pisarzem, dziennikarzem, podróżnikiem. 
RECENZJA. W serii poetyckiej Wydawnictwa Kwadratura ukazał się niedawno tom wierszy wrocławianki Ewy Jarockiej, „Cienie piszczących psów”. To już kolejna jej książka poetycka. Poprzednie dwie, począwszy od debiutu – „nie ma dobrych ludzi” – były nominowane i nagradzane w ważnych ogólnopolskich konkursach, pisano wręcz o nowej, niepowtarzalnej dykcji poetyckiej, którą Jarocka wprowadza do liryki polskiej. Pisze Tomasz Cieślak. 
FELIETON. W jednym z klasycznych opracowań na temat „Ulissesa” autorstwa Marilyn French („The Book as World”, 1976) pojawia się porównanie tej powieści do Biblii jako księgi zawierającej wszystko, czyli początek oraz koniec świata, a także całą angielszczyznę, w tym dzieje jej rozwoju. Pisze Maciej Świerkocki.
Od dziś, 10 listopada, można odebrać książki zarezerwowane przez telefon lub zamówić je do domu. Biblioteka Miejska w Łodzi będzie realizowała zamówienia z odbiorem własnym oraz, w szczególnych sytuacjach, z dostawą pod wskazany adres.
POŻEGNANIE. Ze smutkiem i niedowierzaniem przyjęliśmy informację o śmierci Joanny Drzazgi, naszej współpracowniczki, animatorki życia literackiego, autorki recenzji i tekstów krytycznych, aktorki bełchatowskiego Teatru BAT.
ROZMOWA. Choć jestem poetką i przemycam w swojej twórczości nowe idee, nie walczę z mężczyznami, nie pouczam ich, nie zmieniam świata na zewnątrz. Zmieniam siebie i daję innym szansę na zrozumienie, że brak równowagi sił na dłuższą metę jest nieopłacalny dla obu stron. Równouprawnienie to dla mnie równowaga sił czy to w związku partnerskim, czy to w większych grupach osób, w społeczeństwach. Chodzi o to, by nie górować i nie podporządkowywać się. To prowadzi do nieszczęść.