
Wydawnictwo Fabryka Słów kontynuuje cykl łódzkiego pisarza fantasy Feliksa W. Kresa "Księga Całości". W pierwszych dniach września 2021 r. ukazał się czwarty tom sagi: "Grombelardzka Legenda - Wstęgi Aleru". Książkę, podobnie jak poprzednie tomy, wzbogacają go ilustracje Przemysława Truścińskiego.

WYWIAD. – Mam poczucie, że nie jesteśmy w stanie skomunikować się ze sobą. Mnie to przeszkadza, mnie to dotyka. To największa bolączka, z którą się mierzę, i która najbardziej przeszkadza mi w świecie. Być może dlatego tak mielę ten temat, obrabiam go – mówi Anna Ciarkowska, autorka powieści „Dewocje”.

Wojewódzka Biblioteka Publiczna im. Marszałka Józefa Piłsudskiego w Łodzi realizuje projekt „Zagraj w Lema”. Tematem zaplanowanych wydarzeń będzie życie i twórczość Stanisława Lema. Rok 2021 to 100-lecie jego urodzin. Z gry będą mogli korzystać bibliotekarze oraz użytkownicy bibliotek z województwa łódzkiego.

Inspirujące książki dla młodych i nastoletnich czytelników zostały zgromadzone w Dziale Dziecięcym Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej im. Marszałka J. Piłsudskiego w Łodzi. Różnorodny zbiór literatury jest stale aktualizowany i dostosowany do potrzeb i zainteresowań młodych czytelników.

Leon Weintraub przeżył Litzmannstadt Getto i Auschwitz. Doskonale pamięta każdy szczegół rozstania z matką. Powiedzieli sobie, że wkrótce się spotkają, następnego dnia już nie żyła – wraz z siostrą zostały zagazowane.

Feliks W. Kres to pseudonim łódzkiego pisarza, który zamilkł na lata. Właśnie ukazało się wznowienie trzeciego tomu jego najsłynniejszego cyklu - „Księgi całości”. Autor zapowiada również nowe tytuły.

Witold Jabłoński – łodzianin, pisarz oraz tłumacz. Zdarzyło mu się w życiu być dyrektorem oraz dziennikarzem. Za młodu był sekretarzem Jerzego Andrzejewskiego. Pisze horrory, czasem kryminały, powieści obyczajowe, a przede wszystkim fantasy – historyczne i słowiańskie. Zajmuje się również przekładami rosyjskiej literatury science fiction.

Zgodnie z wieloletnią tradycją Dom Literatury organizuje kilka konkursów literackich. Są już daty i regulaminy Ogólnopolskiego Konkursu Poetyckiego im. Zbigniewa Dominiaka "Moje świata widzenie", Ogólnopolski Konkurs na Prozę Poetycką im. Witolda Sułkowskiego i Ogólnopolski Konkurs Poetycki im. Jacka Bierezina.

Trudno o lepszą niż zabytkowy Księży Młyn lokalizację dla wydawnictwa, które specjalizuje się m.in. w historii Łodzi. Tam właśnie, na dawnym robotniczym osiedlu, a konkretnie w tzw. konsumach Scheiblera, mieści się Dom Wydawniczy Księży Młyn. W bogatej ofercie tytułów znajdziemy wiele traktujących o Łodzi, jej historii, wojskowości, infrastrukturze, architekturze, kulturze oraz kuchni. Prezentujemy nowości, jakie ukazały się nakładem wydawnictwa w ostatnich tygodniach.

Łódź jest miastem stworzonym dla „dziejących się w nim” kryminałów. Mamy więc w miarę ładną Piotrkowską, a potem trochę wystarczy od niej się oddalić i już tak ładnie nie jest. Historie dziejące się w tych miejscach – a opisywane przez Macieja Kaźmierczaka, autora powieści „Martwy ptak” – też do pięknych nie należą. Bohaterowie powieści to również postacie mniej lub bardziej przetrącone przez życie.