Literatura | Kalejdoskop kulturalny regionu łódzkiego
Mroczna i brudna historia przesiąknięta tym, co w człowieku najniebezpieczniejsze – poczuciem bezkarności. Kryminał, w którym psychika i moralność czytelnika zostają wystawione na nie lada próbę. „Nikt” Macieja Kaźmierczaka to kolejna powieść łódzkiego pisarza, której fabuła toczy się właśnie w Łodzi. 
Artur Rubinstein nazywany jest mistrzem, wirtuozem, a nawet "tytanem fortepianu". Z okazji 135. rocznicy urodzin (przypadała 28 I) wybitnego pianisty urodzonego w Łodzi, Wojewódzka Biblioteka Publiczna im. Marszałka J. Piłsudskiego zaprasza do oglądania wystaw online. 
Wojewódzka Biblioteka Publiczna im. Marszałka Józefa Piłsudskiego w Łodzi na bieżąco wzbogaca swoje zbiory. W 2021 r. oferta Biblioteki została powiększona o wiele tytułów książek tradycyjnych, audiobooków i ebooków.
WYWIAD. Ursula Kroeber LeGuin to amerykańska pisarka, autorka książek SF i fantasy, z których wiele weszło do klasyki gatunku i do klasyki literatury. 22 stycznia 2022 r. minęły cztery lata od jej śmierci (urodziła się w 1929 r. w Berkeley). Jej najsłynniejsze cykle powieściowe to „Ziemiomorze” i „Ekumena”. Otrzymała ponad 50 nagród literackich, w tym najcenniejsze w środowisku sf: Hugo i Nebulę.
Nakładem wydawnictwa Novae Res ukazała się powieść "Pocztówka z Arles" tomaszowianina Włodzimierza Malczewskiego.
Dla jednych - ulubiona pora roku, dla drugich - najbardziej znienawidzona. Zdania na temat zimy są podzielone. Wojewódzka Biblioteka Publiczna proponuje dwie tematyczne wystawy dostępne online.
Do Zduńskiej Woli trafiła spuścizna po pisarzu Januszu Teodorze Dybowskim. Materiały pozyskało Towarzystwo Przyjaciół Zduńskiej Woli. Zbiór dokumentów 7 stycznia 2022 r. przekazało na rzecz organizacji Muzeum Teatralne Teatru Wielkiego – Opery Narodowej w Warszawie. Literat zmarł cztery i pół dekady temu i był członkiem TPZW.
W ramach projektu „Modne – Łowickie. Działania artystyczne i użytkowe dla dzieci, młodzieży i dorosłych”, realizowanego przez Muzeum w Łowiczu w 2021 r., powstała książka pod tytułem: „Skarby z malowanej skrzyni. Elementarz stroju łowickiego”.
„Nie należy oceniać zupy po składnikach” – mówił Andrzej Sapkowski, gdy w ubiegłym roku oprowadzano go po planach produkcyjnych Netfliksowego „Wiedźmina”. Za to serial możemy już oceniać po obejrzeniu wszystkich odcinków pierwszego i drugiego sezonu. Okazało się, że czas przed telewizorem zmitrężony, Geralt się męczył, męczyłem się i ja.
W sobotę 18 XII na Scenie Monopolis odbyła się gala łódzkiej Nagrody Literackiej im. Juliana Tuwima za 2021 rok. Otrzymała ją Ewa Kuryluk, pisarka i artystka.