Literatura | Kalejdoskop kulturalny regionu łódzkiego
Dla jednych - ulubiona pora roku, dla drugich - najbardziej znienawidzona. Zdania na temat zimy są podzielone. Wojewódzka Biblioteka Publiczna proponuje dwie tematyczne wystawy dostępne online.
Do Zduńskiej Woli trafiła spuścizna po pisarzu Januszu Teodorze Dybowskim. Materiały pozyskało Towarzystwo Przyjaciół Zduńskiej Woli. Zbiór dokumentów 7 stycznia 2022 r. przekazało na rzecz organizacji Muzeum Teatralne Teatru Wielkiego – Opery Narodowej w Warszawie. Literat zmarł cztery i pół dekady temu i był członkiem TPZW.
W ramach projektu „Modne – Łowickie. Działania artystyczne i użytkowe dla dzieci, młodzieży i dorosłych”, realizowanego przez Muzeum w Łowiczu w 2021 r., powstała książka pod tytułem: „Skarby z malowanej skrzyni. Elementarz stroju łowickiego”.
„Nie należy oceniać zupy po składnikach” – mówił Andrzej Sapkowski, gdy w ubiegłym roku oprowadzano go po planach produkcyjnych Netfliksowego „Wiedźmina”. Za to serial możemy już oceniać po obejrzeniu wszystkich odcinków pierwszego i drugiego sezonu. Okazało się, że czas przed telewizorem zmitrężony, Geralt się męczył, męczyłem się i ja.
W sobotę 18 XII na Scenie Monopolis odbyła się gala łódzkiej Nagrody Literackiej im. Juliana Tuwima za 2021 rok. Otrzymała ją Ewa Kuryluk, pisarka i artystka.
Wydawnictwo Uniwersytetu Łódzkiego wydało książkę "Myśliwski-Bocheński. Rozmowy istotne" - zbiór wywiadów z wybitnym pisarzem Wiesławem Myśliwskim, przeprowadzonych przez wybitnego badacza współczesnej literatury polskiej, znanego z niepowtarzalnego stylu.
8 XII 2021 r. w Instytucie Europejskim w Łodzi odbyła się gala jubileuszu 20-lecia Instytutu Pamięci Narodowej Oddział w Łodzi, podczas której rozdano wybranym instytucjom statuetki Alis Libertatis - Skrzydła Wolności. Wśród uhonorowanych znalazły się Łódzki Dom Kultury i Wojewódzka Biblioteka Publiczna im. Marszałka Józefa Piłsudskiego w Łodzi.
Wojewódzka Biblioteka Publiczna im. Marszałka Józefa Piłsudskiego w Łodzi zaprasza do zapoznania się z publikacją elektroniczną zawierającą wspomnienia nadesłane do Biblioteki w ramach akcji "Mieszkańcy regionu łódzkiego w czasie pandemii".
Wojewódzka Biblioteka Publiczna im. Marszałka J. Piłsudskiego w Łodzi wspólnie z bibliotekami publicznymi województwa łódzkiego w czerwcu 2021 r. wykupiła dla czytelników dostęp do 75 000 e-booków i audiobooków na platformie Legimi.
Feliks W. Kres to pseudonim łódzkiego pisarza fantasy. Debiutował w 1983 r. opowiadaniem „Mag”, nadesłanym na konkurs miesięcznika „Fantastyka”.
Od tego czasu opublikował kilkadziesiąt opowiadań oraz trzynaście książek. Dzięki współpracy z wydawnictwem Fabryka Słów prezentujemy fragment najnowszej powieści Kresa - "Pani Dobrego Znaku - Wieczny Pokój". Książka jest piątym tomem cyklu "Księga całości".