Teatr | Kalejdoskop kulturalny regionu łódzkiego
Teatr Pinokio w Łodzi poszukuje aktora i aktorki. Oczekiwania: talent, sceniczny temperament, umiejętności taneczne i wokalne, ale też wrażliwość na wielopokoleniową publiczność. Zgłoszenia wideo do pierwszego etapu można nadsyłać do 14 stycznia.
od 16 GRUDNIA 2023

Premiera "Frankensteina"

Wiktor Frankenstein, żądny sławy i pieniędzy uczony, tworzy dzieło swojego życia, powołując na świat człowieka „idealnego”. Na swoją 300. premierę, a zarazem obchody jubileuszu 75-lecia placówki zaprasza Teatr Arlekin - 16 XII o godz. 17.
Teatr Przebudzeni z Ostródy spektaklem „Szatnia” wygrał zakończony w niedzielę 36. Łódzki Przegląd Teatrów Amatorskich. Przyznanie nagrody za Najlepszy Spektakl Teatru Niezawodowego (w wysokości 6 tys. zł na ręce reżysera)  jury uzasadniło „porywającą obecnością sceniczną zespołu aktorskiego oraz odczytaniem estetyki teatru Tadeusza Kantora na własnych warunkach”.
O 1,5 mln zwiększy się roczny budżet Teatru Pinokio w Łodzi. Urząd Miasta Łodzi podpisał umowę z Ministerstwem Kultury i Dziedzictwa Narodowego na dofinansowanie, współprowadzenie teatru. Dotacja miejska wynosi 5,5 mln zł, zatem środki przeznaczane na działalność instytucji wzrosną o blisko 30 proc.
RECENZJA. Monodram uznaje się za najtrudniejsze zadanie aktorskie. Samotność aktora na scenie jest największym wyzwaniem dla jego talentu, siły psychicznej, niezawodności pamięci – przedstawiony publiczności długi monolog powinien zmusić ją do skupienia, zaangażować emocjonalnie. Doświadczeni aktorzy często marzą o choćby jednej takiej zawodowej próbie w swojej karierze. Potrzebują tylko dobrego, nośnego tekstu. A takich, z których udałoby się zbudować półtoragodzinny spektakl i nie znużyć widzów, nie ma zbyt wiele. Pisze Gustaw Romanowski.
od 2 GRUDNIA 2023 / 7 GRUDNIA 2023

Premiera „Księgi Dżungli”

Duża Scena Teatru Pinokio w Łodzi już wkrótce porośnie lianami i wypełni się dzikimi – choć niekoniecznie wrogimi – zwierzętami. 2 XII odbędzie się premiera „Księgi Dżungli” w reżyserii Anny Rozmianiec – jak zapewniają twórcy – zupełnie nowej, uwspółcześnionej, adaptacji klasycznych opowiadań Rudyarda Kiplinga.
RECENZJA. Zbudowano precyzyjny, mocny przekaz, a Agnieszka Skrzypczak pokazała, że potrafi korzystać z całej palety emocji. To wszystko w zaledwie półtorej godziny, bo tyle trwa monodram „Ifigenia ze Splott” w reżyserii Filipa Gieldona w Teatrze im. Jaracza w Łodzi. Pisze Paulina Ilska.
3 LISTOPADA 2023 / 5 LISTOPADA 2023

Burza emocji w Jaraczu

Na premierę „Burzy” Williama Szekspira zaprasza 4 XI o godz. 19 Teatr im. Jaracza – z okazji jubileuszu 135-lecia sceny. Spektakl zabierze nas w podróż po ludzkich namiętnościach, pragnieniach, tęsknotach, lękach i nadziejach. Istotna jest tutaj refleksja, że nawet przemożne pragnienie zemsty przemienić się może w gotowość do przebaczenia i chęć pojednania, że miłość zwycięża nienawiść i podłość. Reżyseria – Ivan Krejčí.
W dniach od 22 do 27 III 2024 r. w Łodzi na Scenie Monopolis odbędzie się druga edycja Festiwalu Sztuki Aktorskiej TEATROPOLIS. W ciągu pięciu dni będzie można obejrzeć dziesięć spektakli przygotowanych przez znanych i debiutujących artystów oraz trzy pokazy mistrzowskie. Dyrektorem imprezy jest Andrzej Seweryn.
Miejski Dom Kultury w Radomsku zaprasza 10 XI na program poetycki poświęcony trzem braciom Różewiczom.