Teatr | Kalejdoskop kulturalny regionu łódzkiego
24 KWIETNIA 2020 / 25 KWIETNIA 2020

Osiecka po męsku i Straty/Nadmiary

„Straty/Nadmiary” to spektakl w wykonaniu Nyska Studio, "Osiecka po męsku"  - recital Marcina Januszkiewicza. Oba wydarzenia, zarejestrowane podczas wcześniejszych edycji festiwalu OFF-Północna, zobaczymy w ten weekend na wirtualnej scenie OFF/ON Teatr Muzyczny w Łodzi.
75 LAT TEATRU MUZYCZNEGO. Jego protoplastą był Polski Teatr Operetkowy w Wilnie (później Teatr Komedii Muzycznej Lutnia), który wyłonił się z sekcji wokalnej działającego od 1905 r. Polskiego Towarzystwa Muzycznego Lutnia.
NASZ PATRONAT. Nurt offowy przygląda się relacjom międzyludzkim, pokazuje wachlarz emocji, daje możliwość skupienia się na środkach aktorskiego wyrazu. Nie ma tu efektownych scen zbiorowych, spektakularnej choreografii, na scenie nie ląduje helikopter – mówi Krzysztof Wawrzyniak, kierownik artystyczny Festiwalu OFF-Północna, w rozmowie z Magdaleną Sasin. 
Co gra w duszy Macieja Pawlaka? Melodie z musicali i to nie tylko tych najbardziej znanych. Na blogu Muzyczny Wirtualnie (tmlodz.com) zaprezentowany zostanie premierowy minirecital artysty. To kolejna odsłona cyklu „Dusza śpiewa” przygotowanego przez Teatr Muzyczny w Łodzi. Teatr prowadzi także wirtualne warsztaty EduWtorek. 
Po długotrwałej i ciężkiej chorobie zmarł znany dziennikarz, publicysta Bohdan Gadomski, wieloletni współpracownik Tygodnika "Angora" i "Expressu Ilustrowanego". Wiadomość została podana na jego oficjalnym profilu na Facebooku, ale potwierdzają ją nasze informacje. "Ten nasz dziennikarski Liberace zrobił karierę szytą na jego miarę. Na miarę którą akceptował, na fason w którym czuł się swobodnie" - pisze o nim nasz felietonista, krytyk filmowy i teatralny Łukasz Maciejewski.
Łódzkie teatry włączają się akcję szycia maseczek ochronnych dla pielęgniarek i lekarzy, którzy mają lub mogą mieć kontakt z osobami zarażonymi koronawirusem. Jako pierwsze do akcji "Łódź szyje dla medyków" włączyły się obie pracownie krawieckie Teatru Wielkiego w Łodzi. Teraz dołącza Teatr Nowy.
RECENZJA. Teatr się skończył. Teatr trzeba zrobić na nowo – ileż było takich początków końca, ileż deklaracji, prawdziwych lub pozornych, szczerych lub koniunkturalnych, przeprowadzonych do końca lub ograniczonych do gestu. Czy w teatrze Mariusza Grzegorzka coś się kończy? Na pewno spektakl „Dzieci widzą duchy”, jego najnowsza premiera, domaga się szczególnego podejścia – ma w sobie coś z deklaracji lub manifestu. Pisze Łukasz Kaczyński.
Teatr Muzyczny gra wirtualnie - zaprasza na musicalowy master class z Kasią Łaską i minikoncert Piotra Płuski. Zajęcia musicalowe są publikowane we wtorki w południe na blogu teatru, a premierowe minikoncerty z udziałem kolejnych solistów pojawiają się w piątki o g. 20.00.
Przerwa w graniu spektakli to dla ludzi teatru i widzów szansa na poszukiwanie repertuaru przyszłości: tematów, tekstów, autorów. W Teatrze Powszechnym ruszają warsztaty mistrzowskie z dramatopisarzem Michałem Walczakiem. Zapisy do 25 marca do g. 12.00. 
„#ArlekinwDomu!” to akcja, jaką łódzki Teatr Lalek Arlekin prowadzi dla swoich widzów online od początku ogłoszenia stanu epidemicznego. Rodzice, którzy siedzą z dziećmi w domu, mogą codziennie na dobranoc wysłuchać „Szeptanek” - profesjonalnego słuchowiska przygotowanego z domu przez aktora Teatru, który jest jednym z bardziej znanych audiobookowych głosów.