Teatr | Kalejdoskop kulturalny regionu łódzkiego
RECENZJA. A gdyby tak przestać udawać, że nie mamy piersi, genitaliów i hormonów? A nawet jeszcze ich istnienie podkreślić. To niezły pomysł na punkt wyjścia dla spektaklu. Pytanie, co z tym dalej zrobić, by rzecz wypadła interesująco i odkrywczo. Pisze Paulina Ilska.
od 30 WRZEŚNIA 2023 / 15 PAŹDZIERNIKA 2023

Powiew z Podhala

Teatr Wielki zaprasza 30 IX i 1 X o godz. 19 na premierę „Wieczoru baletowego kompozytorów polskich: Karłowicz, Kilar, Szymanowski”. Usłyszymy kompozycje, które łączy góralski folklor.
od 22 WRZEŚNIA 2023 / 30 WRZEŚNIA 2023

"Rok 1984 – rockowy teatr"

”Rok 1984 – rockowy teatr” in pariete G. Orwell z udziałem zespołu Normalsi to kolejny, po „Łajzie” i „Mistrzu i Małgorzacie”, spektakl braci Pachulskich o unikalnej konstrukcji, łączącej różnorodne formy artystycznego wyrazu. Premiera 22 IX o godz. 19 na Scenie Monopolis.
Andżela straciła nogi podczas tournée. Lalunia kiedyś miała „karnację” paskudnie żółtą jak pszczeli wosk – była tak odrażająca, że bały się jej dzieci. Dziś po liftingu ma ładną, ciemną cerę. Obie prezentują stroje w Kostiumerii Teatralnej w Łaskim Domu Kultury.
21 WRZEŚNIA 2023 / od 23 WRZEŚNIA 2023

"Ifigenia ze Splott" - premiera

Na premierę monodramu Gary’ego Owena „Ifigenia ze Splott” w wykonaniu Agnieszki Skrzypczak zaprasza 23 IX Teatr im. Jaracza (pokazy przedpremierowe: 21 i 22 IX).
od 16 WRZEŚNIA 2023 / 17 WRZEŚNIA 2023

„Czar(cie) gry” w Arlekinie

Rozpoczęty właśnie nowy sezon artystyczny Teatr Lalek Arlekin zainauguruje 16 IX prapremierą przedstawienia „Czar(cie) gry”. Spektakl oparty jest na polskich legendach, także tych o Łodzi. Tekst sztuki powstał specjalnie na zamówienie łódzkiej sceny.
od 16 WRZEŚNIA 2023 / 17 WRZEŚNIA 2023

"Carmen" w Nowym

Na 16 i 17 IX na Małej Scenie Teatru Nowego zaplanowano premierowe spektakle „Carmen” w reżyserii Anny Obszańskiej. To protest przeciwko sprowadzaniu egzystencji człowieka do kategorii ciała-obiektu.
Norweskie spojrzenie na polską klasykę, odważny monodram o młodej kobiecie oraz jej zmaganiach z ludźmi i ze światem, tragedia Holocaustu opowiedziana w ramach lekcji hebrajskiego, jakich po wojnie udziela rabin… byłej esesmance. Najstarsza scena dramatyczna w Polsce już w tę sobotę zainauguruje jubileuszowy sezon artystyczny. W planach Jaracza aż 12 premier.
Prapremiery światowe, prapremiery polskie i premiery. Komedie w reżyserii młodych oraz uznanych twórców. Różne oblicza i estetyki komedii. Prapremiera sztuki o Maryli Biedermann - polskiej działaczce niepodległościowej niemieckiego pochodzenia. Jubileuszowa XXX edycja Międzynarodowego Festiwalu Sztuk Przyjemnych i Nieprzyjemnych. Co jeszcze czeka nas w sezonie 2023/2024 w Teatrze Powszechnym w Łodzi?
od 4 PAŹDZIERNIKA 2023

Rusza "The Art" Studium Teatralne

W nowym sezonie czeka sporo nowości w Akademickim Ośrodku Inicjatyw Artystycznych. Pierwszą z nich jest "The Art" Studium Teatralne, którego pomysłodawcą oraz autorem jest reżyser teatralny, wykładowca praktyki i teorii teatralnej Michał Rzepka.