Teatr | Kalejdoskop kulturalny regionu łódzkiego
Z okazji 125-lecia Teatru im. Stefana Jaracza, czyli pierwszej stałej polskiej sceny w Łodzi wydana została ciekawa publikacja. Dzięki benedyktyńskiej pracy Ewy Drozdowskiej i Joanny Siudzińskiej udało się stworzyć bogato ilustrowany spis wszystkich powojennych premier sceny przy ulicy Jaracza.
W Teatrze Powszechnym trwają warsztaty dramaturgiczne Fabryka Komedii, zorganizowane w ramach ogólnopolskiego konkursu na napisanie współczesnej polskiej komedii „Komediopisanie”.
13 października zakończył się tegoroczny Łódzki Przegląd Teatrów Amatorskich "Łópta". Po obejrzeniu 13 spektakli jury przyznało trzy równorzędne nagrody: Teatrowi California za zespołową kreacje w spektaklu Iluzje, grupie art-GROT za autorską, bezkompromisową wypowiedź Fade out, a także Stowarzyszeniu Teatralnemu Chorea i Teatrowi Tańca Pro za spektakl Brzydal.
Teatr Powszechny włączył się w Rok Tuwima znakomitym spektaklem muzycznym. Tu-wim w reżyserii Jerzego Jana Połońskiego i Jarosława Stańka zaczyna się dość niemrawo, ale z każdym numerem jest lepiej. Wśród kilkunastu piosenek są prawdziwe perełki, jest zabawa słowem i dźwiękiem. Z wdziękiem.
Duży sukces Teatru Powszechnego - Podróż zimowa Elfriede Jelinek w reżyserii Mai Kleczewskiej zdobyła nagrodę główną XII Festiwalu Prapremier w Bydgoszczy.
Kolejna odsłona tegorocznych Łódzkich Spotkań Teatralnych miała miejsce 28 i 29 września w Centrum Teatru, Muzyki i Tańca w Kutnie. Gościem niedzielnych Spotkań był Adam Walny - twórca i założyciel Walny-Teatru, lalkarz, reżyser, aktor.
III  odsłona Łódzkich Spotkań Teatralnych już za nami. 21 i 22 września ŁST 2013 – Teatralny Festiwal Festiwali zagościł w Sieradzu.
Wszystkie słynne farsy są do siebie podobne. Pięcioro drzwi i dwie lub trzy kochanki, które trzeba za tymi drzwiami ukrywać. Boeing, Boeing Marca Camolettiego można by uznać za wariację na motywach farsowego przeboju Mayday, gdyby nie fakt, że sztuka o sprytnym playboyu i jego trzech stewardesach została napisana 20 lat wcześniej.
Na wspólnej konferencji prasowej w Teatrze Nowym z mediami spotkali się dyrektorzy czterech miejskich scen - Powszechnego, Nowego, Muzycznego i Pinokia. W imieniu przebywającego za granicą zespołu Teatru Arlekin o planach na nowy sezon opowiedziała prezydent Agnieszka Nowak.
Tegoroczna inauguracja Łódzkich Spotkań Teatralnych 2013 – teatralnego Festiwalu Festiwali w regionie łódzkim miała miejsce 1 września w Bełchatowie . Nowa formuła organizowanych od lat przez Łódzki Dom Kultury spotkań zakłada współdziałanie z lokalnymi ośrodkami. Współorganizatorem pierwszego weekendu z teatrem alternatywnym było Miejskie Centrum Kultury.