Teatr | Kalejdoskop kulturalny regionu łódzkiego
Tegoroczna inauguracja Łódzkich Spotkań Teatralnych 2013 – teatralnego Festiwalu Festiwali w regionie łódzkim miała miejsce 1 września w Bełchatowie . Nowa formuła organizowanych od lat przez Łódzki Dom Kultury spotkań zakłada współdziałanie z lokalnymi ośrodkami. Współorganizatorem pierwszego weekendu z teatrem alternatywnym było Miejskie Centrum Kultury.
Na jesień Teatr Muzyczny zaplanował dwie premiery: spektakl realizowany wspólnie z Grupą Rafała Kmity pt. "Aj waj! czyli historie z cynamonem" oraz multidyscyplinarny projekt dla dzieci - "Pan Lutosławski".
W lipcu obejrzeliśmy warszawską premierę spektaklu Michała Zadary Wszyscy byli odwróceni. Przedstawienie jest koprodukcją Muzeum Historii Żydów Polskich, agencji Centrala, Agencji Artystycznej GAP i Teatru Nowego w Łodzi (dwaj aktorzy w obsadzie). Teraz przyszedł czas na łódzką premierę.
Każde wakacje kiedyś się skończą. Młodzież we wrześniu wróci do szkół, studenci w październiku na uczelnie. W dorosłość wchodzą kolejne roczniki - niestety coraz mniej liczne. Zamiast dzieci rodzą się pytania: kto zapełni te rosnące jak grzyby po deszczu gmachy kolejnych kierunków? Kto zapełni widownię łódzkich teatrów?
W namiocie cyrkowym Teatru Pinokio, 6 lipca,  odbył się półfinał projektu "Brave Kids" oraz spektakl "Pippi Pończoszanka", w której magiczny świat przenieśli się nawet dorośli widzowie.
Spektakl Teatru Logos recenzuje Zdzisław Kłapciński.
Spektakl oparty na tekście Aleksandra Ścibora Rylskiego przygotowali aktorzy zawodowo związani z PWSFTViT. Premiera odbyła się 17 maja 2013 roku w Akademickim Ośrodku Inicjatyw Artystycznych. Przedstawienie recenzuje Zdzisław Kłapciński.
Agnieszka Skrzypczak zdobyła Nagrodę Główną dla najlepszej aktorki za rolę w monodramie "Marzenie Nataszy" na VII Międzynarodowym Festiwalu Teatralnym Współczesnej Dramaturgii "Kolyada-Plays".

Karamazow i Antygona to najlepsze spektakle zakończonego właśnie sezonu zdaniem łódzkich recenzentów. Złote Maski przyznali oni już po raz 22. W kapitule nagrody jest też dwoje autorów związanych z Kalejdoskopem - Małgorzata Karbowiak i Piotr Grobliński.

Aktorka Teatru im. Jaracza w Łodzi została laureatką konkursu radiowej Trójki w kategorii "Teatr". - Za charyzmę sceniczną oraz niezwykłą różnorodność środków aktorskich - brzmiało uzasadnienie jury.