Wiadomości | Kalejdoskop kulturalny regionu łódzkiego
NOWY NUMER. Kiedy Anna Paliga oskarżyła wykładowców Szkoły Filmowej w Łodzi o stosowanie przemocy wobec studentów, tama pękła. Sieć zalała fala komentarzy, oświadczeń, doniesień. Publicznie oskarżeni stanęli pod pręgierzem, medialne wyroki zapadły bez prawa do obrony. Teraz, kiedy emocje już nieco opadły, włączając się w nurt nielicznych publikacji analizujących sytuację, spróbowaliśmy pokazać w „Kalejdoskopie”, jak złożony, delikatny i nieoczywisty jest to problem. Zastanowić się, co musimy zrobić, by teatr stał się miejscem bezpiecznym.
Podczas inauguracji łódzkiego sezonu artystycznego 2021/22 (23 IX w Teatrze Arlekin) wręczono nagrody dla artystów i animatorów kultury, dyplomy dla laureatów stypendiów artystycznych oraz wyróżnienia dla mecenasów kultury.
Piotrkowska – najpiękniejsza ulica Łodzi i najdłuższy pasaż handlowy Europy - pełna butików, concept storów, pracowni projektantów mody. Piotrkowska, przy której można podziwiać witryny eksponujące projekty najmodniejszych projektantów i mieć możliwość odwiedzania sklepów branży fashion – to cel projektu „Moda na Łódź”, zainaugurowanego w OFF Piotrkowska Center.
Kultura to nie tylko spektakle czy koncerty. To również szeroko rozumiane zaplecze. Dziś możemy zamówić bilet na dowolne wydarzenie w każdym teatrze, kinie, klubie czy filharmonii, siedząc w domowym fotelu. A ktoś ten proces obsługuje i nadzoruje. Jak to jest prowadzić stabilną firmę, a jednocześnie samemu być artystą? O tym rozmawiamy z Michałem „Olkiem” Olkowskim, dyrektorem popularnej bileterii – serwisu Bilety24.pl.
Wybitna aktorka odsłoniła 21 września 2021 roku swoją gwiazdę na Piotrkowskiej w Łodzi.
NOWY NUMER. Jak kobiety piszą? Jak kobiety widzą? O czym opowiadają? Tak jak i mężczyźni - o fundamentalnych sprawach, choć może z innej perspektywy, nieco inaczej je przeżywają, używają własnego języka. Kobiety próbują nie zapomnieć, że są kobietami – domagają się autonomii, równego traktowania, szacunku, prawa do bycia podmiotem, zawierzają intuicji, snom, przyrodzie, chcą dawać nadzieję. Nie chcą patrzeć przez męskie soczewki. Mówią własnym głosem.
Nie żyje wybitna śpiewaczka operowa Teresa Żylis-Gara. Sopranistka występowała na scenach całego świata, była absolwentką Państwowej Wyższej Szkoły Muzycznej w Łodzi i doktorem honoris causa Akademii Muzycznej w Łodzi. Zmarła 28 sierpnia 2021 roku.
W dawnej chińskiej restauracji przy placu Wolności powstaje nowoczesna biblioteka, a w niej kawiarnia, sale warsztatowe, czytelnia oraz specjalna strefa dla dzieci i młodzieży ze Śródmieścia.
Wojewódzka Biblioteka Publiczna im. Marszałka Józefa Piłsudskiego od końca sierpnia do października 2021 roku organizuje Festiwal „Zapolska pod lupą” (pod patronatem „Kalejdoskopu”).
Wojewódzka Biblioteka Publiczna im. Marszałka Józefa Piłsudskiego w Łodzi zaprasza do obejrzenia wystaw online: „Na wakacje książkę bierz!” oraz „B jak Brzechwa. Wystawa cyfrowa z okazji 55. rocznicy śmierci poety”.