Wiadomości | Kalejdoskop kulturalny regionu łódzkiego
Siódmą edycję plebiscytu „Kalejdoskopu” na najbardziej wystrzałowe wydarzenie w łódzkiej kulturze w 2019 roku wygrała płyta „Masses”, nagrana przez Chór Filharmonii Łódzkiej z okazji jego 50-lecia.
Reżyser, scenarzysta i operator Jan Jakub Kolski odebrał w sobotę w Łódzkim Domu Kultury Złoty Medal „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”. - Nagrody rozleniwiają, ale miło, kiedy się je dostaje - mówił laureat podczas gali.
A w nim m.in.: Jan Jakub Kolski na okładce i w obszernej rozmowie o warsztacie filmowca, Rafał Syska o nagrodach wesołych i smutnych, Łukasz Maciejewski o tym, co łączy Ginczankę i Baumbacha, Martyna Jakubiec o powieści „Zakurzony język” Hanny Sukare, druga część rozmowy z Alek Sarną o sztuce przyszłości, opowiadanie Pablo Pomady. Temat numeru: Poza teatr, a w nim: Tomasz Rodowicz i Joanna Chmielecka wobec Grotowskiego, Anna Perek-Kowalska o Marianie Glinkowskim, Agnieszka Kowalska-Owczarek o śpiewaniu „listów z getta”.
Nie żyje Jan Targowski, wieloletni dziennikarz Radia Łódź, niegdyś współpracownik "Kalejdoskopu". Miał 69 lat.
FELIETON. Zostałem zaproszony do dyskusji, której przyglądali się widzowie w całym internecie. Znaczy – mogli się przyglądać. Ogólnie rzecz biorąc, mówiliśmy o artystycznym marginesie, gdzie jest i co się tam właśnie dzieje. Pisze Maciej Cholewiński. 
TEMAT NUMERU. Nazwa nie zachęca, ale i tak Program Wsparcia i Rozwoju Edukacji Kulturalnej w Łodzi jest rewolucyjny. Drugi w Polsce program tego typu sprawia, że możliwa staje się rozmowa o zmianie niektórych dotychczasowych priorytetów w organizowaniu kultury.
Ubiegłoroczne obchody 45-lecia "Kalejdoskopu" zostały nominowane do Plastra Kultury! Jeśli uważacie, że warto - głosujcie!  W ramach obchodów odbywały się debaty ludzi kultury, wydaliśmy zbiór "kalejdoskopowych" felietonów: dawnych i bieżących, w ASP zorganizowaliśmy wystawę stosowanych przez te wszystkie lata rozwiązań graficznych, a Jakub Hakobo Stępień zaprojektował nowy layout czasopisma.
Wyjątkowe dzieła sztuki? Kolacja z Andrzejem Sewerynem? Pamiątkowe zdjęcie z autografem Mirosława Hermaszewskiego, pierwszego Polaka w kosmosie? To tylko kilka z wielu atrakcji, które będą mogli wylicytować uczestnicy Charytatywnego Karnawałowego Balu. W programie m.in. wystawa prac pedagogów ASP w Łodzi i koncert Golden Life.
"Kalejdoskop" 02/20, czyli: Temat numeru: - Jak rozumieć edukację kulturalną i jak ją wdrażać w programy instytucji? Z reporterką Iloną Wiśniewską, gościem Festiwalu na Faktach w Kutnie, rozmawia Piotr Grobliński; o sztuce wykorzystującej nowe technologie z Alek Sarną rozmawia Joanna Glinkowska. Rafał Syska pisze o uldze po Transie, do festiwalu Transatlantyk odnosi się też Bogdan Sobieszek; Tomasz Cieślak recenzuje „Ekoton” Przemysława Owczarka. Felietony? Łukasz Maciejewski, Piotr Kasiński, Michał B. Jagiełło i Kevin Kołeczek
Przeprowadzona przez łódzką firmę Virako rewitalizacja dawnych zakładów Monopolu Wódczanego z 1902 roku i przekształcenie ich w Monopolis, centrum kulturalno-biurowe, zdobyła nominację do MIPIM Awards 2020, prestiżowej światowej nagrody branży nieruchomości. 
  • Uwaga! Z powodu zagrożenia koronawirusem wydarzenia mogą być odwoływane. Proszę potwierdzać informacje u organizatorów.