Wiadomości | Kalejdoskop kulturalny regionu łódzkiego
EDUKULTURA. Co niesamowitego można odkryć, przyglądając się szyldowi z napisem „Video filmowanie”? Mnóstwo informacji o historii, obyczajach, tradycji ręcznego malowania szyldów i liternictwie. Ale trzeba mieć wiedzę o architektonicznym detalu i gotowość, by, przyjmując go za punkt wyjścia, zadawać kolejne pytania i szukać na nie odpowiedzi. Popularyzacji tej metody edukacyjnej służy projekt „Dlaczego ten dom tak wygląda? Architektura pod lupą dla najmłodszych". Pisze Paulina Ilska. 
Setki godzin pracy, 120 zabytkowych elementów przeniesionych na nowe płótna, sprowadzane z zagranicy materiały i dbałość o niedostrzegalne na pierwszy rzut oka detale – po ponad roku intensywnych prac renowacyjnych w Pracowni Konserwacji Centralnego Muzeum Włókiennictwa w Łodzi historyczny sztandar Robotniczego Towarzystwa Sportowego Widzew Łódź trafił z powrotem do siedziby klubu.
od 16 STYCZNIA 2021

10 lat Centrum Dialogu

W 2021 roku łódzkie Centrum Dialogu świętuje 10 urodziny. Z tej okazji w Bibliotece Centrum Dialogu pojawi się nowa książka "Życie pełne barw" Anneette Libeskind Berkovits oraz powstanie instalacja inspirowana wierszem "Marzenie" Abramka Koplowicza.
UWAGA. Podobnie jak my, czekacie na styczniowy "Kalejdoskop", o czym nam mówicie w telefonach do redakcji i mailach. Przepraszamy, nie z naszej winy druk i dostawa zostały zrealizowane z opóźnieniem. Ale...
Animatorzy kultury, twórcy ludowi, liderzy kultury, a także organizatorzy wydarzeń zostali wyróżnieni przez zarząd województwa łódzkiego Nagrodą Marszałka za wieloletnią pracę na najwyższym poziomie oraz za to, że mimo trudności związanych z pandemią, potrafili zachęcać do kultury i promować nasz region.
EDYTORIAL / styczeń 2021. Przepraszam, że tak banalnie w pierwszych dniach nowego roku, ale – tak, to zestawienie ma istotny sens. Gdy tworzyły się zręby tego numeru „Kalejdoskopu” poświęconemu w dużej mierze namysłowi nad filmowością Łodzi, najgorętszym tematem w dyskusji publicznej nie był kończący się rok 75-lecia Łodzi filmowej. Pisze Łukasz Kaczyński.
PODSUMOWANIE. Które artykuły najbardziej interesowały was w naszym serwisie? Jakie wątki i tematy przyciągały waszą uwagę? Budziły emocje? Którzy autorzy? Sprawdziliśmy, co czytaliście najczęściej od 1 stycznia do dziś i przedstawiamy gorącą trzynastkę artykułów 2020 roku. Zestawienie bywa zaskakujące. 
Nie udało się. Mimo apeli czołowych polskich ludzi kultury, artystów, nawoływań do dialogu ze strony naukowców, manifestacji i akcji w sieci, sprzeciwu odbiorców kultury i petycji, które podpisało 2,5 tys. osób, podczas nocnego głosowania przed Wigilią Rada Miejska zaakceptowała pomysł połączenia domów kultury. Okazuje się, że uchwała zawiera błędy, przez które może ją unieważnić wojewoda. 
Wojewódzka Biblioteka Publiczna im. Marszałka J. Piłsudskiego w Łodzi zaprasza do oglądania wystawy online "Nowy Rok na starych kartach pocztowych".
PODSUMOWANIE. Jeśli kultura odbija się w „Kalejdoskopie” jak w kalejdoskopie, w co chyba nikt nie wątpi, przygotowaliśmy autorskie, subiektywne zestawienie najważniejszych kalejdoskopowych wydarzeń 2020 roku. Oto złota dziesiątka roku naszym okiem.
  • Uwaga! Z powodu zagrożenia koronawirusem wydarzenia mogą być odwoływane. Proszę potwierdzać informacje u organizatorów.