Wiadomości | Kalejdoskop kulturalny regionu łódzkiego
W południe 11 grudnia 2018 r. w Urzędzie Wojewódzkim przy ul.Piotrkowskiej 104 wręczono medale 100-lecia Odzyskania Niepodległości nadane przez prezesa Rady Ministrów Mateusza Morawieckiego na wniosek Wojewody Łódzkiego prof. Zbigniewa Raua. Wśród wyróżnionych nie zabrakło twórców i animatorów kultury.
Jak jawi się duch Łodzi? Geist tego tworu, który na ziemiach polskich stanowi obcy wtręt, nowoczesny byt urbanistyczny, inny od środkowoeuropejskich metropolii z ich średniowiecznymi tradycjami i układem śródmieścia?
Łódzki Dom Kultury zaprasza do udziału w negocjacjach w sprawie zamówienia na opracowanie koncepcji i wykonanie aranżacji artystyczno-edukacyjnej w Pasażu ŁDK.
Okazało się, że starsi mieszkańcy Konopnicy wiedzieli mnóstwo o „starożytnościach” w swojej miejscowości, na przykład, że była w tym miejscu osada z okresu wpływów rzymskich z I-IV wieku, po której pozostały warsztat garncarski, kuźnia, spichlerz, a w pobliżu cmentarzysko.
Wojciech Pszoniak, Małgorzata Sikorska-Miszczuk, Andrzej Poniedzielski, Przemysław Owczarek, Łukasz Maciejewski, Rafał Syska, kulisy pracy nad nowym layoutem "Kalejdoskopu" (i ankieta dla Czytelników) tomaszowska pracownika ceramiki, mocny debiut autorki fantasy ze Zgierza, Conrad od nowa przetłumaczony, recenzje teatralne, architektura jako źródło sił narracyjnych, a TEMATEM NUMERU: Artyści słuchają / miasto mówi - to i jeszcze więcej w grudniowym numerze pisma.
W Łódzkim Domu Kultury 29 listopada ogłoszono wyniki plebiscytu „Przystanek 60+”, który jest podsumowaniem „Wojewódzkiego Przeglądu Twórczości Dojrzałej Przystanek 60+".
O tym jak łódzki Grand Hotel uczestniczył w życiu kulturalnym miasta przez ostatnich 130 lat – mówi… Dobry Duch Hotelu.
10 LISTOPADA 2018 - 11 LISTOPADA 2018

Niepodległa - obchody w Łodzi

W Łodzi oficjalne świętowanie stulecia niepodległości zacznie się 10 listopada spacerem szlakiem murali, a właściwe obchody 11 listopada będą trwały cały dzień - od godz. 9.30 do godz. 22. W programie wiele wydarzeń kulturalnych.   
EDYTORIAL / listopad 2018. W życiu każdego pisma są momenty szczególne. Jak chwile satysfakcji, gdy na łamy wchodzą autorzy, na współpracy z którymi redakcji zależy. Przed nami zmiana większego kalibru.
Rotmistrz Henryk Mieroszewski do niedawna był w Opocznie postacią zapomnianą. Jednak po opublikowaniu jego wspomnień ma szansę stać się jedną z najważniejszych tutejszych postaci historycznych. Niedawno jego imieniem nazwano rondo w centrum miasta.