Wiadomości | Kalejdoskop kulturalny regionu łódzkiego
W wieku 86 lat 8 lutego zmarł aktor Teatru Powszechnego Michał Szewczyk, który wystąpił w kilkudziesięciu filmach i serialach. Z Powszechnym był związany od 1958 roku. 
Uniwersytet Łódzki organizuje VI galę wręczenia Nagrody im. prof. T. Kotarbińskiego za najlepszą książkę humanistyczną 2020 roku. Wydarzenie odbędzie się online w niedzielę 7 II o godz. 17.
MIASTA PRZYSZŁOŚCI/DEBATA. Trwają przygotowania do debaty Narodowego Centrum Kultury Filmowej w Łodzi, związanej z obecnością miasta w sieci miast kreatywnych UNESCO i pracami nad Strategią Filmu Miasta Łodzi, której partnerujemy medialnie. Swoje stanowisko przedstawia Tamara Kamińska, wieloletnia zastępca dyrektora w Instytucji Kultury Katowice Miasto Ogrodów, odpowiadająca m.in. za współpracę z przemysłami kultury i miastami partnerskimi. Autorka aplikacji Katowic do Sieci Miast Kreatywnych UNESCO
EDYTORIAL. To był nietypowy rok. O jego kształcie i finale w pewnym momencie nie potrafiliśmy nic powiedzieć. Wiele rzeczy (zdrowie, praca, relacje) stało się kwestiami otwartymi, względnymi i niewiele zaczęło zależeć od nas samych (choć np. zdrowie innych zależy od naszej odpowiedzialności). A przecież nic nie skończyło się wraz z końcem 2020 roku. Pisze Łukasz Kaczyński. 
2 lutego na cmentarzu katolickim na Dołach o godz. 12.30 odbędzie się pogrzeb Stanisława Śliskowskiego, autora zdjęć do filmów dokumentalnych, animowanych i fabularnych, związanego z Wytwórnią Filmów Oświatowych w Łodzi.
Koncert na tarasie, wystawy w witrynach do oglądania z zewnątrz budynku – to niektóre propozycje Łódzkiego Domu Kultury na czas pandemii. Plus wydarzenia udostępniane online.
TEMAT NUMERU. Przegląd najciekawszych inicjatyw w trudnym dla kultury roku 2020. Piszą: Aleksandra Talaga-Nowacka, Paulina Ilska, Bogdan Sobieszek i Łukasz Kaczyński.
TEMAT NUMERU. Jak wyglądała kultura „roku zarazy”? Jak walczyła o uwagę dla siebie i jak może wyglądać wkrótce? – podsumowujemy, wybieramy najcenniejsze inicjatywy, prognozujemy. Piszą: Aleksandra Talaga-Nowacka, Magdalena Sasin, Paulina Ilska, Bogdan Sobieszek i Łukasz Kaczyński. 
NOWY NUMER. Temat numeru: „Dziwny rok kultury”: podsumowujemy go i prognozujemy, co wydarzy się w 2021. Pokazujemy działania i rozwiązania, które wydają nam się najciekawsze. Bohaterem okładki i rozmowy miesiąca jest Marcin Hycnar, nowy dyrektor Teatru im. Jaracza w Łodzi. Czy najważniejsza łódzka scena dramatyczna może mieć format sceny narodowej i dlaczego serce teatru nie bije przy biurku? Maciej Świerkocki odsłania kolejne kulisy pracy nad przekładem „Ulissesa”, a Łukasz Maciejewski i Mieczysław Kuźmicki piszą o książce Jerzego Antczaka „Jak ja ich kochałem”. Joanna Glinkowska rozmawia o field recordingu z Rafałem Kołackim (możecie jej też słuchać w formie audycji w Radiu Kapitał poszerzonej o efekty nagrań). Nadal obchodzi nas miasto – przypominamy, że o tym, że w Łodzi działała kiedyś Poliklinika Roślin, a miasto było prymusem w dbałości o zieleń pisze, debiutując na łamach, Szymon Iwanowski – społeczny opiekun drzew.
Willa karolewskiego fabrykanta Karola Plihala przeszła metamorfozę. W odrestaurowanym budynku powstały pracownie kreatywne, nowe przestrzenie wystawiennicze, sale edukacyjne oraz przestrzeń do działań plenerowych. Zakończono remont siedziby Poleskiego Ośrodka Sztuki.
  • Uwaga! Z powodu zagrożenia koronawirusem wydarzenia mogą być odwoływane. Proszę potwierdzać informacje u organizatorów.