Wiadomości | Kalejdoskop kulturalny regionu łódzkiego
NOWY NUMER. Jakie będzie miasto filmu? – to temat styczniowego numeru "Kalejdoskopu". Czy wciąż powinniśmy powoływać się na mit Łodzi filmowej, a może należałoby odłożyć go już do archiwum – zastanawia się Bogdan Sobieszek. Ewa Ciszewska opisuje efekty badań historii Łodzi filmowej, które wiążą się z dawnymi technologiami. Mieczysław Kuźmicki pisze o tym, jak powinien był wyglądać jubileusz 75-lecia Łodzi filmowej. A Łukasz Maciejewski zachwyca się animacją Mariusza Wilczyńskiego, która zdobyła Złote Lwy na festiwalu w Gdyni.
22 grudnia 2020 roku w wieku 87 lat zmarł w Łodzi prof. Mirosław Pietkiewicz – nestor polskich organistów, przez długie lata związany z Akademią Muzyczną w Łodzi, w której prowadził klasę organów, pełnił funkcje prorektora oraz kierownika Katedry Organów, Klawesynu i Muzyki Dawnej.
Pałac Maksymiliana Goldfedera, mieszczący przed laty słynne „Siódemki”, odzyska zabytkowe polichromie, malowidła i zdobienia. Dodatkowo wzbogaci się o pełne zieleni podwórko z dwupoziomowym ogródkiem.
Podaruj swoim bliskim łódzkie upominki. Teraz możesz kupić je bez wychodzenia z domu. Łódzka Organizacja Turystyczna 16 grudnia uruchamia sklep internetowy.
Joanna Podolska, dyrektorka Centrum Dialogu, znalazła się w gronie 50 osobowości, które są "Zasłużonymi dla pojednania polsko-niemieckiego".
Zwiedzając Rawę Mazowiecką i Zduńską Wolę z wirtualnym przewodnikiem, można doświadczyć tego, co Fundacja Monumentum Iudaicum Lodzense zrealizowała w przestrzeni tych miast w ramach projektu „4 kultury – odNOWA pamięci”.
13 grudnia 2020 roku zmarł w Warszawie Leonard Andrzej Mróz – bas, wybitny śpiewak operowy, niezrównany interpretator rosyjskiego repertuaru, solista Teatru Wielkiego w Warszawie, który występował na wielu światowych scenach, profesor sztuk muzycznych. Prowadził klasy śpiewu solowego w Akademii Muzycznej w Łodzi i Akademii Muzycznej w Poznaniu.
Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego ogłosiło nabór wniosków o wsparcie finansowe dla twórców i artystów w postaci pomocy socjalnej.
Trwa przebudowa Pasażu Róży z lustrzaną instalacją Joanny Rajkowskiej – jednej z najpopularniejszych turystycznych atrakcji Łodzi. Pasaż będzie nie tylko większy i atrakcyjniejszy, ale również pełen zieleni. Na 700 m kw. zasadzonych zostanie 13 drzew, 1300 krzewów, w tym osiem odmian róż oraz ponad 100 pnącz.
Wieś Czechy koło Zduńskiej Woli doczekała się kolejnego wydawnictwa. Tym razem jest to obszerny album zatytułowany "Czechy na fotografii dawniej i dziś", wydany przez Towarzystwo Przyjaciół Zduńskiej Woli (2020). To efekt współpracy z Kołem Gospodyń Wiejskich w Czechach. Promocja albumu odbyła się online.
  • Uwaga! Z powodu zagrożenia koronawirusem wydarzenia mogą być odwoływane. Proszę potwierdzać informacje u organizatorów.