Wiadomości | Kalejdoskop kulturalny regionu łódzkiego
Wiele osób traktuje drzewa jako zbędną, często kłopotliwą rzecz w ich otoczeniu. Tymczasem Piotr Wypych ukazuje te rośliny jak dzieła sztuki, które niebywale potrafią wzbogacić otoczenie człowieka, choć nie wszyscy chcą ten fakt dostrzegać.
W końcu 2019 roku ukazał się drugi tom „Radomszczańskiego słownika biograficznego”. Książka pod redakcją Grzegorza Mieczyńskiego jest szesnastą publikacją wydaną w ramach Radomszczańskiej Biblioteczki Regionalnej.
Marian Makowski od 23 lat był kustoszem Izby Pamięci Armii Krajowej im. mjr. „Gaja” Adama Trybusa w Piotrkowie Trybunalskim. W połowie grudnia, jak zawsze w niedzielne przedpołudnie, przyszedł do położonej przy klasztorze oo. bernardynów placówki muzealnej. Lecz widok jaki zastał, był dla niego szokiem…
20 stycznia obchodzono w Sieradzu ogólnopolski Dzień Judaizmu. Z tej okazji odbyła się w Sieradzkim Centrum Kultury debata na temat dialogu chrześcijańsko-żydowskiego. Część muzyczną programu wypełnił koncert zespołu Filharmonii Kaliskiej Accorinet Klezmer Band.
Miasto zapowiada 2020 rok w łódzkiej kulturze: koniec remontu pałaców Poznańskiego i Scheiblera, odnowiona Biała Fabryka i skansen architektury, nowa siedziba Zespołu Tańca Ludowego "Harnam" i odnowione przestrzenie w domach kultury.
PODSUMOWANIE. Kto się wyróżnił? Co było godne uwagi? Kto zaplusował, a kto złapał minusa? Rok 2019 w kulturze według „Kalejdoskopu”. Podsumowanie przygotowali: Aleksandra Talaga-Nowacka (sztuki wizualne), Bogdan Sobieszek (film), Łukasz Kaczyński (teatr), Piotr Grobliński (literatura), Rafał Gawin (muzyka popularna) i Magdalena Sasin (muzyka poważna, opera). Typowali trzy wydarzenia, fakty, inicjatywy na plus i jedną na minus.
Zarząd Województwa Łódzkiego ogłosił konkurs ofert z obszaru kultury i ochrony dziedzictwa narodowego dla organizacji pozarządowych działających na rzecz mieszkańców naszego województwa. Łączna pula środków, która zostanie przeznaczona na dofinansowanie zadań, wyniesie 600 000 złotych. Nabór ofert potrwa do 31 I, a o wsparcie mogą się ubiegać przedsięwzięcia rozpoczynające się od 1 V br.
Pierwszy solowy recital 17-letniej Majki Bakalarz okazał się zaskakująco dojrzałym widowiskiem, z oryginalnym repertuarem oraz niebanalnym interpretacjami. Wokalnie wsparli ją przyjaciele z zespołu 5/5, a na fortepianie grał młody pianista Dawid Burda.
Można powiedzieć, że Nowy 2020 Rok w Łódzkim Domu Kultury zaczął się filmowo. W dniu 2 stycznia ekipa filmowa zajęła pomieszczenia na II piętrze budynku przy ul. Traugutta 18...
ROZMOWA. Sztuka jest wyrazem tęsknoty i poszukiwania i z tej perspektywy objawienie jest poprzez nią niemalże namacalne - mówi rabin Łodzi Dawid Szychowski w rozmowie z Joanną Glinkowską w drugiej odsłonie cyklu rozmów o kulturze i sztuce z liderami duchowymi kościołów współczesnej Łodzi.
  • Uwaga! Z powodu zagrożenia koronawirusem wydarzenia mogą być odwoływane. Proszę potwierdzać informacje u organizatorów.