
Rektor Akademii Muzycznej w Łodzi prof. Elżbieta Aleksandrowicz podpisała 26 października 2022 porozumienie o przekazaniu cennych pod względem historycznym i muzykologicznym pamiątek dokumentujących bogatą i zróżnicowaną działalność kompozytorsko-wykonawczą prof. Zygmunta Krauze – wybitnego kompozytora i pianisty, twórcy muzycznego unizmu, doktora honoris causa łódzkiej uczelni muzycznej.

Podczas uroczystości obchodów Dnia Edukacji Narodowej Mirosław Drożdżowski odebrał tytuł honorowy Profesora Oświaty, nadawany przez ministra edukacji narodowej na wniosek Kapituły do spraw Profesorów Oświaty. Mirosław Drożdżowski, pedagog, gitarzysta, kompozytor i aranżer, pracuje w szkołach muzycznych I i II stopnia w Piotrkowie Trybunalskim, Tomaszowie Mazowieckim i Bełchatowie.
od 15 PAŹDZIERNIKA 2022
Elementarz empatii

Interaktywna wystawa „Elementarz empatii”, która powstała z inspiracji życiorysem Aliny Margolis-Edelman – w 100-lecie jej urodzin - i jest elementem obchodów Roku Aliny Margolis-Edelman, zostanie otwarta 15 X o godz. 16 w Centrum Dialogu im. Marka Edelmana.
od 18 PAŹDZIERNIKA 2022
/
8 LISTOPADA 2022
Łódź. Ilustrowany atlas architektury

Fundacja Centrum Architektury wydała pierwszy tom z nowej serii dwujęzycznych ilustrowanych atlasów architektury miast – „Łódź. Ilustrowany atlas architektury”.
od 6 PAŹDZIERNIKA 2022
Ukraińskie baśnie do słuchania

Wojna w Ukrainie zadziwiła świat okrucieństwem i brutalnością, zmuszając miliony osób do opuszczenia swoich domów. Nie oszczędziła także najmłodszych i najsłabszych - dzieci. To z myślą o nich powstał najnowszy projekt Stowarzyszenia Soundsitive Studio: „(U)kraina bajek - ludowe baśnie ukraińskie w wersji audio”. Premierę pierwszych materiałów zaplanowano na 6 X.

Reakcja pana Profesora de Lazari na mój tekst nie jest dla mnie zaskoczeniem. Wpisuje się bowiem ona w konwencję relacji zachodzących między badaczami z kręgu studiów nad Rosją a pozostałymi wschodniosłowiańskimi slawistami. W owej relacji wciąż zdaje się pokutować rosyjskocentryczny dyskurs dominacji – pisze prof. Agnieszka Matusiak, slawistka, szefowa Centrum Transkulturowych Studiów Posttotalitarnych na Wydziale Filologicznym Uniwersytetu Wrocławskiego.

NOWY NUMER. Muzyka w swej najbardziej wysublimowanej postaci może być przejawem doskonałości, znakiem istnienia absolutu. Poukładane w rozmaite struktury dźwięki stanowią komunikat, który działa na wrażliwość słuchacza w sposób bezpośredni, pozawerbalny. Wystarczą same dźwięki – drgające cząsteczki powietrza. Coś tak abstrakcyjnego każdy odbiera na swój sposób, a jednocześnie ten przekaz jest w stanie zestroić emocje tłumów. Nierzadko twórca dodaje do dźwięków słowa i wtedy muzyka zaczyna przemawiać wprost. Czy jednak muzyka jest w stanie nas zmienić, sprawić, byśmy zrozumieli, pobudzić nasz zapał, zjednoczyć w dobrej sprawie?

Archiwa społeczne są fenomenem współczesnej kultury. Prowadzą je fundacje i stowarzyszenia, samorządowe instytucje kultury, głównie biblioteki, ale też osoby prywatne. – Początkiem archiwów jest pasja i zaciekawienie, chęć odkrywania nieznanych szerzej fragmentów historii – mówi Katarzyna Ziętal, dyrektorka Centrum Archiwistyki Społecznej.

Wystawa "Miasto-Moda-Maszyna" w CMWŁ Wydarzeniem Historycznym Roku 2021! To już druga z rzędu nagroda dla Centralnego Muzeum Włókiennictwa w Łodzi. W zeszłej edycji nagrodę w tej samej kategorii otrzymała wystawa „Łódzkie mikrohistorie. Ludzkie mikrohistorie”.

Skłonność do zachowywania śladów przeszłości wynika z odwiecznej ludzkiej potrzeby porządkowania świata, wyłaniania z chaosu, wspominania i odtwarzania zniszczonej rzeczywistości. Nasze działanie związane z Łodzią przemysłową jest formą inwentaryzacji spadku – mówi Marta Madejska, współtwórczyni portalu Cyfrowe Archiwum Łodzian Miastograf.pl.