Wiadomości | Kalejdoskop kulturalny regionu łódzkiego
Maria Nowakowska jest stypendystką Prezydenta Miasta Łodzi. Jej nagrodzony pomysł polega na przygotowaniu przewodnika po łódzkich detalach architektonicznych.
Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa zakłada wydanie w latach 2014-2020 miliarda złotych na promocję książki. Po pierwszym roku działania programu odsetek osób, które w ciągu dwunastu miesięcy nie przeczytały żadnej książki wzrósł z 58,3% do 63,1%.
Nowa ramówka Radia Łódź zawiera wiele ciekawych pozycji poświęconych kulturze. Na szczególną uwagę zasługuje piątkowe pasmo Druga strefa kultury.
Znamy już listę instytucji kultury, które otrzymały wsparcie w ramach „Współorganizacji projektów kulturalnych na terenie województwa łódzkiego w 2016 roku”. Do konkursu swoje pomysły zgłosiło blisko sto placówek. Pieniądze otrzyma 53 spośród nich.
Ludzie zarządzający kulturą w Łodzi i województwie spotkali się podczas Forum Koalicji Miast dla Kultury. Uczestniczyli w warsztatach, które miały pomóc im w poszukiwaniu nowych, innowacyjnych rozwiązań służących rozwojowi kultury w samorządach lokalnych.
Prezydent Hanna Zdanowska, prezes Towarzystwa Przyjaciół Łodzi Ryszard Bonisławski oraz dyrektor Instytutu Historii UŁ prof. Jarosław Kita zaproponowali nowe nazwy dla ulic, placów i skwerów w Nowym Centrum Łodzi.
To jeden z najbardziej zasłużonych dla kultury łodzian - tłumacz, teoretyk przekładu, wydawca polskiej literatury, założyciel Niemieckiego Instytutu Kultury Polskiej w Darmstadt. Karl Dedecius miał w tym roku obchodzić w Łodzi swoje 95. urodziny. Niestety, już ich nie doczekał. W Muzeum Miasta Łodzi podsumowano dwuletni projekt Karl Dedecius. Literatura- dialog - Europa.
Nasz redakcyjny kolega Piotr Grobliński otrzymał tytuł Dziennikarza Roku 2015 przyznawany przez Stowarzyszenie Dziennikarzy Polskich. Uznanie jury zdobyły artykuły Piotra publikowane w „Kalejdoskopie”: „Bajka”, „Noc dziadów z kulturą” i „Kultura jest ważna”. 
Co zdecyduje o sukcesie procesu rewitalizacji, który wkrótce obejmie część Śródmieścia Łodzi? Teoria – uczynić miasto przyjaznym, wspierając i angażując na różne sposoby jego mieszkańców – jest dość prosta. Tylko jak to zrobić?
Grupa łódzkich społeczników od lat chciała uczcić robotnice łódzkich zakładów, nadając ulicy czy placowi imię, które zrównoważyłoby istnienie alei Włókniarzy. Zrozumienie dla swego pomysłu znaleźli w kierownictwie Manufaktury.