RECENZJA. Łukasz Barys, młody poeta z Pabianic, w swojej krótkiej biografii twórczej (rocznik 1997) zdobył już kilka znaczących nagród literackich, m.in. w prestiżowym konkursie im. Reinera Marii Rilkego, zaś pół roku temu wyróżnienie w II ogólnopolskim konkursie na książkę literacką „Nowy dokument tekstowy”, którego efektem jest publikacja debiutanckiego tomu wierszy „Wysokie słońce”. Na zbiór składają się liryki świadczące o dużej świadomości warsztatowej Barysa – i jego poetyckiej odwadze. Pisze Tomasz Cieślak.
FELIETON. Zdaje się, że ostatnio strasznie marudziłem nad jedną książką wydaną przez Uniwersytet Łódzki. W ramach szczerego zadośćuczynienia chciałbym wyśpiewać hymn na cześć wydanego przezeń zbioru „Budzi się Łódź… Obrazy miasta w literaturze do 1939 roku”, pracy pod redakcją K. Badowskiej, T. Cieślaka, K. Pietrych, P. Pietrycha i K. Radziszewskiej. Pisze Maciej Cholewiński.
WARSZTATOWNIA. Czy da się uhonorować pisarza fantastycznego, ani razu nie wypowiadając słowa „fantastyka”? Jak najbardziej. Tegoroczna laudacja dla laureata Nike Radka Raka pokazała coś, co wypływało już wcześniej przy różnych okazjach. Literatura głównego nurtu, a w szczególności tzw. literatura „wysoka” ma problem z fantastyką. Pisze Anna Szumacher.
FELIETON. Zrobiłem sobie małe intelektualne ćwiczenie – starałem się wypisać dziesięć książek, które w ciekawy sposób przedstawiają Łódź. Powieści (i nie tylko), których akcja toczy się w naszym mieście, których bohaterowie są łodzianami lub jako przybysze świeżym okiem patrzą na Łódź. Pisze Piotr Grobiński.
od 8 STYCZNIA 2021
Jaskulana. Wspomnienie o Zdzisławie Jaskule
Tradycyjnie w styczniu, w ramach Jaskulanów, Dom Literatury w Łodzi przypomina postać Zdzisława Jaskuły, nieodżałowanego poety z ulicy Wschodniej i reżysera, którego niestety nie ma już z nami.
Początek roku przyniósł kolejną smutna wiadomość - odeszła Dorota Filipczak, poetka, profesor Wydziału Filologicznego Uniwersytetu Łódzkiego.
Na Facebooku Domu Literatury odbędzie się spotkanie z autorami komiksu "Będzie dobrze" (Timof i cisi wspólnicy, 2020) - Pawłem Rzodkiewiczem i Tomkiem Woroniakiem. Spotkanie poprowadzi Marcin Bałczewski.
od 3 LUTEGO 2021
Książka Anny Stryjewskiej
Książka Anny Stryjewskiej "Zośka. Przepustka do szczęścia" (Wydawnictwo Szara Godzina) ukaże się 3 II 2021 roku. Autorka mieszka w Łodzi, a akcja jej powieści rozgrywa się w tym mieście. Książka jest oparta na rzeczywistych wydarzeniach z przełomu lat 60. i 70. XX wieku w Łodzi.
Laureatem tegorocznej Nagrody Literackiej im. Juliana Tuwima został Wojciech Nowicki. Nagrodę przyznano 13 grudnia 2020 r. podczas tegorocznej edycji (online) Festiwalu Puls Literatury, organizowanego przez Dom Literatury w Łodzi i Stowarzyszenie Pisarzy Polskich Oddział w Łodzi. Prezentujemy wygłoszoną laudację.
Wręczenie Łódzkiej Nagrody Literackiej im. Juliana Tuwima już 13 grudnia. Gala jest finałowym wydarzeniem Festiwalu Puls Literatury, który odbywa się w Łodzi w dniach 5-13 grudnia 2020. Nagrodę przyznaje Dom Literatury i Stowarzyszenie Pisarzy Polskich Oddział w Łodzi, jej fundatorem jest Urząd Miasta Łodzi. Laureat lub laureatka otrzymuje 50 tys. złotych i statuetkę zaprojektowaną przez Zofię Lisiewicz.