Sztuka | Kalejdoskop kulturalny regionu łódzkiego
Do bogatej oferty festiwalowej Łodzi w grudniu 2016 r. dołączyła kolejna impreza – Festiwal Fotografii Krajobrazowej „Obecność”. Wydarzenie było nie lada gratką dla pasjonatów fotografii przyrody z całego regionu łódzkiego.
Był rok 1917. W Polsce pojawiło się nowe spojrzenie na sztukę i rolę, jaką może ona pełnić w społeczeństwie. Narodziła się awangarda, która odmieniła oblicze współczesnej kultury. W obchody stulecia tego ruchu w Polsce włącza się Centralne Muzeum Włókiennictwa w Łodzi. Inauguracja cyklu „Kwartały awangardy” już 8 XII 2016.
To kobiety zrewolucjonizowały taniec, uciekając od wyuczonych baletowych póz do bardziej naturalnych, albo przeciwnie - zgeometryzowanych - ruchów ciała. Tę wiedzę można zdobyć na wystawie w ms1, zorganizowanej w ramach obchodów stulecia awangardy w Polsce.
Przy ul. Nawrot buchały płomienie, dym snuł się nad okolicą – w piątkowe popołudnie w styczniu 1989 roku Ewa Bloom w ramach protestu publicznie spaliła swoje obrazy i artystyczne obiekty. 
Trzy pokolenia rodziny Hirszenberg związane były z tą samą akademią sztuki w Izraelu. – Być może jest w nas taki gen miłości sztuki – mówi Ofra Bruno-Hirszenberg, córka pochodzącego z Łodzi architekta Henryka Hirszenberga.
Samuel Hirszenberg – znakomity malarz – zasługuje na sławę sięgającą daleko poza rodzinne miasto, tymczasem nawet w Łodzi rzadko kto zna jego twórczość. To pech, że pochodził właśnie stąd, to pech, że był Żydem? 
W dniach 16-18 XII w Łódzkim Domu Kultury odbędzie się pierwszy Festiwal Fotografii Krajobrazowej "Obecność". W programie m.in. spotkania z fotografami, wystawy oraz - w sobotę - koncert Władysława Komendarka!
Od niedawna mamy w Łodzi nową galerię. Galeria BOAT na ogrodzeniu na rogu ulic Rewolucji 1905 roku i POW promuje młodych twórców działających w mieście. 
W najbliższym czasie w ramach tzw. rezydencji artystycznej przyjedzie do Łodzi pięcioro twórców ze świata. Będą mieli miesiąc na to, by stworzyć na miejscu dzieło sztuki, zorganizować akcję czy performance. Chodzi o dostarczenie miastu nowej, świeżej twórczej energii z zewnątrz.
Rozdzieleni przez los bracia Hirszenbergowie - łódzcy artyści - pierwszy raz symbolicznie spotkają się na wystawie. W Muzeum Miasta Łodzi otwarto unikalną ekspozycję prac Samuela, Leona i Henryka. Można oglądać około stu dzieł.