Muzyka | Kalejdoskop kulturalny regionu łódzkiego
Jeszcze rok będę tu robił festiwal. A potem mam nadzieję, że nie będę musiał udowadniać, że Soundedit ma potencjał. Nie da się przecież robić takiej imprezy przy tak niskim budżecie – mówi MACIEJ WERK, muzyk, producent, dyrektor festiwalu Soundedit.
Szczególnie miło wspominam pierwszy koncert w Wytwórni – fantastyczna atmosfera. To była prawdziwa muzyczna uczta! – mówi MELA KOTELUK, jedna z najciekawszych wokalistek młodego pokolenia.
Łódzko-pabianicki zespół Maze of Sound wygrał Festiwal „Rockowanie”, który zakończył się w piątek w Łódzkim Domu Kultury. Drugie miejsce zajęła formacja Manuka z Łodzi, a trzecie – wieluńska grupa Co z Tego.
WYWIAD. Jeśli dostanę się do nieba, to tam też będę śpiewał. Będziemy grać dla Wszechmogącego, Elvis Presley oczywiście w pierwszym rzędzie – planuje piosenkarz KRZYSZTOF KRAWCZYK.
Tegoroczną 16. edycję Festiwalu PRELUDIUM 2014 – Przesłuchanie Konkursowe jurorzy ocenili bardzo wysoko ze względu na prezentowany poziom artystyczny uczestników.
Zgierskie mózgi przepełnione są muzyką. Każdego roku ukazuje się płyta Muzyczny Zgierz – MuZgi promująca miejscowych artystów.
Programy telewizyjne typu „You Can Dance” tworzą wrażenie, że tańczyć może każdy, bez gruntownego przygotowania. Tymczasem, by zrozumieć, czym jest balet, trzeba wiele przeżyć – uważa ROBERT SARNECKI, tancerz Teatru Muzycznego w Łodzi.
Na początku maja ukazały się nakładem łódzkiego wydawnictwa Merakel opracowania 19 Pieśni Fryderyka Chopina na gitarę klasyczną solo autorstwa Mirosława Drożdżowskiego. To pierwsze opracowanie wszystkich pieśni Chopina na gitarę klasyczną.
- Przygoda z „Mam Talent!” była pouczająca. Nie lubię tańczyć, jak mi zagrają, a tam niestety tak trzeba. Może dlatego nie doszliśmy daleko w programie, bo nie jesteśmy małpkami, które dają sobą manipulować - mówi Julia Szwajcer, wokalistka grupy BOSO.
– Byliśmy kiedyś na wsi między Łodzią a Bełchatowem. Akurat poznawałem repertuar Czesława Skrzydłowskiego. Ucieszyłem się, że nauczyłem się melodii, które zrozumieją miejscowi. Po czym usłyszałem: „ładna ta norweska muzyka” – mówi Marcin Lorenc z łódzkiej grupy GĘSTY KOŻUCH KURZU.