Wiadomości | Kalejdoskop kulturalny regionu łódzkiego
23 kwietnia zmarł Marek Palpuchowski, szef kultowego kina Bałtyk oraz współzałożyciel Sieci Kinowej „Helios”.
"Nie dla zamrożenia budżetu łódzkiej kultury!" - pod takim hasłem pojawiła się podpisywana w  środowisku artystów i animatorów petycja do władz miasta. Sprowokowało ją zarządzenie prezydent Łodzi blokujące część wydatków na kulturę w związku z epidemią koronawirusa. W apelu czytamy, że sektor kultury i tak jest już jednym z najbardziej poszkodowanych przez epidemię. A także: "Zamiast cięć i dalszej destabilizacji potrzeba programu osłonowego, który pozwoli przetrwać trudne czasy".
Każdy, kto chce wesprzeć działalność instytucji kultury w Łodzi, może zakupić #karnetkultury, uczestnicząc w ogólnopolskiej akcji #wspieramkulturę. Do projektu włączyły się łódzkie teatry, a inne instytucje przygotowują się do akcji.
ROZMOWA. Stworzenie rozgłośni radiowej, zmiana formuły Różewicz Open Festiwal, promocja lokalnych talentów i łączenie potencjałów różnych instytucji kultury – to najważniejsze elementy wizji nowego dyrektora Miejskiego Domu Kultury w Radomsku. Z Krzysztofem Zygmą rozmawiała Paulina Ilska. 
Miasto Łódź uruchamia program wsparcia kultury w czasie pandemii - „Zdrowa Kultura". Składają się na niego cztery projekty, których łączna wartość to 1,5 mln złotych. To "Granty na kulturę – Łódź wspiera artystów", program "Kultugranty 2.0.", program wsparcia „karnet kultury” oraz czynsz za 1 zł dla pracowni twórczych.
Wojewódzka Biblioteka Publiczna im. Marszałka J. Piłsudskiego zaprasza na wirtualny spacer po dawnej Łodzi. W internecie można bezpłatnie oglądać stare pocztówki przedstawiające widoki miasta.

Włączamy się w pomoc lokalom gastronomicznym, o których trudnej sytuacji kilka dni temu pisała na naszych internetowych łamach Eliza Gaust (link poniżej). Jak? Przeznaczony dla celów redakcji nakład aktualnego kwietniowego "Kalejdoskopu" przekazujemy bezpłatnie kilku lokalom, które odpowiedziały na naszą propozycję. Tym, które mają wkład w kulturalną ofertę miasta, ale nie tylko im.
do 31 MAJA 2020 / 23 WRZEŚNIA 2020 - 27 WRZEŚNIA 2020

Zgłoś się do Puchalskiego

Międzynarodowy Festiwal Filmów Przyrodniczych im. Włodzimierza Puchalskiego to najstarszy, największy i najbardziej prestiżowy w Polsce przegląd filmów o tej tematyce. Odbywa się w Łodzi co dwa lata, począwszy od roku 1980, a od roku 2001 jest realizowany w formule międzynarodowej. Najbliższa edycja odbędzie się we wrześniu.
EDUKACJA. Skąd się bierze deszcz? Czy jest sens i jak wykonać niewidzialną mapę? Czy dzieci Pana Astronoma były grzeczne? Centrum Nauki i Techniki EC1 zaprasza do wspólnego poszukiwania odpowiedzi na te pytania. 
Miasto/ZMYSŁ.Marzec 2020 zapamiętamy jako początek przymusowego zamknięcia w domu i radykalną zmianę sposobu życia. Ten stan szczególnie odbija się na przedsiębiorcach i wszystkich tych, którzy aktualnie nie mogą wykonywać swojej pracy. Cierpi m.in. branża gastronomiczna. Pisze Eliza Gaust.
  • Uwaga! Z powodu zagrożenia koronawirusem wydarzenia mogą być odwoływane. Proszę potwierdzać informacje u organizatorów.