
NOWY NUMER. Teatr alternatywny nie ma już ambicji zmieniania świata. Przestał być źródłem poczucia misji – uczestnictwa w ważkim procesie objawiania prawdy. Wciąż są jednak ludzie, którzy chcą robić teatr. Choć ich motywacje może nie są „wielkie”, w dzisiejszych czasach nadają istotny sens pracy na scenie. Oczywiście mogą być różne, ale w rzeczywistości utkanej z pozornych relacji, pustych emocji i wrażeń na pokaz, koncentrują się wokół potrzeby autentycznego spotkania, szczerej bliskości z drugim człowiekiem i rozmowy twarzą w twarz o tym, co ważne. Robienie teatru stało się ważniejsze niż efekt końcowy.

Łukasz Maciejewski, krytyk filmowy i teatralny, filmoznawca, wykładowca akademicki, autor wielu książek, a także stały felietonista „Kalejdoskopu” – został pierwszym w historii laureatem Nagrody „Klaps” dla Krytyka Filmowego Roku. Nagrodę wręczono 19 listopada podczas uroczystej Gali XII Festiwalu Literackiego im. Anny Tokarskiej w Zielonej Górze.

Jeżeli ktoś nie wziął udziału w projekcie „ETNO re:WITALIZACJE 2.0”, może zwiedzać Łęczycę i Tomaszów Mazowiecki z wirtualnym przewodnikiem. Dzięki temu doświadczy tego, co Fundacja Monumentum Iudaicum Lodzense zrealizowała w przestrzeni tych miast.
od 17 LISTOPADA 2022
Książka Bogdana Sölle. Co dalekie było – jest blisko

Zasłużony dla polskiego filmu i teatru scenograf Bogdan Sölle (ur. 1940) opublikował książkę „Meandry wspomnień”. Bardzo osobistą, a dla pomieszczonych w niej treści, relacji, obserwacji i portretów osób obecnych w polskiej sztuce – wartą poznania.

WYSTAWA. Moda jest nieodłącznym elementem życia codziennego. Pozwala na podkreślenie przynależności do danej grupy czy podniesienie statusu społecznego. Wystawa „Damy i gorszycielki. Kobieta w dwudziestoleciu międzywojennym” w Muzeum Regionalnym im. Stanisława Sankowskiego w Radomsku daje okazję wejścia w świat mody właśnie, ale i w ogóle życia codziennego lat 20. i 30. XX wieku. Pisze Klaudia Stępień-Kowalik.

Rektor Akademii Muzycznej w Łodzi prof. Elżbieta Aleksandrowicz podpisała 26 października 2022 porozumienie o przekazaniu cennych pod względem historycznym i muzykologicznym pamiątek dokumentujących bogatą i zróżnicowaną działalność kompozytorsko-wykonawczą prof. Zygmunta Krauze – wybitnego kompozytora i pianisty, twórcy muzycznego unizmu, doktora honoris causa łódzkiej uczelni muzycznej.

Podczas uroczystości obchodów Dnia Edukacji Narodowej Mirosław Drożdżowski odebrał tytuł honorowy Profesora Oświaty, nadawany przez ministra edukacji narodowej na wniosek Kapituły do spraw Profesorów Oświaty. Mirosław Drożdżowski, pedagog, gitarzysta, kompozytor i aranżer, pracuje w szkołach muzycznych I i II stopnia w Piotrkowie Trybunalskim, Tomaszowie Mazowieckim i Bełchatowie.
od 15 PAŹDZIERNIKA 2022
Elementarz empatii

Interaktywna wystawa „Elementarz empatii”, która powstała z inspiracji życiorysem Aliny Margolis-Edelman – w 100-lecie jej urodzin - i jest elementem obchodów Roku Aliny Margolis-Edelman, zostanie otwarta 15 X o godz. 16 w Centrum Dialogu im. Marka Edelmana.
od 18 PAŹDZIERNIKA 2022
/
8 LISTOPADA 2022
Łódź. Ilustrowany atlas architektury

Fundacja Centrum Architektury wydała pierwszy tom z nowej serii dwujęzycznych ilustrowanych atlasów architektury miast – „Łódź. Ilustrowany atlas architektury”.
od 6 PAŹDZIERNIKA 2022
Ukraińskie baśnie do słuchania

Wojna w Ukrainie zadziwiła świat okrucieństwem i brutalnością, zmuszając miliony osób do opuszczenia swoich domów. Nie oszczędziła także najmłodszych i najsłabszych - dzieci. To z myślą o nich powstał najnowszy projekt Stowarzyszenia Soundsitive Studio: „(U)kraina bajek - ludowe baśnie ukraińskie w wersji audio”. Premierę pierwszych materiałów zaplanowano na 6 X.