Wiadomości | Kalejdoskop kulturalny regionu łódzkiego
Kultura to nie tylko spektakle czy koncerty. To również szeroko rozumiane zaplecze. Dziś możemy zamówić bilet na dowolne wydarzenie w każdym teatrze, kinie, klubie czy filharmonii, siedząc w domowym fotelu. A ktoś ten proces obsługuje i nadzoruje. Jak to jest prowadzić stabilną firmę, a jednocześnie samemu być artystą? O tym rozmawiamy z Michałem „Olkiem” Olkowskim, dyrektorem popularnej bileterii – serwisu Bilety24.pl.
Wybitna aktorka odsłoniła 21 września 2021 roku swoją gwiazdę na Piotrkowskiej w Łodzi.
NOWY NUMER. Jak kobiety piszą? Jak kobiety widzą? O czym opowiadają? Tak jak i mężczyźni - o fundamentalnych sprawach, choć może z innej perspektywy, nieco inaczej je przeżywają, używają własnego języka. Kobiety próbują nie zapomnieć, że są kobietami – domagają się autonomii, równego traktowania, szacunku, prawa do bycia podmiotem, zawierzają intuicji, snom, przyrodzie, chcą dawać nadzieję. Nie chcą patrzeć przez męskie soczewki. Mówią własnym głosem.
Nie żyje wybitna śpiewaczka operowa Teresa Żylis-Gara. Sopranistka występowała na scenach całego świata, była absolwentką Państwowej Wyższej Szkoły Muzycznej w Łodzi i doktorem honoris causa Akademii Muzycznej w Łodzi. Zmarła 28 sierpnia 2021 roku.
W dawnej chińskiej restauracji przy placu Wolności powstaje nowoczesna biblioteka, a w niej kawiarnia, sale warsztatowe, czytelnia oraz specjalna strefa dla dzieci i młodzieży ze Śródmieścia.
Wojewódzka Biblioteka Publiczna im. Marszałka Józefa Piłsudskiego od końca sierpnia do października 2021 roku organizuje Festiwal „Zapolska pod lupą” (pod patronatem „Kalejdoskopu”).
Wojewódzka Biblioteka Publiczna im. Marszałka Józefa Piłsudskiego w Łodzi zaprasza do obejrzenia wystaw online: „Na wakacje książkę bierz!” oraz „B jak Brzechwa. Wystawa cyfrowa z okazji 55. rocznicy śmierci poety”.
Kazimierz Kowalski był śpiewakiem operowym oraz wieloletnim dyrektorem naczelnym i artystycznym Teatru Wielkiego w Łodzi. Zmarł 1 VIII 2021 r. w wieku 70 lat.
Podczas otwarcia 23. Kina na Granicy w Cieszynie, Łukasz Maciejewski, dyrektor artystyczny festiwalu po polskiej stronie (obok Łukasza Kazimierowicza i Jakuba Gajdicy – dyrektorów organizacyjnych KNG po polskiej i czeskiej stronie), otrzymał order „Zasłużony dla Kultury Polskiej” za budowanie mostów kulturowej przyjaźni pomiędzy Polakami, Czechami i Słowakami oraz za tworzenie marki „Kina na Granicy”.
28 lipca 2021 r. zmarła Barbara Połomska - wybitna aktorka przez 64 lata związana z Teatrem Powszechnym w Łodzi.