Sztuka | Kalejdoskop kulturalny regionu łódzkiego
Trwa Międzynarodowy Festiwal Fotografii 2015. Jego najważniejsza wystawa to "Grand Prix". Zdominowały ją znakomite dzieła jednego artysty – Patricka Willocq: inscenizowane fotografie, w których ciemnoskórzy ludzie odgrywają sceny z życia afrykańskiej wioski. Co za kolory, kompozycje – jakie wyczucie formy!
Wielu zdolnych ludzi opuszcza co roku mury akademii sztuk pięknych i co dalej? Zdarza się że, aby przeżyć, są np. sprzedawcami w sklepach. Tylko o nielicznych możemy później usłyszeć. Co to znaczy – zrobić karierę jako artysta?
RECENZJA. Z okazji 70-lecia Akademii Sztuk Pięknych w Łodzi w Galerii Kobro oraz w nowych budynkach uczelni można oglądać wystawę przypominającą, jakie znaczenie mieli łódzcy twórcy w rozwoju tkaniny unikatowej. To bardzo ciekawa ekspozycja.
Otrzymaliśmy od łódzkiej malarki Izabeli Marii Trelińskiej list z krytyczną oceną wystawy Jerzego Skolimowskiego. Przyznanie reżyserowi doktoratu honoris causa łódzkiej ASP może budzić kontrowersje - dlatego publikujemy list i zachęcamy do dyskusji.
RECENZJA. Już 14. raz odbywa się w Łodzi OtwARTa Wystawa – niezależna prezentacja twórczości artystów i muzyków (w imprezie bierze udział, kto ma ochotę i prezentuje, co chce).
RECENZJA. Retrospektywną wystawę malarstwa Ireneusza Pierzgalskiego, emerytowanego profesora Akademii Sztuk Pięknych w Łodzi, otworzył Ośrodek Propagandy Sztuki. Można odnieść niesamowite wrażenie, że mamy do czynienia z dziełami kilku artystów – tak bardzo zróżnicowana jest to sztuka. Niekiedy skrajnie.
RECENZJA. Drugi Niezależny Salon Łódzkich Młodych Twórców to wystawa prac zdolnych absolwentów łódzkiej Akademii Sztuk Pięknych. Uderza różnorodność stylistyk i tematów – oraz zaskakująco dalekie odejście od tradycji macierzystej uczelni. Nawiązań do konstruktywizmu jest tu naprawdę mało.
RECENZJA. Wystawa „Wszyscy jesteśmy dziećmi tego świata”, trwająca w Galerii Manhattan, to powrót artystów do dzieciństwa. Ośmioro młodych absolwentów i studentów łódzkiej Akademii Sztuk Pięknych tworząc, musiało przypomnieć sobie swoje własne widzenie świata sprzed 20 lat.
W Art_Inkubatorze tylko trwa wystawa XXV Konkursu im. Władysława Strzemińskiego – Projekt. To prezentacja prac studenckich powstałych we wszystkich pracowniach projektowych ASP. Wystawa jest niewielka, ale dzięki temu zwarta i ogląda się ją bez znużenia. Tym bardziej że studenckie pomysły są, jak zawsze, bardzo ciekawe. I świetnie prezentują się w przestrzeni dawnej hali fabrycznej.
RECENZJA. W Atlasie Sztuki trwa wystawa z gatunku tych, które należałoby zobaczyć, bo druga taka okazja długo może się nie zdarzyć. Pierwszy raz w Polsce możemy oglądać część zbiorów niemieckiego kolekcjonera dr. Wernera Jerke. To 80 obiektów wybranych spośród sześciuset!