Aktualności | Kalejdoskop kulturalny regionu łódzkiego
Łódzka artystka Magdalena Moskwa została laureatką prestiżowej Nagrody im. Jana Cybisa za rok 2020, przyznawanej przez warszawski okręg Związku Polskich Artystów Plastyków. Uhonorowano ją za całokształt twórczości w zakresie malarstwa.
od 12 GRUDNIA 2020

Dramaty z Bośni i Hercegowiny

Z inicjatywy Instytutu Teatralnego im. Mieczysława Hertza w Łodzi przy wsparciu współwydawców: Mazowieckiego Instytutu Kultury w Warszawie i Międzynarodowego Festiwalu Teatralnego MESS – Scena MESS w Sarajewie (Internacionalni teatarski festiwal MESS – Scena MESS) zostanie wydana publikacja pt. "Obudź mnie, gdy to się skończy. Wybór nowych dramatów z Bośni i Hercegowiny". Spotkanie na temat książki - 12 XII online.
NOWY NUMER. Tradycje na skraju czasu. Czy miasto ocali lub jak ocala folklor? To temat grudniowego numeru „K”. Okładka, rozmowa numeru i obszerna sesja należą do Dominika Mironiuka, laureata naszej Nagrody za kulturę słowa na 38. Festiwalu Szkół Teatralnych. Kreacyjną sesję zrealizowały Małgorzata Stasiak i Anna Kazimierczak ze Szkoły Filmowej. Magdalena Sasin recenzuje telewizyjną premierę opery „Głos ludzki” Francisa Poulenca Teatru Wielkiego, Łukasz Maciejewski wspomina Wojciecha Pszoniaka, Rafał Syska przygląda się pomysłowi rozwijania miejskich platform streamingowych – pierwsze już powstały. Kiedy Łódź? Na nietypowy spacer w realu wybraliśmy się z Radosławem Stępniem „Redmanem”, który pokaże wam inną twarz miejskich pustostanów. A Andrzej Poniedzielski rozważa… do czego jest człowiek.
Dobiegły końca prace renowacyjne zabytkowego kościoła znajdującego się na terenie Skansenu Łódzkiej Architektury Drewnianej. Modernizacja kosztowała 220 000 zł i objęła odnowienie elewacji budynku, renowację stolarki drzwiowej i okiennej, obróbki blacharskie, naprawę cokołów i schodów.
Miejskie Centrum Kultury w Bełchatowie zaprasza na wirtualną wystawę "Rzeźba w miniaturze", której autorką jest Alicja Przydryga, wieloletni pracownik MCK, instruktor plastyk.
Łódzki artysta Piotr Pasiewicz tworzy abstrakcyjne prace w technice mieszanej, zajmuje się też performensem i artystycznym eksplorowaniem łódzkich przestrzeni pofabrycznych. Prowadzi autorską galerię sztuki (aktualnie zamkniętą z powodu obostrzeń), gdzie na wystawach zestawia swoje prace z dziełami innych artystów. Prezentujemy jego prace.
Szklane menażerie - Tryptyk Video Tańca Las/Pustynia/Miasto zostanie udostępniony online w niedzielę, 6 grudnia. Projekt powstał w ramach Sceny Tańca AOIA, reżyseruje Michał Ratajski, za muzykę odpowiada Maciej Maciaszek. 
Andrij Lubka jest ukraińskim poetą, prozaikiem i tłumaczem. Będzie gościć na  XIV Festiwalu Puls Literatury w Łodzi. Spotkanie autorskie z poetą poprowadzi Maciej Robert. 
od 2 GRUDNIA 2020

Muzeum za jeden klik

Muzeum Sztuki zaprasza na warsztaty online dla dzieci - można się zapisywać indywidualnie i w grupach.
Jacek Koprowicz, pisarz, scenarzysta i reżyser, profesor Szkoły Filmowej w Łodzi, napisał powieść o tragicznych wydarzeniach na jeziorze Gardno, gdzie w 1948 roku utopiła się grupa łódzkich harcerek. O swojej powieści pt. "Otchłań" autor opowie podczas wirtualnego spotkania. Transmisja na facebookowym kanale SNG Kultura rozpocznie się w sobotę 5 grudnia o 17.00.