15 LISTOPADA 2018

Kalevala po 35 latach

Pokaz magicznego wizualnie filmu animowanego „Kalevala”, zrealizowanego na podstawie fińskiego eposu. Po projekcji spotkanie i rozmowa o tym niezwykłym projekcie z reżyserem Stanisławem Lenartowiczem.
20 LISTOPADA 2018 - 24 LISTOPADA 2018

FESTIWAL MEDIÓW

28. edycja jednego z najważniejszych polskich festiwali filmowych, a właściwie nie tylko filmowych, bo na Festiwalu Mediów "Człowiek w Zagrożeniu" prezentowane są też reportaże telewizyjne i radiowe. 
Powstaje animowany serial „Jak zostałem Superłotrem” według pomysłu Krzysztofa Ostrowskiego - łódzkiego rysownika komiksów, wykładowcy oraz byłego wokalisty Cool Kids Of Death. To serialowy debiut Ostrowskiego dla młodzieży i widzów dorosłych.
„Ułaskawienie” - najnowszy film Jana Jakuba Kolskiego (trzy nagrody na tegorocznym festiwalu w Gdyni) - otworzy tegoroczną 23. edycję Forum Kina Europejskiego Cinergia, która potrwa od 23 listopada do 1 grudnia. Na zakończenie pokazany zostanie nagrodzony Złotą Palmą w Cannes obraz „Shoplifters” Hirokazu Kore-edy.
Może to zasługa kampanii wyborczej (nie sądzę, by wzrastającej wrażliwości polityków na wartość kultury), ale na ostatnim festiwalu w Gdyni docierały do mnie z różnych stron Polski wieści o zamiarze budowania miejskich centrów filmowych.
Akcja filmu „Paterson”, zrealizowanego przez Jima Jarmuscha w roku 2016, rozgrywa się w mieście Paterson. Jego bohaterem jest kierowca autobusu o nazwisku… Paterson.
23 LISTOPADA 2018 - 1 GRUDNIA 2018

Europa na ekranie

Zbliża się 23. Forum Kina Europejskiego Cinergia w Łodzi (23 listopada – 1 grudnia). Podczas festiwalu odbędą się dwa Konkursy - Polskich Debiutów i Filmów Drugich oraz Europejskich Debiutów i Filmów Drugich. Większość konkursowych filmów pokazywana będzie w Łodzi premierowo. Tematem głównym tegorocznego festiwalu Cinergia jest Odwaga.
„Jest naprawdę ekstra” - film Katarzyny Warzechy zdobył główna nagrodę w Konkursie Etiud i Animacji 9. Festiwalu Krytyków Sztuki Filmowej Kamera Akcja, który zakończył się w niedzielę w Szkole Filmowej w Łodzi.
Na imprezy filmowe wyruszam zawsze z pewnym bagażem przeczuć lub nadziei. Zazwyczaj się spełniają, stosunkowo rzadko zdarza się, żeby jakiś festiwal wydał mi się nieudany i bym poczuł się rozczarowany. Koszalińska impreza „Integracja Ty i Ja” ma swoją renomę i utrwalony status.
Posłuchajcie historii o czterech dziewczynach, o których coraz głośniej w świecie. Łączą polskich twórców animacji ze światem i świat z polskimi twórcami, artystów z producentami, producentów z dystrybutorami. Guillermo del Toro widząc lalki, które dostarczyły meksykańskiemu producentowi, wpłynął na kształt przygotowywanego filmu.