20 STYCZNIA 2018

Psychoanaliza i film

Kolejny pokaz z cyklu Psychoanaliza i film. Tym razem eksperci: Danuta Golec (psychoanalityczka), Kuba Mikurda (filozof, filmoznawca) na warsztat wezmą filmu „Wstyd” w reżyserii Steve’a McQueena.
Widzowie, którzy w Kinie Szkoły Filmowej obejrzą film „Dzikie róże”, będą mieli okazję porozmawiać z jego twórczyniami: reżyserką Anna Jadowską i autorką zdjęć do filmu - Małgorzatą Szyłak.
16 STYCZNIA 2018 - 26 STYCZNIA 2018

Kino nieoczywiste

Cykl projekcji nieszablonowych filmów, wybieranych przez organizatorów Festiwalu Kamera Akcja. W Kinie Szkoły Filmowej będzie można zobaczyć głośne produkcje, które odbiły się szerokim echem w środowisku filmowym. Zaplanowano spotkania z twórcami i dyskusje z ekspertami.
27 STYCZNIA 2018 - 25 LUTEGO 2018

OCH! FILM FESTIWAL

OCH! FILM FESTIWAL organizowany przez DKF Bez Nazwy i Łowicki Ośrodek Kultury już po raz 19. odbywa się w kinie Fenix w Łowiczu w dniach 27 stycznia do 25 lutego.
Film dokumentalny to według oczywistych skojarzeń odzwierciedlenie rzeczywistości. Teoretyk Marek Hendrykowski określa go nawet jako film faktów. Jego odrębność często jednak zaciera się, budząc poważne wątpliwości choćby wśród jurorów festiwali.
EC1 Łódź - Miasto Kultury ogłasza kolejny, jedenasty już nabór wniosków do Łódzkiego Funduszu Filmowego. Dofinansowanie mogą uzyskać produkcje filmów fabularnych, dokumentalnych i animowanych, które tematycznie bądź realizacyjnie związane są z Łodzią i regionem łódzkim. Do podziału jest blisko 1,5 mln zł.
Jagoda Szelc, studentka reżyserii Szkoły Filmowej w Łodzi, została laureatką Paszportów Polityki w kategorii Film. Uzasadnienie brzmi: „Za niezależność, świeżość spojrzenia, artystyczną konsekwencję i wyjątkowo oryginalny sposób ukazania świata na krawędzi w filmie „Wieża. Jasny dzień”.
od 16 STYCZNIA 2018

Dekoracja wnętrz: Ewa Braun

Otwarcie wystawy poświęconej scenografii filmowej pt. „Dekoracja wnętrz: Ewa Braun - odtwarzanie minionych światów…”. Po wernisażu odbędzie się projekcja „Epitafium dla Barbary Radziwiłłówny” w reżyserii Janusza Majewskiego, do którego Ewa Braun tworzyła scenografię.
122. rocznicę pokazu braci Lumiere Łódź uczciła spotkaniem z Janem Jakubem Kolskim, który realizuje swój kolejny film „Ułaskawienie”. Reżyser rozmawiał z dziennikarzami przy ul. Piotrkowskiej 15 – to tutaj 13 stycznia 1907 roku jego pradziadek otworzył kino o nazwie Teatr Optique Parisienne.
4 STYCZNIA 2018 - 26 KWIETNIA 2018

Filmy dostępne

Prezentacje najnowszych, najczęściej nagradzanych i najbardziej cenionych przez krytyków polskich filmów w ramach kolejnej edycji cyklu Kultura Dostępna w Kinach. Projekcje na dwóch seansach odbywają się w każdy czwartek w kinie Helios. Bilety tylko 10 zł.