Sztuka | Kalejdoskop kulturalny regionu łódzkiego
WYWIAD. To, że Fotofestiwal prezentuje jakiś sposób fotografowania, nie znaczy, że on wszedł do kanonu. Dopiero aspiruje – mówi KRZYSZTOF CICHOSZ, fotograf, wykładowca w Katedrze Fotografii PWSFTViT, przez wiele lat szef łódzkiej Galerii FF – Forum Fotografii.
RECENZJA. Wystawy główne tegorocznej edycji Międzynarodowego Festiwalu Fotografii stawiają na totalną różnorodność: obok zdjęć profesjonalistów – zmasowane fotki z Internetu. Można je oglądać jeszcze tylko do niedzieli!
RECENZJA. Specjalista od architektury Krzysztof Golec recenzuje książkę Joanny Olenderek Łódzki modernizm, wydaną przez wydawnictwo Księży Młyn.
Leszek Rózga - wielka osobowość i wielki temperament. Erudyta i poliglota. Miłośnik literatury pięknej i dziedzictwa kulturowego starożytnej Grecji. Grafik i malarz.
Karolina Jonderko, studentka fotografii w łódzkiej Szkole Filmowej, zdobyła I nagrodę w konkursie Grand Press Photo 2013 w kategorii "Ludzie" - fotoreportaże. Jurorzy docenili jej projekt "Zaginieni".
RECENZJA. To malarstwo wysokich lotów, godne większej sławy. Jak dobrze, że Muzeum Miasta Łodzi podjęło się zorganizowania retrospektywy Lecha Kunki…
Trwa Festiwal Sztuka i Dokumentacja 2013. Główna festiwalowa wystawa w Prexerze zatytułowana Sztuka-obiekt-zapis prezentuje prace, które rozważają sposoby współczesnej, artystycznej dokumentacji.
Prezentowana w Atlasie Sztuki wystawa Zofii Lipeckiej Tam spadła nam zasłona z oczu problematyzuje ton dialogu pomiędzy współczesnością i historią, traumą spowodowaną II wojną światową i Holocaustem a jej obecnym przepracowywaniem.
RECENZJA. W Pałacu Poznańskiego kolejna prezentacja twórczości "jednego mistrza". Mistrzem jest tym razem Alfons Karpiński, krakowski malarz i rysownik, reprezentant nurtu dekoracyjnego.
W drukowanym "Kalejdoskopie" publikujemy fotografie młodych i zdolnych łódzkich twórców, studentów szkoły filmowej. Będziemy je pokazywać również na portalu. Na pierwszy ogień - Piotr Marciniak.