Sztuka | Kalejdoskop kulturalny regionu łódzkiego
Wyrafinowanie, smak i wyczucie - tak można opisać wybór, jakiego spośród dzieł z Kolekcji Hoffmann dokonała dla Atlasa Sztuki Erika Hoffmann-Koenige. A wybrała m.in. dzieła artystów światowej sławy, jak Jean-Michel Basquiat i Andy Warhol.
W Art_Inkubatorze rozstrzygnięto tegoroczny Konkurs im. Władysława Strzemińskiego – Projekt 2016 dla studentów kierunków projektowych ASP w Łodzi. Co zaskakuje, na wystawie w ogóle nie ma kolekcji odzieży, niewiele jest tkanin, a projekt architektoniczny jest zaledwie jeden – podobnie jak cykl plakatów. Dominuje biżuteria.
Wśród prehistorycznych eksponatów czy w zrekonstruowanych XIX-wiecznych chatach ukryto współczesne dzieła sztuki. Zadaniem widza jest je odnaleźć. Zabawa jest przednia!
RECENZJA. Choć figury, płaszczyzny i linie są w niej najważniejsze, nie umiem twórczości Andrzeja Gieragi nazwać po prostu abstrakcją geometryczną. Można tu wyczuć nie tyle chłód matematycznych wyliczeń, ile pierwiastek duchowy. 
Kolejny, już 33. Konkurs im. Władysława Strzemińskiego – Sztuki Piękne dla studentów Akademii Sztuk Pięknych w Łodzi to nie tylko przekrój artystycznych postaw i umiejętności, ale też przejaw stanu ducha najmłodszego pokolenia twórców. I – jeśli za prawdę przyjąć myśl, że artyści wiedzą więcej o tym, co dopiero się wydarzy – powinniśmy się niepokoić. 
Studenci puszczają wodze fantazji - w sztuce tworzenia scenografii i kostiumów można przecież więcej niż w projektowaniu architektury wnętrz czy codziennych ubiorów. Efekty działań w trzech pracowniach ASP w Łodzi można oglądać na wystawie w Galerii ASP.
RECENZJA. Wystawę prac Jolanty, Włodzimierza i Rafała Ciesielskich warto zobaczyć nie tylko ze względu na walory artystyczne prac, ale choćby po to, by przekonać się, jak różni twórcy – w dodatku mający ze sobą wiele wspólnego i wzajemnie na siebie wpływający – różnie postrzegają to, co umiłowali najbardziej, czyli naturę.  
RECENZJA. Ta wystawa może być dla niektórych odkryciem. Czeska sztuka współczesna jest w Polsce słabo znana – i jeśli w większym procencie prezentuje taki poziom refleksji nad światem jak twórczość Jána Mančuški, należy jak najszybciej przybliżyć ją Polakom. 
Mało kto wie, że to postać Stanisława Szukalskiego – artysty u nas nieco zapomnianego – była inspiracją dla Leonarda DiCaprio, gdy budował swoją rolę zbuntowanego rysownika Jacka Dawsona w kultowej superprodukcji „Titanic”.
W designerskich wnętrzach Hotelu Andel’s od pięciu lat działa galeria Andel’s Art. Można tam oglądać prace współczesnych artystów z całego świata. Tym razem przestrzeń galerii wypełniają obrazy wybitnej czeskiej malarki Veroniki Holcovej.