Aktualności | Kalejdoskop kulturalny regionu łódzkiego
Dwie płyty nagrane z udziałem Orkiestry Symfonicznej Filharmonii Łódzkiej zostały nominowane do Nagrody Muzycznej „Fryderyk” 2020. Prezentują muzykę znakomitych polskich kompozytorów: Aleksandra Tansmana, Grażyny Bacewicz oraz Emila Młynarskiego.
Galeria Kalejdoskopu to miejsce, które oddajemy osobom zaprzyjaźnionym ze sztuką, popularyzatorom, animatorom kultury, liderom różnych środowisk. Tym razem kuratorką jest Anna Kazimierczak, odpowiedzialna za program Galerii Szklarnia Szkoły Filmowej w Łodzi.
Przeprowadzona przez łódzką firmę Virako rewitalizacja dawnych zakładów Monopolu Wódczanego z 1902 roku i przekształcenie ich w Monopolis, centrum kulturalno-biurowe, zdobyła nominację do MIPIM Awards 2020, prestiżowej światowej nagrody branży nieruchomości. 
Twórcy serialu „Wiedźmin”, wyprodukowanego przez Netflix, na potrzeby adaptacji sagi Andrzeja Sapkowskiego zbudowali własny język filmowy. Postawili na opowieść o bohaterach, którzy są inni i z tego powodu są prześladowani, a ich życiowa droga jest znacznie bardziej wyboista, niż zwykłych śmiertelników. O atutach i wadach serialu pisze Paulina Ilska.
20 stycznia obchodzono w Sieradzu ogólnopolski Dzień Judaizmu. Z tej okazji odbyła się w Sieradzkim Centrum Kultury debata na temat dialogu chrześcijańsko-żydowskiego. Część muzyczną programu wypełnił koncert zespołu Filharmonii Kaliskiej Accorinet Klezmer Band.
Miasto zapowiada 2020 rok w łódzkiej kulturze: koniec remontu pałaców Poznańskiego i Scheiblera, odnowiona Biała Fabryka i skansen architektury, nowa siedziba Zespołu Tańca Ludowego "Harnam" i odnowione przestrzenie w domach kultury.
FELIETON. Futbol, piwo i literatura – to jest to, co tygrysy lubią najbardziej. Każde z osobna jest już nęcące, a co dopiero w zestawieniu z pozostałymi. Pisze Maciej Robert. 
"Historya o wyrokach bożyszcz pogańskich" z 1777 r. czy "(...) Definicyje rzeczy, w których dzieci powinny być ćwiczone" to tylko niektóre z tytułów książek, uratowanych od zapomnienia dzięki projektowi digitalizacji prowadzonemu przez Wojewódzką Bibliotekę Publiczną im. Marszałka J. Piłsudskiego w Łodzi.
PODSUMOWANIE. Kto się wyróżnił? Co było godne uwagi? Kto zaplusował, a kto złapał minusa? Rok 2019 w kulturze według „Kalejdoskopu”. Podsumowanie przygotowali: Aleksandra Talaga-Nowacka (sztuki wizualne), Bogdan Sobieszek (film), Łukasz Kaczyński (teatr), Piotr Grobliński (literatura), Rafał Gawin (muzyka popularna) i Magdalena Sasin (muzyka poważna, opera). Typowali trzy wydarzenia, fakty, inicjatywy na plus i jedną na minus.
RECENZJA. Trzy postacie w sytuacji ekstremalnej, choć niekoniecznie prawdziwej: ofiara, oprawca i rozjemca in spe – reprezentant Temidy. Połączył ich przypadek i, jak to bywa na szachownicy życia, każdy następny ruch może stać się ostatni. Premiera "Śmierci i dziewczyny" na nowej scenie.