20 KWIETNIA 2018 - 26 KWIETNIA 2018

Polska architektura

Na Politechnice Łódzkiej w dniach 20-26 IV będzie trwała wystawa "Polska architektura XXL 2017". Na finisaż 26 IV o godz. 18.30 zaplanowano dyskusję o architekturze Łodzi XIX i XXI w. oraz prezentację siedziby „Wiadomości Wrzesińskich” oraz budynku biurowego w Poznaniu, którą poprowadzi architekt Marcin Kościuch z biura Ultra Architects.
20 KWIETNIA 2018 / 23 KWIETNIA 2018

Odkryj to, czego nie szukasz

Podobnie jak około 100 księgarń niezależnych w Polsce Księgarnia Skład Główny w Koluszkach bierze udział w Weekendzie Księgarń Kameralnych. Tegoroczna edycja odbywa się pod hasłem "Odkryj to, czego nie szukasz", zapraszając czytelników do eksploracji literatury, a także pokazując, że dzisiejsze księgarnie to miejsca otwarte, często animujące kulturę, angażujące lokalną społeczność.
7 WRZEŚNIA 2018 - 16 WRZEŚNIA 2018

Kultura buntu na festiwalu

Pod hasłem „Kultura buntu” odbędzie się w dniach 7-16 września kolejna edycja Festiwalu Łódź Czterech Kultur. Temat związany jest z obchodzonym tym roku 50-leciem rewolucji społeczno-kulturalnej 1968 roku.
Pochodzący z Łodzi Daniel Libeskind, jeden z najważniejszych na świecie współczesnych architektów, zaprojektował niezwykły budynek Łódź Architecture Center o dynamicznej formie. Ma stanąć na rogu ulic Kilińskiego i Włókienniczej. W pięciokondygnacyjnym centrum z przeszklonym dachem będą się odbywać konferencje i wystawy.
Zanim, spłonął, mieściły się w nim warsztaty, lokale handlowe i kultowy sklep muzyczny. Latami trwało porządkowanie spraw własnościowych, ale Kutno wreszcie zaczyna odbudowę unikatu – Pałacu Saskiego. Idzie za tym głębsza idea.
Dzięki działaniom miasta, inwestorów i architektów na Księżym Młynie niedługo nie będzie zapuszczonych zabytkowych budynków - mówi prezydent Łodzi Hanna Zdanowska. Rusza nowa inwestycja St. Paul's Developments Polska: dwa hektary w sercu Księżego Młyna dostaną nowe życie.
Rusza trzecia edycja konkursu w ramach programu Muzeum Sztuki w Łodzi Koalicje Kultury - o dofinansowanie mogą starać się przedsięwzięcia z dziedziny edukacji i animacji kulturowej. Najlepsze projekty mogą zdobyć nawet 10 tysięcy złotych.
Kwietniowy KALEJDOSKOP już w sprzedaży, a w nim m.in.: Joanna Woś, Wydawnictwo Officyna, odbudowa Pałacu Saskiego w Kutnie, dodatek specjalny (!) poświęcony „Drzewu życia” Chawy Rosenfarb.
Blisko 150 dojrzałych artystów malarzy i rękodzielników zgłosiło się do udziału w IX Wojewódzkim Przeglądzie Twórczości Dojrzałej „Przystanek 60+”. Najlepsze prace można oglądać w Łódzkim Domu Kultury do 8 IV.
od 18 KWIETNIA 2018 / od 19 KWIETNIA 2018

+/- kultura

W dniach 18-19 kwietnia 2018 r. w Wieluniu odbędzie się kolejna edycja Forum Instytucji Kultury Województwa Łódzkiego +/- kultura. Podczas wiosennej edycji Forum, przygotowanej przez Łódzki Dom Kultury i Wieluński Dom Kultury, uczestnicy porozmawiają o strategii komunikacji i wizerunku instytucji kultury w sieci, a także o możliwych źródłach pozyskiwania funduszy na działalność.