Tematem przewodnim lutowego numeru KALEJDOSKOPU są „Peryferie, prowincje, marginesy kultury”. Zapytaliśmy dyrektorów instytucji kultury z województwa łódzkiego, jak się tworzy i animuje kulturę w mniejszym mieście.
Czytelnicy „Kalejdoskopu” już po raz piąty głosowali na najbardziej wystrzałowe wydarzenie w łódzkiej kulturze! A było w czym wybierać: w 6 kategoriach startowało aż 18 nominowanych. Zwyciężył zespół muzyki dawnej Altberg Ensemble, który mimo ostrej rywalizacji zmiażdżył konkurencję.
12 LUTEGO 2018 - 14 KWIETNIA 2018

Lokomotywą po wiedzę

Łódzki Dom Kultury po raz drugi zainaugurował „Lokomotywą po wiedzę – projekt ekologiczno-artystyczny dla dzieci z województwa łódzkiego” dla dzieci w wieku 7-14 lat, który będzie realizowany od 12 II do 14 V 2018 roku.
Odszedł twórca wybitny, autor tysiąca plakatów, w przeważającej mierze filmowych, twórca znaków graficznych, blisko dwustu okładek i ilustracji książkowych, folderów reklamowych, znaczków pocztowych, scenograf teatralny, a także projektant stoisk promocyjnych Filmu Polskiego na festiwalach w Cannes, Moskwie, Berlinie, Karlovych Varach, Gdańsku.
Upadek polityczny, gospodarczy i kulturalny metropolii dociera spóźnionym echem na prowincję, odbierany tam raczej z niedowierzaniem - pisze w swoim eseju Tomasz Majewski.
do 22 LUTEGO 2018

Ogłoszenie

Łódzki Dom Kultury informuje wszystkie zainteresowane podmioty, że w Biuletynie Informacji Publicznej (BIP) na stronie internetowej www.ldk.lodz.pl zamieszczone zostało OGŁOSZENIE O DIALOGU TECHNICZNYM w projekcie pn. „Utworzenie Pasażu Kultury Województwa Łódzkiego poprzez remont Łódzkiego Domu Kultury wraz z otoczeniem, w celu zwiększenia udziału w kulturze mieszkańców województwa łódzkiego i kształtowania kulturowej tożsamości regionu” w ramach Projektu finansowanego ze środków Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Łódzkiego na lata 2014-2020.
Miasto przeznaczy 8 mln zł na modernizację i wyposażenie w nowoczesny sprzęt łódzkich domów kultury. Z tych środków skorzystają m. in. Poleski Ośrodek Sztuki wraz z filią Teatr Szwalnia, Dom Kultury ,"502", Dom Kultury, "Widok" należące do Widzewskich Domów Kultury oraz Ośrodek Kultury Łódź-Górna.
Jeśli dziś jest wtorek, to w witrynach kiosków nowy „Kalejdoskop”. A oto co między innymi można w nim znaleźć.
ANTONI SZRAM, historyk sztuki i miejski konserwator zabytków, wpisując w 1971 r. do rejestru ponad 230 obiektów: fabryk, kamienic, pałaców i willi, sprawił, że Łódź z dnia na dzień stała się miastem zabytkowym.
W 2018 roku 100-lecie odzyskania przez Polskę niepodległości. Ileż będzie kulturalnych wydarzeń! Koncertów, spektakli, wystaw, performance’ów. Nie zabraknie też rozlicznych, rocznicowych publikacji.