Wiadomości | Kalejdoskop kulturalny regionu łódzkiego
PKO Bank Polski jest jednym z czołowych w kraju mecenasów kultury. Od wielu lat wspiera przedsięwzięcia i projekty artystyczne, bez których trudno sobie wyobrazić kalendarz wydarzeń kulturalnych w Łodzi. – W dekadach liczyć trzeba nasze zaangażowanie w kultową już YAPĘ, współpracę z Filharmonią Łódzką czy Muzeum Kinematografii – mówi KRZYSZTOF GARBACZ, dyrektor Regionu Bankowości Detalicznej PKO Banku Polskiego w Łodzi
EDYTORIAL / luty 2019. To byłoby bezprecedensowe wzmocnienie średnich ośrodków. Mechanizm, który dopiero musiałby powstać, powinien zakładać także finansowanie, może stwarzać także narzędzia dla sponsorów i mecenasów.
– Łodzianie chcą mieć dostęp do kultury z najwyższej półki. Trzeba jednak pomysłu, który sprawi, że będzie ona dostępna jak najszerzej, nie będzie zarezerwowana dla uprzywilejowanych – mówi KRZYSZTOF WITKOWSKI, prezes zarządu łódzkiej firmy Virako, która w dawnych zakładach Monopolu Wódczanego w Łodzi buduje Monopolis.
Wymianie ulega konkretny kapitał ekonomiczny na trudny do uchwycenia kapitał społeczny – opierający się na relacjach społecznych i wzajemnym zaufaniu. Kapitałem ekonomicznym obracać jest łatwo, kapitał społeczny pozyskuje się dzięki długoletniemu i systematycznemu budowaniu relacji.
Kochasz poezję, a może poezję śpiewaną? Chcesz pokazać swój monodram? Łódzki Dom Kultury zaprasza na 64. edycję Ogólnopolskiego Konkursu Recytatorskiego.
1 STYCZNIA 1970

Bełchatowskie pomniki

Miejskie Centrum Kultury w Bełchatowie zaprasza na wystawę, pt. "Bełchatowskie pomniki, tablice i obeliski", autorstwa Mariana Wójcika, którą będzie prezentowana od 5 lutego, na dolnym foyer MCK PGE Gigantów Mocy.
Do grona aktorek i aktorów czytających wybrane najlepsze teksty z 45-letniej historii "Kalejdoskopu" dołącza Magdalena Wieczorek, laureatka naszej nagrody dla młodego aktora za kulturę słowa na 36. Festiwalu Szkół Teatralnych i (decyzją jury) Grand Prix (wraz z całą obsadą "Przebudzenia wiosny" w reż. Kuby Kowalskiego).
Nie Dom Literatury, jak zapowiadano, ale Biblioteka Miejska stworzy i poprowadzi mającą powstać mediatekę. Otwarcie jest planowane na rok 2020.
„Biznes i kultura – kreatywne skrzyżowanie” to temat przewodni lutowego numeru „Kalejdoskopu”. Jak obecnie rozumiemy mecenat? Jak na relacje kultury i biznesu wpływają regulacje prawne? O związki kultury z biznesem zapytaliśmy artystów, ludzi kultury, organizatorów wydarzeń kulturalnych, mecenasów, przedsiębiorców i przedstawicieli firm.
„Szepty przyrody” – wystawę Grzegorza Bobrowicza, który od czterech dekad fotografuje, filmuje i pisze o polskiej dzikiej przyrodzie, można zobaczyć w Muzeum Miasta Pabianic od 8 lutego (wernisaż o g. 17).